АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ по праву и юриспруденции на тему «Организационно-правовое питання (комп'ютеризацii дiяльностi мiськрайорганiв внутрiшнiх справ (мiлiцii) Украiни)»
Укранюька академ!я внутр1р.шх справ
^ Б Од Прим1рник N
. На правах рукопису
Цимбапюк В1т.ал1й Степанович
ОРГАН 13 АШ ЙНО-ПРАВОЕ I ШГАННЯ комп'ютеризацП д1яльност1 киськрайорган1в вн\'тр1шн!х справ /мъпцП/ Укра!ни.
Спещалыисть. 12.00.02 - державне право 1 управл!ння;
адмШстративне право;' ф1нансове право.
Автореферат дисертацП на эдобугтя вченого- ступеня ■ - кандидата юридичних наук
Ки1в 1994
Робота виконана на кафедр1 адмШстративного права Укргйнсько! академП внутрШих справ
Науковий кер!вник - заслужений д1яч науки 1 техники Ук^аши,
доктор юридичних наук В.Ф. CIPEHK0. • Науковий. консультант - доктор техн1чних наук
. М.С. ВЕРТУЗА^В.
ОфШйн! опоненти - доктор юридичних наук
P.A. КАЛЮЖНИЙ,
кандидат юридичних наук
В.Л. НАУМОВ
Пров1дна орган1зац1я - Головне 1нформад1йне бюро МВС Укра!ни.
Эахист вхдбудеться . 1994року о 14-00 годин;
на 8ас1данн1 спещал1зовано1 ради
при УКршнськш академП внутр1ншх справ (252035, м'. Ки1в-35, ... Солом'янська пл^ 1 ).
3 дисертац1ею можна ознайомитися в б1бл!отещ Украшсько! ■ академП впутршн1х справ.
'Автореферат роз1сланий 1994 року.
Вчений секретар спец1ап1зовано1 ради _ В.1. ЖЕНУНТ1Й кандидат юридичних наук, доце^
1
- з -
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ Актуалыпсть теми досл1дження.Сусп1льн1 перетворення в Укра-1н1 винесли на поверхню як паростки прогресивного оновлення, так 1 загострення суперечностей в р1зно^ан1тннх сферах громадського життя. Вир1шальною передумовою.уапху демократична реформ ,в держав1 е ст1йкий сусп!льний порядок, закошпсть та дисципл!на.
Зростання злочинност!, особливо посягань на життя, здоров'я 1 майно громадян, порушень громадського порядку, корупц!я, орга-н!зована злочишпсть, наркоман!я породжують непевн1сть у багать-ох громадян, дестабШзавдю соц!ального стану, насладком чого е зростаюча загроза внутр1шнз.й безпец1 сусп3.льства з боку критно-генних елемент1в!
Побудова демократично! держави зумовлюе приор1тетне забезпе-чення законник прав, та свобод особистост!, охорону П честх 1 г1дност1. Р1шення проблем забезпечення правопорядку в нових умо-вах в чимал1й м1р! залежить в!д ч1тко!, . злагоджено1,, техн!чно прогресивно орган1зовано1 роботи орган1в внутр!шн!х справ Укра!-ни (ОВС) та 1нших правоохоронних державних орган1в.
Сусп1лъство до орган!зацП IX роботи ставить висок1 вимоги. Проте, зм!ни в антисоЩальних проявах не викликали адекватно! протидП з боку державних орган1в влади, в тому числ! по матерЬ ально-техн!чному забезпеченню правоохоронних орган1в. Кыыйсть правопорушень в сучасних умовах перевищуе можливост1 та потуж-ност1 оперативного, сл1дчого апарат1в,- 1нших пров!дних служб ОВС. Особливо це в!дчуваеться на р1вн! низових ланок територ!-алыюго управл!ння системи ОВС - м!ськрайорган1в внутр1шШх справ Укра'1ни (МРОВС). Щ органи, як в1домо, несуть основний тя-гар боротьби з! злочинн1стю. •
Сьогоднт для забезпечення д1ялыюст1 МРОВС 1х кер!вники
змушен! звертатися до екстеисивних'метод1в: робота п!длеглих по-над нормативи робочого часу; проведения р!зноман1тних одноразо-вих "комплексних заход1в" на зразок -"Бахус","Зброя","Нагляд" та i'M подЮних; проведения великоЗ ш.л:ькост1 р!зноман1тних нарад.
Шсля гучних 3BiTiB про проведения,роботи по "комплексних заходах" в МРОВС, до.льничн1 1нспектори мШцП, оперуповноваже-ni, сл1дч1, д1знавач1, сп1вроб1тники ДАI та 1нших служб дов'го ще. пишуть р1зноман1тн1 дов1дки, рапорта, зв].ти, як! noTiM склада-ються в "показов! справи" для лерев1ряючих, але не мають н1якого iHmoro службового iHTepecy та потреби для виконавЩв. Щну таким заходам автор добре знае з власиого досвхду роботи в РВВС - це: незадоволення орган!зац1ею роботи; ' фахова деформац1я; плинтсть кадр1в; порушення TepMiHiB i якост1 виконання nepeBiprai по зая-вах, скаргах та листах населения; поверхове проведения i неповне оформления результате 1ндив1дуально1 профалактично! роботи з особами, як1 перебувають на обл1ку ОВС. А для -виконавщв насл1-док - пост1йна загроза покарання за "недол1Ки в робот1".
0птим1зац1я шлях1в вдосконалення 1нформац1йного забезпечен-ня ОВС на Bcix р1внях iepapxi'i ,'ix управления зумовлюють пост1йну увагу до них науковЩв р1зних галузей знань та практик!в. Одним в таких оптимальних Цнтенсивних) шлях1в е активне впровадження в д1яльн1сть ОВС засоб1в комп'ютерно! (електронно-обчислюваль-Ho'i) техн1ки (ЗКТ), та заснованих на них сучасних, hobithIx iH-формац!йних технолог^ (HIT).
.Важлив1сть активного впровадження та опанування HOBiTHix наукових досягнень в практику д1яльност1 ОВС пост!йно в1дзнача-еться в директивных документах р1зного р!вня. Але п1двищення якост1 дгялыюст1 служб МРОВС, за рахунок ¿нтёясивних метод!в, HIT проводиться дуже пов1льно.
