АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ по праву и юриспруденции на тему «Международное сотрудничество в борьбе против незаконного оборота наркотиков (международно-правовые аспекты)»
о»
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ ДЕРЖАВИ І ПРАВА ім. В.М.КОРЕЦЬКОГО
Ромашок Віктор Олексійович
УДК 341.29.009 (100)
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО В БОРОТЬБІ ПРОТИ НЕЗАКОННОГО ОБІГУ НАРКОТИКІВ ( МІЖНАРОДНО-ПРАВОВІ АСПЕКТИ )
Спеціальність 12.00.11 - міжнародне право
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук
Київ - 1998
Робота виконана в Інституті держави і права ім.В.М.Корецького Національної академії наук України
Науковий керівник : доктор юридичних наук, професор
ВИСОЦЬКИЙ Олександр Федорович
провідний науковий співробітник Інституту держави і права ім.В.М.Корецького НАН України
Офіційні опоненти : доктор юридичних наук, професор
БУТХЕВИЧ Володимир Григорович
завідуючий кафедрою міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського університету ім. Т.Г.Шевченка
кандидат юридичних наук, доцент ПОКРИЩУК Олександр Олексійович
ректор Української академії зовнішньої торгів.
Провідна організація: Національна юридична академія України •
ім. Ярослава Мудрого( м.Харків) , кафедра міжнародного права та конституційного права зарубіжних країн
" ” червня 1998 р. о "
Захист відбудеться " 'У " червня 1998 р. о " у*т*'' годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 50.24.03 в Інституті держа і права ім. В.М.Корецького Національної академії наук України за адресою : 252001, м.Київ, вул. Трьоксвятительська, 4.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту. Автореферат розісланий травня 1998 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Усенхо І.Б.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність і рівень досліджаності тематики дисертації.
Розповсюдження наркотиків у всьому світі та зловживання ними вийшло за рамки традиційно соціальної та кримінальної проблеми і все більш активно проникає у сферу міжнародної політики. Проблема набула глобального характеру і поряд з охороною навколишнього середовища та синдромом набутого імунодефіциту (СНІД) сьогодні увійшли до числа питань, які викликають найбільшу стурбованість світової спільноти. Зловживання наркотиками створює серйозну постійну загрозу життю, здоров'ю та гідності мільйонів людей, здатне зруйнувати генофонд націй, підірвати фундаментальні основи суспільства та держави, а також стати причиною окремих технологічних аварій і катастроф, військових конфліктів. В останні десятиліття цей хворобливий потяг до дурман-зілля призвів до досить швидкого поширення на всіх континентах нашої планети наркозлочинності і підпільного наркобізнесу, що є одним із проявів організованої злочинності і несе s собі велику суспільну загрозу.
Традиційне міжнародне право (jus gentium) визнавало особливу небезпеку для світової спільноти та суспільства певних кримінальних правопорушень і необхідність застосування спільних заходів для їх попередження та знешкодження. Незаконне розповсюдження наркотиків поряд з певними іншими правопорушеннями кваліфікувалось як злочин міжнародного характеру, і держави приймали на себе зобов'язання або покарати, або видати осіб, що скоїли ці злочини, незалежно від того, на території якої держави було скоєно злочин, проти кого він був направлений і громадянином якої держави був злочинець.
Цей злочин звичайно розглядався в підручниках міжнародного права в окремій главі під назвою "Міжнародне співробітництво держав у боротьбі із злочинністю". Численні аспекти правової проблеми незаконних наркотиків та боротьби з міжнародною злочинністю, питання співробітництва держав в боротьбі із міжнародними злочинами та злочинами міжнародного характеру, діяльності міжнародної інституційної системи у зазначеній сфері, співвідношення міжнародного і національного права та інші досліджувалися у загальнотематичних та спеціальних працях вітчизняних та зарубіжних вчених. Так, зокрема, зазначені питання висвітлювалися у наукових працях вчених-правознавців колишнього Радянського Союзу Л.М.Анісімова,
С.В.Бородіна, Л.Н.Галенськоі, Є.Г.Ляхова, І.І.Карпеця, І.І.Лукашука, С.Ю.Марочкіна, К.С.Родіонова, В.І.Менжинського, А.М.Талалаєва,
О.І.Тіунова, Г.І.Тункіна. Важливе значення для аналізу та розроблення згаданих правових питань мають також дослідження українських вчених Г.Є.Бувайлика, С.П.Гарницького, В.Н.Денисова, І.П.Лановенка,
A.А.Музики, Н.А.Мірошніченко, В.С.Семенова, С.В.Трофімова,
B.І.Євінтова, Є.В.Фесенка та деяких інших науковців.
