АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ по праву и юриспруденции на тему «Криминалистическое обеспечение методики расследования преступлений»
ШН1СТЕРСТВО ВНУТР1ШШХ СПРАВ УКРА1НИ НАЦЮНАЛЬНА АКАДЕМ 1Я ВНУТР1ШН1Х СПРАВ УКРАШИ
■ -- 0.1
" Матв1енко Володимир Васильевич
УДК 343.97
Кримшал1стичне забезпечення методики розслщування злочишв
^пешальтсть 12.00.09.
крим'шалышй процес та кримшал1°стика; судова експертиза
АВТОРЕФЕРАТ
дисертацн на здобуття паукового ступени кандидата юридичних наук
КнТв 2000
Дисертац1ею е рукопис.
Робота внконана на кафедр! кримша-гпстики Национально! акаделнУ внутр1шшх справ УкраУни.
НАУКОВИИ КЕР1ВНИК - доктор юридичних наук, професор
1. Доктор юридичних наук, професор Клименко Нжа 1вашвна, КиУвсью нацюналышй ушверситет ¡м. Тараса Шевченка, професор кафед] криминалистики (м. КнТв).
2. Доктор юридичних наук, професор Фрщман 1сак Якович, Нацюиаль академия внутришнх справ Украши, професор кафедри кримшалык процесу (м. Кшв)
Львшський нацюналышй ушверситет ¡м. Гвана Франка Мшосв Украши (м. Льв1в).
Захист вщбудеться "26" кв!тня 2000 року о 14 годиш на засада спец1ал13овано1 вченоУ ради Д 26.007.03 при Нацюнальнш академн внутри! справ Украши (03035, Кшв - 35, Солом'янська плоша, 1).
3 дисерташсю можна ознайомнтись у б1блштец1 НацюналыюУ акад внутршшх справ Украши (03035, Киш - 35, Солом'янська плоша, 1). Автореферат розгсланий березня 2000 р.
Вчений секретар спешал13овано¥ вчено¥ ради,
1щенко Андрш Володимирович, Нацшнальна академия внутр1шшх справ УкраУни, вчений секретар академ!!.
ОФ1ЦШШ ОПОНЕНТИ:
ПРОВ1ДНА УСТАНОВА
доктор юридичних наук, професор
Загальна характеристика роботи
Актуальтсть теми дослгдження. Розвиток демократично!' УкраУни передбачае змщнення правово'1 держави, виршення багатьох складних теоретичних \ практичних проблем, пов'язаних з нeoбxiднicтю забезпечення гарантш прав та штереав громадян, надежного правопорядку. Одж'ею з головних умов зростання добробуту народу, поступового розвитку незалежноУ держави е тдвищення результативносп боротьби з правопорушеннями та злочиншстю. Сказане особливо аюуал1зуе необх1дшсть вдосконалення кpимiнaльнoгo та кримшально-процесуального законодавства, полшшення оргашзацшного, ¡нформацшного, методичного та матер1ального забезпечення правоохоронних оргашв, яюсних змш у шдготовщ оперативних пращвниюв, слщчих, адвокалтв, судщв, впровадження новггшх меташв роботи. Тому перед державою постае проблема ршучих змш у стратеги 4 тактищ боротьби 31 злочиншстю, розробш } здшсненш ефективних заход1в для забезпечення законное^ в краУш та реального захисту конституцшних прав 1 свобод громадян.
У цьому вщношенш органами влади та управлшня приймаються принципово важлив1 р!шення, яю мають позитивний вплив на стан справ у галуз1 правоохоронноУ лояльность Передуам, це прийнятгя Конституца Украши, закошв та шших нормативних акпв, яю, з урахуванням сучасних вимог до правоохоронних оргашв, створюють умови для бшьш чггкого правового регулювання оперативно-розшуковоУ, слшчоУ, експертно! д1яльносп, боротьби з1 злочиншстю. Суттево полшшуеться матер^альне та науково-техшчне забезпечення дгяльносп суду, ммвдй", прокуратур«, служби безпеки, вдосконалюеться \'х структура.
Вивчення практики боротьби з1 злочиншстю дае т'дстави говорите про те, що одним ¡з найбшьш складних напряммв у цш справ1 е саме розкригтя та розсл!дування злочишв. Вщомо, що серед головних умов устшно? боротьби з кpимiнaльними проявами е застосування досягнень науково-техшчного прогресу у дiяльнocтi правоохоронних оргашв по виявленню, вилученню, дослщженню та використанню шформаци, яка мае значения для встановлення злочинця та обставин злочину. Традицшно
розробкою таких науково-техшчних засоб1в займаеться кримшалкггична наука. Вона розробляе та залучае 13 гаших галузей знания р1зномантп рекомендаци, прийоми, методи, методики, без яких неможливо розкрити чи розслщувати злочини. Тому питаниям кримшалютичного забезпечення практики взагал1 в Tift чи шшш Mipi присвячена бшышсть po6iT кримшалютачно"1 спрямованосп. У зв'язку з цим, слщ назвати робота вщомих вчсних-кримшалют1в Украши та Pocii, яю стосувались загальних проблем забезпечення практики боротьби 3i злочиншспо. Це результата наукових пошуив Л.Ю. Ароцкера, В.П. Бахша, P.C. Белкша, Т.В. Варфоломеево'1, А.ГВшберга, В.Г. Гончаренка, A.B. [щенка, O.A. Кириченка, H.I. Клименко, B.C. Кузьм^чова, В.К. Лисиченка, В.Г. Лукашевича, I.B. Поспки, М.В. Салтевського, М.О. Сел1ванова, М.Я. Сегая та шших вчених.