Недостатне оснащения ЭКТ МРОВС в минулому зумовлюе перевагу в '¡х д1яльност1 застарыих метод1в, заход1в та засоб1в 1нформа~ ц1йно1 роботи, зв1дси - недостатне використання шформацп, яка накопичуетвся та збер!гаеться у в1домчих 1нформац1йних системах (1С) (автоматизованих банках даних (АБД), ручних, механ1зованих та змшаних) центраизованих облШв в апаратах УВС 1 МВС, та майже не використовуется Хнформащя з АБД м1сцевого господарс-тва,1Нших державних орган1зац1й та в1домств. В1д цього - прийма-ються не завжди обгрунтован1 службов1 ршення; в1дсутн!сть мож-ливост1 надежно'] моб1лыюст1 реагування на швидк1 зм1ни оперативного стану; недостатньо ефективний контроль та пип недол!ки управл1ння.
Динашка соц1альних процес1в, необх1дн1сть використання великих обсягчв ¡нформацП для прийняття обгрунтованих свовчаоних (онеративних) управл1нс;ьких та процесуалышх рхшень об'ективно вимагають впровздкення в практику роботи ОВС кових нау^ових п1д-ход1в та технгчних засоб1в. 0дн1ею з позитивних характерних рис п1двищення ефективност! д1яльност1 ОВС е впровадження, використання та розвиток в 1х Д1яльност1 ЗКТ.Цей процес д!став назву -комп'ютеризацП. Але, як св1дчить практика, поява ЗКТ в ОВС не вир1шуе проблем по рац!овальному збйранню, обробд1, збергганню, використанню та оформлению хнформацП необх1дно! для д1яльност1 .ОВС на р!зних р1внях-управл1ння.
Щльовими науковими розробками коып'ютеризацП та заснован1й на н1й 1нформатизацП д1яльность ОВС Укра'1'ни займаяися багато науковЩв . та практшив. Серед них: КН.Васенко, К. 1.Беляков, М.С.Вертузаев, А.В.Гречаний, О.Р.Галас, В.Д.Гавловський, Ю.Ф.Жариков, Р.А.Калюжний, А.В.М1нченко,. Ю.В.Попов, М.Я.Швець.Ю.В.Ящу-ринський-та 1нш1.
Але особлив!сть НТП полягае в тому.■ то в!н потребуе постш-но'1 уваги з боку Teopi'i та практики до нових досягнень, зокрема в галуз! iHflycTpi'i анформацП (inflycTpi'i тформатики). Теоретич-Hi та практичн! розробки минулого в ц1й галузi базували'ся на до-сягненнях того часу. В сучасних умовах HIT пропонують HOBi pi-шення, засоби, технологи. Зокрема маються проблеми хнтеграцП р!эних !нформаШйних систем ОВС, в тому числ! автоматизйваних; формування нових по якост1 AIC, як! б дозволили перекласти на ЕОМ окрем! рутиши операцИ д1ловодства, автоматизовано'1, або нав!ть автоматично! iHTerpaui'i операщй д1ловодства 8 опершдя-ми обл!ку, переробки гнформацИ, скорочення к!лькост1 пром1жних паперових Hoci'iB !нформаш!; п!дтримки прийняття управлшських ! процесуальних р!шень технолог1ями штучного (комп'ютерного) гнте- ■ лекту; iHTerpaui'i баз даних з базами знань та т.п.
Розвиток ЭКТ пропонуе нов1 момивост! р!шення 1нформац1йного забеэпечення ОВС. Комп*югеризац1я стала складовою такого понят-тя, як 1нформатизац1я, яке 96'еднуе в соб1 також 1нш1 явища по оптим!зац!1 1нформад1йного забезпечення. При цьому проЫдну 1 роль, поряд з математиками-програм1стами, к1бернетиками, еле-ктронниками, мають також фах!вц! конкретно! гадуз! соЩальних в1дносин;в як1й проводиться комп'ютеризад!я.
При високому piBHi фундаментальних досл!джень у галузi информатики, в тому числГ i в систем! ОВС,-в1дчувабться нестача теоретичних розробок прикладного зм1сту, в тому числ! адмШст-ративно-правового. механ1зму впровадження .наукових досягнень в практику орган1зац11 функц!ювання 1нформац!йного забезпечення на основ! ЗКТ. Це обумовлюе необх!дн!сть пошуку науково обгрунтова-них практичних рекомендац!й та нових наукових концепц!й.
Викладонс вищс визначас актуальней» теми дисертацШого ■
досл1дження, в тому числ! з позиций державного права та управ-л!ння, адмШстративного права, та, випливаючих з цього, ор-ган!зац1йно-правових питань. Налрямок досл1дження в1дповд.дае пе-рел!ку першочергових завдань створення, впровадження 1 викорис-тапня автоматизованих систем (АС) на основ! ЗКТ в М8С Укра!ни, як! знайшли воображения в в1дпов1дних нормативних актах, в тому числ1 й у в1Домчих МВС Украши.
