Единоличный судья в правовом государстве, его статус и функциитекст автореферата и тема диссертации по праву и юриспруденции 12.00.11 ВАК РФ

АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ
по праву и юриспруденции на тему «Единоличный судья в правовом государстве, его статус и функции»

■ \ и V» ■■

2 3 опт

НАЦИОНАЛЬНА ЮРИДИЧНА АКАДЕМ1Я УКРА1НИ

На правах рукопису

БРИНЦЕВ Васаль Дматрович

« РОБОВИЙ СУДДЯ У ПРАВ0В1Н ДЕРЖАВ1, 'ОГО СТАТУС ТА ФУНКЦИ

Спец . ■ (11 — судоустр1й, прокурорськин

нагляд, адвокатура

АВТОРЕФЕРАТ „ь; гац,11 на здобуття паукового сту1. кандидата юридичних наук

ХАРК1В 1995

Дисерташею е рукопис

Робота виконана на кафедр1 оргашзацП судових 1 пра-воохоронних оргашв Национально! юридично! академп Укра!ни

Науковий кер1вник: Заслужений д1яч науки I технпш

УкраТни, академж АкадемП правових наук Укра!ни, доктор юридичних наук, професор Ю. М. ГРОШЕВИЙ

ОфщШШ опоненти: член-кореспондент АкадемП правових наук Укра!ни, доктор юридичних наук, професор М. М. МИХ66НКО

доктор юридичних наук, професор Б. Н. ЮРКОВ

Пров1дна оргаШзашя — 1нститут держави 1 права Национально! академп наук Укра!ни, м. К и! в

Завдс,т^1дбудеться ., Лб^СФ^ГНс-^- 1995 р.

о -/(у год. на засщанШ спец1ал130ван01 вчено! ради К 068.25.03 по присудженшо наукового ступени кандидата юридичних наук в Нащональнш юридичн!й академп Украши, 310024 м. Харк1в, вул. Пушюнська, 77

3 дисертаидею можна ознайомитися в б1бл1отещ Национально! юридично! академп УкраТни, м. ХарК1в, вул. Пуш-кшська, 77

Автореферат роз1слано » 1995 р.

Вчений секретар спеиДал1зовано! вчено! ради, кандидат юридичних наук,

доцент I. С. МАРОЧК1Н

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальн1сть досл!дження рол! та м1оця одноособового судд! в систем! судозо" влади обугловлена необх!дн!стю розробки модел! правосудия, яка повною м1рою в!дпов!дав принципам правовоТ держали. Найважлив1шими з них визнан!: верховенство закону у вс!х сферах громадського хиття, безумовне додержання закон1в самою державою в особ! ус!х ТУ орган!в, пр!ор!тет прав особистост! при взаемн!й в1дпов!дальност! держави та ус1х ГТ громадян, ефек-тивн!сть форм контролю та нагляду за додержанням закон!в, основ1гам органом яких е незалежний суд.

Основою забезпечення д!йсноТ незалежноот! суду е реальне вт1лення в життя через систему законодавства теор!Т розпод!лу влади. Недивлячись на багатов1кову 1стор!ю I дом!нуюче становище у державному буд!вництв! б!лыпост! розвинутих краТн, сприйняття ц!сТ теорП' консти'7ц1йним законодавством УкраТни, Рос1йськоТ Федерац!Г, Казахстану, Молдови та !н., у практичному гситт! краТн СВД ця теор!я не наповнилась конкретним зм!стом I багато в чому ТТ проголошення носить декларативний характер.

П1доумки проведения в УкраТн! судово-правовоТ реформи на фон! загострення економ!чноТ та крим!ногенкоТ ситуацП п!дтверд-яугть очевидн!сть того, що без строрення налеяних конституц!йшпс кехан!зм!в, як! забезпечують ! докладно регламентують функц!ону-вашш законодавчоТ, виконавчоТ та судовоТ влади, неиолишво забез-печати отаб1льн1сть в сусп1льств! та створяти сприятлив! умовн для зд!йснення економ1чноГ реформа, реал!зац!Т соц!альноТ полынки, спрямованоТ- на пол1паэння жпттевого р!вня народу. 1снуюче становище багато в чому поЯснювтьоя затришсов процвсу конститу-ц!йноТ законотворчост!.

Шдписання 8 червня°1995 р. Конституц!Иного договору м1ж двома г!лкаш влади е фундаментом не т!льки дая досягкчння громадськоТ эгоди, а й для подальшого проведения судово-право-воТ реформа, хоча лег!тимн1оть цього акта ойгрунтовано викли-каз неоднозначн! оц1нки.

В процес! реал!зац!Т КонцяпцП* судово-правовоТ реформи УкраТни. прйнятоТ Верховною Радою УкраТни у кв!тн! 1992 р., досягнуто певних результата у вдосконоленн! системи правосуд-дя, п!двюценн1 його оперативност! та якоот!. На баз! оновлен-ного судоустр1йного законодавства сформувалася система орган!в судд!вського самоврядування, прийнято комплекс закон!в з удо-сконалення процессуального законодавства, важлив!шим досягнен-ням яких стало утворення одноособовоТ форма правосудия з основ-ноТ маси крим!нальних та цив1льних справ. Анал!з судовоТ практики св1дчить про наявн!сть тенденц!Т до пол!пшепня оперативно-ст! та якост! правосудия по категор!Т справ, в!днесених до компетенцИ" одноособових судц!в.

