АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ по праву и юриспруденции на тему «Аксиологические аспекты трудового права»
'' " ІШІІСТЕРСТГО ОСВІТИ УКРАЇНИ КИЇВСЬКІЙ УНІВЕРСИТЕТ 1«. Тараса Шевченка
ка правах рукопису
ПАЯАСШ ОЛЕГ ТЕРЕНТІКОЕИЧ
ЖІ алогічні АСПЕКТИ ЇРУДОШГО прам
Спеціальність 12.00.05 - трудова право, праяр ссціаль-■ його вабгзпечення
АВТОРЕЗЕРАТ дисертації на адоОуття кауетвого сіупенг кандидата сридгаих тук
КЙІЕ - 1934
ЛйСЄр7виіЄС '■ ГУКОПИС
Гсьоту їп'і '.¡шш на кафе до 1 трудового права еридичнзго факультету Київського університету їм. Тарзса Шевченка
ПКЖОПЕНКО Володимир Іванович
Науковил керівник доктор юридичних наук, професор Офіційні опоненти доктор гркдичт« наук,професор КС0ОБРА Микола Іванович кандидат юридичних наук, доцент ГОЯ Ьаскль Якович
Провідна організація
Украінсіка академія анутріш-ніх егграв, м.Київ
/0
1994 р. О _______ ГСД.
Захист відсудиться "Ь "_______'ІА..
из гасідшті спеціалізованої вченої Ради Д.С68.18.14 Київського університету Ік.Т.Шевченка-за адресо» 252901, ».Київ МСП, луд.Волсдіакрська.вО
3 дисертаціє» мята ознайомитись у науковій бібліотеці
- Київського університету . їм.Тараса . .Шевченка (м.Київ, вул.Володтзірська,58)' .
Автореферат розіслано
1994 р.
Вчений секретар . спеціалізованої вченої Ради
кандидат юридичних наук, доцент
Б.П.ЩиЗІко
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАІЬІ КИЇВСЬКИЙ УНІБЕРСИТЕТ їм. Тараса Шевченка
. на правах рукопису
' ПАНЛОЖ ОЛЕГ ТЕРЕНТІПОВКЧ
аксіолопчні аспекти трудового праеа
Спеціальністі 12.00.05 - трудове право, право соціального забезпечення
АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук
КИГВ - 1934
; : Вступ’ . ... V . .
А к ту а а ь а 1 с т ь теми дослідження. Проведення реформи, що пов'язана з розвиренням демократичних начал у суспільстві та виробництві; необхідність створення ногоІ моделі трудових відносин, цо грунтується та різноманітності форм власності; поєднання праці найшли 'працівників, що Потребує забезпечення відповідних гарантій, та свободи підриємницької діяльності.власників засобів виробпицтгз;правовий нігілізм, носіями якого е як громадяни, так 1 Інші учасники трудових відносин, - цГта інпі процеси виступають об’єктивними обставинами, що формують потребу у нових правилах поеєдінхи. Такі правила необхідні для того, щоб втілпва-ти супільні ідеали, які забезпечують моральну основу функціонування суспільства та держави, а разом з тим систему цінностей, щр обумовлює трудову поведінку грогадяп, як згчасників процесу вироСшадтва та деякі інші фактори, котрі це можна не враховувати при створенні та застосуванні норм . трудового права. . \ • .
Актудьяість даного . дослідження визначається тим, що у теорії трудового.прага аксіологія не знайшла належного відоб
раленна, у зв'язку з чим не у повній ulpl використовується для розвитку правової науки та практики регулаванна трудових відносин. Де можна пояснити там, та у крздичній літературі дана проблематика анаїяша більше частиною відображення у роботах з теорії права, а монографічні та дисертаційні дослідження стосовно трудового права відсутні. До речі, наукова новизна та теоретичний потенціал дозволяє теорії цінностей поєднуватись а більш традиційним ІьіармаціВно-уп-раїлірським підходом до організації трудової поведінки людини, мгтодакк «кого виступать сиотеикий аналіз, порівняльну правознавство, історичний, сташстичздй аналіз та їв. .. ■ /
При цьому у роботі використані джерела, яр відображають ккр-жий спектр думок, з рівних питань . застосування трудового права 1 охоплюють період приблизно . удвад-цять-тридцать років• Такий часовий проміжок вибрано . на випадково, він пов'язаний із становленням аксіології як самостійної наукової течії а межах офіційно "пануючої" філософії, 9 роботами Здравомлсдова А.Г., Рабіновича П., Ручки А..А., Тугаринова В.П. та інюіх нуковців, а такс* формуванням правової аксіології, цо стало можливим аавдяки дослідженням Алекеєва О.С., Вару К.П., Демідова Ю.А,, Ка-ианіної т., Неновоьки H., Пітецького В., Соловйової Т., Шапч«нко С.Д. та деяких інсих вчених. :
Не можливо не відмітити, що деякі а розглядуваних позицій мають певні ідеологічні нашарування; що є наслідком стану науки взагалі та правової науки зокрема. їх використання у даній, роботі пояснюється тим, що самі по собі вони е досягненням правової : науки, Ілюструють значимі стїі ; загальнолюдських Ідеалів незалежно від політігчник доктрин.. Саме тому' ав-
- & -
тор дозволив собі використання цих джерел в тексті роботи у первісному вигляді, навіїь без термінологічної адаптації до сьогоднішню! ситуації та Україні, для того, щоб підкреслити, що можливість провести дане дослідження склалась завдяки зусиллям багатьох вчених.