Мета досл!дження - е аналгз та узагальнення теоретичних 1 прастичних п1дход!в, накопичених р1зними галузями науки з хнфор-матизацп соц1ального управлшня; розробка окремих органгзащй-но-правових питань концепцП розвитку 1нформатизацп д1яльностг ОВС на основ1 комп'ютеризацП, та практичних пропозгацй по розвитку ¡.нформатизацП д!яльност1 МРОВС через комп'ютеризац!ю. Завдання досл1дження:
теоретико-правове обгрунтування питань використання ЗКТ в Д1ялыюст1 ОВС; ' ,
обгрунтування необх1дност! вдосконалення 1нформац1йного забезпечення (13) д1яльност! ОВС, через комп'ютеризащ'ю МРОВС;
анал!з та узагальнення досв1ду НформатизацП социального управления в передовик в техшчному в!дношент крашах, в тому числ! IX пол1цейских орган1в;
визначення нормативно-правовой бази 1нформатизацП д!яль-,ност1 ОВС на основ! нового законодавства Украйни;
загальна характеристика проблем 1нформац1иного забезпечення д!яльност1 ОВС з декомпозиц!ею на д!яльност1 МРОВС;
розробка питань орган1аац1йно-правового забезпечення комп"-ютеризац!! д1яльност1 МРОВС, через формулювання концепцП;
розгляд орган1зац1йно-правових питань створення автоматизо-вано] системи 1нформац1йнрго забезпечення МРОВС;
Х- 4-гчп
розгляд пигань 8абеэпечення 'взаемодП р!зних р1вн!в та ввдЦв 1нформац1йних систем в д1яльност! МРОВС;
розгляд орган1зац1йно-праворих питань Шдготовки сп1Ьроб!т-' ник!в ведучих служб ЛВС для роботи в умовах комп'ютеризацП; •
обгрунтування пропозиЩй по удосконаленню типових автомати,-зованих (комп'ютеризованих) робочих м!сць (АРМ) в пров!дних службах для безпосередн!х виконавц!в, виконання ними службових эавдань на основ 1 С1Т, комплексного '¡к використання;
розробка 1нформац1йно! модел1 виконання окремих типових службових операц1й д!ловодства та 1нтеграц11 1х в операциями об-л1ку, реестраШ'/, статистики в д1яльност1 сп1вроб!тник1в про-в1дних служб МРОВС в умовах функцИовання типового АРМ. колектйв-ного використання;
внесения пропозиЩй з практично? реал1аацН запропонованих .теоретичних положень, одержаних в ход1 досл!дження. •
Об"ектбм досл!дження е орган1защйн1 та правов1. вадносини, як! виникають при впровадженн!, використанн1 та розвитку ЗКТ в д!яльност1 мШцП в умовах застосування С1Т.
• Предметом досл!дження обрана д1яльн!сть МРОВС, лише та П сторона,\ що безпосередньо пов'язана з. системою орган1вац11 комп'ютеризацП пров!дних служб - шпдства, д!знання, оператив-нйх служб, д!льничних 1нспектор1в мШцП, служби'по виконангао покарань не пов'язаних з позбавленням вол! та деяких 1иших.
Методолог1чн1 основи дисертац!иного досл1дження: системний . п1дх!д, д!алектич_ний метод п1знання, анал!з, синтез, дедукШя, 1ндукц1я,'сощологгчнГ досл!дження - спостереження, 1нтерв'юван-ня, опитування. Широке застосування знайшли окрем! методи 1нфор-матики, кЮернетики, крим1иал!сгики, Зокрема - описового моделю-:вання, алгоритм!чного та евристичного п1дход1в,
П1д час роботи над дисертац!ею студ!йован1 та широко вико-ристовувалися результат« досл!джень багатьох теоретиков та прак-тик!в, серед них: В.Б.Авер'янов,КН.Басенко, 1.Л.Бач1ЛО, КЛ.Беляков,М.С.Вертузаев, А.С.Васильев, А.Б.Венгеров, В.Д.Гавловський, В.М.Глушков, 6.В.Дод!н, Ю.Ф.Жариков, А.П.Закаток, Р.А.Калюжний,. Ю.М.Каниг1н, Г.1.Кал!т!ч, А.В.Мнченко, В.Л.Наумов, А.П.Полежаев, Ю.В.Попов; В.Ф.С!ренко, А.А.Стогн!й, В.В.Толстошеев, Г.А. Туманов, В. Щимбаяюк, М.Я.Швець, та 1нш1.
Достов1рн1сть результат1в досл1дження базуеться на: вивченн! матер) ал1в теор!1 та практики в р!зних галузях на-укового знання, що мають в1дношення до теми дисертацП;
застосуванн! .'системного п!дходу при комплексному анализ! фунгадокалыю! орган!зацП служб ОВС, досл!дженн! 1х 1Нформац!й-ного забезпечення; .
на особистому досв!д! роботи автора в практичних органах внутр!шн1х справ. • , <
Емп!ричною базою досл!дженця е статистичн1 дан! МВС Украши, публ1кац11 з практики комп'ютеризацП ОВС надо! крайни, та !шиих держав, !нтерв'ювання сп!вроб!тник!в та спостереження за д1-'яльн1стю МРОВС м.Киева. Ки1Всько1, Одесько!, Дн!пропетровсько'1, Житомирсько'!, Закарпатсько! та Чнашх областей.
Наукова новизна дослхдження полягае в тому, що: -вперше на монографачному р1В)П осв!тлен! орган1вац1Йно-пра-вов! питания комплексного гнформащйного забезпечення д!яльност1 ОВС з декомпознц1ею розгляду проблем на р!ви! МРОВС на основ! С1Т та нових нормативних акт1в, • специф!ка як самих сусп!льних вшюсин, так 1 сп!вв!дношення 1нтерес1в та потреб окремих кате-гор!й сп!вроб1тник!в ОВС в умовах комп'ютеризацП 1х д1яльност1; • -розкрит!' нов! можливост! виконання сп!вроб!тниками м!л!цП
пров!дних служб своЗх функЩональних обов'язк1в 1з застосуванням С1Т, зокрема через !нтеграц!ю операц!й д!ловодства, обл!ку, статистики, орган !зацП управл1ння, а не обмеженж Плъкм окремими операц!ями обл!ково-статйстичного та 1нформац!йно-пошуконого порядку; '
-визначений масив нових нормативно-правових положень,необ-х1дних для регулювання удосконалення шформатизацп, в тому' числа комп'ютеризацП ОВС Украйни, зокрема пропонуеться конкретна структура та порядок створення та юридичного оформления- Концеп-цН удосконалення 1нформатизацП територХальних орган1в управляя ОВС на основ1 ЗКТ.Структура цього документу повинна охоп-лювати основн! аспекта комп'ютеризацП: загалън! положения (основн! поняття, принципи, мета, завдання); правове забевпечення; орг£ш1аац1йне забезпечення; програмно-математичне забезпечення; 1нформац1йне забезпечення; технхчне забезпечення; ф1нансово-еко-ном1чне забезпечення;