Разом з тим, починаючи з середиии 1994 р. темпи реал!зв-ц!Т нам!чених реформ, недивлячись на значний масив законопроект^, пом1тно знизилися. Нам!тився процес 1гнорування норм закон!в УкраТни, гарантуючих статус судд!в, з боку орган!в виконавчоТ влади.

Зм!нами, внесеними 24 лютого 1994 р. до Закону "Про су-доустр1й УкраТни". закр1плено систему формування судового корпусу без урахування того, що в процес! реал!зац!Т теор!Т розпо-д!лу влади систему орган!зац!йного кер!вництва судами, яка 1с-нувала до цього, практично повн!стю зруйновано, а шву, яка в!дпов!дав принципам незалежност! судц!в, ще не створено. Внас-л!док цього района ланка суд1в залишилась як без надежного контролю I судового нагляду, так I без необх!дного матер!ально-техн!чного та орган!зац!йного забезпечення Тх дГяльност!.

"- 2

Ситуац1я, що склалася, вимагав терм!нових заход!в щодо актив!зад!Т законотворчого процесу, розробки новоТ Концепц!Т судово-правовоТ реформа, завершения роботи над проектом Консти-туц!V УкраТни".

Проте сл1д зазначкти, що викликають серйозн! побоювання наг/Л ри реконструювати систему правосудия УкраТни шляхом механ!ч-ного запозичення правових !нститут!в !з в!домях св!тових моделей судовоТ влади, без урахування нац!ональних особливостей I позитивного досв!ду функц!онуваняя судовоТ система в наш!й держав!. Негативно позначаються на законотворчому процес! побудови нац!о-нальноТ модел! судовоТ влади в!дсутн!сть единост! у п!дходах до розв'язування ключових проблем на державному р!вн!, низька активн!сть у цьому самих судд!в.

Безумовно, що обов'язковою ушвою побудови демократичного сусп!льства I правовоТ держави е становления судовоТ влади шляхом створення необх!дних умов д!яльност! основнях ТТ суб*ект!в -судд1в.

Ступ!нь розро^деност! ггооблеми. Недивлячись на численн! роботи в УкраТн! практично не мае ц!л!сного, на монограф!чному р!вн! доел!джепня, де б простежувалися статус та функц!Т одноосо-бового судд! при розглядГ крим!нальних, цив!лышх 1 адм!н1стратив-них справ, йога роль та м!сце в структур! судовоТ влади, обсяг процесуальних прав I повноважень у эаключних стад!ях правосудии з одночасним досл!дженням шлях1в реформування судовоТ системи та заход!в, як! забезпечують незалежн!сть оудд!в.

Тому в ход! роботи над дисертац!вп, ставилося завдання усуну-тп цп прогалину, враховуючя необх!дя!сть завершения процесу реформування судовоТ влади, що розпочався.

Мета та завдання досл!дження.- Основна ц!ль дисертац! Т поля-гав в роэробц! пропознц!й щодо удосконалення судоустр!Иного, ця-

в1льно-процесуального та крим!нально-процесуального законодавст-ва, яке регламенту^ татус I функц!V одкоособового судд!, а також вар!ант реформування с у до в о V влади на принципах правовой' держави; вивчення можливостей переходу до новлх форм правосудия I перегляду судових р!шень, рол! та м!сця одноособового судд! як в стад!!' судового контролю, так 1 у вс!х видах та формах правосудия.

Основна кета визначила меж! доел!дкення, яке, проге, не бу-ло обмежене завданою програмою. Тому в робот! не залишшшея поза увагою проблема забезпечення д1йсноТ незалежност! суду та судд!в ! шляхи реал1зац!1' соц!альних, пол1 тико-правових гарант!й Тх дйыьност!.'Кр!м того, одн!ею'з целей була розробка поняття су-довоТ влади ! правосудця та заход!в щодо реал!зац!Т та вт!лення у правов! механ!зми теор!Т розпод!лу влади.

Виходячи 1з цього, обчктом досл!дження було соц!альне I -процесуальне становище обдноособового судд! та йог') реальне м!сце I роль в структурах судовоТ влади, а предметом - сукупн1сь правових норм, регламентуючих його д!яльн!сть, та практика ¥х застосуващи.

Методолог!чиого основою досл!джецня виявилися основн1 положения, розроблен! наукою теор!Т держаьи I права, конституц!йного права та газузевих юридичних наук: адм!н1стративного права,

цив!льно-процесуального I крим!нально-'процесуального права, а також теоретичн1 розробки з основних проблем судоустр!йного за-конодавотва та нормативной бази, яка регламентуе. д!яльн!сть орган! в прокуратури, адвокатури.

При цьому з ус!х основних проблемних питань зд!йснено з!с-тавлення одержаних висновк!в з чинними нормами, в!домими св!то-в1Е практиц! моделями судовоТ влади та проектами галузевого I судоуотр!Иного законодавбтва, як! !снують на момент досл!джен-

■ В основу досл!дх:ення них проблем покладений даалектичний метод з системно-структурним п!дходом до вивчення матер!алу та одержаних внасл!док цього bkchobkIb. Застосовувалися також окрем! науков! методи:'пор1внялъно-правовий, лог!чний, статистичний. В основу роботи покладено розумне поеднання дедуктивного та !ндук-тивного пр;:нцип1в. як! базуються на послЦовному з'ясуванн! у певних випадках окремюс законом!рноствй !з найб!лыа загальних, а у основних висновках - навпаки, в!д окремих до загальних.