В останнє десятиріччя як нова галузь міжнародного публічного права знаходить своє визнання концепція міжнародного кримінального права. Згідно з цієї концепцією незаконний обіг наркотиків віднесено до окремого виду міжнародних злочинів - конвенційних злочинів. Це міжнародне кримінальне правопорушення має свій склад злочину (corpus delicti) і свої особливості, які визначають обсяг, основні напрямки ■та форми міжнародного співробітництва по протидії йому. Склад цього злочину викладено в окремих міжнародних конвенціях, які зобов'язують держави-учасниці запровадити відповідні норми до свого національного кримінального права з метою належного забезпечення юрисдикції.
Міжнародне співробітництво в боротьбі проти незаконного обігу наркотиків - специфічна діяльність держав та інших учасників міжнародного спілкування у сфері попередження цього міжнародного злочину, боротьби з ним та поводження з правопорушниками. Це співробітництво здійснюється на універсальному, регіональному (субрегіональному) та двосторонньому рівнях.
Проблема боротьби проти незаконного обігу наркотиків вельми актуальна для України. На сучасному етапі розбудови української державності негативно позначається вплив таких негативних факторів суспільства, як зловживання наркотиками і поширення наркозлочинності.
Україна приєдналася до всіх основних багатосторонніх міжнародних договорів щодо наркотичних засобів та психотропних речовин, боротьби з ними. За пропозицією України і при активнії: участі української делегації на 17-й спеціальній сесії Генеральної Асамблеї 00Н у 1990 році було проголошено Десятиріччя ООН по боротьбі проти зловживання наркотиками, яке охоплює період 1991-2000 pp.
У 1993 р. в Україні було прийнято розпорядження Президент; України "Про заходи щодо посилення боротьби з розповсюдження» наркотичних засобів в Україні", розроблена і діяла Національні програма протидії зловживанню наркотичними засобами та їх незаконном; обігу на 1993-1997 роки. -
з
Україна як суверенна держава стала членом Комісії з наркотичних засобів ООН і українські делегації приймали участь у роботі 37-40-х
сесій цього директивного органу з питань контролю над наркотиками. В
цілому, нашою державою ведеться копітка робота у зазначеній сфері, приймаються відповідні заходи протидії незаконним наркотикам.
Аналіз наукових досліджень в Україні з правових аспектів
боротьби з незаконним обігом наркотиків свідчить про те, що рівень дослідженості цієї проблеми в галузях кримінального і міжнародного права не відповідає важливості, злободенності та гостроті цієї
проблеми.
Таким чином, актуальність теми цієї роботи зумовлена важливістю дослідження міжнародно-правових аспектів співробітництва світової спільноти в боротьбі з незаконним обігом наркотиків, у цілому недостатнім рівнем дослідженості в нашій державі правових проблем наркозлочинності, необхідністю подальшого вивчення питань міжнародно-правового регулювання протидії зазначеному міжнародному злочину.
Зв'язок роботи з державними програмами та науковими планами. Робота над дослідженням розпочата після прийняття розпорядження Президента України від 19 травня 1993 р., в якому як конкретний захід передбачена необхідність організації і проведення наукових досліджень з питань боротьби з наркоманією в Україні. Наукове дослідження проведено з нагоди Десятиріччя ООН по боротьбі проти зловживання наркотиками (1990-2000 рр.) і в рамках виконання робочого плану відділу міжнародного права Інституту держави і права НАН України за темою "Формування міжнародно-правової позиції України в міжнародних інтеграційних процесах”.
Мета і основні задачі дослідження. Головною метою дисертації є міжнародно-правове дослідження сучасних відносин та їх суб'єктів, які діють у сфері міжнародного співробітництва в боротьбі проти незаконного обігу наркотиків, з'ясування актуальних правових питань протидії зазначеному міжнародному злочину і оцінка можливостей використання міжнародного досвіду для удосконалення внутрішнього законодавства та національної стратегії України.