Створення законів та Інших нормативних актів, їх застосування до нових суспільних (насамперед трудових) відносин та Іншого соціального середовігда потребу« відповідного методологічного підходу, цо може бути забезпечений застосуванням як традиційних, так 1 нових засобів. Один з таких нетрадиційних та відносно нових засобів покладений в основу цієї роботи. Він полягає в тому, чс як об'єкт аналізу та засобу розвитку дійсності розглядається Інтерес та потреба суб’єкту відносин.
Методолог 1 чною основою дослідження виступає відносно новий та самостійний моралміо-ссцЮлогІч-ний напрям - теорія цінностей або аксіологія.
Категорії "Інтерес" та "потреба".використовуються науковцями різного фаху, політичними діячами, вони мають значення 1 для кожного громадянина держави. Як свідчить Історія правового регулювання, прагнення звернутися до цих понять не гале/ять від зміни Ідеологій, системи цінностей,що.забезпечують функціонування держави.
При написанні роботи вивчено літературу з Історії та теорії права, трудового права, а, оскільки метод дослідження пов'язаний з Іншими науковими дисциплінами - роботи з політекономії, ПСИХОЛОГИ, соціології.
Правовою основою дослідження е чинне законодавство про працю України за станом на 1 травня 1353 року.
- 6 - . крім того вивчено ряд нормативних актів інших держав. Наприклад, Закон Естонської Республіки від 15 квітня 1392 року "Про трудовий договір", Закон Литовської Республіки від 17 березня 1992 року "Про регулювання колективних спорів" та деякі інші акти.
Емпіричну базу дослідження складають' дані соціологічного дослідження, що проведене автором протягом 1989 - 1991 року серед студентів юридичного факультету Київського університету, узагальнені дані втілення системи договірного регулювання трудових відносин у ряді державних установ, а також узагальнення практики розгляду трудових спорів судами України різних рівнів. .
Предмет, мета та з а в д а н н я дослідження Основна Ідея роботи полягає в тому, щоб роагдянути з використанням теорії цінностей механізм регулювання трудових відносин. • :
На перший погляд ця ідея дещо:виходить за межі предмету дослідження, що визначений назвою роботи. Такий висновок можна зробити, якщо виходити з логіки побудови системи галузі права. Однак специфіка аксіологічяого підходу полягає у тому, що для дослідження мають значення усі явища, що забезпечують зв’язок з Інтересом (потребою).
Усе це було причиною звернення саме до механізму регулювання трудових відносин; як специфічного Інструменту управлінської діяльності, що дозволяє реалізовувати у трудовій поведінці Інтереси і задовольняти потреби. Такий підхід стосується стратегії управлінської діяльності 1 ’ відбивається на трудовій поведінці не через встановлення; конкретних правил поведінки, а через визначення відносних .меж
. - 7 - '
' ' *• - • поведінки. ■ .
Предметом дослідження виступає спефіфіка прояву теорії цінностей у процесі регулювання трудових^відносин.
Метою дослідження е комплексне вивчення проблем теорії цінностей стосовно правового регулювання праці, ви-роСлення науково обгрунтованих вимог та рекомендацій по ство ренню концепції нормотворення та нормозастосування.
. Цпя досягнення вказаної мети у дисертації ставляться такі завдання: визначення ціннісної структури трудового права, розгляд II елементів. . .