Нормативною базою лиседтаиГГ - були м!янародно-правов! акти, як!. складають основу правовой' держави, чинн! консгитуц! V УкраУни, РосШськоТ Федерац!У, !кпих краТн СНД, а також адм!н!стративне, цив!льно-процесуальне ! крим!нально-процесуальне эаконодавство цих краУн. Значну увагу првд!лено анал!зу судоустр!йного законо-давства заруб!жних краУн, дореволюц!йноУ Рос!У та колишнього Союзу PCP у з!ставленн! його з чинними нормами, а такоя проектами новоУ Конституц!" УкраУни I Концепц!й судово-правовоУ реформи, галузевим процесуальним та адм!н!стративним законодавством. Не залишен! без належ-оУ уваги та критично!" оц!1Ш1 кер!вн! роз'яснен-ня пленум!в Верховних суд!в, як! стосуються касац!йного та нагля-дового провадження.

Теоретичну основу дисертац!йного досл!дження склали роботи вчених колишнього СРСР, як! зверташгся до проблем правосуддя, в першучергу: С.С.Алексеева, В Л .Баскова, О.С.Барабаша, О.Д.Байко-ва, С.В.Боботова, I.С.Галагана, Т.М.ДобровольськоТ, В.М.Кудрявцева, В.3.Лукашевича, П.А..ЛутшнськоТ, С.Г.Мартянч!ка, Т.Г.Морщако-воУ, Я.О.Мотов!ловкера, В.П.Нахимова, 1.Д.Перлова, П.Ф.Пашкевича, В.А.Познанського, М.М.Полянського, Н.В.РадутноТ, Р.Д.Рахунова, О.П.Темушк1на, В.М.Савицького, М.С.Строговича, М.АЛельцова.

Значний внесок в досл1дження ц!е\' проблематики зробили вчен! УкраТни: С.А.Альперт, М.1.Бажанов, Л.О.Богословсьг.а, С.Л.Головатий, М.М.Гродзинсышй, Ю.М.Грошовий, А.Д.Дубинський, В.С.Зеленецький, В.О.Коновалова, М.М.Михеенко, I.Б.Марочк1н, В.Т.Нор, А.А.Ривл1н, В.Я.Тац1й, М.1.С1рий, Г.1.Чангул!, М.В.Цв!к, В.1.Шишк1н, Б.М.Юрков.

В процес1 роботи над дисергад!ею Фтором широко використову-валися реэультати вивчення заруб!жного досв!ду: Б.Ф.Гуденко, В.Н.6рьом1на, В.М.Николайчика, Н. 1 .Полянського, А^.А.МШина, В.П.Захарова, В.О.Ковальова, О.О.Старченко, Г.I.Никерова, Ф.М.Решетн1кова, Б.О.Ф1л!монова, З.М.Черн!ловського, а також заруб1жних автор!в: Р.Дав!да, Л.Арчера, Д.Карлена, Лероя Д.Кларка. Р.Кроса, Р.Уолкер^а, Л.УаЙреба, Ц.1нако.

В робот! викрристовувалися також прац! ф!лософ!в, еконо-м!ст1в, вчених !нших гетузей науки, в тому числ!: Аристотеля, Т.Гоббса, Ш.Монтеск'е, К.Маркса, В.Лен!на та 1н.

' Емп1р!чною базою роботи послужили результата узагальненъ судовоТ практики за 1989-1994р.р., проведен! в масштабах УкраТни, а з окремих найб!льш вузьких проблем - суд!в Харк1вськоТ област1, а також результати щор!чних анкетувань судд!в з основних пигань реформування судовоТ системи. Одержан! дан1 з!ставлялися з результатами аналог!чних досл!джень, проведених Т.Г.Морщаковою, I .ЛШетрух!ним, 1 .Я.Соколовим та !н.

Дисертант у своТх висновках спирався на особистий досв!д роботи з орган!зац!Т в!дправлення правосуддя судовими колег!ями обласного суду, здШснення судового контролю I нагляду, а також на доев!д -у п!дбор! тсандидат!в, рекомендованих у судд!.

Важливе значения при робот! над темою мали вивчення дос-в!ду роботи Верховних суд!в штату Невада I федерального округу

Колумб!я, окружного суду графства м.Р!но штат Невада , а такох численн! дан!, одержан! азтором у 1992 р. п!д час навчання в Нац!ональному судовому коледж! США.

Врахозуючи одержан! внасл!док дисертац!йного досл1дження результати, автор виносить на захист положения, що в!дпов!дають вкмогам науковоГ новизнк:

- з урахуванням можливост! використання досв!ду розробки

I проведения велико" судовоТ реформа 1864 р. для побудови судовоТ влади в УкраТн! вперше на монограф!чному р!вн! проанал!зо-вано в!дпов!дн! правов! пам'ятки /'Учреждение судебных установлений", "Устав уголовного судопроизводства", та 1н./, та мате-р!али ком!с!й по складанню статут!в цив!льного I крим!нального судочинства;

- пропонуеться авторський вар!ант розд1лу "Судова влада" КонцепцП судово-правовоТ реформа на 1995-2000 роки;

- доеться докладна пор!вняльна характеристика найб!льш поширених схем побудови судовоТ влади I на п!дстав! Тх анал!зу пропонуеться структура системи правосудия. найб!льш принятна для УкраТни на перех!дному етап!;

- шляхом з!ставлення понять судовоТ влада I правосудия т-водиться оптимальний вар!ант цього терм!ну, який у спрощеному вигляд! формулюеться так: "Судова влада - це законна д!яльн!сть ус!х ланок судовоТ системи по забезпеченню та реал!зац1Т кон-ституц!йного, господарського, цив!льного, криминального, адм!-н!стративного правосудия";

