АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ по праву и юриспруденции на тему «Правовое регулирование комиссионной торговли сельскохозяйственной продукцией»
Українська юридична академія
ОД ;
ЇМ “і0, ' ■ -
На правах рукопису
РДДЧУК Олександр • Павлович
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ КОМІСІЙНОЇ ТОРГІВЛІ СІЛЬСЬКОГОСІОД' .лгаю
ПРОДУКЦІЄЮ. .
Спеціальність : 12.00.06 - с.льськогосподарське право земельне, водне, лісне і гір шче право; екологічне право
' АВТОРЕФЕРАТ •
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук
Харків
1990
Робота виконана на кафедрі сільськогосподарського права
■ Української юридичної академії
’ . НАУКОВІМ КЕРІВНИК - ' ,
доктор юридичних наук, процесор, лауреат Державної премії України, заслужений працівник народної освіти України Шелестов B.C. .
. ' ОіІЦІїШІ ОПОНЕНТИ : ' .
доктор юридичних наук, член-кореспондент АН України Свмчик В.І, доктор юридичних наук, доцент Долекан В.В.
Провідна установа - юридичний ^ак^льтет Одеського державного ■ університет/ . .
Захист^ідб/детьоя О" К(_______________________ 1993 р.
о -7 1 год. на' засіданні спеціалізованої вченої ради Д С68.25.СІ в Українській юридичній академії за адресою: ЗІСС24 м.Харків, 24, вул. Ц/шкінська, 77.
З дисертацією можна ознайомитись у .бііЗлі отеці Української юридичної академії
Вчений секретар ' ' _
спеціалізованої в-шної ради, , '
доктор юридичних наук, ,
процесор • ■ ' Азімов Ч.Н. '
Акт/альніоть tg.mii дослідження. З процесі становлення суверенної української, держави проблеми забезначення населення України продуктами -харчування набувають важливого значення.
Це неодноразово підкреслювалось в законах, приинятих Верховною Радою України, указах Президента України, нормативних актах Кабінету Міністрів України. Зараз стоїть завдання наповнити ринок продовольчими товарами і на протязі декількох років зняти гостроту продовольчого забезпечення жителів України.
Сільське господарство України лероживао період, коли на зміну традиційним, історично встановленим *юраам господарювання на селі, приходять нові. Цьому процесу властиво те, що існуй колізія між старими і новини нормами господарювання, і тільки сама практика покаке, яка із них буде найбільш штт^;-здатноіи. Зажливо підкреслити, ідо законодавча і виконавча влада не забороняв ту чи іншу ^ор-у ведення господарства на селі, а лише утворю; передумови для того, щоб нові іюрми ..югли проявити'себе в повній мірі.
Для сільськогосподарського виробництва в Україні характерним е ти, що суб'єкти господарювання одержали більше прав в галузі виробництва і реалізації сільськогосподарської-продукції, що знайшло свос) нормативне відображення в нових нормативних актах України.
З то,і /ґо час правові акти ни містять необхідного механізму реалізації їх в конкретних ситуаціях, а раніше прийняті нормативні акти, за своїм змістом, значно застаріли і потребують перегляду.
Удосконалення правового регулювання відносин, які складаються в сільському господарстві, доззсишть покрасти забезпечення населення продуктами харчування шляхом підвищення ефективності виробництва, покращення якості продукції, збільшення її асортименту. Цьому можуть сприяти і додаткові закупки продовольства за кордоном. .
Розвиток комісійної торгівлі сільськогосподарською про-
- З -
дукцією о одним із засобів залучання додаткової сільськогосподарської продукції в торговий обіг. Щоправда, на державному рівні питання правового регулювання комісіііп::ї торгівлі в останній час не розглядались, хоча потреба в цьому е.
Цивільне законодавство реіулює комісійну діяльність учасників економічного обігу, однак багато його положень застаріли і потребують відповідних змін та доповнень. Не вирішуй цю проблему і те, що пришшті в останні роки закони України "Про підприємства в Україні", "Про колективне сільськогосподарське підприємство", "Про підприємництво", "Про селянське ./фермерське/ господарство" містять положення, які дозводя-ють товаровиробникам вступати у будь-які не заборонені чинним законодавством зобов'язання, у тому числі и комісійні.