.Наукова, 'значим Л.сть дослідження полягає у тому., що:
- аналіз механізму правового регулювання праці, насамперед його основної ланки - трудового права,грунтується на використанні аксіологічного підходу;
. - сутність ціннісної, проблематики охоплює не тільки га-
лузь права, ай умови 11 розвитку та деякі інші фактори;
- з використанням відповідного понятійного апарату
. розглянуто ї-1 складові частини трудового права, що визначають його позитивну значимість як регулятора суспільних від носин; . •
. - пропонується система принципів трудового права; узагаль
нююча категорія, що виражає сутність трудових відносин;
: - розроблено методику використання оціночних понять.
: На захист винесено такі питання:-
1.Цінність трудового права е проявом одночасно об’єктивно! необхідноотГ регулювання трудових відносин та Існуючої у. конкретний відрізок Часу можливості бути таким регулятором.
2.Основою аналізу ц нності трудового права в система за-
гальнолюдських ідеалів. Таких, як свобода,рівність, безпека и т.п. Або, іншими словами, те, наскільки норми трудового права сприяють втіленню вкааанних ідеалів у суспільне життя.
3.Роль трудового права як цінності визначається елементами його ціннісної структури. Та, насамперед, специфікою основного носія значимої для суб'єктів трудових відносин інформаціІ.
4.Розширення числа суб’єктів, які пов’язують реалізацію
своїх інтересів в нормами трудового права веде до підвищення цінності трудового права. . •
При цьому можливий підхід зводиться до слідуючого: трудове право регулює усі форми використання людиною своїх здібностей до праці.
5.Як узагальнююча категорія для системи відносин, до ре-гулвються трудовим правом, є - категорія "робочий час", яка визначається автором як період часу на протязі якого діяльність людини з точки зору організації, цілей,результатів носить суспільний характер, пов’’язана а задоволенням (реалізацією) не тільки особистих, але Я суспільних потреб (Інтересів).
Така категорія виступає критерієм при визначенні предмета трудового права.
6.Вміст правового регулювання (цілі, іавданяя,бадан1 ре-эультати) відображають принципи права.
Сформулювати 1 закріпити в нормах трудового права -прості, а тому зрозумілі усім учасникам трудових відносин початкові Ідеї,що забезпечуючи системність впливу на відносини,гв"ягки нормотворчості та нормовикористання на різних рівнях - один Із шляхів забезпечення позитивної ролі
. л' ; . - э -
Цієї rosyз і права.
: Система принципів вказує якою бачиться модель функціону-
йаняя трудових відносин у Суспільстві.
: ' 7.Норма трудового права повинна з’явитися не раніше 1 не піаиісе, ніж це потрібно.Ось чому умовою дійсного регулювання ірудових відносин вйступас актуальна потреба (Інтерес). Проявом актуальное!і виступав йиникше протягом розвитку трудових Відносин і самого трудового Права протиріччя, "знахол-ження” та вирішення яких потребуй відповідного механізму.
. 8.Дій досягнення найбільсоі аксі алогічної обгрунтова -. Hocil норм трудового пгапа, у т.ч. відповідності потребам 1 інтересам учасників трудових відносин, дозволяє Договірне регулювання. Використання переваг договірного регулювання трудових відносин можливе при виконанні слідупчої умови: така регламентація процедури договірного регулювання,^ яка аа-безпечуе на всіх його стадіях досягнення угода, виконання Досягнутої угоди (в т. ч. вирішення спорів), контроль за виконанням угода, рівність і свободу учасників відносин.
3. Умовою підвищення цінності трудового права е вико-рйстаиня спецсфічтіх прийомів, наприклад таких,як застосування оціночних понять , що дозволяють ¡забезпечити аксіо-логічиу дийаміку норм. Ґ ■ :-.,у . ' ■ . . .
• .Практична значим і о т ь полягав у тому,
Щрі--: у. .
- ви'зшві'и, зроблені у Дисертації, істотно доповнити». та рогчичають теорію труде»>го прзва,: a.cave, про.систему ерин mWlft, сферу регулювання: : ' ■ . • , - . ;■
регулИапі яЬсл!;№чча можуті fiytii покладені в остову -.
подальшого вивчення проявів теорії цінностей у процесі правового регулювання, наприклад, Для визначення показників цінності трудового права у цілому, окремих Інститутів або ' норм 1 т.п., встановлення аксіологічної обгрунтованості і
- висновки можуть бути використані при розробці кон-
цепціІ трудового права в нових умовах; при підготовці нового законодавства про працю, локальних нормативних акіів; ;
- положення дисертації можуть бути використані у про- ; цесі викладання курсу "Трудове право", спецкурсів та прове-дерня практичних занятть. . ;
А п р о 0 а ц 1 я деяких висновків, обгрунтованих у ході дослідження* мала місце при Підготовці та втіленні контракт-ноі системи найму на роботу у концерні "Укргазкром", ЫНТЦ
'•відгук”. ■. ■ • : ■ " . . ... •. ■■ ..