-обгрунтована необхшпсть пршритету при комп'ютеризацП ОВС, за впровадженням таких ЗКТ, як ПК для орган 1зацП АРМ в те-ритор!альних низових органах управляя - МРОВС, яка повшпй 1Н-тегруватися (об'еднуватися) в автоматизован! банки даних трьох р!вн1в територ1ального управляя ОВС Укра1ни по моде-лПМРОВС-УВС-МВС «а принцип! безпаперово) технологП хнформа-ц1йного зв'язку, автоматично! передач! 1нформацП в пакетному режим!. Об'ем 1 техжшлчя передач! !нформацп повинн1 знайти в!дображення в в!домчих нормативних актах;
-в процес! спостережень 1 анал1зу практики комп'ютеризацП МРОВС автор вважае неперспективним впроваджувати в МРОВС ЗКТ класу мЬпЕОМ, та створення АРМ на основ! !нтелектуальних терм!-нал1в.' 1снуючий технологШний процес на основ! мпиЕОМ потребуе
наявност! посередник!в ьиж ЕОМ та стпвроб! т^иками пров!дних служб, що явно звужуе можливост! к1лък1сного та як!сного обману !нформац!1 м1ж рхзними ланками управл!ння ОВС, як по горизонтам!, так ! по вертикал! прямих 1 зворотних эв'яэкхв;
-в орган!зац!йно-правовому аспект! 1нформатизацП ОВС важлн; ве м!сце належить положению, що як!сна вторинна обробка !нФорма-цП повинна зд1йснюватися на тому рзвна улравлШня, для якого вона потр!Сна з однотипних по структура орган!зац!1 !нформац!1 баз даних в АБД в!дпов1дного равня управления,а не перекладатися на нижч1 р!вн1, де вона не мае н1яко1 актуальност! 1 потреби. Це ■ положения повинно знайти ч1тке в!дображення не т!льки у в!домчих нормативних актах, а й в законодавств! з визначенням механ!зму прав,. обов'язк1в та в!дпов!дальност! посадових ос1б за його по-рушення;
-обгрунтування необх!дност1 ново! стратеги комп'ютеризацП ОВС Укра'1ни через тотальну комп'ютеризацП ОВС починаю^и П реа-л1зац!ю з МРОВС, через анал1з .та узагальнення в!тчизняно! практики д1яльност! ОВС та заруб!жного досв1ду !нформатизшц1 право-охоронних (полЩейських) орган!в. Зокрема пропонуетьея, що зу-силля державних орган!в влади та управл!ння ОВС повинн! зосеред- . жимгйся на таких напрямах !нформатизац!3 :
впровадження високопродуктивних, сучасних ЕОМ для 'забезле-.чення процес!в управл!ння як всередин! системи, так ! 11 зв'язк!в з зовн!шньою сферою впливу, максимально можлива опти-м!зац1я системи 1нформащйного забезпечення на основ! автома-тизацИ, ЗКТ; • .
■ розяиток мережг рад1о та в1деозв'язку, захищеного в!д глу-ш!шш чи перехвату, 1нтегращя П з комп'ютерною техн!коо;
комп'ютерйзаЩя процес1в крим!нал1стичних дослижень та-
г-^г^э
- 12 -
судових експертив; . -
оснащения комп'ютерною техникою моторизованих сил мШцП -наэемних, пов1тряних та наводних;
1нтеграц1я автоматизацп npoueciB облхку,- реестркцП та статистики з д1ловодством, по складанню та оформлению про-цесуалышх документ1в в р1зноман1тних напрямах д!яльност1 ОВС -перех!д др так званого - "електронного c$icy", Оезпаперово! тех-. нологП в оргатзацП адмШстративно! (управл1нсько1) роботи; ■
впровадження комп'ютерних технолог!й практично .у вс!х напрямах д1яльност! мШцИ, эдеб1льше - оперативно-розшукову, крим1нально-процесуальну,адмШстративну та виконання покарань не пов'язаних з позбавленням вол! для засуджених.
-визначення окремих проблем органi3auiиного та правового забезпечення комп'ютеризацп ОВС зокрема - ефективне впровадження та використання ЗКТ не вводиться до вир1шення чисто тех-н1чних завдань, а вимагае серйозних соц1ально-орган1зац1йних заход!в по комплексна п1дготовц! до сприймання управл1нцями ' (особливо старшого поколйня), сучасних 1нформац1йних техноло-. г!й, узгодження Д1яльност1 рхзних державних в!домств i oprani-зац!й rip розширенню сфер застосування ЕОМ та 'ix 1нтёградП, oprani3cUiirfHo-Tt?xHi<iMu'i та технолог ¡чшЯ уцаптацП bcix ланок (piBHiB) системи державного управл!ння до роботи в нових умо- -вах 13;
-обгрунтовуеться необххдШсть утворення в ОВС вгдомчо! системи програмно-математичного та техн1чного cepBicy;
-автор вважае, що розподхл системи 13 МРОВС повинен в!дпов1-дати трьОхр!внев1й структур! 1х управл!ння. Серед яких першу ланку управл!ння складають кер1вники МРОВС (начальник, його вас' тупники); другу - кер!вники служб, та особи приргвнян! по стату-
су до них (начальники служб, ix заступники, старш! 1нспектори); ' третю ланку складають безпосередн! виконавц! - оп?руповноважен!, сл1дч1, д1энавач!, д1льничн! 1нспектори мШцП та 1нш1. 1нш1 ланки управjiHHH в МРОВС, на думку автора, - результат недоскона-лост1 техн1чного та технолог1чного 13 управл!иня ОВС;
- в МРОВС не дицльно створювати окрему спещ,ал1аовану структуру' (п!дрозд!л) посередникхв м!ж службами та ЕОМ на зразок 1нформац1йних бюро (1В) в an аратах УВС та головного 1кформац1й- • ного бюро (Г1Б) аларату ЫВС. Б1льш доц1льним на р!вн! МРОВС, вбачаеться об'еднання в одному управл!нському пхдроздШ, (нал-риклад в штабП служб чергово! частики, секретар!ату, обл!ков-ц!в- анал1тик!в (статистик1в), та орган1защйно-правове узгод-ження 1нформац1йних поток!в. Зокрема, наприклад 1нформац1йних зв'язк!в з зовнпиньою сферою д1яльност1 ОВС - при розгляд1 заяв, скарг, лист1в населенна та юридичних oci6. Вони повтш проходи-ти по узагальнен1й Модел1, яку можна в!добравити по cx9Ml: вход-ження 1нформацП в чергову частину, реестрагЦя П через АРМ чер-гового в об'еднаному АВД загального користування МРОВС - отри-мання виконавцем матер1алав для перев1рки, 5х виконання та уэ-годження з кер1вництвом МРОВС - здача матер!ая1в в • секретар!ат • для обл!ку виконання та набавления письмово! в!дпов!д1 заявни-¡V/. 0бл1ковц1-анад1тики контролюють строки виконання, готують '. пов!домлення кер1вництву р!зних ланок управл1ння системи ОВС.