Правове урегулювання комісійної торгівлі сільськогосподарською продукцією дозволить ліквідувати істотні прогалини в піл с^орі господарсько! діяльності. Тим самим.зростає значення договору комісії на продаж сільськогосподарської продукції. Про підвищення ралі договорів в економічному житті суспільства неодноразово наголснувалось в нормативних актах молодої української держави. .
Договори, виконуючи важливу регулятивну пункцію, являють собою одну із *>орм економічний відносин.. Договір комісії на продаж сільськогосподарської продукції відображає найбільш типові закономірності в цій сл>ері, які виражаються, зокрема: в удосконаленні гарантованої нормативними актами господарської самостійності учасників комісійних відносин; поєднанні інтересів виробників сільськогосподарської продукції, торгових посередників /комісіонерів/ і суспільсзва в цілому; в закріпленні у договорах положень про взаємовигідні відносини економічного і соціального характеру; підсиленні правових і економічних гарантій учасників договірних відносин шляхом захисту їх законних прав і інтересів; підвищенні юридичної відповідальності за результати виконання договорів; розширення *)орм реалізації економічних і правових інтересів учасників відносин, що закріплені в договорі; дотриманні принципу соціальної справедливості між учасниками'комісійних відносин.
Вибір теми дослідження обумовлений не тільки важливістю її в сучасних умовах, але і станом її розробленності. Питання правового регулювання комісійної торгівлі сільськогосподарською продукцією в монографічному плані розроблялись тільки в період виникнення даного виду комісійних відносин наприкінці 50-х і на почату 60-х років. Більшість досліджень відображали існуючі раніше погляди на комісійну торгівлю як на торгове посередництво. Зміни в економічному китті суспільства, виникнення нових держав знмус цінність викопаних робіт.
В той ке час необідно відмітити і те, ідо багатьма вченими внесено немало заслуговуючих на у^агу і таки* що не втратили свого значення пропозицій. В їх числі - Зовк L.O., Безрук II.А., Еякова Т.А., Гордон М.В., Ігнатов 1.Д., Комаров L.K., Пашова М.С. Первушин А.Г., Соановськші A.i., Федоров 1.З., Яковлева В.
Якушев B.C.
Наявність сериозних прогалин в галузі правового регулювання комісійних відносин по реалізації сільськогосподарської продукції, призводить-на практиці до б.агаточисельних порушень договірних зобов'язань і судових спорів. Внаслідок цього виробники сільськогосподарської продукції несуть значні витрати при реалізації вирощеної продукції, зменшуються кількість продуктів харчування, які надходять на продовольчий ринок держави і в кінцевому підсумку відбуваються зниження рівня споживання продовольства. Все це ставить перед празовою наукою і практикою завдання удосконалення законодавства про договірні відносини, що складаються в процесі реалізації сільськогосподарської продукції на комісійних засадах.
Предмет і мета дослідження. Предметом дисертаційного дослідження «з проблеми правового регулювання комісійних відносин, які складаються в процесі реалізації сільськогосподарської продукції. ' '
Мета дослідження полягай у тому, щоб на основі аналізу історії формування і розвитку договірних відносин по реалізації сільськогосподарської продукції на комісійних засадах, законодавства, яке опосередковую відносини в даны с*е-рі, визначити поняття цього договору у зв"язку із змінами
в умова», господарювання; виявити його правой/ природ/; визначити гал/зав/ належність; проаналізувати зміст договору; визначити недоліки у нормативному регулюванні цих відносин
і, з урахуванням практики укладання і виконання договору, внести пропозиції по удосконаленню чинного законодавства України. .
Теоретична та інлоомачііїна база дослідження. Методи дослідження. В процесі дизертаці.шого дослідження теоретичною основою були такі роботи: Яковллп З.і. Договір комісій- ■ ного продагу сільськогосподарської продукції. - М., 1959;
Федоров 1.3. Правові форми збуту надлишків сільськогосподарської продукції,. - Ы., 1965; Сохновсышй А.і. Комісійна торгівля. Правові питання. - 11., 1909, ■
Теоретичною та інформаційною базою дослідження були також нормативно-правові акти, які стосуються регулювання відносин, що складаються в процесі реалізації сільськогосподарської продукції на комісійних засадах, матеріали практики застосування цих актів, філософська, економічна і юридична література. Під час роботи над дисертацій» автор використовував праці вчених-правників Іезрук Н.А., Ееляювої З.С., Іраіу-ся С.Н., Ьистрова Г.гі., Вовка Ю.О., Годунова В.Н., Гордона М.В., Граве К.А., Ігнатова І Д., Казьміна І,і., Красавчикова 0.0., Козиря 1,1.1., Ландкофа С.Н., Новицького 1.1., Семеусова В.А., Сохновського A.S., Федорова 1.В., Шслсстова B.C., Яковлева!