Відповідно до цього в дисертації зосереджена увага на виконанні таких основних задач:
- з'ясування механізму міжнародно-правового регулювання по протидії незаконному обігом наркотиків;
- аналіз окремих положень основних конвенцій щодо міжнародного контролю над наркотиками та боротьби з їх незаконним обігом;
- оцінка впливу міжнародно-правових документів на стан боротьби з незаконним обігом наркотиків;
- вивчення механізму взаємодії і ролі міжнародної інституційної системи в боротьбі із зазначеним міжнародним злочином;
- визначення і дослідження існуючих та можливих правових форм міжнародного співробітництва в боротьбі з незаконним обігом наркотиків;
- розробка обгрунтованих рекомендацій та пропозицій щодо вдосконалення чинного законодавства України і участі нашої держави в міжнародному співробітництві по протидії незаконному обігу наркотиків.
Об'єктом дисертаційного дослідження є міжнародні правовідносини у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків та досвід світової спільноти по протидії зазначеному міжнародному злочину.
Предметом дисертаційного дослідження є двосторонні та багатосторонні міжнародні договори та угоди, акти міжнародних організацій та світових форумів, що мають відношення до боротьби з незаконним обігом наркотиків, а також внутрішнє законодавство країн у зазначеній сфері.
Методологічну основу цієї роботи склали загальновизнані методи наукового дослідження. Були використані метод порівняльного аналізу, логічний, історичний, статистичний та інші методи.
Наукова новизна дослідження. Дана дисертація є першим в Україні дослідженням міжнародно-правових аспектів співробітництва світової спільноти в боротьбі проти незаконного обігу наркотиків, в якому зроблена спроба дати комплексний аналіз механізму міжнародно-правового регулювання зазначеного співробітництва, розглянуто основні правові норми Конвенції ООН про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин 1988 р., а також визначено сучасні тенденції розвитку міжнародного співробітництва у згаданій сфері.
Наукову новизну роботи визначає вибір теми дослідження нової для міжнародного кримінального права, а також сформульовані в цій роботі висновки, запропоновані рекомендації та пропозиції з конкретних питань протидії незаконному обігу наркотиків. Зокрема, в
дисертації викладено пропозиції, що стосуються вдосконалення
механізму міжнародно-правового регулювання по протидії незаконному обігом наркотиків, який є важливим чинником успішного розвитку співробітництва світової спільноти у згаданій сфері, показано, що правовою основою взаємодії у сфері боротьби із зловживанням наркотиками та їх незаконним обігом є міжнародні договори і
національне законодавство, невід'ємні складові механізму міжнародно-правового регулювання, на підставі аналізу окремих положень основних конвенцій щодо міжнародного контролю над наркотичними засобами і психотропними речовинами та боротьби з їх незаконним обігом
висловлені міркування відносно встановлення відповідного правового режиму щодо наркотиків, який дає змогу законно переслідувати правопорушників та здійснювати певні заходи у галузі кримінального судочинства, а також відзначено, що з розпадом СРСР значно
ускладнилась наркотична ситуація в суверенній Україні і виникла нагальна потреба вжиття кардинальних заходів боротьби проти зловживання наркотиками як на національному рівні, так і в рамках загальних зусиль світової спільноти.
Відповідно аа ллхист виноситься ■ас'гулні положення дисертації:
1. Окремі положення основних конвенцій щодо міжнародного контролю над наркотичними засобами і психотропними речовинами та боротьби з їх незаконним обігом містять ефективні правові заходи протидії незаконному обігу наркотиків. Вони складають досить надійну правову базу для розвитку відповідного національного законодавства окремих країн.
2. Специфіку міжнародно-правового регулювання співробітництва світової спільноти по протидії зазначеному міжнародному злочину визначає особливо важлива роль міжнародної інституційної системи в боротьбі проти незаконного обігу наркотиків.
3. Діяльність міжнародної інституційної системи по протидії
незаконному обігу наркотиків суттєво впливає на подальший розвиток міжнародного співробітництва у згаданій сфері.
4. В якості досить ефективної і дієвої автором запропонована
певна класифікація основних учасників зазначеної міжнародної
інституційної системи.
5. Критерії оцінки внеску в загальну справу боротьби із
зловживанням наркотичними засобами і психотропними речовинами та їх
незаконного обігу: нормотворча діяльність та вдосконалення механізму міжнародно-правового регулювання у вказаній сфері, системний підхід та ефективність діяльності по практичній реалізації конкретних правових заходів тощо.
6. Рекомендації щодо участі українських делегацій в роботі Комісії з наркотичних засобів 00Н, Групи Помпіду Ради Європи та співробітництва з окремими європейськими регіональними структурами у зазначеній сфері, а також певні пропозиції щодо вдосконалення національних програм протидії зловживанню наркотиками та їх незаконному обігу, посилення ролі координуючих структур нашої держави і подальшого реформування внутрішнього законодавства України.