-пропонуеться нова концепЩя органisayi'i Шдготовки особово-го складу пров1дних служб, зокрема МРОВС до робота в умовах комп'ютериэацП 'ix дхяльност1. . Вважаеться за недоц1льне opraHi-зшдя автоматизованих навчальних м!сць (AHM) в учбових закладах системи МВС'Укра'1'ни по принципу - одне-три на аудитора. Бгльш доц1льна концёнтрувати SKT в аудиториях з розрахунку одне AHM на 3* .■
- и - "
одного-двох ос!б, що навчаються. Ильки при так!й умов! АНМ моле . стати складовою частиною учбового процесу, а не 'И придатком.
-автором пропонуетьея, на р!вн1.загально! постановки задач, описувальний алгоритм комплексного виконання функц!й сп!вроб1т-никами МРОВС по робот! з листами, заявами'та скаргами населения по под!ям, як! входягь в сферу д!яльност1 ОВС, який реал!зову-еться через,АРМ на основ!. ПК. Запропонована !нформац!йна модель процесу функц!ювання пров!дних служб МРОВС по окремих' видах !х ■ д!яльност!. Обгрунтуван!« концетШ !нтеграц!3 оформления пер-винних процесуальних документ!в по напрямках та видах д1яльност! МРОВС э машинозчитуючими документам ! документами обл!ково-ре-естрацшного зм!сту в д!алоз! людина-ЕОМ.
Визначен1 основн! положения пропонуються до захисту. Апробац1я результатов досл!дження. проводилась: на зас1данн1 кафедри адм1н!стративного права Укра1нсько1 ." академ!! внутр!шн!х справ; (1993р.);
на науково-практичн!й конференцП . в !нститут! держави 1 права !м.,В.М.Корецького АН Укра!ни (м. Ки!в,7-8 жовтня 1993р);
при п!дготовц1 пропозиц!й в МВС Укра'1 ни по розробц! проекту КонцепцП удосконалення- !нформатизац!1 ОВС ла основ! ЗКТ;
приучает! в робот! м!жв!домчо! групи по розробщ проекту Програми створешм державного реестру населения на основ1 ЗКТ ■ (при НД1 М!неконом!ки Укра!ни в 1992-1993 рр.);
при проведенн! ванять з! слухачами АкадемП по курсах "Ад-мШстративного права" та "Адм!н!стративно1 д!яльност! ОВС"
Структура робота. Дисертавдя силадаеться з ветупу, дао* глав, зак!нченн», списка л!тератури, додатку.
У вступ1 обгрунтовуються виб!р. та актуальность теми, . ' зизначаються ц!л!,. завдання ! методолог1чн! основи досл!джен-
ня, каукова новизна та практична значимхсть його результат!в.
ТВ порм1й глав! - "Теоретико-правов! питания використання комп'гатерно! технжи в д!яльност1 орган!в внутр1шн1х справ" розглядаеться комплекс загальнотеоретичних основ та орган!за-Шйно-правових п!дход!в ¡нформатизац!! соц1ального управл1ння, д!яльност1 ОВС Украйни.
В першому параграф! - "Використання комп'ютерно! техн!ки необх!дна передумова створення сучасного 1нформад1йного забезпечення орган1в внугр!шн!х справ" обгрунтовуеться теза винесе-на в назву параграфу,в тому числ! на анал!з! впровадження', використання та розвиток комп'ютерних технолог!й в практиц! пО-л!цейских орган1в'передових, в техн1чному. в!дношенн1, кра(н. Робляться висновки, що в практик! державних полщейських ор-ган!в комп'ютеризац!я е одним з основних напрямк!в п1двищення якост! 1х д!яльност!, в ус!х II налрямках та .видах.
В сучасних умовах перевага надаеться комп'ютеризац!! низовик ланок тёритор!ального управл!ння.
Ефективне впровадження та використання ЗКТ не вводиться до виршення/чисто технйших завдань, а вимагае серйозних соц!-ально-оргашзатйних заход1в по ' комплексна ■ пхдготовц! до сприймання управл!нцями (особливо старшого поколишя), сучасних !нформац!йних технолог!й; узгодження д!яльност1 р!зних державних в!домств ! орган1зац1й по розширенто сфер застосуван-ня ЕОМ та 1х 1нтегращ1, орган!зац!йно-техн!чно! та технолоПч-но1 адаптацП вс!х ланок (р1вн1в) системи державного управл!ння до роботи в нових умовах.
НТО стимулюе пост!йне прагнення правоохоронних державних орган!в управляя роэвинених кра'!н св1ту йти в ногу в часом, створювати для цього Иов! умови.
- 16 -
Зокрема, зусилля державних орган!вуправл!ння пол!цейсь-, кими органами аосереджуються на таких напрямках !нформати- • зацП:'
впровадження високопродуктивних, сучасних ЕОМ для аабеэпе-чення процес1в управл1ння як всередин1 системи, так 1 И зв'язк1в з зовн!шньою'сферою вшшву, максимально можлива опти-м!зац!я системи !нформац!йного еабезпечення на основ! автома-тизацП. ЗКГ; •
розвиток мереж! рад!о та вхдеоае'язку, захиценого в!д глу-ш1ння чи перехвату, 1нтеграц1я 'П з комп'ютерною техн!кою;
комп'ютсризац1.я процсс!в крим!нал1стичних досл!джега> та судових експертиз;
переоснащення комп'ютерною техн!кою моторизованих сил пол1ц11 - каземних, пов1тряних та наводних;
!нтеграц!я автоматизацП процес!в обл!ку, реестрацд! ■ та статистики з д1ловодсгвом, по складанню та оформлению про' цесуальних документе в р!зноман1тнйх напрямах д!яльност! Полянских орган1в - перех1д до так званого - "електронного оф1су", безпаперово! технолог!! в орган!зац!1 адм1н!стративно! (управл1нсько!) роботи;
впровадження комп'ютерних технолог!« практично у вс1х напрямках д1яльност! пол!цП, здеб!льше - оперативно-розшуко-в!й, крим!нально-процесуальк!й, адмШстративн!й та по вико-нанню покарань не пов'язаних а позбавленням вол! для засудже-них.