Безпосередньо проблеми методики розслщування окремих BHfliB злочишв також привертали увагу кримшал1спв. Идеться, зокрема, про грунтов Hi дослщження Г.А. Абдумаджидова, Ю.П. Аленша, I.O. Возгрша, 1.Ф. Герасимова, Ф.Е. Давудова, A.B. Дулова, Б.Л. Зотова, Г.Г. Зуйкова, Л.Л. Каневського, О.Н. Колесшченка, В.П. Колмакова, В.О. Коновалово1, Г.1. Кочарова, О.М. Ларина, I.M. Лузгина, 1.Г. Маландша, Г.А. Матусовського, В.О. Образцова, Б.1. ГПнхасова, В.Г. Танасевича, C.I. Тихенко, 1.Я. Фрщмана, М.П. Яблокова та шших кримшалк-пв Украши та краш
снд.
У галуз! методики розслщування злочишв кримшалютика мае значш здобутки. Висновки та рекомендаци, як1 викладеш у чисельних роботах, мають принципове значения для вдосконалення розслщування злочишв. Разом з там, роботи з проблематики методики розслщування злочишв дуже р1знопланов1 та мають р1знор1вневу спрямовашсть. Наробки кримшашепв у uiü галуз1 вимагають узагальнення широкого кола питань, пов'язаних з теор1ею та практикою оптим1зацн надежного забезпечення poзcлiдyвaння. Саме тому постала необхщшсть визначитись, передуам, з теоретичними проблемами осмислення такого понятгя як "кримшашстичне забезпечення методики розслщування злочишв" та практичними наслщками вивчення такого явища та само* д{яльносп по озброенню практики Д1евими кримшал1стичними рекомендациями. Враховуючи те, що кримшагпстичне забезпечення, як д!яльшсть, носить комплексний
характер, е вел шдстави говорите про необхщшеть п комплексного анализу. Кр!м того, йдетъея про кримшалютичне забезпечення саме методики розсл1дування злочишв - також дуже специф1'чно1 сфери застосування знань ¡з р1зномаштних галузей науки та практики.
Сл1д звернути увагу, що в украшсьюй кримшалютичнш наущ, а також серед доробку вчених-кримшалйгпв держав, яю утворились на пострадянському простор^ вiдcyтнi вiдпoвiднoгo р1вня теоретичш узагальнення проблем забезпечення практики кримшалютичними засобами та методами. Зазначеш обставини обумовили виб1р дано'1 теми.
Зв'язок роботы з пауковими програмами, планами, темами. Робота виконана зпдно з основними напрямками боротьби з1 злочиншетю, визначеними Комплексною цшьовою програмою боротьби 31 злочиншетю на 1996-2000 роки, затверджепою Указом Президента Украши В1д 17 вересня 1996 року № 837 та вщповщним наказом МВС Украши. Тема дисертацшного дослщження обговорювалась та отримала позитивну оцшку на засщанш кафедри кpимiнaлicтики Нацюналыго1 академи внутршшх справ Украши. Кр1м того, зазначена тема схвалена на засщаннях кафедри кримшального пронесу та кримшалютики, ВченоУ ради Одеського ¡нституту внутр1шжх справ 1 включена до плану роботи Одеського ¡нституту внутрпшпх справ та передбачена "Пepeлiкoм дисертацшних дослщжень з проблем держави та права Украши", складеним Управлшням координацп та планування наукових доопджень Академи правових наук Украши.
Мета та задач! доелгдження полягають в комплекенш М1ждисциплшарнш розробщ основних теоретичних та оргашзацшних засад кримшалштичного забезпечення методики розелщування злочишв, як певноГ д!яльносп, та виведенню практичних наслщгав тако\' Д1ялыюст1 для полшшення боротьби 31
ЗЛОЧИШПСТГО.
Багатопланов1сть та комплекешеть мети зумовили необхщшеть виршення конкретних завдань, серед яких найбшьш важливими автор визнав таю:
- формулювання поняття кримшалютичного забезпечення, його сутностс та змюту;
- виявлення спшьних та вщмшних рис, характеристик, сторш 1 особливостей оргатзацшного, шформацшного та шших вид1в забезпечення розслщування злочишв;
- визначення мюця та рол1 кримшатстичного забезпечення методики розслщування злочишв у вдосконаленш слщчо\' практики;
окреслення основних еташв д!яльност1 по кримшалкггичному забезпеченшо слщчо! практики;
- з'ясування основних перюд1в дисертацшних дослщжень проблем методики розслщування злoчинiв у радянсыай та украшськш кримшатстищ;
- встановлення основних тенденщй у дисертацшнш розробщ кримшалютичною наукою проблем методики розсл{дування злочишв;
- розробка практичних рекомендацш щодо вдосконалення кримшалютичного забезпечення практики.
Наукова новизна одержаних автором результаппв полягае, передуам, у тому, що в дисертаци закладеш тeopeтичнi основи розумшня кримшалютичного забезпечення методики poзcлiдyвaння злочишв, окреслеш та дocлiджeнi найбшып важлив1 явиша та понятгя, яи безпосередньо стосуються полшшення взаемозв'язку кримшалютично'1 науки та слщчо! практики. Серед положень, яю вiдpiзняIOтьcя новизною, е пщстави назвати в якосп основних таи:
1. Конкретизащя, з урахуванням потреб слщчо'1 практики, основних напряммв наукових пошуив кримшал1спв у галуз1 взаемоди та взаемовпливу кримшалютики та слщчо! практики, аргументащя змюту поняття "кримшалютичного забезпечення методики розслщування злочишв" та його визначення.
2. Розроблення процедури кримшалютичного забезпечення методики розсл1дування злочишв з урахуванням результата вивчення основних елемегтв наукового, шформацшного, науково-методичного, мaтepiaльнo-тexнiчнoгo та шших вщнв забезпечення практики.