Теоретичне значення дисертації полягає в тому, що вона є значним комплексним дослідженням проблем правового регулювання міжнародного співробітництва у сфері боротьби проти незаконного обігу наркотиків як з точки зору загальновизнаних принципів та норк міжнародного права, загальної практики взаємодії світової спільноти по протидії зазначеному міжнародному злочину, так і з огляду на визначення місця та ролі України у цій боротьбі.
Практичне аначення одержаних результатів.
Матеріали дисертаційного дослідження дозволяють більш детальне та об'єктивно оцінити ситуацію, що склалася у світі та в Україні у сфері боротьби із зловживанням наркотичними засобами і психотропними речовинами та їх незаконним сбїгом, визначити ефективність правовий заходів та діяльності світової спільноти в рамках основних форм та напрямків міжнародного співробітництва у зазначеній сфері, а такоя обгрунтувати необхідність здійснення рішучих заходів в нашій державі по протидії наркозлочинності, особливо її організованих форм.
Положення і висновки, які викладені в дисертації, можуть бут> використані відповідними державними установами і відомствами, громадськими організаціями, що займаються питаннями протидії зловживанню наркотиками та їх незаконному обігу, а також дл> подальших наукових досліджень. До можливих сфер застосуванні дисертаційних положень можна віднести: науково-дослідницьку ( і
питанні дослідження явища незаконного обігу наркотиків, як злочині міжнародного характеру, та механізму міжнародного співробітництва і боротьбі з цим соціальним злом), правотворчу ( в юридичномі забезпеченні процесу формування правової держави), правозастосовчу
( у процесі діяльності відповідних правоохоронних органів України та українського зовнішньополітичного відомства), науково-освітню ( у процесі викладання курсів "Міжнародне право" /розділи: міжнародне
кримінальне право, право міжнародних організацій тощо/, при навчанні кадрів юристів, підготовці працівників правоохоронних органів, що займаються практичною роботою у цій сфері) та інформаційно-аналітичну ( у роботі закладів, що мають відношення до міжнародного контролю над наркотиками, здійснюють координаційні заходи в державі по проблемі боротьби із зловживанням наркотиками та їх незаконним обігом ).
Апробація результаті» дисертації.
Дисертаційні положення обговорювались на засіданні відділу міжнародного права Інституту держави і права НАН України ім.В.М.Корецького та на науково-практичній конференції:" Майбутнє правової системи України" (м.Київ,15-16 березня 1996 р.).
Теоретичні аспекти роботи використовувались автором у процесі викладання спеціалізованого навчального курсу "Міжнародне право", зокрема при проведенні занять з теми "Міжнародне кримінальне право".
Публікації. Основні положення дисертації були викладені в 4-х публікаціях.
Структура і обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків і списку використаних джерел (181 посилання). Загальний обсяг роботи - 180 сторінок.
ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обгрунтовується актуальність і рівень дослідженості тематики дисертації, визначається її мета і завдання, дається характеристика об'єкту, предмету та методології роботи, показується теоретичне і практичне значення її основних положень, формулюється наукова новизна, а також вказується на апробацію і публікацію результатів дослідження.
Розділ 1 "Формування механізму міжнародно-правового регулювання співробітництва світової спільноти в боротьбі проти незаконного обігу наркотиків" містить дані щодо історії становлення і розвитку проблеми міжнародно-правового регулювання співробітництва світової спільноти в боротьбі проти незаконного обігу наркотиків.
Історія вживання людиною різноманітних наркотиків нараховує не одне тисячоліття. Вживання тих чи інших наркотичних засобів рослинного походження було характерним для цілого ряду стародавніх
культур. Експансіоністська політика колоніальних держав на
територіях, що були захоплені ними в кінці XVIII - на початку XX століття стала основною причиною значного поширення вживання наркотиків. Метрополії не тільки не перешкоджали немедичном>
вживанню наркотиків, але й поширили їх виробництво та торгівлю,
маючи з цього великі прибутки. В середині XIX століття розповсюдження наркотикій і поширення наркоманії розпочалс переростати в серйозну соціальну проблему, що призвело до прийняття в ряді країн обмежувальних заходів’. Зокрема, серії законів, які бул* направлені проти ‘опіумокуріння, розведення та контрабандною розповсюдження опіуму, було прийнято в Китаї та Індії. Наркоманія, зрештою, давня біда Людства і одна з найбільш тяжких соціальна хвороб суспільства, досить складна проблема сучасності.