В другому параграф! - "Правов! основй вйкористання ксмп'ютерно! техн!ки в д!яльност! ОВС" проводиться правовий анал!з законодавства -та п!дзаконних нормативних акт!в д^ючих на Укра!н!. бгрунтовуетьсз суттев1сть техншо-юридичних норм. •
Автором пропонуеться механ1зм розроСки науково! концепцП вдосконалення !нформатизацП ОВС Укра'1ни на ochobI комп"ютер-них технолог!й. При цьому обов'язковим е l'i оформления у виг-ляд! окремого юриди"!юго документу, та правове закр!плення Ко-лег!ею 1 М1н1стром внутр1шн!х справ. Концепц!я покликана за-безпечити едину науково-техн!чну пол!тику в ОВС, ochobhI стан-дарти понять та визначень, вабезпечити механ1зм утворення еди-- но'! галузево! автоматизовано'1 системи !нформац!йного вабезпе-* чення (1нформац1йно-обчислювально1 мереж!) ,!н.теграц!ю П э AIC !нших зац!кавлених мШстерств та в!домств, в першу чергу пра-воохоронних орган!в.
Автором пропонуеться структура оформления КонцепцП. На нашу думку, вона повинна складатися з роздШв по основних аспектах днформатизацП сфери управл!ння: правового забевпечен-ня; орган!зац!йного забезпечення; !нформац1йногр забезпечення; техн!чного забезпечення; програмно-математичного забезпечення; ф!нансово-економ!чного забезпечення.' Важливою умовою формулю-ванил Копцспц1я с вигашення l'i по зм!сту врозум1лому для спе-ц1ал!ст!в р1зних галузей знань, як! эац!кавлен! в удосконален-Hi !нформац!иного забевпечення siaibttocTi ОВС. ■
В третьому параграф! - " Загальна характеристика проблем орган!зацшно-правового забезпечення комп'ютеризацН д!яль-flocTi ОВС " розглядаються найб1льш важлив!, на погляд автора проблеми орган!зацгйно-правового зм!сту.
Дисертант проанал!зував велику к!льк!сть спец!ал!зованйх ' AIC МВС та в!дзначае , що в них м1ститься багато необх!дно1 ЗиформацЛ. Броте доступ До не! на даному piBHi розвитку комп'ютеризацП в систем! МВС обмежений. Проблема може бути вир!шена шляхом прийняття орган!зац1йних заход1в державно-пра- -
вового характеру, (особливо по матер!альному та ф!нансово-еко~ , ном!чному забезпеченню комп'ютеризацП) о-прямованих на поши-■
• рення використання ЗКТ та прогресивних засоб!в зв'язку в систем 1 ОВС на piBHi МРОВС.
Автор в!дэначае, що незважаючи на досить велику к!льк1сгь централ!зованих AIC, 1нформац1йн1 масиви яких сконцентрован! в обчислювалышх центрах МВС, УВС, питания утворення автоматизо-ваних систем для потреб та в ЮТересах МРОВС до даного часу" комплексно не розглядались, та вносить сво! пропозицП, вико-нання яких дозволить збудувати оптимальну AIC, через створення типових комп'ютеривованих робочих мтсць колйктивного користу-ванни._ Це аабеьиечить високий р!вень !нформац!йного комфорту, сприятиме ефективнШ д!яльност! по виконанню покладених на МРОВС завдань.
В робот! обгрунтовуеться необх1дн!сть утворення в ОВС ' в1домчоЗ системи програмно-математичного та техн!чного.
• серв!су, як одного з важливих фактор!в усп!шного забезпечення функц!ювання АИС.
В другift глав! - "Орган!зац!йно-правове забезпечення ок-ремих напрям1в використання комп'ютерно! техн1ки в д!яльност1 м!с.ькрайорган1в внутр!шн1х справ (мШцШ УкраЗни'- проводиться анал1з, узагальнення по !нформац1йному забезпеченню д!яль-ност! МРОВС та практичн1 рекомендацП по його удосконаленню.
В першому параграф! -"Орган!зац!йно-правов1 питания створення автоматизовано! системи 1нформац!йного забезпечення м!ськ-райорган!в внутр!шн!х справ", анал!зуються структура та класи-ф!кац!я МРОВС, перспективи впровадження HIT в '1х д!ялыюст!.
Зокрема, автор притримуеться думки, що розпод!л системи 1Э МРОВС повинен. в1дпов1дати.'трьохр!внев!й структур! 'ix
равл!ння. Серед якия першу ланку упраэл!ння складають кер!вни-ки.МРОВС (начальник, , його заступники); другу - кер1вники служб, та особи прйр1внянЗ. по статусу до них (начальники служб, !х заступники, старт! 1нспектори); трети ланку складають безпосередн! вигсонавц! - оперуповноважен!, сл1дч1, д1зна-вач1, д1льничн1 !нспектори мШцП та 1нш1. 1нш1 ланки в систем! управл1ння в МРОВС (наприклад, посади старших д!льничних . !нспектор!в м!лщ!'1, як кер1вник1в адм!н!стративно-територ1-" альних зон в м1стах) на думку автора, результат недосконалост1 техгпчного та технолоПчного п.'формац!иного забезпечення уп-равл!ння ОВС.