, зшст роюти ;
Глава перша- "Теорія цінностей як метод вивчення трудового права” - присвячена-викладенню основних положень аксіології. . . . ;
У правовій науці поряд з інформаційним підходом до аналізу будь-якої системи правових норм, що реалізується через методи порівняльного правознавства, Історичного аналізу та Інших та який передбачає удосконалення права через зміну окремих норм, інститутів, можливе 1 необхідне використання ціннісного підходу. . V . •
; . Специфіку ціннісного підходу виражають основні поняття,>
головним серед яких є поняття цінності. При цьому очевид- , „ ний зв'язок цього яоня'ття а двома категоріями, які вико-ристовуютъся, багатьма науковими дисциплінами. Иова йде
' - 11 -
про "потребу" га "Інтерес". • ■
Потреби та інтереси в усій різноманітності 1 складності виступають "призмою”, через яку, шляхом оцінки, предмети та явища навколишнього середовища визначаються людиною як цінності. Саме це подолання відображає суть аксіологічного підходу, на основі якого сформувалась правова аксіологія. Розвиток правової аксілогії пов'язаний з науковими# працями Алексеева С.С., Рабіновича П.М., Явича Л.С., Неновськи Н. та деяких інших вчених.
Позитивна значимість галузі права, в тому числі 1 трудового, не може Сути зведена до його функцій або розглянута як ^ показник його ефективності. * ' .
Оскільки відбувається розвиток трудових відносин, а а ним зміна потреб та Інтересів ‘їх учасників, соціальна цінність не може розглядатися як абстрактна та незмінна властивість трудового права.Кожливїсть бути цінністю, тобто сприяти задоволенню потреб та реалізації Інтересів, забезпечується внутрішньою ціннісною структурою трудового права,яка включає певні елементи.
Цінності, що пов'язані з функціонуванням трудового права, якнайкраще ілюструє історія правового регулювання праці, аналіз якої дозволяє не тільки виділити суспільні Ідеали, на яких базується це регулювання, але й оцінити, як ці Ідеали відображаються в діючих нормах трудового права. До таких ідеалів, на нашу думку, відносяться: свобода, рівність, справедливість, демократія, порядок, безпека та Інші.
Перш за все, хотілось би відмітити свободу як ідею, що "увійшла" в процес регулювання відносин, пов'язаних з працею. II прояв знайшов відображення у вигляді правил, згідно
- 12 - - . ............ :
з ягам) особиста свобода розглядалась як необхідна умова для виконання певної діяльності. Найперші правила відносно такого роду умов встановлювались для державної служби. Норми з цюго приводу можна знайти в законах рабовласницьких та феодальних деряав. .
Проте, найповніие вказані ідеали проявляються у період становлення та розвитку способу виробництва, заснованому на використанні праці наймзних робітників і знаходять закріплення в законодавстві про порядок та умови укладання трудового договору, тривалість робочого часу, соціальна страхування, про порядок створення і діяльності професійних спілок, вирішення трудових конфліктів та ін. .
Загальнозначимі суспільні ідеали реалізуються у трудовому праві через його аксіодогічну (ціннісну) структуру, що є сукупністю явищ (далі- елементів ціннісної структури), які безпосередньо забезпечують зв’язок а потребами та інтересами учасників трудових відносин. Крім того, позитивна значимість має зовнішні прояви, які е показниками цінності. .
Елементи, з точки зору їх впливу на забезпечення цінності, мають різне значення.
Одним з вамиаих елементів ціннісної структури трудового права виступає норма трудового права. Значимість норми визначається тим, як вона, встановлюючи те чи іксе правило поведінки, забезпечує реалізацію більш загальних соціальних цінностей. Ця здатність ногми трудового права пов’язана з II об’єктивними ознаками, та відрізняє норму права від норм моралі, політичних та інеих соціальних норм. Наявність зазначених якостей забезпечує правилам поведінки, що закріплені в нормах,загальнообов'зковість і створює, у випадку втілення
. - 13 -
в них загальнолюдських цінностей, умови для їх реалізації в тій частині суспільного ліиття, цо пов’язана а функдіонуван-' ням трудових відносин. •
Виступаючи правилом поведінки, норма права, з точки зору ТІ змісту, є джерелом відповідної інформації. Значимість норми як джерела інформації про поведінку учасника трудових відносин визначається двома обставинами. По-пер&е, тим, наскільки така інформація адекватна середовищу, в якому повинна застосовуватись норма. Іншими словами, інформація про поведінку повинна відповідати потребзм та інтересзм виникнення та функціонування трудових відносин, з одного Соку, та індивідуальним потребам 1 інтересам учасників цих відносин, з інзого Ооку. По-друге, інформація повинна
*
відповідати певним вимогам з точки зору стилю та формі, а також бути доступною для учасників трудових відносин. Дані обставини е умовами для усвідомлення суті інформації, ідо міститься у нормзх, їв врахуванням можливості II переводу в пловдау прав та свобод, 1 внутрішнього прийняття (інтеріорі-зації) встановленої моделі поведінки.