В.S., Янчука В.З., а також праці вчених-економістів Альт-суль ГЛІ., Апопій В.В., Іаюва !!.£., Дурманової Т.1., Івато-ва В.В., Лойова П.А., Львовича Ю.Я., Мдтусевича В.А., Мерку-лової А.С., Чернова С.З. та інших.
■ Під час роботи над темою дисертаційного дослідження використовувались діалектичний метод дослідження і такі прийоми, як порівняльний аналіз, системний підхід, узагальнення і аналіз практики с'сладаннч і виконання договорів комісії на продач сільськоггулюдчроь-ої про;укції, а також матеріали органів прокуратури, загальних і арбітражних судів по розв’’яг занню спорів, що випливають із договірних відносин,, які розглядаються . • •
Дисертаційне дослідження проведене на матеріалах України, враховувався досвід регулювання однотипних відносин в державах ближнього і далекого зарубіжжя.
Наукова новизна дослідження. В дисертації вперше у правовій літературі в комплексі аналізуються різногалузеві правові питання комісійних відносин по реалізації сільськогосподарської продукції. На основі вивчення літературних джерел, правових актів і практики їх застосування уточнена поняття договору комісії на продаж сільськогосподарської продукції; визначена правова природа цього договору і його галузева належність /загальні положення закріплені в цивільному законодавстві; а спеціальні - в сільськогосподарському/; виявлені особливості суб'єктного складу і предмету договору,а . також сформульовані нові права і обов"язки сторін по договору, форми відповідальності за порушення ними зобов'язань, обумовлених ринковою економікою. . ■
Ці питання, головним чинсм, досліджуються з позицій сільськогосподарського права, що даю нам підстави доводити *іого належність до даної галузі права, що не виключай регулювання цивільним правом загальних положень договору комісії.
Дисертантом внесені аргументовані пропозиції про внесення змін та доповнень до дію-іого законодавства /країни, про прийняття Закону України "Про комісію", в якому одним із видів договору комісії е 'договір комісії на продаж сільськогосподарської продукції. ,
Практична значущість дисертаційної роботи полягаю у тому, що її висновки і рекомендації можуть бути використані при подальшо^ удосконаленні законодавства, регулюючого відносини по реалізації сільськогосподарської продукції на комісійних засадах, виконанні сторонами своїх зобов'язань при реалізації даного договору, захисті їх майнових прав і законних інтересів.
У дисертації містяться рекомендації щодо покращання роботи органів управління в галузі виробництва сільськогосподарської продукції і торгових посередників /комісіонерів/ під час
' . , ' _ п - ■ ' •
укладання і виконання договорів. 1
Значення роботи лолягає також і в тому, то її висновки і пропозиції мають безпосереднє відношення до вирішення продовольчої проблеми в Україні, розширення машово-господар-сікої самостійності виробників сільськогосподарської продукції і комісіонерів. Вони можуть бути використані дня подальшої розробки теоретичних проблем сільськогосподарського права, при розробці нових нормативних актів, регулюючих комісійні відносини по реалізації сільськогосподарської продукції, під час підготовки учбових посібників і методичних, рекомендацій, в процесі читання курсу сільськогосподарського права для студентів юридичних вузів, лекцій для практичних працівників
і студентів сільськогосподарських вузів. ■ ' '
На захист виносяться такі положення: .
■ про галузеву належність договору комісії на продаж сільсь- • когосподарської продукції, що розглядаються як самостійник вид сільськогосподарських договорів, загальні положення якого регулюються нормами цивільного права; - '
про деталізацію загальних положень цивільного законодавства щодо договору комісії стосовно сільськогосподарської продукції', регулюючого відносини по її реалізації, в нормах сільськогосподарського законодавства;
про подальшу розробку проблем правового регулювання договорів комісії на продаж сільськогосподарської продукції і закріплення їх в основних нормативних актах - Цивільному кодексі України; законах України "Про колективне сільськогосподарське-підприємство", "Про підприємства в Україні", "Про комісію" та інших; • ■
про уточнення поняття договору комісії на продаж сільськогосподарської продукції, яка визначається таким чином;
" по договору комісії на продаж сільськогосподарської продукції її виробник /комітент/ доручає торговому посереднику /комісіонеру/ продати від свого імені за рахунок комітента сільськогосподарську продукцію з виплатою винагороди за надані послуги"; . -
обгрунтування можливості реалізації сільськогосподарської продукції на субкомісЬших засадах лише при її продаяу за межами У країни, права і обов'язки первинного комісіонера і субкомісі опера; ■
про порядок ціноутворення на продукцію, яка реалізуються на комісійних засадах, під час становлення ринкової економіки; .