3. Розкриття змюту та специфжи основних еташв кpимiнaлicтичнoгo забезпечення методики розслщування злочишв.
4. Окреслення, на основ! даних вперше проведеного автором анал1зу дисертацшних робгг з кримшалюгики, виконаних у
колишньому СРСР, У крапп та державах СНД за ипстдесят рсгав, основних eтaпiв та закономерностей дисертацшно'1 розробки проблем кримшалютичного забезпечення методики розслщування злочишв.
5. Пропозицн щодо критерив визначення прюритетних напрямюв наукових дослщжень проблем кримшалютично'1 методики.
6. Визначення, з урахуванням сшвставлення виявлених в р1зномаштних джерелах даних про потреби практики та реал1зацио цих запита у захшценнх у колишньому СРСР, У крапп та державах СНД 1 запланованих дисертащйних дослщженях, наявних, необхщних зараз та перспективних напрямюв наукових дослщжень проблем методики розслщування злочишв.
Теоретичне та праюпичнг значения одержаних результаппв, головним чином, полягае в тому, що основний змют роботи оргашчно поеднуе теоретичне осмислення проблеми та мютить практичш рекомендацн по вирнненшо конкретних питань. Головним в теоретичному аспектг роботи е, за думкою автора, сама постановка проблеми кримшал1стичного забезпечення розашдування злочиш'в, аналп його понятгя, змюту, сутносп, формулювання визначення, висвгаення пов'язаних з оптимальним забезпеченням практики боротьби 31 злочиншстю проблем, конкретизащя рол! кримшагпстичного забезпечення у цш д1яльносп. Розроблеш автором основш положения можуть бути використаш в деюлькох напрямках. По-перше, для поглиблення взаеморозумшня науковшв та практиктв, що буде сприяти оптим1зацн всеб1чного забезпечення сльтчо! практики науково-техшчними досягненнями. В даному випадку йдеться про сформульоваш автором положения вщносно тлумачення кpимiнaлicтичнoгo забезпечення практики, його змюту, специфжи д1яльносп, функционального навантаження в^дповщних оргашв та посадових оаб. По-друге, положения роботи знайдуть свое ¡астосування при шдготовш, перетдготовщ та тдвищенш <вал1фжаци кадров для правоохоронних оргашв: оперативних гращвниюв, сл]дчих, експерпв. Найбшьш вагом! в цьому идношенш положения роботи, яга стосуються сучасного стану гаукового забезпечення проблем кримшашстичнот методики, [аявносп' робгг з конкретно! тематики, перспективних напрямшв аукових пошукш схвально сприйнят! та використовуються у
навчальному процесл вищих навальних закла/ив системи МВС Украши. По-трете, результат дослщження можугь бути використаш для вдосконалення планування та координацп кримшалютичних наукових достджень по оптимальному забезпеченню потреб слщчоУ практики. По-четверте, положения дисертацп можуть бути використаш при вдосконаленш оргашзацшноГ струкгури правоохоронних оргашв, особливо в raлyзi пoлiпшeння взаемозв'язюв науки та практики.
Особистий внвсок здобувача в розробку проблеми визначаеться там, що в Украйй та колишньому СРСР проблема кримшатстичного забезпечення практики в такому аспект! не ставилась. Автором вперше, на основ1 використання р1зномаштних даних, глибокого анад1зу наукових праць, вивчення практики, використання власного досвщу отримаш результати та сформульоваш положения, яга рашше не були предметом вивчення та комплексного висвштення. Так, вивчеш змют та спрямовашсть бшьше п'ятисот дисертацшних доашджень з методики розагпдування злочишв, яю пщготовлеш впродовж бшьше шж цистдесяти рогав, виявлеш основш тенденци становления та розвитку дисертащ'йних дослщжень у цш галуз!, особливосп оргашзацн та планування наукових пошуетв у р1зш перюди IX розвитку, встановлена специфжа взаемозв'язку та взаемовпливу практики боротьби злочиншстю та
кримшал1стично'1 науки, видшеш перспективш напрямки розвитку кримшалютики в сучасних умовах. Тобто, автором розроблеш основи концепци кримшалютичного забезпечення розсл1дування злочишв та на баз1 значного теоретичного та емшричного матср1алу визначеш головш оргашзацшш i процедурш питания оштпзацп наукового забезпечення розслщування злочишв у одному з найбшьш значимих напрямюв кримшалютичного забезпечення практики боротьби зг злочиншстю - в галуз1 планування та здшснення дисертацшних дослщжень I впровадження Гх результатов у слщчу дЬшьшсть.
АпробацЫ та впровадження результант досл1дження. Матер1али дисертацп обговорен! на засщаннях кафедри кримшалютики НащональноУ академй внутршшх справ Украши, кафедри кримшального процесу та кримшалютики Одеського ш статуту внутр1шгах справ МВС Украши, використовуються в навчальному ггроцеа названих навчальних заклад!в при
викладанш курсу кримшалютики, обговорювались та схвально сприйнят! у практичних пщроздапах правоохоронних оргашв. Кр1,м того, основш положения робспги були предметом обговорення на науково-практичних конференциях у Одеськш державшй юpидичнiй академп (1997) та Одеському юридичному шституп МВС Укра'ши (1999).
Публгкаци. Осповш результати дослщження знайшли свое вщображення у п'яти публшащях автора, яю оприлюднеш у фахових виданнях.
Структура роботи обумовлена колом дослщжуваних проблем, вщповщае мел та завданням дослщження 1 включае: план, вступ, два роздши, п ять пщроздшв, висновки, список лггератури юльгастю 733 джерела та 9 додатю'в.
З.шст роботи.
У встуш обгрунтовуеться виб1р теми, вщображена н актуалыпсть, визначаеться мета та завдання дослщження, показана його наукова новизна, теоретична та практична значимость, апробащя та втшення результатов дослщження в науку та практику.