На нашу думку, в МРОВС не доцгльно створювати окрему спец1ал!зовану структуру (п1дрозд!л) посереднюйв м!ж службами та ЕОМ на зразок 1нформац!йних бюро (1Б) в апаратах УВС та головного !нформащиного бюро (ГШ) аларату МВС. Б!лып доц!льним на р!вн! МРОВС, вбачаеться об'еднання в одному управл!нському п!дрозд!л!, (наприклад в штаб!) служб чергово! частини, секре-тар!ату, обл!ковц!в - анал!тик!в (статистик!в), адмШстратора АВД (!нженера-програм!ста) та орган!зац1йно-правове узгод-ження !нформац1йних. поток!в, Зокрема1, наприклад анформащйних зв*язк1в з зовн1шньою сферою д1яльност1 ОВС - при розгляд! за-яв, скарг, лист!в населения та юридичних ос!б. Вони повинн! проходити по узагальнен!й модел!, яку можна в!добразити по схем!: входження хнформащ! в чергову частину, реестрац!я 5) через АРМ чергового в об'еднаному АЕД МРОВС - отримання вико-навцем матер1ал!в для'перев!рки, !х виконання та узгодження з кер1штоптвом мрсвп ■ плача матер!ал!в в сскрстар!ат для обл!ст виконання та направления письмово! в!дпов!д! заявнику. ОблЬ комдЬанаЛтики контрссоюють строки виконання, готують пов!дом-
лення кер1вництву р18них ланок управл!ння системи ОВС. Таким чином для середнього масштабу МРОВС потр!бно на першому етап1 комп"ютеризацп - м1н1мум три АРМ, при цьому в1дпадае ,необх!д-н1сть в пром!жних машинозчитуючих документах на эраэок !нфор-мац1йно-пошукових карток, картотек, журнал!в пром!жного обл!ку та ш под1бнйх ручних i мехатзованих 1С МРОВС. УзгодженЮть
к!лькост1 та якост! iнформацхi забезпечуеться шляхом розробки *
оптимальних машночитаемих формуляр1в (блажив) процесуальних" та управл1нських документАв.
В другому параграф! - "Питания забезпе'чення взаемодП р!зних piBHie та вид!в !нформад!йних систем в д!яльност! МРОВС" розглядаються деяк1 проблема, як1 пов'язан! з 13 внутршньов!домчо! адм!н!стративно1 (орган!зац!йно-управл!нсь-ко!) д!яльност! та ix удосконалення на основ! HIT.
В зв'язку з цим велике значения мае новий п!дх!д • до класиф!кацП !нформащ1, яка входить в сферу зовн!шньов!домчо! д!ялыюст! ОВС, та п!длягае в!домчому обл!ку 1 реестрацп. Зокрема - це наповнення новим зм!стом таких понять, як !нфор-мац1я "(дан!): про "особу", про "подн" та "предмети", як! вхо-дять в сферу д1яльност1 ОВС.
В робот! пропонуеться тлумачення цих понять. Так, !нфор-мащю про ф!вичну особу складають ,в!дносно ст!йк1 в1домост! (дан!), як1 дозволяють !дентиф!кувати п за наступними показни-ками: пр!эвище, 1м'я,лП0 батьков!, рДк, м!сяць, число народжек-ня. мгсце народження, дактилоскоп!чн!' дан!, трупа кров!, граф!чне зображення портрету поеднане з описом особи за правилами словесного дортрету (антропометричн!" дан!'). .
.■ 1нформад!ю про под!Л,\ що входять в сферу д!яльност! ОВС складають в!домост! (дан!) по напрямках д1яльност! (кримхналь-
но-процесуальна, оперативно-розшукова, адм!н!стративна, проф!-лактйчна, виконання покарання). Вони розпод!ляються за видами, наприклад: крим!нально-процесуальна - на сл1дчу, д1знания, крим1нал!стично-експертну; адмШстративна -. на • наглядову, юрисдикц1йну, охоронну, реестрац!йну, довв1льну та iraie.
НайО!льш охоплюе обл!к повнол1тнього населения Укра!ни, такий вид адм!н!стративно'£ д!ялыюст1 ОВС, як додержання _ паспортной системи - реестрац!я громадян при отриманн! ними паспорту громадянина, виду на проживания для.ос1б без грома-дянства та !н. При цьому не обов'язково орган!зовувати широко-маштабн1 одноразов! форсован! заходи по створенню всеохоплюю-чого автоматизованого обл1ку населения. Реал1зацш ule'l мети доц!льно вд1йсиити в дек!лька стап1в, чсрсо псршочоргоьу рс-ал1зац1ю потреб !нших ведучих служб,э. парапельним формуванням автоматизованих . 1иформац!йних масив!в для потреб паспортно'1 системи. .
1нформац1ю про предмета, як1 вв!йшли в сферу д!яльност! ОВС по под!ях, складають даш, наприклад, про автомотот-ранспорт (також той що розшукуеться.його окрем! детал! та вуз-ли), 1нга! предмети (документа). •."'■'
Такий Шдх!д дозволяе вир1шити ряд питань пов'язаних а !нтеграц!ею р1зних автономних AIC ОВД на piBHi управл1ння МРОВС, економП. об'ему машинно'1 пам'яг! ЕОМ, за рахунок одноразового вводу i зберггання даних, та комплексного ix вико-ристання при потребах в р!зних службах.
0рган!зад!я централ!зованих 1дентичних за зм!стом автоматизованих баз даних загального користування на трьох р!внях управл!ння територ1альних ОВС: МРОВС-УВС-МВС, дозволить * значно зменшити наьантаження на централ!зован!, у виших р!внях-управ-
л1ння, !нфсрмацШи фонди при виконаннх iнформац!йно-пошукових та дов!дкових операцш на нижчих р1внях управления (зокрема в МРОВС). Це дозволить прискорити пошук необх1дно'! !нформацП, яка збер1гаеться на вхдповШюму piBHi, для безпосередМх ви-конавщв.
Проанал1зувавши результата експлуатацП ЕОМ в МРОВС, по-бажання cniBpoCiTHHKiB МРОВС, а також 1снуюч1 обмежен1 можли-вост! кадрових та матер!ально-техн!чних pecypciB, пропонуеться" в лершочерговому порядку впровадження А1С в чергових частинах, noTiM в службах,що займаються 1нформац1йно-анал1тичною та ста-тистичною роботов, з поступовим переходом до тотально! комп'ютеризацП МРОВС через створення АРМ сп1вро0!тник1в веду-чих служб i удосконалення !нформащйних поток!в та !нше.
