Правовые основы построения налоговой системы Украинытекст автореферата и тема диссертации по праву и юриспруденции 12.00.02 ВАК РФ

АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ
по праву и юриспруденции на тему «Правовые основы построения налоговой системы Украины»

КИГВСЬКИИ УН1ВЕРСИТЕТ ¡мен! ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

РГ6 ОД На правах рукопису

- 5 ИЮН

БЕЗУГЛА ЕНктор!я В1талпвна

ПРАВОВ1 ОСНОВИ ПОБУДОВИ ПОДАТКОВОТ СИСТЕМИ УКРАТНИ

Спещальшсть: 12.00.02 — державне право 1 управл1'ння; державне буд!вництво; адмшктративне право; фшансове право

Автореферат

дисертацп на здобуття наукового ступени кандидата юридичних наук

К и Т в — 1995

KaÏBcbicrt ун1зерсятет 1мен1 Тараса Шевчеижа

-, На правах рукопису

ПЕЗУГЛЛ Bircnopix BïmaniïBHa

прав0в1 основи п0буд03и подлтковох снстемя укракни

Спец1альч1сть: 1?.00.02 - державне право i ynpaeninna; державне буд1вництво; адм!н1стративне право; фгпансове пряво

АВТОРЕФЕРАТ днсертац11 на здо<|уття наугового ступени кандидата юридичнах наух

Khïb - 1995

Дисертац|я с рукопмс

ДМсертац1я виконаиа на кафедр! кзнституц¡иного та адиш1стративного права иридичного Факультета Ки.вського ун ¡оарситету ¡пен! Тараса Иеиченка.

Наукови* кер1выик - . Воронова ЛмЫ Костянтин¡ана, доктор нрндичннх наук, професор 0фШ1йи1 опоненти! доктор ю'ридичних наук, профасор

Сед<а«нов Анатол1й Олаксандрович? кандидат нрндичннх наук« доцент Бокарська Декабрена Андр1ан1виа Пров¡дна орган¡зац¡а - Льв¡пськмй уи¡верситвт

1квн> 1аана франка

,.//. И

Захает в|дбудеться " * __ 1995 року о "_" год.

на аас¡дани 1 Спец¡ал¡зовано! ачено> ради Д. 06В. 1В-14. при Ки'»всь-кояу ун ¡верситет 1 ¡пен ■ Тараса Ыевченка за адресам252601 , н-Ктв« вул- Володиипрська> 60, ауд-253-.

3 дисертац^сю иохна ознайонитися в Науков1й 6 ¡6л¡отец1 Ки1Вського университету ¡ней! Тараса Шевченка (оул- Володинирсь-ка, 58).

,//.. ¿Г

Автореферат роз ¡слано "" " _ 1995 року

Вченцй секретар Спац1ад<аоаано1 ачаво! ради кандидат »ридачних наук.

дочвкт Шиб1ко В-П.

Формуааяпя рингових п!дносин у молод1й суверенн!й держав! обумовлве втрату державой рол! единого су 6-' с г ту управл!пня процесом сусп1льного в!дтвореяя*. Одна* держава зал шипе в сво1Х ругах одну з ефективннх■форм управл1пня рянховою ехояомХкос -податкове регулювавия .за дономогою правовях яорк.- Держава повинна поряд э вяжлючио Легальною нетою - эабеэпечення доходов державнбго г м1сцевих бвджет!в, - дсбнватяся того, щоб податховгй механ!зм " став засобом ехоном!чного впливу на сусп1львв впробннятво.

Актгальн1сть доел1л»гваио1 теки вязпачаеться перш за все тим, що в!дмовл дерхавя в!д прямого втручапня в еюяон!ху вимагаг побудови систекн непрямого регуляванн* процесхв в!дтворепня, мо-б1Л1зац11 хоттхв для катер1ал итого опосередгування дхяльнаст! дерхавп. Не дивлячясъ на гостру нвобх1дн1сть детального ! ефек-тивного регулювання податховях в!дносия, оск!лын подат«я в су-часнях умовах складаюп. майхе ВО вгдсотхХв доходив дорхавного бюджету, з боху дерхавп до цього часу не прядхляеться налехна у вага проблемам податкового регулк-пэння.