Розди! перший «Теоретичт засади крхтталгстичпого забезпечення розсмдуваиня злочишв» присвячений загально-теоретичним положениям методики розслщування злочишв, висвгаенню завдань кримшалютики в розробш та озброенш суб'екпв розсл1дування методами, прийомами, засобами, рекомендациями та технологиями роботи з доказовою шформащею.
У першому пщроздш «Поняття та визначення крп\(¡нал¡стичного забезпечення розсмдування злочтпв» автор зосереджуе свою увагу на понято та змютп термшу «забезпечення», дае короткий анагиз дисертацшних дослщжень вчених-кримшалюп'в Украши, колишнього СРСР та краш СНД, в яких в тш чи шшш м!р1 висвплювались питания кримшалютичного та шшого забезпечення методики розслщування злочишв. На цш основ1 та виходячи 13 завдань свого дослщження, здобувач робить висновок про ¿снування кримшагпстичного забезпечення методики розслщування злочишв. Само поняття «забезпечення» мае досить широку
трактовку 1 включае до свого з.чпсту багато вйггшмв д1яльносп, тюв'язано! 3! створенням належних умов функцюнування сощальних систем, управлшських структур, техшчних прилад1в та 1х комплекс1в, технологий тощо.
Автор анал1зуе поняття та зм1ст забезпечення як специф1чно!' д1ялыюеп з р^зних позищй. В роботп наводиться розумшня забезпечення в економ1чшй наущ, вшськовш справ^ сощальшй сфер1 та шших галузях. Детально висвгглюються змicтoвнi характеристики забезпечення стосовно юриспруденци.
В дисертацй звертаеться увага на те, що в юридичшй наущ термш «забезпечення» теж використовуеться досить часто: в цивильному прав1 важливе значения надаеться забезпеченню позову та забезпеченню виконання зобов'язань; в адмиистративному прав1 певне значения надаеться заходам адмшютративно-процесуального забезпечення громадсько! безпеки; в кримшальному процеа детально врегульоваш питания цившьного позову та його забезпечення; в кримшологи спещально дослщжуються питания шформащйного забезпечення лрофшактики злoчинiв.
Вивчення зазначених проблем здшснюеться автором з урахуванням здобутав вчених ргзних держав. Так, в Укранп забезпечення слщчо'1 та експертно"1 практики розглядаеться, здебшьшого, в шформацшному, науковому та науково-методичному аспектах. Стосовно шформащйного забезпечення звертаеться увага на дисертацшш дослщження украГнських кримшашста, як1 представляють, здебшьшого, наукову школу Нацюнально'1 академп внугршшх справ Укра'ши.
В Роси активно дослщжуються питання шформащйного забезпечення, а за останш роки певного поширення набули дослщження власне кpимiнaлicтичнoгo забезпечення боротьби з1 злочиншстю. В Азербайджаш також розроблюються питання шформащйного забезпечення розслщування. Кримшалюти Болгарн, Полыщ, №меччини ошкукггься переважно проблемами техшчного забезпечення д1яльносп полщи.
На основ1 узагальнення р1зномаштних пiдxoдiв до розумшня забезпечення, як дiяльнocтi 1 як науково'1 категорп, автор його розглядае з кримшалютичних позищй та вважае, що, оскшьки засоби, методи, прийоми роботи з доказами, загальш гвдходи, схеми, рекомендацн по мeтoдицi розсшдування злочишв
розроблюе 1 надае кримшалктика, таке забезпечення дошльно розглядати як кримшатстичне забезпечення методики розслщування злочишв. Грунтуючись на етимолопчному анашз1 «забезпечення», розумшш иього термшу в р^зиоманшшх галузях наукових знань та практично! д1яльносп, враховуючи ¡снуюч1 вapiaнти окреслення цього понятгя вченими, автор вважае, що кримшалютичне забезпечення методики розслщування окремих вид1в злочишв - це складне, багатопланове, комплексне поняття, головним зм1стом якого е самостшна специфична д1яльшсть вчених-кримшалю-пв та практиюв по розробщ нових, використанш вщомих науково-техшчних досягнень, а також !х впровадження в практику розслщування злочишв з метою оптимального виpiшeння и завдань.
В другому тдроздш! «Основа/ елементи кримшалгстичиого забезпечення методики розсл1дування злочишв» автор анал1зуе точки зору вщомих вчених-кримшал^спв Украши та держав СНД на саме поняття та з.\нст «кримшалютичного забезпечення».
3 огляду на результати анал1зу дисертант робить подш «кримшаш'стичного забезпечення» на дв1 головш, -псно пов'язаш мiж собою складов! частини, - це вивчення потреб слщчо! практики та розробка кримшалгстичних рекомендаци для не!.
Вивчення потреб практики може здшснюватись принаймш у чотирьох напрямках. По-перше, вивчення власне практики розкритгя, розслщування та попередження злочишв е метою виявлення резерв1в вдосконалення правоохоронно! д1яльност1. Подруге, вивчення злочинно! д1яльностп, способ1в пщготовки, скоення та приховування злочишв, характерних слщ1в, даних про особу злочинця для озброення практиков цими знаниями. Потрете, вивчення р1зномаштних особливостей виробництва у р1зних галузях, документооб1гу, особливостей обл1ку матер)альних шнностей з метою виявлення найбшьш вразливих, з позицп можливого скоення злочишв дщянок, так званих «кримшогенних зон». По-четверте, вивчення власних потреб I можливостей науки з метою створення умов для забезпечення опттнзацн практики
боротьби 31 ЗЛОЧИНШСПО.
Розробку вщповщних рекомендаций автор також вважае складним багатор1вневим процесом, до якого включае власне розробку певних засоб^в, !х перев1рку, безпосередне впровадження в практику.