■ обгрунтування форми договору комісії на продаж сільськогосподарської прод/кції; .
аргументовані пропозиції по удосконаленню правового регулювання окремих умов договору комісії на продаж сільськогосподарської продукції і підвищенню відповідальності сторін за їх порушення, зокрема, предают/ договору, сторін по договору, розрахунки і їх порядок і т.п.;
-порядок захисту порушених прав сторін за договором. Апробація і впровадження результатів дослідження. Дисертація виконана на кафедрі сільськогосподарського права Української юридичної академії. Основні положення та висновки, що-містяться у роботі, опубліковані в наукових статтях та тезах виступів на наукових конференціях. Деякі результати дослідження доповідались автором на міжрегіональній конференції "Актуальні проблеми діяльності місцевих Рад народних депутатів в умовах перебудови" /1020 р./ і "Проблеми вдосконалення законодавства України та практики ,юго застосування" /1991 р./. Наукові результати дослідження використовувались автором під час проведення занять з учбового курсу сільськогосподарського права зі студентами денного, вечірнього та заочного факультетів Української юридичної академії.
Структура дисертації. Структура дисертації відображаю цілі і завдання дослідження, ного основні напрямки. Зона складаються із вступ/, двох глав, які зб"юднують вісім •
параграфів, висновку та бібліографії.
• ЗМІСТ РОГОТИ ' .
Вступ містить у собі обгрунтування актуальності теми дисертації, предмет та мету дослідження, показуються новизна дослідження та практична значущість роботи, а також с^ор.ч/-льовані положення, що винозяться на захист.
Перша глава - "Загальна характеристика договору комісії на пподак сільськогосподарської ітоішмії" . .
■В першому параграфі азтор розглядає процес розвиту/ законодавства про правове регулювання комісійної торгівлі сільськогосподарською продукцією з початку виникнення даного договору до наших днів.
Існування комісійних відносин мало також місце, в царській Росії і в перші роки після революції 1917 року. З розвитком авторитарних методів управління сільським господар-’ ством цей ринковий договір адміністративним шляхом був виключеній із економічного обороту держави. :
' Пізнішо, коли нарівні з адміністративними методами господарювання, виникли и економічні, відповідними рішеннями органів держави цеп вид договору комісії знову знайшов місце серед інших договорів, які відображають економічні ВІДНОСИНИ МІ К МІСТОМ І СЄЛО.М. Розвиток договірних відносин за договором комісії на продаж сільськогосподарської продукції, на думку автора, здійснювався у чотири етапи, кожному із яких відповідала та чи інша -*>орма додаткового залучення сільськогосподарської продукції в процес забезпечення населення сільськогосподарською нродукціло. .
Перший етап розвити/ законодавства про комісійні відносини на продаж сільськогосподарської продукції розпочався в 1953 р., коли спеціальними нормативними актами 0/в відновлений цей договір. Він характеризузться тим, Що поряд із значним -розширенням господарської самостійності сільськогосподарських підприємств, державними органами б/в прийнятий ряд нормативних актів, які стимулювали продаж продукції понад визначених . державою об'ємів. Серед них - Примірник договір комісії на продаж сільськогосподарської продукції.
З аграрною політикою, яка почала проводитись із сере-' дини 00-х років, пов"яз/ється другій етап розвитку договірних відпозин по комісійній торгівлі сільськогосподарською продукцією. Цей етап тривав до вісімдесятих років. Для цього етап/ характерним було те, що застосуванням адміністративних методів
- ІС -
принималась роль виробників сільськогосподарської продукції під час реалізації продуктів харчування. Продукція, яка вироб- '
лилась понад планові показники, підлягала обов'язковому продажу. державі за договором контрактації. У зв"лзку з цим не залишилося місця для розвитку комісійної торгівлі.