Податжове законодавстпо с найб1лыя рухомим серед ус!х галуэей загоподаргIва, що св!дчигь про необх!дн!сть вироблення наугопого обгрунтування д!яН законодапия. На жаль, в продес! створеивя податхових заюн!в переважають м!ркувапня хоротхостро-кового еюномхчного ёфекту (зд°б!л1.того пляхон посилеяяя ф!схаль-но! рол! податххв), !гворуючи пеобх!дн!сть гоординаа!! д!й у сфер! оподатхузапня з ехояомхчиоо"пол!тихси держапк в ц!локу, не враховуючи правову природу окреиях $ахт!в у провес! господарсьжох д!яльпот! суб"ехт!в податхових праэов!дпосяа. Прягладом цього с Загон Уграгни "Про оподаткугання прибутгу п!дпряснств", у нормах

яхого захладеио механ1зм збьпьшення податховох бази без врахуван-вя вриднчвоХ природа ряду господарсьхих операций.

Податхове заководавство Украхци ввмагае груатоввих теоретичиих розробок для вдосховалеввя мехав1зму правового регулвваввя податх1в, вдосконалевня податхового заховодавства, прийыятого Верховное Радов Украхни 1 Кабхнетом Мхн1стр1в Украхни, у мехах делеговаакх йоыу ашднм представницькин органом заководавчнх поввовахевь.

Ахтуальн1сть досл!дхеввя пхдтвердхусться 1 тин, що правов1 ворми, як! регулюють податхов! правовхдносини, складавть вхе великий норыативний масив, 1 м1стяться не тхлъки у заководавчнх актах, але а у актах вихчох врядвчвох енли. Нерозробленхсть правових теоретичиих осаов у галуз1 податк!в стас причиною неодиозначност! у тлумаченн! ■ норм податховвх закон!в у п1дзаховних ахтах з питаиь оподатхувавня, веузгодхевостх та вестаб!льнос^1 податхового заховодавства.

Це евхдчнть про веобх1двхСТ1 розробки юристами теоретичних конструкц1й податховвх правов!двосив.

Пета та предает аосл!д«ення. Метов дисертацхйного досл1д-хеввя. с всеб!чне хомплехеие дослхдхения правових пнтань, пов'яза-вих з оподаткуванням в Ухрахнх.

Предметом досл!дхенля с норки дхвчого податхового заховодавства, Практика його застосуваввя х теоретвчв1 досл!дхеввя вчеввх у ц!й галузх.

Метою досл!дхення • е- ваухова характеристика основних властивостей податк!в, Кх особливостей у перех1днии до ринковох економ1хн пер!од, Хх принципхв, правових норм, ях1 регулюють по-датков! в1дносвщ1, виявленвя. хх особливостей у пор1внянн! з нор-

мамп 1шпнх ф!навсово-правових !нститут!в. Досл1джоння виступае в едност! теоретичного 1 -практичного аспе'хт!в ! скероване на п!знання податк1в як одн!е£ э ефехтивних форм управл!вня ринковов ехоном!хов, а тагож на розробху методнхя вдосхоналення податхово-го захонодавства.

Шляхи вдосхоналення в!тчизняного захонодавства з пятань податх!в грунтувться, хр!м !ювого, ■ ва пор!внянн! податхового захонодавства 1 практихи йога застосування у ЯвецИ, США та УхраХн!.

теоретична та дасрельна основ» дося!дшеняя. Методолог!чну та загальнотеоретячну основу дисертацИ схлалн наухов! приндипн та досл1дтщьк1 метода, як! грунтуюися ва вимогах об'ехтивпого та всеб!чиого анал!зу процес!в 1 явящ сусп!льного ' розвитку, фунхц!опувавня системи податховнх правов!дносян. У робот1 вихорисовуються методи системного п!дходу, струхтурний, фунщ1ональниЯ, 1сторнчно-правови8, лог!чний метод, метод пор!впяльно-правового акал!эу 1 метод прогнозування.

У пронес! досл!джепня автор спираеться на висновхн вчепих -теоретпк!в права С.Алексеева, В.Горвеньова, П.Иедбайла, П.Раб!новича та спец!ал!ст!а у галуз! дерхавИого права 1 уп-равл!ння П.Козлова, . Л.Коваля, М(П1схот1на,' А,Сел1ваисва>, ».Тихомирова.