Складність, різноманітність, Індивідуальність інтересів та потреб і, в той же час, їх спільність, яро яку можна говорити в тому плані, ідо засобом задоволення потреб та реалізації інтересів служить праця - все це визначає роль норми трудового г,рааа як одного із засобів забезпечення взаємодії потреб та інтересів. Вказана взаємодія можлива в різних формзх: 1) узгодження або гармонізація; 2)конфлІкт;
3) габегпечення пріоритету.
Забезпеченню взаємодії інтересів в майї реалізації у нор»зх трудового права повинні сприяти відповідні механізми.
- 14 - .
При-цьому відмінність трудового права від Інших галузей пра-Еа полягає в тому, що воно надає можливість максимально враховувати 1 зв’язувати Інтереси суспільства в цілому, конкретного підприємства, особисті Інтереси працівника.
Удругій главі -"Основні цінності трудового права" розглядаються ті елементи трудового права, що, на думку автора, є найбільш важливими у ціннісній структурі.
Показ ніїїіом цінності трудового права є обсяг потреб, які задовольняються з його допомого«). Вказані потреби певнов мірою мають однакову специфіку, пов’язану з однорідністю відносин, врегульованих трудовим правом. Саме тому предмет трудового права має власне значення та виступає елементом ціннісної структури. •
Шсце предмету у ціннісній структурі трудового права визначається тим, що, встановлюючи коло відносин, які регулюються трудовим правом, ми виділяємо відповідну групу потреб та інтересів, задоволення 1 реалізація яких пов’язана з нормами трудового права. Саме тому, одним Із засобів підвищення цінності трудового права е розшрення його предмету.
Розвиток трудових відносин, їх різноманітність, на перший погляд, обумовлює саме такий шлях підвищення цінності трудового права,який можна назвати кількісним або екстенсивним. Незважаючи на те, що нормативно закріплена "широка" сфера дії трудового права (Ст.З КЗпЛ України у ред. від 26.03.91 р.), відкритим залишається питання про критерій, за допомогою якого можна було б обмежити предмет трудового права. -
Такий критерій необхідний не тільки для того,щоб обмежи-
. - . ■ • - 15 -
ти або розширити сферу дії трудового права, але й для того, щоб виключити з процессу регулювання трудових відносин та розвитку трудового права елемент випадковості, суб’єктивності 1 навіть свавілля, а таком пояснити винятки, якщо в них виникає необхідність.
Критерієм повинна виступити категорія, що с узагальнюючим виразом всієї системи трудових відносин. Ця категорія -робочий час, цо визначаються як промідок часу, протягом якого діяльність людини носить, з точки зору організації, мети, результату, суспільний характер. .
: Отже, аналіз організації, мети та результату праці доз-
воляє гробити висновок про те,: що ті чи ігаН відносини носять суспільний характер, охоплюються поняттям робочого часу 1 : є складовою частиною предмету трудового права.
- Серед факторів, які визначають цінність трудового права, певне місце займають принвдпи трудового права. їх ціннісна рйль визначається тим, що вони забезпечують його розвиток та застосування. , .
Різні визначення принципів йрава, що пропонуються у юридичній литературі, підкреслюють дві особливості даного явища! перша - особлива роль по відношенню до норм трудового Права (керівна, провідна), друга - обов'язкове закріплення в правових нормах (нормативність). л: ' .