До створення АРМ кер1вншав доц!льно переходити т!льки пюля переходу до формування в1дносно повного автоматизованого гнформац!иного фонду.
В третьому параграф! - "Орган !заЩ йно-правов; питания п!дготовки сп!вроб!тник!в служб МРОВС до роботи в умовах комп'ютеризацП" розглядаються питания кадрового забезпечення та п1дготовки праЩвник!в ведучих служб ОВС.
Автор вважае за вдалу !снуючу систему в!домчо! тдготовки cneuiajiicTlB для ведучих служб ОВС. Але при цьому удосконален-ню п1длягае внутр!Ешй BMicT (окрем1 питания методолог!1 та методики) п1дготовки, що знайшло воображения в обгрунтуван-нях. Пропонуеться щоб в навчальних закладах МВС процес освоения комп'ютерно! техн!ки ! технолоПй не обмёжувався т!льки при вивченн! окремого курсу, айв процесi 1ни!их учбових дис-ципл!н, особливо правових, на протязПвсього перюду навчання.
0рган!зац1я автоматизованих навчальних м!сць в учбових
аудиториях повитгаа зд!йст>нюватйся з роорахушсу одного - на од-ного-двох ос!б, що навчаються. Ильки при так!й умов! ЗКТ мо-жуть бути нев!д'емкою складовою учбового процесу. Система п1д-готовки користувач!в ЗКТ в ОВС може бути ефективною т!льк1 при умов! чПОст!йного безпосереднього сп!лкування сп!вроб!тника з комп'ютерною техн1кою, технолог!ями, як! впроваджуються ! ви-користовуються в,практичн!й д1яльност1 ОВС.
В четвертому параграф! - "Питания удосконалення використан ня комп"ютерно! техн1ки в безпосередн!й робот! сп!вроб1тник1в МРОВС з населениям адм!н1стративного району",розглядаються пи- . тання- удосконалення модел! типового автоматизованого (комп'ю-теризованого) робочого м!сця сп!вроб!тник1в пров!дних служб ни-зово! ланки управл!ння МРОВС по реал1зац!! можливост! автомати-зувати трудом1стк! процеси 'збирання, обробки.пошуку та ф!ксац!! !нформацП. Запропонована модель дозволяе перейти в!д вико-ристаяня традшййних картотек на паперових нос!ях !нформац!1 до автоматизованих 1нтегрованих розпод!лених (централ!зованих ! децентрализования) !нформац!йних систем, комплексного 1х ви-користання, без складання спетальних пром1жних первинних ма-шиночитаемих ддкумент1в (днформацглна-пошукових- карт), письмо-вих запимв та !нших, шляхом поеднання '¡х заповнення (в пакетному режим!) з первинно оформлюванними процесуальними • (в тому чиил!•унраьлхиськими документами).
В зак!нченн1 викладаються основн! висновки та пропозиц!!, спрямован! на вдосконалення 1нформац1иного забеэпечення д1яль-ностх МРОВС та ОВС в д!лому.
Основн! положения та висновки автора, викладен! в дисерта-ц1!, в!дображен! в публ!кац!ях п!дготовлених до друку:
1.1нформатизац!я державного управляя ! нац!ональна безпе-
ка Укра'1 ни. //Розбудова держави. 1993. N8. С. 20-21, (у сп!вав-торствП. ••'"''.
2. Вдосконадення 1нформатизацП ОВС Укра!ни - передумова покращення ïx д1яльност1 в боротьб1 3i злочинн1стю //Правова система Укра1ни: теор!я i практика. К. 1993. С. 397-399, (у cnl-вавторств i).
3.Комп'ютеризаЦ1Я ОВС.//Бюлетень по обм!ну досв1дом роботи МВС Укра'1 ни. 1993. N111. С. 49-53, (у ствавторств!).
4.Розбудова держави та 1нформатизац1я державного управл!ння (соц1аяьн1 та орган1зац1йно-правов1 питания) //Розбудова держави. 1994. N2. С.31-36, (у cniBaBTopcTBi).
б.Деяк! орган!зац1йно-правов1 питания формування концепцП удосконалення комп'ютеризацП ОВС (адмШстративно-правовий аспект). //Удосконалення адм!н1стративно! д1яльност1 ОВС. К. Укра-'¡нська академ1я внутршн1х справ. 1994, (у сп1вавторств1)..
б.Можливосг! використання персональних ЕОМ в навчальних закладах МВС Укра5ни. //Техшчн! засоби попередження та розкрит-тя злочгапв. К. Украшська академ!я внутр1шн1х справ. 1994, (у cniBaBTopcTBi).
Скорочення, як1 використовуються в. роботь
АБД - автоматизований банк даних
АРМ - автоматизоване (комп'ютеризоване) робоче м1сце.
А 1С - автоматизованх 1нформац1йн1 системи.
АС - автоматизован1 системи. '.
ЗКТ - засоби комп'ютерно! техн1ки, 'засоби електронно-об-числювальноЧ технШи.
ЕОМ - електронно-обчислювальна машина. .
' 13 - 1ьформац1йне'забезпечення.
- 25 -
1С - 1нформац1йна система (1нформац!йн! системи). ОВС - органи внутрИшЦх справ. М!кроЕ0М - те саме що й ПК, ПЕОМ /
МРОВС - М1Ськрайоргани внутр1шн!х справ. ' " HIT - нов! (hobIthI) !нформац!йн! технолог!!. ПК, персональний комп'ютер, ПЕОМ, персональна ЕОМ, РВВС - районний в1дд1л внутр!шн!х справ. CIT - сучасн! !нформац1йн1 технолог!!.. КТ - комп'ютерн! технологи.
Шдч. до друху J«>.Oi 9* " . Формат 60х84'/ц.
Пап!р друк. Л . Спос!б друку офсетний. Умовн. друк. арк. 4}1 . Умовн. фарбо-в|дб, /,Лг . Обл.-вид. арк. <р _ _ Тираж у&О Зам. '
Ф1рма <В!ПОЛ» 252151, Kxia, вул. Волинськв, 60.