- пропонуеться вар!ант, який обгрунтовуе сутн!сть судовоТ влади через комплекс функц1й ТТ суб'вкт!в, що випливають 1з Тх зовн!шньоТ та внутр!шньоТ самост!йност!; даеться визначеняя виключност! судовоТ влади та ознак ТТ самостГйност!;

- розроблено поняття форми правосудця з докладним анал1зом особливостей одноособовоТ та колег!альноТ форм. Особливе м!сце у цьому анал!з! в!дводиться суду присяжных з висновком про неможлив!сть його утворення в УкраТн! на даному етап1 розвитку державност!;

- наведена додаткова аргументами про необх1дн!сть реформу-ваиня арб1тражиих суд!в в третейск! та госгодарськ! суда 1з включениям останн1х в едину судову систему;

- обгрунтована думка про необх1дн1сть, эг!дно. з теор!ею розпод!лу влади, скасування у М1н!сгерства юстиц!Т функцИ "орган!зац!йного забезпечення" д!яльност! суд1в з передачею цих повноважень Судовому департаменту ^Вщ!й рад! судовоГ адм!-н!страц!Т)та ТТ управл!нням, сформованим у склад1 обласних суд!в

- обгрунтовуеться необх!дн1сть в!днесення д!ялыюст! по •розгляду адм!н!стративних матер!ал!в до правосудия ! пропонуеть-ся вар!ант побудови структури адм!н!стративннх суд1в усереднн1 1снуючоТ системи з утворенням в районах судах в1дпов1дноТ спекал! зац1Т, а в обласних та Верховному Суд! - судових колег!й

з адм1н!стративних справ, з ¡стогним розширенням адм1н!стративноТ юрисдикцИ суд!в;

- запроионована система основних критер!Тв особистостних якостей судд!в як суб'ект!в судовоТ влади;

як самост!йний елемент судовоТ влади пропонуеться розгля-дати д!яльн!сть судд! в стад!Т судового контролю;

- розроблена авторська модель мирового судд!;

- на п1дстав! пор!вняльного анал!зу робиться висновок про переваги класичноТ касац!Т з рев!з1йно-апеляц!йними началами перед в!домими моделями апеляц!йноТ процедуры.

При цьому розроблен! особливост! правового становища та

функц!Г судд!в касац1йноТ та'наглядноГ 1нстанц1Т. 3 метою п1двщення оперативност!, якост! та найб!лыи повноТ реал!зац1Т прав учасник!в як крим!налыюго, так 1 цив!льного процесу про-понуеться перед'ати розгляд протест!в в порядку судового нагляду судовнм колег!ям обласних суд!в у склад! трьох судд!в , як! формуються на зразок судових склад!в Верховного Суду УкраТни, цо розглядають аналог!чн! протести;

- аргументуеться необх!дн1сть розробки I прлйняття Кодексу судовоТ влади;

- дасться пор!вняльний анал!з статусу одноособового судщ в пронес! реал!зац!Т ним р!зних функц!й судовоТ влади 1 запро-понована система пол!тико-правовнх I соц!альних гарант!й судд1в як нев1д'емна умова забезпечення Тх д!йоноТ незалежност!;

- пропонуються конкретн! заходи цодо удосконалення не т!ль~ ки судоустр!йного, а й крим! налыго-процвсуального законодавства, в першу чергу покликан! п1двгаадти ефэктивн!сть змагальних начал, в процео! та розв'язатп проблеял при перегляд! судових р1сень, цо вшшкають 'у судов!й праптиц!.

Каткова 1 практична, значим! оть роботу. Основним результатом, в досягнетот ц!л1стност1 та все<5!таоот! анал!зу данях про особу судд! як основного суб'вкта правосуддя на вс!х стзд!ях процгсу, попкретн! пропозпц!Т цодо реформування система суд!в, утворешш I заскупання нових структур та удосконалення оудоустрП1 ного законодавства. .'

Впсновки ! пропозиц!Т, як! м!стяться в робот!, мазоть пейну ц!нн1сть I в зв'язку з там, цо вонл в1дзе'ркалЕють думку оудд1всь-кого сп! втоварпства як райокоТ, гак I одлгоноТ ланхя. Вони мояуть бути впкорпстан! при подальаому доопрацэтанн! Концзпц!Т судово-правовоТ реформа, розд!лу Конст¥туц!Т УкраТни про судову

владу, а також Кодексу Закон!в СудовоТ Влади, крик!нально-цро-цесуального I цизIльно-процесуального кодекЫв, можуть бута використан! в практичн!й д!яльност! як кетодачний матер!ал по ' орган! зац! Т роботи судд1в касац!йноТ та наглядовоТ 1нстанцП', а також по вивченню особистностних якостей кандидат!в у судд! при комплектуванн! резерву кадр1в.

Апробад!я 1 практична реал!зац1я наукових результат^. Дана дисертац!я е п!дсумком багатор1чноТ роботи автора по досл!д-женню проблемних питань, що виникаать в практичн!й д!яльност1 суд!в Харх!вськоТ облает! I безпосередн!й робот! обласного I районних суд!в, п!дбору кадр!в судд1в, наданшо методичноГ допомоги органам судд!вського самоврядування. Одержан! результата викорис-товувались дисертантом при доопрацюзанн! проект!в Закон!в УкраТни "Про судоустр!й", "Про статус судд!в", "Про органи судц!вського самоврядування" ! служат*. основою для розробки авторського вар!-анту розд1лу "Судова влада" КонцепцП' судово-правовоТ реформиJ" УкраТни, передано!' депутатам Верховно!' Ради УкраТни в!д Харк!вщи-ни ! розглянутоТ в двох фракц!ях парламенту.