Питания податхового права е частпно» проблем фхнансово-правово! наухя. То^у у робот! вихорпстап! наухов! роэробхп ухра1нсы!х вчених- врпст!в у ц!й галуз! - Л.Бехерсьхох, Л.ПороновоЗС, С.Кадьхаленхо, 1.Март"янова, И.Прищви, В.Репецьхого. Теор!я ф!нансоиого права та податхового права ях його складовоЗС частшш розройляеться рос!йсыими вчепнми Л.Бесчсревнихом,

О. Горбу bobos, 1.Ден!совор, . В.Куэвечвиковов, ' Н.Куфаковов, M.nicEOTiüHU, Ю.Ровинським, Н.Х!м!чевов, згаданим вище

С.Шшх!вим, казахеьхим вменим О. Худяковим. Грунтуючись на тому, що податки е особливою фХнансово-правовою хатегор!ев, що вирахас вхдносини у сфер! перерозпод!лу нац!ональногс доходу, у своему дослхдхоцц! автор використовуе науков! розробхи у галуэх податкхв укра£нс»хих егоноы!ст!в Б.Болднрева, О.Васалика, С.Вознесенсько-го, В.Галк1ва, Д.Куз!ва, Л.Мойсесва, в. Сигиневич, А. Соколова, В. Суторм!нох, •. Федосова.

Оскхльки податки с одихсв з озвак дерхави i винигають разом з вев, ф!цавсова л!тература вхе дек!ль'ка стол1ть прид!ляла увагу теоретичшш латаниям податк!я та прахтцц! хх застосування i валхчус багаго aSTopia, як! напрацювали xiлиа вс!ма виэнаних теор!й податх1в та хх фун*ц1н, у робот! використан! прац! теоретике податк!в А.Смхта, . А.Вагнера та !н. На основ! розробленнх , ними . террвтичиих положен* зроблено спробу охарактеризуватн податки, визиачити £х ф1нансово-правову суть, виявити мохливост! хх рац!онального застосування дерхавов.

Наукова цовмзна досл1дусння полягас як у постанови! питания, так i у п1дход! до його розгляду. В робот! комплексно розглянуто питания правового регулвванвя система оподаткувания ! зроблено спробу розв'язання ряду складиих дискус!йних питань податкового права, а саме:

1) дана хласиф!кац1я доходхв за економхчними результатами хх одерхавня;

2) розр!эиявться • р!зн! категор!х доход!в дерхавя ! визвачавться 1х суттев! в!ды!няост!;

3) розглядаеться екоиомхчно-правова суть noflariiB i даеться

визначення податку як ф!нансово-правовох категорИ;

4) виявляються нов! - риси податкових' правов1дносин як виду фхнапсових правовхдносин;

5) анал!зуються елементи податкового' правового акту, як! визначають эм!ст податкових правовХдноспн;

6) дасться оц1нка податковох пол!тики дерхави за критер1ями достатност! та еластичност! податкових надходжень, а також впливу податкового регулювлпня на процеси вгдтворення у суспгльств!.;

7) проводиться анал1э окремнх вид1в податку э точки зору \'х 1нфляц1йного потенц1алу, здатност! автоматично та адекватно реагувати на зм!ни у економ1чно-соц1алън1й хон"юктур1;

8) на основ! анализу податкового законодавства УкразСни виявляються його недол!хи та наводяться мохлив! напрямхи та шляхи його вдосхоналення;

9) обгрунтовуються принципа та осяояя побудовн податково! система, виходячи з сучасних еоц1ально-економ1чних умов в Укра!нЛ, розглядаються перспективи розвитку податкового законодавства УкраЗСни.

У в1дпов1дност! з цим на зааист виносяться так! положения!