В цьому ' розділі автор звертає увагу на вживання термінії міжнародний контроль над наркотиками, незаконний обіг наркотиків, наркобізнес та наркоманія. Варто зауважити, зокрема, що визначення наркоманії не буде повним, якщо обмежитись медичним аспектом, оскільки коріння цього явища носить соціальний характер і насліди його досить різнопланові.
Наприкінці XIX - на початку XX ст. немедичне застосування, споживання та розповсюдження наркотиків стали серйозною соціальної проблемою для низки країн, що об'єктивно спонукало уряди цих країї до вжиття не тільки національних, але й погоджених заходів держав і міжнародному плані. Зростаюче розуміння небезпеки зловживанні наркотиками, нагальна потреба в погоджених діях проти нелегально: торгівлі наркотиками та їх незаконного розповсюдження, а такоз вимоги демократичної громадськості, стурбованої поширенняі наркоманії в країнах Європи і США, змусили світову спільнот; прийняти міжнародні заходи по протидії розповсюдженню наркотиків, насамперед, опіуму з Азії та Далекого Сходу.
Міжнародними заходами такого порядку було скликання Шанхайсько! опіумної комісії 1909 р. і прийняття першого багатосторонньогі міжнародного договору - Гаазької конвенції 1912 року по опіуму якими було покладено початок формуванню загальної системі
міжнародного контролю над наркотиками. В цей період ряд вчених-криміналістів висловили думку щодо зародження або реального існування міжнародного кримінального права.
Процес створення і розвитку міжнародно-правових норм контролю над наркотиками на відміну від інших галузей міжнародного права відбувався виключно договірним шляхом. В період після підписання Версальського мирного договору, під час діяльності Ліги Націй та 00Н прийнята низка міжнародно-правових угод, які сприяли розвитку міжнародного співробітництва в боротьбі із зазначеним соціальним злом та міжнародним злочином. В цьому розділі автор більш детально аналізує окремі положення Єдиної конвенції 1961 р., Конвенції про психотропні речовини 1971 р. та Конвенції 00Н про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин 1988р. Остання конвенція має принципово важливе значення у сфері протидії зазначеному міжнародному злочину і автором приділена особлива увага актуальним положенням цієї багатосторонньої міжнародної угоди.
Безумовно, міжнародно-правові норми, викладені в згаданих багатосторонніх угодах щодо незаконних наркотиків і рішеннях та постановах міжнародних органів і організацій, потребують подальшого обміркування. Система міжнародно-правових норм у зазначеній сфері в подальшому буде вдосконалюватись органічно доповнюючись міжнародно визнаними положеннями окремих внутрішньодержавних законів.та рішень національних судів, науковими працями юристів-міжнародників (доктринами) тощо.
В повоєнний період поряд з напрямком договірно-правової координації і науксво-інформаційним напрямком співробітництва важливого значення набуває напрямок надання правової допомоги по кримінальним справам і видачі злочинців. У відповідності з вимогами часу розвиваються нові і зміцнюються вже відомі форми міжнародного співробітництва, створюються міжнародні органи та організації, які спеціально покликані займатися актуальними проблемами боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконним обігом.
У Розділі 2 "Роль міжнародної інституційної системи в послідовному розвитку міжнародного співробітництва в боротьбі проти незаконного обігу наркотиків" розглядається механізм взаємодії певних міждержавних структур, систематизується діяльність основних міжнародних органів та організацій в рамках загальної погодженої
стратегії, а також проаналізовано окремі рішення (документи) міжнародних форумів. Діяльність згаданої міжнародної системи є вагомим надбанням світової спільноти і важливим чинником міжнародного співробітництва у зазначеній сфері.
Для виваженого аналізу діяльності міжнародної інституційної системи на універсальному рівні в цьому дослідженні автором запропонована певна система (класифікація) міжнародних органів і організацій. Так, органи та спеціалізовані установи 00Н, в залежності від внеску в загальну справу у боротьбі із зазначеним соціальним лихом і міжнародним злочином, визначених повноважень та функцій умовно розподілені автором на п'ять основних груп і їх діяльність досліджується в контексті загальних зусиль 00Н по протидії зловживанню наркотиками та їх незаконному обігу.
В дисертаційній роботі, зокрема, відмічено цілеспрямовані зусилля відповідних структур 00Н (Комісії з наркотичних засобів, МККН, ЮНДКП та деяких інших), Міжнародної організації кримінальної поліції (МОКП/Інтерпол) і окремих міжнародних неурядових організацій (МНУО), що докладаються ними в рамках загальної погодженої стратегії у зазначеній сфері, та досліджується правова природа їх діяльності.