Розроблен1 методичн1 рекомендац1Т по орган! зацП роботи районного суду протягом 1991-1995 p.p. застосовуються ф!л!бю республ!канс1'сих курс!в удосконалення квал!ф1кац!Т прац!вник!в юстиц!Т при викладанн! в!дпов!дного курсу.

, Результати, одержан! в процес! роботи над загначеними проблемами, використовуються автором при викладанн! в1дпов!дних курс!в в Нац!ональн!й юридичн!й академ!Т УкраТни, а також в названому ф!л!ал! курс!в на штоках и!дготовки резерву судц!в.

• Основн! положения I висновки дисертац!Т були покладен1 в основу понад 30 пропозиц!й по удосконаленню судоустр!йного I процесуального законодавства, направлених автором Верховному Суду

УкраТни, М!н!стерству юстиц!Т Укра'ыи, Пост!?н!й ком!сП' по законодавству I судов!й реформ! ЗерховноТ Ради УкраТни. 0держан1 результата допов1далж;ь на пленумах Верховного Суду УкраТни, конференц1ях судц!в облает!, заданиях Ради судд!в УкраТни, науково-практичних конференц!ях, а також викладен! автором у 18 статтях в на^тсових зб!рниках.

Структура роботк та ТТ поол!довн1сть обумовлен! об'ектом досл!дасення I лог!кою вакладання. Дисертац!я складаеться !з вступу, чотирьох розд!л!в. як! включають 12 параграфов, зак!нчен-ня, пропозиц!Т та перел!ку використаноТ л!тератури.

ЗМ1СТ РОБОТИ

Увдтуп! дазться мотивоване обгрунтування обраноТ теми дисертац!йного досл!дження, перераховуються основн! положения, як! виносятьоя на захист, характеризуются методолог!чна I теоретична база роботи, викладанться ТТ основн1 положения, розкрива-ютьоя наукова новизна I практична значущ!сть олержаних висновк!в та пгопозиз!й.

У Глав! 1 "Структура ! сутн!сть судовоТ влади". яка складаеться з трьох параграф!в, зроблено спробу дати визначення поняттю судовоТ влади. Разом з тим тут м1стит:>ся докладний анал!з нормативноТ та законопроектноТ бази, яка е п!дставою дм подаль-шого реформування судовоТ система. У достатньому обсяз! зд!исне-ний !сторичний анал!з роз витку I трансформац!Т теор!Т розпод!лу влади, п!дкреслюеться, що (*эз реального вт!лення в життя ц!еТ теорП* неможлива побудова д!йсно правово".' держали. Констатуеться, що правосудия, будучи основною складовою судовоТ влади, служить життево необх!дною, соц!ально-пол!тичною, правовою п!дсистемою, з допомогою якоТ реал!зуються основн! права • ' ^

i обов'язки громадян, п1дтриыуеться Тх в1ра та впевнен!сть у торжеств! справедливост!.

Для реал1зац!Т ц!еТ найваждав!шоТ державноТ функц1Т повинна бути створена високоефективна.модель судовоТ влади, яка орган1ч-но вписуеться в !онуючий державний механ!зм ! оприймаеться ур1ма верствами оусп!льотва. При цьому робиться висновок про те, що ир можливо лише при прагненн! до цього не т!льки yclx трьох г!лок влади, а й сусп!льства в ц!лому.

1деальна концепц1я судовоТ влади, яка сформувалася рротяго! стол!ть, може бути заетосована у кожн!й конкретн!й держав! з урахуванням нац!ональних особливостей на баз! сиотеми державних орган1в, що склалася. Тому сл1пе запозичення готових моделей судовоТ влади, як I окремих П 1нститут!в, без урахування цих особливостей приречене на провал.

Значне м!оце прид!лено досл!джешш функц1й судовоТ влади у в1домих. св!тов!й науц! моделях правовоТ даржави la зверненням до 1сторнчного I м!жнародного доов!ду, з висв!тлениям особливостей судоустр!йного I процесуального законодавства !нших краТн СВД.' .

За результатами досл!даапня пропонуеться авторський ва-р1ант конце iralï судойо—правовоТ реформн в чаотин! реформувшшя оудовоТ владн , який передбачае структуру побудови судовоТ омо-темп на чол1 э единкм Верховним Судом, котрий об'вднув як г!лки оистеми: конотитуц!йнз, гооподарське, адм!н1стратпвне, крпм!-нальне та щш!льне правосудия. ОбгруЬтовуетьоя необх!дн!сть в мзтов досягнення д1йсноТ неэалежност! виведенця снсгеми загаль вих суд!й з п!д оп!ки М!н!стеротва юстиц!Т та його орган1в на ы!сцях, з етворенням структури орган!зад!йного та гооподароького зайезпезення д1яльност! суд!в у впгляд! Судового Департаменту

(ВищоТ СудовоТ Адм1н1страц!Т), який д!в на першому етап! на баз1 М1н1стерства юстиц!Т та Верховного Суду.