Принципи права можна класифікувати таким чином, по Відношенню до якої сукупності норм проявляється їх роль: за-гальноправовий принцип - міжгалузевий принцип - принцип трудового права - принцип правового інституту. . . ,
,■ 3 правовим принципом певноп мірою перекликається поняття
"аксіома", цо має аксіологічну природу. Відносно співвідно-
. ■ . ■ -: їв ■ иэння аксіом 1 принципів Існують ріані думки. Найеажлибійа .риса, а поряд з цим 1 перевага аксіом * простота та очевидність. У зв'язку 8 цим їх Відповідність потребам Та іктв-ресам учасників трудових відносий не викликає сумніву. Регулятивна роль •трудового. права була б. значно більшеє, якби правила поведінки, встановлені в нормах, мали ці якості, у
На думку автора, відмінність між аксіомами 1 принципами встановлюються за слідуючими критеріями: зміст, спосіб фор-
мулювання, форма закріплення.Але. ці відмінності »“ настільки Протилежні, щоб виключати можливість ваагшого обміну* збагачення одного явища за рахунок якостей іншого. Отже виана-, ючи Можливість Існування правових аксіом, слід підкреслити, вк> не кожна правова аксіома може виступати в ролі принципу для певної сукупності норм, так само, як і принцип може не Яаїи аксіоматичних рис. Існування Положень, що поєднують в собі риси принципів та аксіом дозволило по іншому поглянути Яа питання про заСегпечеиня виконання такій пралил поведінки (у тому числі яа необхідність дертвного щичусу). ■ ;
Питання про принципи - орне із слабких місііь трудового права. Декларативний характер та застарілий зміст, зайва поліїиаація, яка приводила до вмішування принципів трудового права а принципами організації праці - це лики деякі обставини, які дозволяю« сказати, цо’подалмий розвиток трудово-; го права передбачав підвищення уваги до приншплв Трудового: 'права, оскільки, образно кажучи, якяр "букву" Закону, иесуп
в.норми, то його."дух" втілить в собі принципи, ■ ■
• Гіриніїипи трудового . права містять стійку ■ іифоруаців,-створштї. можливість. ваб^япечення. єдиного та,,в ііеобхі дній'' : мірі: лифгтопійного підходу до. пЬ^вового рагупп^нН. тру-■.
даних відносин. Це особливо важливо для дійсного поєднання централізованого 1 локального, нормативного І договірного, а також Індивідуального регулювання. ,
Проте говорити про систему принципів, яка зайняла б відповідне місце в ціннісній структурі трудового права, нз думку автора, можна лише після того, як будуть визначені 1 зафіксовані вихідні начала всієї галузі права. При цьому важливою умовою Існування системи принципів виступав їх Ієрархія, яка передбачав їх зв'язок на різних рівнях та відсутність протиріч.
' Автор пропонує таку систему принципів:
І.ЗагальногалузевІ: принцип єдності Ірудового права; принцип стабільності трудових відносин; принцип соціальної підтримки і мінімальних державних’гарантій; принцип добровільності праці І заборони примусу та дискримінації.
2.Принципи окремих Інститутів:
- колективний договір; принципи обов'язковості; принцип універсальності та взаємної обов'язковості умов, принцип погоджувальної процедури;
- трудовий договір: принцип рівноправності сторін; принцип визначеності трудової функції; принцип обгрунтованості звільнень;
- забезпечення зайнятості: принцип сприяння повній, продуктивній, вільно вибраній зайнятості; принцип посередництва при забезпеченні зайнятості;
- робочий час: принцип нормальної тривалості;
- час відпочинку; принцип авансування чергової відпустки;
- заробітна плата: принцип обумовленості оплати праці; принцип відсутності обмежень розміру заробітної плати; прии-
цип самостійності; принцип обмеженості відрахувань Із эа-робітної плати; _. . '.
~ гарантії та компенсації: принцип відшкодування додаткових витрат; принцип створення необхідних умов праці; .
- матеріальна відповідальність: принцип єдності умов та
диференціації матеріальної відповідальності; :...
- трудова дисципліна: принцип особистої відповідаль-
ності; принцип обгрунтованості та обмеження стягненнь;, принцип самостійності при визначенні стимулів до праці; .
- охорона праці: принцип пріоритету життя -та здоров'я
працівника-, принцип обов'язковості вимог з охорони праці;
- праця молоді: принцип вікового мінімуму; принцип .
відповідності умов праці; '
. - трудові спори: принцип парітетності створення органів, принцип державного посередництва; .
- діяльність профспілок: принцип вільного об’єднання;
принцип незалежності діяльності; реєстраційний принцип створення; . ■'
- нагляд та контроль: поєднання загального та спвціаль-- •
ного нагляду 1 контролю; принцип поєднання державного і громадського нагляду 1 контролю; ' . - 1
- соціальне страхування: принцип обов’язковості держав-,
ного страхування, принцип цільового використання коштів. .
Таку систему принципів трудового права прзискує автор. Не відкидагчи можливого доповнення та зміни, II необхідно розглядати як. елемент ціннісної структури, а, отже, як фактор, що визнане гначимість Трудового права.