В цьому дослідженні автор провів правовий аналіз діяльності окремої групи міжнародних регіональних організацій як загальної, так і спеціальної компетенції. Цей аналіз і врахування сучасних інтеграційних тенденцій дозволили автору зробити теоретичний висновок відносно того, що ця група організацій на початку наступного тисячоліття буде набувати все більшого значення в області боротьби з конкретними міжнародними злочинами і транснаціональною злочинність в цілому, на регіональному рівні буде зосереджено основний фронт протидії незаконним наркотикам і пов'язаної з ними злочинності. Важливу роль в цьому процесі на європейському континенті буде відігравати Група Помпіду РЄ і регіональна структура ХОНЛЕА Комісії з наркотичних засобів.
Досить актуальним на сьогодні є правовий аспект підвищення ефективності діяльності міжнародних організацій та проблема щодо доцільності існування міжнародного кримінального суду. В цій роботі автором зроблена спроба систематизувати підходи окремих науковців та громадських діячів до вирішення проблеми подальшої діяльності ООН, проведено аналіз можливих шляхів підвищення ефективності цієї універсальної міжнародної організації. Найбільш перспективним
визнано шлях, що передбачає серйозні концептуальні, структурні і управлінські реформи. В рамках цього дослідження найбільшу увагу викликає можлива реформа Економічної і Соціальної Ради 00Н.
В цілому, на думку автора, правові аспекти проблеми підвищення ефективності міжнародних органів і організацій по протидії зловживанню наркотиками та їх незаконного обігу можуть бути успішно вирішені при застосуванні певних підходів, що окремо викладені автором в дослідженні, і шляхом вдосконалення заходів по координації зусиль різних членів міжнародного співтовариства у зазначеній сфері, які реалізуються головним чином на двох основних напрямках. А саме, в рамках здійснення Загальносистемного плану дій та при виконанні Комісією з наркотичних засобів нових завдань для посилення координаційних заходів.
Розділ 3 "Україна і актуальні правові питання міжнародного співробітництва по протидії незаконному обігу наркотиків" присвячено дослідженню розвитку наркотичної ситуації в Україні і окремих правових аспектів двостороннього співробітництва, правової проблеми імплементації міжнародно-правових норм у внутрішнє законодавство та ролі національної стратегії нашої держави у сфері боротьби проти незаконного обігу наркотиків. Згадані правові питання розглядаються в цьому дослідженні з огляду на практику та конкретні правові заходи нашої суверенної держави у зазначеній сфері.
Варто окремо зазначити, що аналіз досліджень окремих фахівців та наведені в роботі статистичні дані щодо незаконних наркотиків в Україні дають всі підстави стверджувати, що починаючи з 80-х рр. нинішнього століття в нашій державі склалася досить складна наркотична ситуація, визначився стабільний процес зростання зловживання наркотиками і поширення наркозлочинності. На сьогодні наркозлочинність зробила відвертий виклик національній безпеці і поступу демократії в нашій державі.
В дисертаційній роботі автор намагається з точки зору міжнародного права проаналізувати правові заходи та вітчизняну практику протидії окремим проявам наркозлочинності в Україні, досліджує актуальні правові заходи світової спільноти і міжнародний досвід у цій сфері та висловлює конкретні рекомендації і пропозиції для врахування в боротьбі з незаконним обігом наркотиків в нашій державі.
В рамках дослідження правових аспектів двосторонньог
співробітництва по протидії незаконному обігу наркотиків
загальному плані розглянута низка типових договорів з окреми правових питань взаємодії держав, проаналізовано досвід взаємоді між державами щодо розвитку правових стосунків і тенденції розвитк; двостороннього співробітництва нашою державою у зазначеній сфері. Н. думку автора, таке співробітництво має хороші перспективи дні подальшого розвитку, спільними зусиллями держав, певних громад : окремих юристів приділяється належна увага питанням правовогс
забезпечення двостороннього співробітництва. Нашій державі необхідне розвивати двосторонні стосунки з урахуванням міжнародного досвіду, встановлених тенденцій поширення наркозлочинності в регіоні Центральної та Східної Європи.
В цьому розділі автор розглядає одну із найбільш актуальних
загальнотеоретичних проблем міжнародного права - проблему
імплементації міжнародно-правових норм у внутрішнє законодавство стосовно сфери боротьби із зазначеним потворним явищем сучасного суспільства та міжнародним злочином. Ця правова проблема
досліджується поряд з актуальними аспектами проблем ефективності міжнародного права у правовому механізмі діяльності держави та співвідношення міжнародних і внутрішньодержавних правових норм.