Третій етап /середина &С-х'років - І29І-І992 p.p./ характеризувався розширенням прав ііідпри.мстз у виборі способів реалізації продукції. Підприємствам було дозволено продавати’, будь-яким .способом продукти харчування організаціям споживчої кооперації і на колгоспник ринках із залгком в загальний об"єм продажу державі. В цей період зросла роль приватних осіб у виробництві і продажу сільськогосподарської про- ' дукдії.. '
Останній етап, якій виділяє автор, розночазсл після утвердження України як суверенної держави, котра розвиває своє законодавство. ,
У другому параграфі аналізується правова природа договору. Звертається увага на те, що всі автори, які розглядали цей вид догозору комісії, столли на цивільно-правових’позиціях, але в той же час вказували ші окремі його особливості.
Автор відмежовує цел договір від інших цивільно правових договорів /договору доручення, договорів за учісій маклерів, брокер і в/. .
Вилоддчи із суб'єктного складу договору. комісії на продаж сільськогосподарської продукції, побудована тика структура договірний відносин: комітент - комісіонер - треті особи. В деяких випадках виникає подвита посередництво, коли первинний комісіонер доручає виконати комісійне зобов'язання іншому комісіонеру - субкомісіонеру. Відносини між комітентом і комісіонером о суто комісійними, а інші є похідними. .
Договір комісії на продаж сільськогосподарської продукції характеризується як консонсуальний, відплатшш і двосто-ронньозобов"язуючий. Автор критикує точку зору Комарова Е.К., який називав цел договір реальним і приєднується до висновків Сохновського А.і., Іезрук Н.А., які розглядають його як
консенсуальниіі договір. -
Відолати ість як риса цього договору властива йому навіть тоді, коли сторони в договорі не вказали на цю істотну умову.
Предмет договору правильно визначив, на думку автора, Сохновськии -А.Ф., якии пише: "Мова йде про юридичну діяльність комісіонера, якій властиві риси: правовий характер /укладання угод/, визначення їїобсяіу в дорученні комітента, виступ . комісіонера від свого імені, але за рахунок комітента". В ро-. боті також міститься критика тверджень вчених /Певзнер Г.С., - ' Малькова С.:»!./, які предмет договору зміщували із. об'єктом. Об'єктом договору, який досліджуються, ю продукція сільсько- . господарського виробництва, ідо задовольняв потреби людей в продуктах харчування.
Особливістю комісійного продажу сільськогосподарської продукції е те, ідо на момент прийому продуктів на комісію вони характеризуються індивідуально-визначенимя ознаками, але потім вони нзрідко втрачають такий характер і набувають ознаки речей родових. Тим самим порушуються право власності комітента на продукцію, що не відповідаю вимогам чинного законодавства, яке регулюю комісійні відносини. Тим паче, що згідно законо-' давству риск випадкової загибелі речі завжди несе власник продукції, якщо інше не передбачено законом чи договором.
Виходггіі; із наведених ознак, автор даю таке визначення ■договору комісії на продаж сільськогосподарської продукції:
."по договору комісії на продаж сільськогосподарської продук- . ції її виробник /комітент/ доручаю торговому посереднику /комісіонеру/ продати від свого імені і за рахунок комітента сільськогосподарську продукцію з виплатою винагороди за надані послуги".
Третій параграф присвячений дослідженню зміста договору комісії на продаж сільськогосподарської продукції .Виділяються ті істотні його умови, які визнані такими в законодавстві, а саме: кількість, якість і ціна продукції, строки і порядок розрахунків. Інші умови можуть стати істотними лише тоді, коли обидві сторона своюю угодою їх визнають такими. ,
Встановлення нового порядку господарювання висував нові вимоги до якості продукцію, яку зда.; комітент на комісію. Автор-пропонуо залишити порядок, якид діяв раніше, а саме - виробник сільськогосподарсько; продукції вида*; на продукцію якіснеї посвідчення.
Пакування значно впливав на збереження якозті продукції, яка транспортуються Дутя її подальшої реалізації за межами району, де вона була вироблена. Пріьімашгя доставлених продуктів повинно бути проведене в найбільш стислі строки, які коливаються від 12 годин до п"яти діб. Особливої' уваги потреб/о . продукція, яка швидко псуаться. Перелік такої продукції '
необхідно розробити і затвердити постановою Кабінету Міністрів України. - -
При прийманні одержаної продукції значна увага приділяється і кількісним показникам. У випадках невідповідності одержаної продукції якісним і кількісним показникам повинен бути'складений комерційний акт. '
Особливістю договору комісії на продаж сільськогосподарської продукції а те, що комісіонер може прийняти на комісію продукцію нижчої якості, ніж. було обумовлено договором. Однак така продукція повинна бути придатною для продовольчих потреб, тобто її можна реалізувати у свіжому вигляді, або відправити на переробку.