Визначаючи основш елементи процесу кримшалктичного забезпечення, автор, полелизуючи з шшими вченими (В.О.Образцов), схиляеться до позицн В.П.Бахша та А.ВЛщенка в тому, що структурними елементами та етапами цього процесу е:
■ вивчення потреб слщчо! практики для розробки кримшалютичних рекомендащй по й оптикшацп;
в розробка кримшалютичних рекомендащй, як комплексна д1яльшсть по створенню модел! майбутньо! рекомендаци, визначенню шлях1в та засоб1в п створення 1 безпосередшй розробщ рекомендаци;
И експериментальна перев1рка рекомендащй, як форма апробацй, яка може розглядатись як складова частина процесу розробки 1 як самостшний етап;
И попередня оцшка рекомендащй (з позицш 1х вщповщносп завданням та умовам кримшально-процесуально! Д1ялыюсп), як форма опосередковано! перев1рки практикою;
И розповсюдження кримшалютичних рекомендащй, як складова процесу шформування вщповщних оаб та оргашв про новели, яю пропонуються;
И впровадження рекомендащй в дiяльнicть правоохоронних оргашв, як оргашзацшний етап по створенню необхщних умов для практичного використання рекомендащй;
в процес безпосередньо'1 пepeвipки практикою ютинностс впроваджених рекомендащй, який дозволяе визначити 1х законшсть, етичшсть, наукову обгрунтовашсть та реальну ефектившсть;
И зб1р та опрацювання даних про результати використання та дквють впровадження рекомендаций.
Завершуючи перший роздш дисертацшного дослщження, автор робить висновок, що кримшалютичне забезпечення практики розслщування злочишв е ¡манентно суттевою ознакою науки кримшалютики 1 полягае у виявленш потреб слщчоУ практики та всеб1чному озброенш пращвниюв правоохоронних оргашв д1евими кримшашстичними peкoмeндaцiями, яю забезпечують оттапзащю poзcлiдyвaння злочишв.
У другому роздш робота «Сучасний стан та перспективи розробки проблем крилпналктичного забезпечення методики розсл1дувапня злочитв у дисертащях кримталк/тв» детально aнaлiзyютьcя та висвгглюються основш напрямки пошугав кримшалю-пв протягом шестидесяти рокт'в.
Автор обгрунтовуе необхщшсть анал1зу саме дисертацшних дослщжень, як одеюго ¡з важливих напрямгав наукового aнaлiзy проблем теори 1 практики протидп злочинносп та провшно\" форми кримшатстичного забезпечення методики розслщування злочитв. На основ1 анализу матер1ал1в бшьше як п'ятисот дисертащй по кримшалктищ, автор окреслюе головш напрямки дослщження проблем кримшал1стично1 методики. Причому, в робот! використовуються три шдходи до вивчення викладених в дисерташях проблем та рекомендацш - р1вневий, хронолопчний i тематичний. Вщповщно до р^вневого пщходу до розгляду дисертацш вони були подшеш на докторсьга 1 кандидатсьга. Хронолопчний пщхщ дозволив прослщкувати динам1ку наукових пошугав, а тематичний - 1х конкретну спрямовашсть, iнтeнcивнicть дослщження проблем, невиршеш питания.
У першому тдроздц11 «Докторсьш дисертацп з проблем методики розсл1дувття злочитв» автор розглянув фундаментальна робота кримшал!спв з цього важливого напрямку кримшалютичного забезпечення практики боротьби 31 злoчиннicтю. В роботт висвшпоеться коло проблем, яга привертали увагу автор1в докторських дисертацш за весь перюд ¡снування тако1 форми дослщжень у колишньому СРСР та Украшь На ocнoвí ствставлення зм!сту робп- та Гх спрямованосп в робоп пщкреслюеться, що початок фундаментального аналпу проблем методики розслщування злочишв був покладений роботами втизняних вчених СЛ. Тихенка, В.П. Колмакова, О.Н. Колесшченка. Саме в цих роботах закладеш основи подальших наукових дocлiджeнь теоретичних та прикладних проблем методики розслщування злочишв. Йдеться про тага важлив! понятгя як кримшал1стична характеристика злочишв та п елементи, етапи poзcлiдyвaння, спецш}мчшсть розслщування окремих вид1в злочишв. В цьому пiдpoздiлi обфунтовуеться висновок про те, що започаткування такого р1вня дослщжень крнмшалютичних проблем в Укршш вщбувалось на добре
шдготовленому попередшм розвитком кримшалютично! науки грунт!. На юнець пятидесятих роюв, коли з' явились перип докторсььа дисертаци, в УкраТш уже були зaxищeнi робота на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук по тематищ методики розслщування розкрадань державного 1 колективного майна, господарських та посадових злочишв, видан{ змктовш поЫбники, опублжоваш чисельш стагп з ще! проблематики. Це свщчило про те, що в Украип на той час уже сформувались авторитетш науков1 центри дослщження проблем кримшалютично'1 науки взагагп, та методики розслщування злочишв, зокрема. В IX чисти можна назвати Кшвський та Одеський ушверситети, Харгавський юридичний ¿»статут, Кшвський та Харювський науково-досшдш шститути судових експертиз.