Окремо автор аналізує основні шляхи та підходи до реформування внутрішнього законодавства, що відомі сучасному міжнародному праву, узагальнює перші кроки законотворення нашої держави по темі дослідження та висловлює конкретні пропозиції і рекомендації щодо вдосконалення правової основи боротьби з наркозлочинністю, розробки національної стратегії та механізму взаємодії різних інститутів нашої держави у зазначеній сфері. При цьому певна увага приділена автором окремим факторам, що сприяють або заважають впровадженню заходів по протидії зловживанню наркотиками та їх незаконному обігу, нетрадиційному підходу до вирішення нагальної проблеми людства.
У висновках узагальнюються результати дисертаційного дослідження міжнародного співробітництва в боротьбі проти незаконного обігу наркотиків. У результаті дисертаційного дослідження автор, зокрема, дійшов до таких підсумкових висновків :
• вдосконалення механізму міжнародно-правового регулювання по протидії незаконному обігом наркотиків є важливим чинником успішного
розвитку співробітництва світової спільноти у зазначеній сфері. Міжнародний контроль, невід'ємна складова механізму МПР, повинен
розглядатися як ключовий елемент в цій боротьбі;
• правовою основою взаємодії у зазначеній сфері є міжнародні
договори і національне законодавство. Міжнародно-правові норми, що викладені в основних міжнародних договорах щодо наркотиків, акти відповідних міжнародних органів та організацій, світових форумів, а також правові норми національного законодавства слід віднести до основних підвалин міжнародного співробітництва світової спільноти у зазначеній сфері і вважати важливою запорукою для здолання цього соціального лиха людства і міжнародного злочину. Система міжнародно-правових норм протидії незаконному обігу наркотиків в подальшому буде вдосконалюватись органічно доповнюючись міжнародно-визнаними положеннями окремих внутрішньодержавних законів і рішень
національних судів, науковими працями юристів-міжнародників (доктринами) у зазначеній сфері;
• практика застосування окремих положень основних конвенцій щодо
міжнародного контролю над наркотиками та боротьби з їх незаконним обігом дає змогу встановлювати певний правовий режим щодо
наркотиків, законно переслідувати правопорушників і здійснювати певні заходи у галузі кримінального судочинства, що сприяє зміцненню співробітництва світової спільноти в рамках загально погодженої стратегії. Основоположну роль в заходах протидії цьому міжнародному злочину відіграє Конвенція 00Н про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин 1988 р.;
• діяльність міжнародної інституційної системи у сфері протидії зловживанню наркотиками та їх незаконному обігу є вагомим надбанням світової спільноти і важливим чинником загального співробітництва суспільства, суттєво впливає і відіграє помітну роль в розвитку міжнародного співробітництва по протидії цьому міжнародному злочину;
• внесок міжнародної інституційної системи в загальну справу боротьби з незаконним обігом наркотиків з розвитком сучасного суспільства буде постійно зростати, помітно посилиться роль міжнародного кримінального суду і Інтерполу ;
• аналіз та врахування сучасних інтеграційних тенденцій свідчить про те, що все більшого значення в області боротьби з міжнародними транснаціональними злочинами будуть набувати регіональні організації
і на початку наступного тисячоліття на регіональному рівні буде зосереджено основний фронт протидії незаконному обігу наркотиків;
• правові аспекти проблеми підвищення ефективності міжнародних
органів та організацій по протидії зловживанню наркотиками та їх незаконному обігу можуть бути успішно вирішені при застосуванні певних підходів, які викладені автором в цій роботі, та шляхом
вдосконалення координаційних заходів світової спільноти у цій сфері;
• з розпадом СРСР значно ускладнилась наркотична ситуація в
суверенній Україні і виникла нагальна потреба вжиття нашою державою кардинальних заходів боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу в рамках загальних зусиль світової спільноти. В цій роботі автор висловлює окремі рекомендації і пропозиції щодо правового забезпечення діяльності державних органів у цій сфері;
• нагальним для нашої держави є врахування міжнародного досвіду у
зазначеній сфері, дотримання міжнародно-правових зобов'язань та своєчасна імплементація міжнародно-правових норм у внутрішнє законодавство України по зазначеній проблемі. Автором висловлені окремі рекомендації щодо участі України у процесі подальшого
розвитку міжнародного співробітництва, шляхів і підходів до реформування внутрішнього законодавства та розробки національної стратегії у сфері боротьби проти незаконного обігу наркотиків.