Ціна на комісійну продукцію визначаться угодою 'сторін. •
Автор критикуй точку зору вчених, які раніше вказували на те, що ціна продукції повинна бути на 10-15 відсотків нижчою від тих цін,-які склались на ринку. З сучасних умовах ніяких адміністративних вказівок відносно цін не повинно бути. Ціна на продукцію буде визначатись в залежності від кон”юктури рин- . ку, попиту на неї, наявності сільськогосподарських продуктів, їх якості і кількості, затрат на виробництво і реалізацію продукції. Сторони можуть також реалізовувати продукцію за цінами, які перевищують ціну, раніше визначену умовами договору. Головною посилкою при визначенні ціни продукції буде те, що комісіонер повинен виконувати доручення комітента про продаж
- ІЗ -
товарів на найбільш вигідних умовах. Вся вигода від реалізації продукції по більш високим цінам повністю надходите комітенту, якщо договором не означене інше /от.399 Щ України/.
В роботі розглядаються випадки, кали реалізуються продукція по ціні нижчій,. ній; було встановлено договором. В подібних ситуаціях сторони керуються правилами стЖ'О ЦК /країни. Комісіонер, який продав манно по ціні нижче визначеної «*.ому комітентом, повинен відшкодувати останньому різницю, якщо не доведе неможливість реалізації продукції по визначеній сторонами ціні, і . продаж по нижчій ціні попередив ще більші збитки.
• В тих випадках, коли ціни на продукцію змінились в- ту чи інщ/ сторону, комісіонер повинен зібрати необхідні докази цього.
■ Комісійна винагорода - одна із складових чаотіНціни продукції. Раніше виплата ціюї винагород® і її розмір визначались відповідними нормативними актами. Виникав питання, а чи існую необхідність централізовано встановлювати розміри лО'ЛІсійних . ставок? На думку автора, ці питання повніші регулюватись тільки угодою сторін. •
Розрахунки міх сторонами повинні бути обгрунтовані звітом комісіонера про виконані комісійні операції .■ Автор пропану ; ’
залишити видачу аванса комітент/ в розмірі до 75 відсотків від •агальної суми комісійної угоди. Аванс буде заиливш.і засобам підтримки виробників сільоькогосподарської продукції. Авансування потрібно пров'їдіїти за рахунок кредитів установ Національного банку України, які повинні надаватись на пільгових умовах.
Кінцевий розрахунок маю бути проведений не пізніше трьох днів після виконання комісійного доручення. Для цього комісіонер складаю звіт і на ^ого основі передаю комітенту все одержане по виконаному дорученні) і всі вимоги по відношенню до третіх осіб, які випливають з угода, укладеної комісіонером з третіми особами.
Автор пропоную внести в чинне законодавство правило про те, що комісіонер мойе купувати в свою власність комісійну продукцію. Подібне правило було в Цивільному кодексі, який діяв в. Україні в 2С-х роках. Це право комісіонера може обмежуватись • лише запереченням з боку комітента.
З наступному параграфі розглядаються питання, що пов"язані
із формою договору комісії на продаж сільськогосподарської продукції . Для всіа видів договорів комісії законодавством встановлена письмова ±>орма укладання договору, хоча для цього виду договору в ч.2 ст.396 ІІК України передбачена можливість укладання договору шляхом видачі колгоспу накладної організацією споживчої кооперації, яка лріііі.'Ш лрзд/кцім. Тобто іг/ековл цо^-и ґ/пл і зате’штьол обов"язковою для цього виду договору, але *орма зовнішнього виявлення може бути різною в залежності від тих чи- інших умов.