У другому тдроздш «Основш етапи наукового дослгджения проблем методики розс/идуваиия злочишв в дисертащях кри\инал1ст1в» автор намагався якомога детальшше проел¡дкувати напрямки наукових пошуюв кримшалют]"в на р1зних етапах розвитку науки. 3 метою уникнути упередженосп у виевггленш цих питань, дисертант за основу перюдизацй вивчення та вщображення наукових дослщжень взяв десятшнття. В результат! осмислення наявних мaтepiaлiв видшена специф1ка наукових розробок кримшалюттв. Так, у сороков1 роки дослщники щкавились узагальненням питань, я и стосувались розсл1дування вбивств, крад^жок, дорожньо-транспортних пригод, злочишв, скоених неповнолггшми. П'ятдесят! роки характеризуються започаткуванням та акпшзашею вивчення особливостей скоення розкрадань державного та колективного майна у окремих галузях, посадових злочишв. У шестидесятл роки, окр!м зазначених напрямюв, значна увага почала придшятись загальним питаниям розслщування, р1зко зр^с штерес до боротьби з розкраданнями державного та колективного майна, посяганнями на життя, здоров'я, честь \ пдшетъ особи, порушень правил техшки безпеки.
У амдесятих роках продовжувалось штенсивне вивчення загальних проблем методики, питань боротьби з розкраданням державного та колективного майна, злочишв проти суспшьно! безпеки, громадського порядку 1 здоров'я населения, особливо дорожньо-транспортних пригод, пожеж та шдпагив,
заггочаткований дисертацшний анал1з проблем розслщування групових злочишв.
Восьмидесят1 роки характера! тим, що саме у цей час був своерщний гак дослщжень зазначених проблем. Це особливо стосувалось загальних питань методики, розкрадань державного та колекгивного майна, посягань на житгя, здоров'я, честь 1 пдшсть особи, шдив1дуальну власшсть громадян, господарських злочишв. За останне десятшпття полптно деякий спад у шдготовщ дисертацш. Однак, досить ¡нтенсивно продовжуеться вивчення загальних проблем методики, посягань на державне та колективне майно та шин злочини. Кр1м того, дослщники звернули увагу на розслщування бандитизму, приховування валютно!" виручки, започатковаш комплексш дослщження вимагательства, piзкo пщвищився интерес до poзcлiдyвaння групових, opгaнiзoвaниx злочишв.
Завершуючи тематико-хронолопчний ашипз дисертащйних дослщжень автор аргументуе висновок про певш диспропорцп в оргашзацп та здшсненш наукових кримшалктичних дослщжень, яга виявлеш стосовно вс1еГ Тх ютори та на окремих етапах. Kpiм того, звертаеться увага на декшька обставин.
По-перше, проблематика методики розслщування злочишв пор!вняно з ¡ншими роздшами кримш&шстики дослщжуеться найбшьш активно.
По-друге, у напрямках наукових дослщжень простежуеться постшна пiдвищeнa увага науковшв до певного кола проблем. До них, зокрема, е гпдстави вщнести проблематику poзcлiдyвaння розкрадань державного 1 колективного майна, розслщування злочишв проти особи, проти шдивщуально'У власносп.
По-трете, упродовж десятшнть, окрем! напрямки наукових дослщжень затишаються без уваги кримшашс™. Йдеться про методику розслщування злочишв проти правосудия, методику розслщування злочиш'в проти порядку управления, методику розслщування вшськових злочишв.
По-четверте, за останш роки започаткована дисерташйна розробка проблем методики розслщування таких злoчинiв, яю рашше не привертали увагу кримшал^епв. Йдеться про методику розслщування злочишв, скоених слщчими та дпнавачами, корупцшних прояв1в, незаконних операщй з! зброею,
организовано! злочинно! д1яльност1, комп'ютерних злочишв, викрадення людей.
По-п'яте, тенденщя до узагальнення теоретичних основ методики розслщування злочишв найбшьш зримо визначилась лише у дев'яноеп роки.
Пщкреслюеться, що в УкраГш розробка проблем методики розслщування злочишв велась досить активно. Про це свщчить, зокрема те, що майже кожна плята дисертащя з ще\' проблематики була пщготовлена в нашш державь В наций держав1 здебшьшого збер!гаються загальш тенденци у спрямованосп наукових штереав вчених-кримшалктсв, умови яких закладеш ще у радянсьи часи. Разом з тим, особливо в останш роки, в У крапп зр!с штерес до розслщування злочишв у банювськш сфер1, сершних вбивств, теоретичних проблем методики.
У третьему шдроздЫ «Прюритетш напрямки дослгджения проблем методики розслдування злочишв» викладеш перспективш напрямки подальшого розвитку наукових кримшалгстичних дослщжень проблем методики розсл1дування окремих вид1в злочишв.
На основ1 ашипзу масиву дисертацш, що детально вщображено у попередшх роздшах, автор визначив дегалька важливих у теоретичному 1 практичному розумшш обставин. Зокрема, вщзначаеться, що оргашзащя наукових кримшалютичних дослщжень проблем методики розслщування злочишв впродовж багатьох роив характеризуешься, окр1м шших особливостей, помггними вщмшностями у штенсивносп дослщження тих чи шших проблем. В дисертаци детально виписаш тт проблеми, яга найбшьш иггенсивно дослщжуються та Т1, вивчення яких не проводилось зовам або дослщжувались досить давно 1 у шших ¡сторичних та економ1чних умовах. Вивчення практики та и потреб, сшвставлення з науковими доробками дозволило визначити напрямки наукових дооиджень кримшалютичних проблем методики розслщування, яга детально виписаш в тексп та додатках. Висвилення дих напрямюв у робо'п подаеться переважно стосовно вщповщних шститупв кримшального законодавства. В межах конкретних правових шстшупв з урахуванням потреб практики та стану наукових розробок назван! злочини, методику розслщування яких необхщно
розробляти. Крш того, спещально видшяються питания, якп взагагп не привертали увагу кримшалкт1в. Идеться про методику розслщування злочишв проти правосуддя, посягань на порядок управлшня, вшськов1 та пшл злочини.