В цій роботі викладено пропозиції та певні зміни до тексту
проекту Декларації про керівні принципи скорочення незаконного попиту на наркотики, яка буде розглянута в червні поточного року на спеціальній сесії Генеральної Асамблеї 00Н.
Безумовно, в цій дисертаційній роботі автор не може претендувати на вичерпне та всебічне дослідження всіх правових аспектів такого важкоперебореного соціального явища як зловживання наркотиками, і не менш складного міжнародного злочину, який вимагає застосування значних зусиль для його попередження, викриття та знешкодження, а також постійного вдосконалення міжнародно-правових норм та розвитку міжнародного співробітництва у зазначеній сфері.
Основні положення дисертації викладені у таких працях :
• Україна і міжнародне співробітництво проти, незаконного обігу наркотиків // Суверенітет України і міжнародне право. - К.:
Манускрипт,1995.- С.131-149.
• Україна і наркотики: Актуальні правові питання протидії // Нова політика.- 1996.- № 6.- С.56-58.
• Проблема наркотиків: окремі аспекти розвитку ситуації в
Україні // Вісник Служби безпеки України.- 1996.- № 5-6.- С.134-139.
• Захист прав людини та застосування системою кримінального
правосуддя альтернативних заходів у боротьбі проти незаконного обігу наркотиків та зловживання ними // Тези доповідей та наукових повідомлень міжнародної науково-практичної конференції молодих юристів "Майбутнє правової системи України" (березнь 1996 р.).-
К.,1996.- С.113-115.
Романюк В.О. Міжнародне співробітництво в боротьбі проти незаконного обігу наркотиків (міжнародно-правові аспекти).- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.11 - міжнародне право. Інститут держави і права ім.В.М.Корецького НАН України, Київ, 1998.
Дисертацію присвячено дослідженню правових форм, методів і основних напрямків міжнародного співробітництва в боротьбі проти незаконного обігу наркотиків. В цій роботі розглядаються питання становлення та дії механізму міжнародно-правового регулювання, відповідні принципи міжнародного права, проблеми чинності міжнародних договорів у зазначеній сфері, а також механізм взаємодії світової спільноти і роль міжнародної інституційної системи по протидії незаконному обігу наркотиків.
Ключові слова: боротьба проти незаконного обігу наркотиків,
міжнародне співробітництво, міжнародний контроль над наркотиками, міжнародно-правове регулювання, міжнародне кримінальне право, міжнародна інституційна система, імплементація міжнародно-правових норм, наркотичні засоби, психотропні речовини.
Романюк В.А. Международное сотрудничество в борьбе против незаконного оборота наркотиков (международно-правовые аспекты).-Рукопись.
Диссертация на соискание научной степени кандидата юридических наук по специальности 12.00.11 - международное право. Институт
государства и права им.В.М.Корецкого НАН Украины, Киев, 1998.
Диссертация посвящена исследованию правовых форм, методов ъ основных направлений международного сотрудничества в борьбе протш незаконного оборота наркотиков. В этой работе рассматривают^ вопросы становления и действия механизма международно-правовог< регулирования, соответствующие принципы международного права, проблемы действия международных договоров в указанной сфере, а такж( механизм взаимодействия мирового сообщества и роль международно! институционной системы по противодействию незаконному оборот; наркотиков.
Ключевые слова: борьба против незаконного оборота наркотиков
международное сотрудничество,международный контроль над наркотиками международно-правовое регулирование, международное уголовное право международная институционная система, имплементация международно правовых норм, наркотические средства, психотропные вещества.
Romanyuk V.O. International Cooperation against Illicit Drug Trafficking (International Legal Aspects).- Manuscript.
Thesis for a scientific degree of Candidate of sciences (Law) speciality 12.00.11- International Law.- The V.M. Koretsky Institut of State and Law of the National Academy of Sciences of Ukraine Kyiv, 1998.
The dissertation is devoted to scrutinized analysis of lega forms, methods and basic directions of the international cooperatio against illicit drugs trafficking. In this work the author examine issues related to the development and operation of th investigation of international legal regulation mechanism corresponding principles of international law, problems pertainin to the action of international treaties in this field, as well a mechanism of interaction within world community and rol international institutional system with respect to counteractir illicit drugs trafficking.
Key words: against illicit drugs trafficking, internationc
cooperation, international narcotics control, international lege regulation, international criminal law, international institutions system, implementation of international legal norms, narcotic drugs psychotropic substances.