. Жбдна норма не виникає раніше, ніж з'являються потреба в . ній. Проте Н5 кожна потреба чи.інтерес у сф>эр 1 трудових
- 19 - .
відносин викликає появу норми трудового права. Необхідність того чи іншого правила поведінки пов’язана з актуальними на даний момент розвитку потребами та Інтересами. Про актуальність свідчить особливий стан . взаємодії потреб (інтересів), в ході якого проявляється найбільш важлива, діюча "частина", та, до має найбільше значення для розвитку трудових відносин в даний момент. Цей стан - протиріччя (колізія). ...
За своєю природою протиріччя, властиві трудовому праву, можна розділити на дві групи. Першу групу, складають ті, що' виникають у трудових відносинах та таким чином через предмет виступають протиріччями трудового права. Наприклад, між потребами та інтересами учасників трудових відносин, ма£ться на увазі, інтересами окремого працівника (групи працівників) та, так званими, загальними Інтересами; між •функціями праці як засобу для життя та як потреби; між системою трудових цінностей працівника, сформованою раніш, та необхідністю нової ■ системи цінностей, що відповідала б зовсім іншій моделі відносин і т.д. Друга група - внутрішні (технічні, уявні) протиріччя, пов'язані 'з законодавчою технікою та деякими іншими власне юридичними явищами. Наприклад, міх загальним (неперсоніфікованим) правилом поведінки учасників трудових відносин, закріпленим в нормі,! фактичною їх нерівністю; між відомою абстрактністю норм трудового права та необхідністю закріпити конкретність поведінки в дійсних відносинах, між формальною визначеністю норми трудового права, пов'язаною а необхідністю виключення правила поведінки, та відсутністю чітких розмежувань в дійсності; між динамізмом, властивим трудовим відносинам, а, отже, не-
обхідні сію надати нормам трудового права властивостей, що забезпечували б відображення динамізму,та стабільністю норм, як умовою для виконання їх ролі. '
Ціннісна роль протиріч полягас у тому, що, виступаючі! "індикатором" актуальної потреби (інтересу), вони забезпечують розвиток трудового права.
. Третя глава - " Форми забезпечення аксіологічної динаміки", присвячена там елементам аксіологічної структури, які,на дужу автора, мають спільну особливість - вони прямо пов'язані із взаємодією ' Інтересів та потреб і, з точки зору методу трудового права, забезпечують його динаміку.
Локальне регулювання трудовії* відносин с одним а тих явил,, гдо Сезпосервиьо впливають на цінність трудового права. Потреба в розвитку демократичні!:! начал у суспільстві та виробництві пов’язана з розвитком с^ери локального регулювання, а співвідношення локального 1 централізованого регулювання с показником демократизму прзвовсТ системи суспільства. ’ ,
Практичний тз нзукогий Інтерес до цього* явища виступзс своєрідною закономірністю, яка полягає у тому, що в період економічних перетворень він (Інтерес) неминуче зростає. Це знаходить відг.бралення 1 в кількості публікацій нз цю тему.
. Е дисертації автор розкривав відмінність локальних норм 'трудового права від тих, які приймаються в централізованому порядку. На думку автора, локальний рівень нормотворчості "розташований” найближче до конкретних учасників трудових відносин, які мають можливість не тільки знати зміст пра'в та обов’язків, встановлених локальними нормами, але й брати
; - / ■ - - -гг - ■ ■ '
участь у створенні правил поведінки, вплинути на зміст норы, . І, отжа, максимально пристосувати норму для реаліаації інтересів та задоволення потреб. . ■ ,
. йгз того, щоб використовувати вказані можливості, необхідні ягвні гарантії. В дисертації роаглядаиться ці гарант II, які в концентрованому вигляді автор зчанача« таким ЧЙНОИІ: по-перше,розподіл нориотворчої компетенції; 50-друге, нормативне закріплення процедури локальної норьотюрчоеті, яка. повинна визначати компетенцію суб'єктів,, порядок підготовки та прийняття норм, розгляду спорів у випадку іл виникнення 1 т.п., по-третє, контроль за нормотаорчой діяльністю органів дерлаанрІ влади 1 управління, що мс*уть' приПиати підзаконні акти, у т.ч. .1 ті, до відносятся до регулювання трудових відносин,. з точки зору охорони інтересів суб'єктів трудових відносин,; насамперед громадян, відповідності гако-нам України та міжнародним нормам. .