У висновках автор наводить узагальнене бачення основних результата дослщження. Зокрема, вщзначаеться, що одшею з важливих умов полшшення справ у галуз1 боротьби 31' злочишпстю е належне кримшашстичне забезпечення д!яльност1 по poзcлiдyвaннlo злочишв, що передбачас чп-ке визначення його понятгя, зм1сту, структури, суб'екта зд1Йснення. Дисертант визначае стан наукових дослщжень на окремих етапах розвитку науки, розкриваючи при цьому конкретт особливосп 1х оргашзацп та проведения. В числ1 таких особливостей називаються штенсившсть та напрямки наукових пошугав дисертанта. Кр1м того, з урахуванням стану наукових дослщжень, наявносп вщповщних кримшашстичних видань, потреб практики, окреслеш прюритетш напрямки наукових дослщжень проблем кримшатстично! методики, показаш можливост! використання результата дослщження у розвитку теорн кримшалютики, вдосконаленш пщготовки юриста, оргашзацп наукових дослщжень, пщвищенш ефекгивносгп розслщування злочишв.
Вщзначаеться, що створена в Украин система планування, координаци та видения наукових дослщжень в практику боротьби 31 злочишпстю потребуе вдосконалення. Передуа'м, доцшьно переглянути традицшш тдходи до планування та координаци наукових дослщжень, яга переважно грунтуються на врахуванш штереав наукових кер1вниюв. Звичайно, знания провщних науковщв щодо актуальнос-п розробки тих чи шших питань надзвичайно важливь Разом з тим, змши в цш галуз1 повинш обов'язково враховувати повне знания потреб практично!" д1яльносп, можливостей 1 запита само* науки, вичерпно'1 шформащйно? картини результата наукових дослщжень. Важливо також аютшзувати розвиток юнуючих та утворення нових наукових центр1в з дocлiджeння проблем методики розслщування злочишв.
Не втрачае сенсу необхщшсть сутгевих змш у порядку оргашзацп наукового кер1вництва аст'рантами та пошукувачами, тому що юнуюча практика не завжди сприяе розвитку 1'х науковоГ творчосп 1 самоспйносп в пауковому пошуку, узагальиенш
матер1атв практики, проведенш соцюлопчних дослщжень, засвоенш та використанш даних шших наук.
Виходячи з результата проведеного дocлiджeння робиться висновок про те, що його основш положения та рекомендацн можуть знайти свое впровадження [ вже використовуються в теори та на р1зних р1внях правоохоронно\', навчальноУ та оргашзацшно! д1яльност1.
По-перше, враховуючи нагальну потребу надежного забезпечення пщвищення ефективносп боротьби з1 злочиннютю, отримаш результата дослщження будуть сприяти визначенню напрямюв наукових дослщжень.
По-друге, виходячи з штерес1в конкретного науковця, отримаш даш будуть сприяти полегшенню вибору актуально! проблеми, яка потребуе дослщження.
По-трете, окре\п нayкoвi пщроздиш, ям займаються розробкою проблем методики розслщування злочишв, зможуть враховувати отримаш даш для огптпзацп використання потенщалу науковщв.
По-четверте, результата дослщження могли б, у тш чи шшш м1р1, використовуватися, поряд з шшими, для визначення прюритетних напрямюв розвитку науки; оргашзацшних зaxoдiв щодо утворення та розвитку профшьних perioнaльниx та \пжрепональних наукових центр1в, науково-виробничих обл еднань; ощнки кадрового потенщалу науки, пщготовки 1 перегидготовки вщповщних наукових сшвробггнитв; ощнки результа-пв наукових дослщжень, у тому числ1 i дисерташй; при здшсненш заход1в з оптим1зацн впровадження досягнень науки в практику.
По-п'яте, отримаш результати дослщження допоможуть кер1внику органу розслщування та конкретному слщчому чи оперативному пращвнику у вибopi джерел кpимiнaлicтичнoгo забезпечення ефективного poзcлiдyвaння злочишв.
По-шосте, висновки та пропозици, яы сформульоваш в робот^ могли б знайти свое впровадження в оптим1зацн м1ждержавного регулювання науково-дослщними роботами у галуз1 кримшагнстики.
Публ'таци:
1.Берназ В.Д., Матв1енко В.В. Про подальше вдосконалення самостшноУ роботи слухач1в з кримшалютики // Bíchhk Одеського ¡нституту внутршшх справ. - Одеса, 1997. -№2. - с. 173-175.
2.1шенко A.B., Матв1енко В.В. Кримшшпстичне забезпечення розслщування злочишв (постановка проблеми)// Bíchhk Запор13ького юридичного ¡нституту. - Запор1жжя, 1998. -Вип. 2. - с. 171-178.
3.1щенко A.B., MaTBieHKO В.В. Розробка проблем методики розслщування злочишв у дисерташйних дослщженнях // Bíchhk Одеського ¿нституту внутршшх справ. - Одеса, 1998. - №2. - с. 3340.
4. Матв1°енко В.В. Наукове забезпечення розслщування злочишв як завдання кримшашстики // Bíchhk Одеського ¡нституту внутршшх справ. - Одеса, 1998. - №3. - с. 35-39.
5. MaTBieHKO В.В. Дослщження проблем методики розслщування злочишв у докторських дисертащях // Bíchhk Одеського ¡нституту внутрпншх справ. - Одеса, 1999. - №2. - с. 3034.
Анотацй
MaTBieHKO В.В. Кримшалютичне забезпечення методики розслщування злочишв. Рукопис.
Дисерташя на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спешальшстю 12.00.09 - кpимiнaльний процес та кримшал1стика; судова експертиза. - Нацюнальна акаде.\ня внутренних справ Украши - Кшв, 2000.
Дисерташя е монограф1чним дослщженням широкого кола питань, пов'язаних з кр и м i н ал i сти ч н и м забезпеченням методики розслщування злoчинiв.