■ Тривалі договори комісії на продаж сільськогосподарської продукції виходять за рамки існувавшого до дього часу уявлення про договір комісії, тому що вони визначають взаємні зобов'язання не тільки по продажу уже зданої продукції, але і зобов'язання здати оговорену продукцію в майбутньому. -
В цьому к параграфі визначаються сторони договору. Згідно ЦК України сторонами коаісілної угоди по реалізації сільськогосподарської продукції можуть бути колгоспи /комітенти/ і організації споиівчої кооперації /комісіонери/. Автор підтримую раніше висловлену пропозицію про розширення складу комітентів і пропонує надати це право всім виробникам сільськогосподарської продукції. Також пропонуються розширення складу торговій посередників /комісіонерів/, які оудуть реалізовувати сільськогосподарську продукцію на комісійній засадах. ' '
З останньому параграфі першої- глави обгрунтовуються галузева налеміість договору комісії на продіж сільськогосподарської продукції. Автор виходить з того, що загальні положення цього договору регламентуються норма.ін '..пзільного права, а іого особливості - нормами - сільськогосподарського права.
Договірна робота в сільському господарстві відображаю специфіку сільськогосподарського виробництва, .іого сезонність, особливості виготовлено.1 продукції та інша. Господарські договори, які застосовуються в сільсьгому господарстві, на відаіну від тих, що застосовуються в промисловості, розроблені не так досконало. 1 ■
Догозір комісії на продаж сільськогосподарської продукції а різновидом господарського договору, якіпі застосовуються в с^ері
реалізації сільськогосподарської продукції, має свої специфічні риси. Ці особливості договору виходять із специфіки сільськогосподарського виробництва, а сама: використання землі як головного засоба виробництва: різноманітності грунтових і природи о-кліматичних умов; різноманітності ^іорм господарювання на землі; наявності різних форм власності на землю; множин- , ності суб'єктів, господарської діяльності.
Більшість вчених, які вивчали цей вид договору, додергу-ються такої позиції, що це різновид відомого цивільному праву договору комісії /Зовк Іи.О., Комаров І.К., Сохновськип А.*1., Яковлюва В.і./, щоправда всі вони вказували на ті чи інші особливості цього вид/ договору комісії. Узагальнивши роботи вчених, автор прийшов до висновку, що договір комісійного продажу сільськогосподарської продукції е одним із видів договору комісії, що-регулюються цивільним законодавством. В той же час численні особливості цього договору не дістали свого вирішення в рамках цивільного законодавства, що даз підстави порушити питання про необхідність пришиття окремих правових актів.
До специфічних особливостей комісійної торгівлі сільськогосподарський продуктами, які дозволяють віднести його до сільськогосподарських, .мошіа віднести: особливий склад учасників комісійних відносин; специфічний о.б"окт договору; наявність кредитування комітента зі сторони комісіонера;, можливість укладання су. комісійної угоди та інші. .
. Розвиток ринкових відносин в Україні буде сприяти виникненню нових особливостей цього договору і кого розвиток як такого, що забезпечую Інтереси виробників сільськогосподарзької продукції. Тим самим виникаю потреба у прийнятті Закону України "Про комісію", в якому повинен бути, поряд з іншими, спеціальний розділ, присвячений договору комісії на продаж сільськогосподарської продукції.
Друга глава - "Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання'договірних з обов"язань по комісіином/ продажу сільськогосподарської поо.шгкдії1'. • ■
Першии. параграф присвяченні виявленню причин та умов, які
викликають порушення договірних зобов"язннь по договору комісії ’ на продаж сільськогосподарської продукції. Проведений автором аналіз дозволяю їх класифікувати за такими блоками /групами/: ■
а/ організаційні; '
б/ матеріально-технічні; в/ економічні. '
До організаційних причин монна віднести такі: неповна інформованість про можливість реалізації вирощеної прод/кції на комісійних засадах; відсутність достатньої кількості державних, колективних і приватних підприємств, які займаються реалізацією продукції на комісійних засадах; відсутність належної реклами послуг по реалізації продукції на комісійних засадах; недоліки в здійсненні комісійного продану сільськогосподарської продукції в організаціях споживчої кооперації. ■
Матеріально-технічні причини обумовлені слабкою матеріально-технічною базою як комісіонера, так і комітента. Нові суб'єкти господарювання в більшості випадків мають у своюму розпорядженні лише найбільш необхідні машини і механізми. Потребую'свого розвитку і технологічна сторона- діяльності учасників комісійних відносин.