: . Договірне регулювання трудових відносин е емиентом ціннісної структури трудового прага, оскільки виступає засобом реалізації взаємодії потреб та Інтересів учасників труда-вих відносин. . .
: ■ Автор обгрунтовує тачку аору, що термін "договірне регу-мвайня" наЛбІльш відповідає суті відносин, що складаються, о сокуV № Дає можливість .вказати на погоджувальний характер діяльності учасників трудових відносин по визначенню прав тз. ібов'ягків, - ■ ' ■ ' ' ' . . . ‘
. Під договірним регулюванням автор розуміє діяльність ■часників трудових відносин, по встановленню умов пг-зш шля-ш досягнення.взаємних згод (договорів).
В залежності від змісту прав та обов’язків результатом
. 22'- • '■ .■■■■- ■ ■■■■•■• ' ■■■ ' договірного регулювання, на думку автора, можуть бути:, угоди, що встановлюють Індивідуальні умови праці (Індивідуально-договірне регулювання);' угоди, ідо встановлюють правила поведінки (норми трудового права), які приймаються як на центральному, так 1 на локальному рівні (норматквно-до-говірне регулювання). . " . . . :
Нареаті, в дисертації розглядаються такі елемента ціннісної структури трудового права, як оціночні поняття, що, маючи аксюлогічну природу, е специфічним прийомом забезпечення аксіолгічної динаміки. Наприклад, "поважні причини", "суттєві умови праці" . : '
Для позначення понять такого роду використовуються терміни: "ситуаційні"., "ситуативні". Однак, найбільш розповсюдженою є назва "оціночні". Автор намагається визначити /’ оціночні поняття як групу відносно визначених понять, під час застосування яких уповноважений на те суб'єкт здійснює оцінку значимих" властивостей явищ, предметів, . дій з метоп встаноленна відповідності правилу поведінки, закріпленому в нормі трудового права,ер містить таке поняття. .. .
Об'єктивною умово» застосування оціночних понять е складність 1 безперевний розвиток суспільних відносин 1, перш за все, трудових ВІДНОСИН. : . •
Оціночні поняття повинні бути не тільки проотт®, але й максимально точно відповідати ситуації.
В дисертації автор виділяє 1 обгрунтовує три способи акяючекня в корми оціночних понять: 1) без розкриття змісту (наприклад, ст.40 КЗпП України); 2) з частковим визначенням змісту (наприклад, ст,32 КЗпП України); 3) повне розкриття змісту оціночного поняття (наприклад, ст.62 КЗпП України).. :
- 23 -
Процес застосування норм, ио містять оціночні поняття, мзе як позитивні, так 1 негативні риси, та пов'язані з природою даних понять.
Для того, щоб ггестї! до мініад'му негативні моменти, завдання суб'єкта, який застосовує нормі', ЩР містить оціночне поняття, на думку автора, зводиться до того, соб, виходячи із конкретно-трудової ситуації предмету оцінки, враховуй'« стандарт оціночного поняття, сформувати основу оцінки.
Виконання цього завдання, поділене на певні етап;;, представляє собою методику конкретизації оціночного поняття, яка обгрунтовується у дисертації. Вена ето наступний вигляд:
1 этап -'усвідомлення конкретно! ситуаціІ,визначення предмету оцінки;2 етап - аналіз змісту правила поведінки,закріпленого в нормі трудового права (встановлення мети прийняття норми); 3 етап - гигначення стандарту (еталону) оціночного поняття; 4 етап - порівняння еталону та предмету сціїтк; 5 етап - формулювання змісту оціночного поняття відповідно до конкретної ситуації. . ■
Основні положення роботи опубліковані з роботах:
1 .Прокопенко Е.И., Панасж ОЛ. Проблемы разрешения коллективах трудових споров.Е сб.: Актуальные проблем* ферлі-
рованкя правового государства.Хчрмсов.РригичеекиЛ институт. 19ЭС. ' .
г.Паяасюк О.Т.До питання пре участь профспілок в нейтрал іговакому та лекальному регулюванні трудових відносин. Тези виступу на другій РсеукраІнпнсКІ науково-практичній конференції Трс4*,п1.т'?мп* 1 робіттпяЯ рух в .Україні у
період становлення державності та ринкових відносин. Київ. 10-11 грудня 1992. '
З.Панаежк О.Поняття робочого часу та Пого значення трудової."/ праві. (Прийнята до друку редакцією "Еісни Київського університету.Січень 1993Х '
Додшісано к тчати____________ Зак. /о.) таї
размяогено І'ВЦ Минотвта і крайки ШІГ
Зак. ІЇ55 тир. >00