Грунтуточись на досягненнях p¡3hhx наук в робот! сформульовано поняття кримшашстичного забезпечення методики poзcлiдyБaння злoчинiв, окреслено його 3míct та особливосп, розглянул ochobhí етапи здшснення.
На ochobí aнaлiзy дисертащй з кримшалютики, узагальнення даних практики, думок слщчих та науковщв автором зизначеш стан та перспективи науково! розробки проблем
методики розслщування злочишв, визначеш та аргументоваш напрямки i проблеми, як! не були предметом дослщження кримшалю™ чи потребують першочергового вивчення i узагальнення. OchobhI результата робота знайшли свое застосування у навчальному процеЫ, оргашзаци наукових дослщжень та у пракгищ розслщування злочишв.
Kni040Bi слова: методика розслщування, кримшалютичне забезпечення розслщування, Hayraßi кримшалютичш дослщження.
Матвиенко В.В. Криминалистическое обеспечение методики расследования преступлений. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата юридических наук по специальности 12.00.09. - уголовный процесс и криминалистика; судебная экспертиза. - Национальная академия внутренних дел Украины. - Киев, 2000.
В диссертации комплексно исследуется важная в теоретическом и практическом отношении проблема научного обеспечения практики борьбы с преступностью в рамках криминалистического научного обеспечения методики расследования преступлений. Такая постановка проблемы, выбор путей и средств ее решения в криминалистике рассматривается как актуальная, отличающаяся новизной и полезностью. Отличительной особенностью работы является то, что автор проанализировал более 500 диссертаций, подготовленных криминалистами по проблемам методики расследования преступлений с 1938 по 2000 год. Теоретической базой подхода к изучению диссертационных работ послужила разработанная автором концепция криминалистического научного обеспечения расследования преступлений.
В разделе первом работы «Теоретические основы криминалистического обеспечения расследования преступлений» диссертант, с учетом анализа понятий и самого процесса различных видов обеспечения деятельности, существующих в других науках, раскрывает понятие криминалистического обеспечения. В полемике с другими учеными автор показывает его структуру, детализирует основные элементы, формулирует его определение, рассматривает основные этапы реализации криминалистического обеспечения. К числу основных его
элементов автор относит: изучение потребностей практики с использованием различных источников информации; разработку конкретных рекомендаций по повышению эффективности криминалистической деятельности; экспериментальную проверку и предварительную оценку разработанных новшеств; распространение и внедрение рекомендаций в практику; непосредственную проверку используемых результатов научных разработок в практике.
Завершая рассмотрение вопросов первого раздела работы автор приходит к выводу о том, что криминалистическое обеспечение практики расследования преступлений - это сложное, многоплановое, комплексное понятие, главным содержанием которого является самостоятельная специфическая деятельность ученых-криминалистов и практиков по разработке новых и использованию известных научно-технических достижений, а также их внедрение в практику расследования преступлений. Криминалистическое обеспечение практики рассматривается как имманентно присущая черта науки криминалистики и состоит в выявлении потребностей практики и зсестороннем вооружении работников правоохранительных органов действенными криминалистическими рекомендациями.
Во втором разделе «Современное состояние и перспективы разработки проблем криминалистического обеспечения методики расследования преступлений в диссертациях криминалистов» внимание сосредоточено фактически на решении двух глобальных проблем. Автор федпринял попытку ответить на вопрос о том, что сделано на [иссертационном уровне в области методики расследования реступлений и какие вопросы еще не были предметом научного иссертационного анализа. Для этого в работе детально роанализированы диссертации криминалистов вообще и рименительно к определенным периодам, показаны наиболее нтенсивно исследуемые направления и оставшиеся без внимания роблемы. Так, в сороковые годы немногочисленные работы освящены вопросам, которые касались расследования убийств, эаж, транспортных происшествий, преступлений, совершенных ^совершеннолетними. Пятидесятые годы характеризуются шалом исследований и активизацией изучения особенностей (вершения хищений в отдельных отраслях, должностных
преступлений. В шестидесятые годы возросло внимание к общим проблемам расследования, интенсивнее стали исследоваться вопросы борьбы с хищениями, преступлениями против личности, преступными нарушениями техники безопасности. В семидесятые годы продолжалось изучение общих проблем методики, расследования преступлений против общественной безопасности, поджогов, начат диссертационный анализ групповых преступлений. В восьмидесятые годы резко возросло количество работ и расширилась их тематика. В девяностые годы общая активность исследований снижается, вместе с тем, разрабатывается методика расследования бандитизма, валютных преступлений, вымогательств, организованных преступлений. Далее в работе, с учетом анализа теории и практики, определены перспективные направления научных исследований.
Ключевые слова: методика расследования, криминалистическое обеспечение расследования, научные криминалистические исследования.
Matvienko V.V. Criminalistik provision of guidelines for investigation of crimes. Manuscript.
Dissertations for the Degree of Candidate of Sciences ( Low ), Specialty - 12.00.09 - criminal procedure , criminalistic and court examination. National Academy of Internal Affairs of Ukraine .- Kiev, 2000.
The manuscript is the results of monographic research for wide broad issues, connected with criminalistic provision of guidelines for investigation of crimes.
Being based on achievements of different sciences it was formed the definition of criminalistic provision of guidelines for investigation of crimes and were described the table of contents of this provision and it's particulars in this work.
On the base of analyze of criminalistic dissertation, generalization data's practice, thoughts of investigators and scientists, the author has defined the state and perspectives of scientific guidelines of problems of methodic investigation of seperale types of crimes and has allocated directions and problems, which were not an object of criminalistic researching or need to be learned and generalized. The main results of this work are used in scientific process, in organization of scientific searched and crime investigation practice.
Key words: guidelines for investigation of crimes, criminalistic provision of investigation, scientific criminalistic achievements.