Завершуеться розд!л досл!дженням питання про форма правосудия. При цьому вказуеться на недостатн!сть правовоТ бази ' у закр1пленн1 пього терм!на I п!дкреслюеться позитивний досв!д одноособовоТ форш правосудия. Наводяться. переконлив1 докази в обгрунтування необх!дност! в!днесення до правосудия д!яльност! вищих суд!в з розгляду справ у мзжах Тх комп1тенц1Т. На п1дстав! всеб!чного анал!зу судовоТ практики вносг'ься пропозиц1я про доц!льн1сть реформування одн1еТ з колег!альних форм правосудия (склад 1з двох. судд!в та трьох народних зас!двтел!в) I робиться висновок про проблематики!сть утворення суду присяжних, при допущенн! ц!вГ форми правосудия лише по крим!нальних справах * про злочини, за вчинення яких передбачена смертна кара, у вппад-ках, якщо на цьому наполягаз один з п!доудплх.

Глава Д. "Одноособова сворма правосудия 1 судового контролю" присвячена докладному анал!зу особливостей статусу I функц!оиальячх обов'язк!в судд!в у одноособових формах правосудия. У першу чергу при цьому даеться визначення судовому контролю як одному з елемент!в судовоТ влади I розкриваеться процесуальне становище та роль суда! в ц!й стадП процесу, проел!джувтьоя взаемозв'язок судового контролю з основною фушец!са ~ правосудиям, пропонуетьоя пор1внялыга характеристика з в!дпов1дним законодавством Рос1йсь-коТ-ФедерадИ та висловлюют.'.ся конкрет.Н пропозиц!Т щодо.удоско-наленяя процесуального закоиодавства.

Автор дисертац!Т п!дтримус думку, що метою створення перед-умов до всеб1чного розгляду справ контроль судд1 за законн!стю I висновками сл!дчих орган1в мае зд!йснюватися в процес! судового розгляду. а не в ход! попереднього ргзсл!дування.

Основна увага в досл!дженн1 првд!ляеться розробц! питания про функцП" судц! в стад1ях п!дготовки справи. Висловлюеться пропозиц!я про виключення !з процесуального законодавства норм, як! встановлюють процедури, що носять формальний характер /напркк-лад, в стад!Y виконання вироку та поряд з 1стотним розширен-

ням повнозажень судц! в справах приватного обвинувачення у випадку якщо ц! склада злочин!в залишаться недекрим!нал!зованими, а також про недоц!льн!сть залишення за суддею функц1Y порушення справи. Разом з тим пропонуеться I альтернативне р!шення про процесуальне закр1ш1ення механ!зму, в результат! застосування якого проваджен-ня за порушеною суддею справою продовжувться в обов'язковому порядку !ншим суддею.

* Значну увагу в диоертац!Y прид!лено досл!дженню статусу та функц!й судц! в адм!н!стративяому правосудц!. При цьому приведено додаткову аргументац!ю про необх!дн!сть в!днесення д!яльност! судц! по розгляду адм!н!стративних справ I матер!ал!в до правосудия . На п!дстав! з!ставлення д!ючоТ процедури розгляду справ ц1еТ катег» р!Т з процесом по крим!нальним справам робиться висновок про необх!дн!сть удосконалення механ!зму адм!н!стративного правосудия, розширення прав учасник1в процесу га функц!й судц! в стад!У п!дго-товки справи до розгляду. 3 метою забезпечення гарант!й учасникам адм!н!стративного.процесу вноситься пропозиц!я про встановлення "воступеневоТ системи оскарження.судових постанов по цим справам з над1ленням, в окремих випадках, гол1в районних оуд!в правом перегляду р1шень, прийнятих районними оуддями.

Заключну частину роэд!лу в!дведено досл!дженню правового I процесуального становища мирового судц! та кола Його повноважень.

У п!дсумку пропонуеться авторська модель !нституту мирових судд1в, яких доц!льно Зменуватк б!льш звичнкм ) зрозум!лкм терм! "ом - народники судиям. Шдкреслюзться необх!дн!сть збереження за нями статусу на р!вн! ус!х !нших судд!в з дея-кими вилученнями, обумовленими спрощеною процедурою над!леннл Тх позновакенвя-м. Враховуючи екожтчн! труднощ!, знайдений вар!ант размещения Тх на баз! районних суд!в з покладанням обов'язк!в по орган!зац!йноыу забезпеченню Тх д!яльност! на гол!в в!дпоз!дних народних суд!в. Безсумн!вний !нтерес вякликае пропозиц1я автора про те, що у випадках, передбачених процеоуальним законом, миров! (народи!) судд! можуть скласти разом з районним судцею колег1ю з трьох чолов1к для розгляду категор!й справ, в!днесених до колег!альноТ форми правосудия.

Й процес! досл1дження простежуеться статус та прим!рш!й перед!'к функц!ональних прав I обов'яэк!л цих судд!в. При цьому вказуеться на необх!дн!сть законодавчого закр!плення соц!альних гарант!й Тх д!яльност1.

У Глав! П "Одноособовий суддя в стад!ях перегляду судових постанов. Особливост! статгоу 1 <ЬушшП"" досл!джу-ються заключи! стад!Т правосудия, як! об'едгчн! родовим поняттям - судовий нагляд. При цьому знайден! додатков! докази, в обврунтування необх1дност! в!днесення ц!еТ д!яльносЦ судд!в до правосудия, висловлюеться неягода з поширеною думкою, яка ототожнюс з правосудиям лише судовий розгляд у суд1 пер-шоТ 1нстанц!Т.