До економічний причин, які призводять до порушень договірних зобов'язань по реалізації сільськогосподарських продуктів на комісійний засадах, можна віднести підвищення без достатніх причин ставок комісійної винагороди. Це призводить до того, що комітент буваю змушений . самостійно проводити реалізацію :
продукції на колгоспних ринках або з допомогою своЛ торговельної мережі, або іншим способом, а це веде до того, що часі ти-' на працівників сільськогосподарських підприюмтсв та організацій відриваються від сільськогосподарських робіт в найбільш напру--жені періоди виробництва. . .
Головними причинами і умовами, котрі впливають на розвиток комісійних відносин, й ті із ниа, які випливають із недостатньої урегульованості комісійних відносин, а також існування'правових норм, зміст яких не відловіда<греаліям сучасного періоду. .
З іїродзсі господарської- діяльності безпосередньою підставою для покладення на винну .сторону обов’’язку відшкодування _ . завданил зб;іт;:із ю правопорушення, структурними елементами
якого гі: об'Єкт, суб'Єкт, об'єктивна і суб'єктивна сторони.
Б другому'параграфі розглядаються особливості майнової відповідальності сторін по договору комісії на продак сільсько-, господарської продукції. іЗ і ділові дальність сторін може виражатись в цивільно-правових санкціях, які з в цивільному законодавстві, а також сторони можуть розробляти і закріплювати специфічні договірні санкції, оперативно-господарські санкції. До них мож- ; на віднести, наприклад, відмову від оплати, відмову від приймання результатів виконання, вимогу про усунення недоліків та інші.
У дисертації звертаються увага на те, що в процесі виконання зобов'язань, які випливають із договору комісії на-продаж сільськогосподарської продукції, зникають спори між сторонами. Законодавством передбачено порядок розгляду. таких спорів через загальні суди і арбітразіні суди Уіфа'нп. Використання того або іншого порядку розгляду спорів залежить від суб'єктів комісійний відносин. Автор робить висновок, що для суб'єктів господарювання, які виступають в економічному обороті як юридичні особи, треба законодавством передбачити лише один порядок розгляду спорів - через арбітражні суди, а душ спорів з участю громадян
- судовий, тобто через загальні суди. , • '
Підстави для спорів, які виникають із договору комісії на продак сільськогосподарської продукції, можна систематизувати в такі групи: . ..
а/ сі.ор.,, які виникають в процесі укладання договору комісії на продаж сільськогосподарської продукції;
б/'спори, які виникають між. сторонами цього договору в процесі його реалізації; .
в/ спори, які виникають між сторонами після виконання комісійного доручення. -
За змістом ці спорл можна поділити на такі види: спори по асортименту продуктів, спори по якості надано; продукції, спори по розрахунках згідно виконаного комісійного доручення, _ спори по наданому комісіонером комітенту авансу та інші.
У виснозку містяться результати, одержані внаслідок проведеного дослідження, а також систематизовані пропозиції по
вдосконаленню чинного законодавства України, регулюючого договір
комісії на продак сільськогосподарської продукції. '
Основні положення дисертації опубліковані в таких
роботах : .
1. Місцеві Ради і формування ринку продовольчих товарів /Актуаль-
ні проблеми вдосконалення діяльності місцевих Рад народних депутатів в умовах перебудови // Короткі тези доповідей і наукових повідомлень регіональної науково-практичної конференції. -Харків. - 1990. - 2 с. •
2. Правове регулювання договору комісії на продак сільськогоспо-
дарської продукції громадянами //Радянське право. - 1991. -» 10. - С. 34 - 36. . -
3. Договір комісійного продажу сільськогосподарської продукції
в умовах ринку / Проблеми вдосконалення законодавства України та практики його застосування // Тези доповідай і повідомлень міжрегіональної науково-практичної конференції. - Харків. -1991. -2 с. '
4. Деякі питання цивільно-правової відповідальності' під час реалізації сільськогосподарської продукції по договору комісії / Правове регулювання державного будішицтва в Україні і проблеми вдосконалення законодавства // Короткі тези доповідей і наукових повідомлень міжрегіональної наукової конвенції молодих вчених та претендентів. - Харків. - 1992. - 2 с.
ГІідгт. до лруку /Дг/* •рз Формат 60Х81'/Ів. Папір друк. Др>к офсетннй Умови.-друк, арк А*7- Умови, фарбо відб. / УУ Облік.-пнд. арк. /• & Тираж /сО прим. Зам. № , Безплатно.
Харківське орендне поліграфічне підпріг мство. 310093, Харків, вул. Свердлова, 115.