М!ститься докладний анал!з проблемних питань у заключних

стад!ях правосудия, розглядааться шляхи п!двищення ефективностГ д!яльност! одноособового оудд1 в цих стад!ях. Основна к увага зосередаена на досл!дженн1 статусу судд1в другоТ 1нстанц!Т.

На п!дстав! пор!вняльного анализу систем процесуального законо.тгавства I даних, одержаних в результат! вивчення думок судд!в, робиться висновок про в!дсутн!сть явних переваг апеля-ц!йноТ форг"1 перегляду судових постанов перед 1снуючою касац!й-ною'процедурою.. Разом з тим, враховуючи наявн! тенденцП* в за-конотворчому процес1, пропонуеться поетапне реформуванйя скоте км суд!в другоГ 1нстанц!1*. 3 введениям на перлому етап! апеляц!йних начал в касац!йну процедуру • з можливим переходом у подальшому до перегляду в апеляц1фному порядку одноособо-вих р1шень судд!в. При цьому вказуеться на необх!дн1сть рефор-мування 1нституту досл!дування. Розроблена система функц!й судд1в суд!в другоТ 1нотанц1Т, наведений пор!вняльний анал!з Тх особливостей в!д посадового I процесуального становища суд-д!в та обгрунтовуеться положения про необх1дн!сть удосконалення процесуалнних норм, як! забезпечують розширення функц!ональних прав 1 обов'язк1в ц1е1' категорП' судц!в.

Аналог!чне досл!дження статусу та функц!й судд!в зд!йснено 1 стосовно до стадП' перегляду судових постанов в порядку нагляду.. Простежуються' функц!ональн! обов'язки голови вищого суду на приклад! обласноТ ланки I додаеться Тх пор!вняльна характеристика.

- У Гта?! 1У "Гарант 1Т д1*№тост1 суддроТ рладя"

п!дцано досл!даенню умойи, необх!дн! для забезпечення д!йсного правосудия, та система гарантий, забезпечуючих "соц1ально-пра-

вовий статус судд! з комплекс! з анал! зом заход!в щодо законодавчого забезпечення д!йсноТ незалежност! суду.

При цьому автор приходить до висновку. що основниш гарант!ями д!йсного правосудия в першу чергу е: особа судд!;

б^ досконс :а законодавча база, яка закр!плюв основи с у до'Л во\' влади на принципах правовоТ держави;

в^ не декларативне, а реальне вт!лення в життя кошлексу заход!в, забезпечуючих високий р!вень матер!ального I соц!-ального статусу судц!.

В прочее! досл!дження даних про особу судц! розкриваеть-ся приоритет загальнолюдських ц!нностей, таких як ви^ока культура, чемн!сть, порядн!сть, загострене почуття справедливост!, перед'вузькопрофес!йними критер!ями. Анал!зуються також мораль н! вимогй, котрим мае в!дпов!дати суддг

Стосовно до удосконалення законодавчоГ бази висловлю-ютт.ся пропозиц!" про необх!дн!сть розробки ! гго:*йняття Кодексу судовоТ влади, який покликаний не т!льки кодиф!кувати усе'су-доустр!йне законодавство, а й наповнитися новими нормами, що реал!зують концепц!ю судово-правовоТ реформ та забезпечують належ1шй статус судд!в в!дпов!дно до вимог, щр пред'являються правосудию в умовах правозоГ держави.

В параграф!, що завершуе роботу досл!джуються ! пропону-ються конкретн! шляхи забезпечення пол! т;псо-правовоТ та соц!~ алыюТ захищенност! суб'ект!в судовоТ влади. При Цьому п!дкре-слювться, що без р-огьного вт!лення в життя комплексу заход1в, що реал!зуить передбачен! законодавством гарантIТ д!яльност! судд1в, неможлива д!йсна незалежн!сть судд!в та суду в ц!лому, В "Заключен!", яким завершуеться дисертац!йне досл!дженнд викладен! не т!льки основн! еисновки у вигляд! теоретичних по-

ложень, а й конкретн! узагадьнен! рекомвндац!Т по реформуванню ■ системи судовоУ влади; сформован! пропозицП' щодо удосконален-ня судоустр!йного 1 процесуального законодавства. покликан! за-безпечити статус судц!, який в!диов1дае вимогам правосудия в правов!й держав!.

Осьовн! положения дисертацП' опубл!кован! в таких роботах, . тезах допоЕ1дей на наукових конференц!ях:

1. Акт;и!зац!я робота народних зас!дател!в у в!дправленн!

//

правосудия в умовах демократизац!Г та гласност!//Рад.право.

- 1988.~.ñ!s8. - С.51-54. - 0,5 друк.арк.

2. Питания покарання з позиц!й судовоТ практики^ад.право.

- 1989. -J65. - С.44-46. - 0,4 друк.арк.

3. Кому подотчетен суд? ^Коммунист Украины. -1991 .-ИЗ,- С.15 16. - 0,4 друк арк.

4. Особливост! правового становища та функц!Т судц! з адм!-н!стративного I вюсона юго провадження. Рад.право. - 1991. -№3.

- С.25-28. - 0,5 друк.арк,

5. Судебная власть или правоеудие?,./Коммунист Украины. - 19911

- Jf4.- С.20-26. - 0.4 друк.арк.

6. Вопросы с уде б но-бухгалт е рс кой экспертизы в расследовании и судебном рассмотрении дел о хищениях государственного или общественного имущества^Крйминалистикаисудебная экспертиза. - Киев. 1992,- №45. - С.105-108. - 0,4 друк.арк.

7. Апеляц1я.Хто за?Л1раво УкраТгга.-1992.-^12.-С.19-21 .-0,4дру1

арк. «

8. Як им мае бути розд!л "Виконання вироку, ухвали 1 постанови суду" в новому КПК УкраТни//право УкраТни. - 1993. - М.

» С.16-17, у сп1вавт. . - 0,4 друк.арк.

9. Некоторые пути повышения оперативность устранения ошибок кассационной инстанцией//Проблемы соц.законности. - Харьков; 1991.

- Вып.26.,- С.99-102. - 0,2 друк.арк.

10. Решения единоличного судьи в советском уголовном процессе - 18 -

Актуальные проблемы правовой реформы.Киев:УМК В0*-В91.-С.1С(МЮ9.

- 0,3 друк.арк.

11. Проблемные вопрооы оценки дополнительных новых матер»

алов судьями кассационной и надзоной инстанции /Д{овое политико-правовое мышление и реализация правовой реформы . - Киев: УМК ВО.

- 1992. - С.148-154. - 0,5 друк.арк.

12. О судебной власти./проблемы совершенствования законодя тельства и практики его применения в современных условиях. -Харьков: УТЮ А, 1990. - №6. - С.17-20. - 0,2 друк.арк.

13. Сочетание принципов полновластия Советов и независимости оуда//Актуальные проблемы совершенствования деятельности местных Советов народных депутатов в условиях перестройки: Тез.научн.докл. и сообщ.паучн.конф. - Харьков: УПОА, 27-28 сентября 1990 года.-Харьков, 1990. - С.169-172. - 0,1 друк.арк.

14. Судебная власть и прокурорский надзор /¡Закон Украины

"О прокуратуре": теория и практика его .рименення: Тез.научн.докл. и сообщ.научн.конф.-Харьков: УПОА, 1992.-С.81-85.-0,1 друк.арк.

15. Нравовые основы взаимоотношения субьечтов судебной власти//Законодательство об арбитражном суде Украины: теория и практика его применения: Тез.научн,докл. и сообщ.паучн.конф. -Харьков: УПОА,- 1992. - С.87. - 0,05 друк.арк,

16. Психолого-педагогическая экспертиза по делам несовершеннолетних в уголовном судопроизводстве.///Дев1антна " повед1н-ка неповнол!тн!х I молод!: можливост! впливу. Тез.научн.доклад.' и сообщ. - Харьков, ХДПУ, 1994.- 0,3 друк.арк. в соавт .

17. Проблемные вопросы действия закона в пространстве/' Проблемы нормативного регулирования деятельности органов предварительного расследования в условиях формирования Украинского правового государства:. Тез.научн. докл. и сообщ.. научн. конф. - Никополь, Никопольский институт управления, бизнеса, права, 1994.- С.11-15. - 0.2 друкарк. -

.Vasiliy Brintsev."Single judge in a Law-Ruled State.His Status and Functions" ■

The thesis in the form'of the manuscript for a candidat's of lav/ decree in tho field 12.00.11 the judicial systeu.tha procurator's supervision,the bar. National law Academy of Ukraine.

Kharkov.1995.

This Manuscript is a research work on the role and the place of single judge <-o a main subject of judicial power.hie status and 'functions in all-; forms of justice. Much atte-tion is paid by author to tho investigation of the essence and the exclusiveness of judi-. cial power and the ways of ensuring real independence of,the courts and the judges. The author proposes the way of reforming of the ju-1 dicial system in Ukraine,which may secure realization of tha theory

of the division of powerr ana the basic principles of justice of

- i

1 the law-ruled state.

Additional groundings of the necessity of ensuring integrity •and unity of the judicial System are given in this work. The author has also substantiated the creation of the separate' structure of ad<+ mlnistrative justice and th^ creation of' the lower link of judicial power ill the form of the institution of the justices of the peace The necessity of reforming Of the system of organisational ensuring of the courts1 activities is analized in the work. The ways of perfection of the revision1 of judicial judgements and, the-, measuring on ensuring ,of the guarantees of judges' activities are examined •in the thesis. '•'■

ВАСИЛИЙ БРЫНЦЕВ. "ЕДИНОЛИЧНЫЙ СУДЬЯ В ПРАВОВОМ ГОСУДАРСТВЕ. ЕГО СТАТУС И ФУНКЦИИ".

Диссертация в виде рукописи на соискание научной степени кандидата юридигэских наук по специальности 12.00.II - судо-

юридическая академия Украины. Харьков. 1995.

Рукопись является исследованием на монографическом уровне роли и места единоличного судьи как основного субьекта судебной власти, его статуса и функций во всех видах и формах правосудия. Значительное внимание уделено исследованию сущности и исключительности судебной власти, путей обеспечения подлинной независимости судов и судей; предлагается вариант реформирования судебной системы Украины, обеспечивапциГ реализацию теории разделения властей и основных принципов правосудия правового государства,

В работе приводятся дополнительные обоснования необходимости: обеспечения целостности и единства судебной системы, учреждения отдельной структуры административного правосудия» образования низового звена судебной' власти в виде института мировых ^народных) судей; сказывается на необходимость реформирования системы организационного обеспечения деятельности судов. Рассматриваются пути совершенствования пересмотра судебных постановлений и меры по обеспечению гарантий деятельности-судей.

КЛШ0В1 СЛОВА: правова держава, судова влада, иравосуддя, судовий контроль, одноособовий судця, статус 1 функц11 суддхв.

•устройство, прокурорский надзор, адвокатуры. Национальная

2015 © LawTheses.com