I. 3 урахуваииям економ1чно1 1 соц1ально! ситуац!ЗС, ио скла-лася в УкраЗСв!, оптимальна податкова. система' повинна бути побудована за принципами, як1 розглянут! та проанал1зован! у дп-сертац!!* ,

1) законность;

2( р!вн1ст* I справедлив1сть оподаткування;

3) вхдцосна стаб1льн1сть;

4) гнучк1сть;

5) однозначнЛсть тлумачення податкового законодавства та

_ s _

iH.( a Такох в!дпов!дати таким вимогам, як! випливавть з особливостей перех!диого перходу розвитку егономхки нашох дерхави:

1 ) антицшлхчшш характер та стимулпвания економхчного росту (реального ! потенцхйного);

2) ц!льове призиачения лодатк1в;

3)погоджен1сть ставок податкхв;

4) неприпустик1сть необгрунтованнх п!льг та практики падания пхльг у актах закоподавств, до не стосуються безпосередню оподаткувавня;

5) автоматична !нде*сац!я ' податк!в i зборхв, якх встановлюиться в абсолютных posMipax, вхдпов!дио до рХвня хвфляц1Х)

6) сватемннй п!дх1д при розробцх i прийнятт! законодавчих акт1в)

7) к1льк1ст» податкХв поршша бути оптимально» для виявлення платоспроможЦост! су6'е*т1в та для надаыня податков!й систем]. психологХчного спрнйняття платником.

II. Звертючись до peanift нашох крайни i враховувчи анал!з податково! сястеки, що д!яла протягом певного пер!оду, вважаемо, що у перспектив! у оптимально органхзован!й цодатков!й систем! Украхни бхльша роль повинна в!дводитись податкам на майно, на эемлр, на врюрастання прародних pecypcis. ц! податкя не залехать в!д обсяг1в внробництвата продаж, еле с стаб1льними, а отхе, створюють певн! гарант1х ваполнюваност1 бюджету, буДуть стимулю-вати рецХональне використаввя природних ресурс!в та основних ! оборотниi фонд!в. Особливо к!сце, аа нашу думку, повинве вХдводп-тись податку на майно юрндичиих ос!б.

Однак, сл!д в1дэначи*и, що введения податку на майно поряд з

поэитивннм ефектом, як пхвищеяня ефективпост! його вихористння та послабления податхового пресу на прибутсх, мае i негативн! риси, эохрема, затруднюс ¡.нвесткц^йний процес, оск1лыи

капгталовкладення у основн! фопдя на ' першому етап! не забеэпечують економхчну в!ддачу.

При введен«! податху па майно п1дприенств сл1д херуватись не ф1скальшши мотивами, а регулхяочими, стимулюючимп. Прпнпипове питания, яхе при цьому постае, - визначення джерелА сплати податху. Включения тахого податху у соб!варт!сть ( тахий BapiaHT пропонувався) призведе до необгрунтованого 'зростання соб!вартостЛ, а отхе, i ц!н. Тобто, введения цього податку мохе мати певний 1нфляц1йняй ефехт. Сплата вхазаного податку за рахунок чистого прибутху , практично немохлива при сучаснсму финансовому стан1 п!дприемств. Отже, залигааеться Tperia вар!ант визвачочня джерела оплати податку - балансовий прибуток. Але с цьому раз! на супу податху па майно повинен змешиуватись ке просто балансовий прибутох, яхий п!длягас оподатхуванню, а сума нарахованого податху на прнбуток.

Тому введгавня податху на майно повиине бути звахеним, ■платиихи повиян! заздалег1ть роэрахувати св!й ф!нансовий потенц!ал i на першому етапг ставхи цього податку повинн! бути пом1рними, щоб сприятн кап1талсвхладенням та створеншо новзх виробничих потухностей. Найбхлызяй позитивний ефехт податох ца майно пЛднриемств може мати за умов певао! стаб1л!зац1£ економ1ки.

III. Оптимальна струхтура податховоЕ системи на думху автора мае вхлючат.ч i

- npxMi податхи з ф!зичннх i врндичнпх ос!б, ях1 б забеэпе-

чувалм 60 вЛдсоткхв доходхв дерхави;

- податох на майно ф!зичних х юридичних осхб - 10 вхдгоп1в

доходЛв дерхави;

- податох на землю - 10 вхдсоткЛв доходхв дерхави;

- непрямЛ,податки, визначен! державою збори та обов"яз-ков1 платехЛ - у сугупност! 20 в.хдсотк1в доход!в дерхави.

Забезпечення такох структур» податковох системн вимагас розробки законодавчох база, зокрема, щодо системи подагххв на ыайно, перегляду ставок податкхв, у першу чергу, зннхёння ставки податку на. добавлену вартхсть, всгановлення чЛтхох системн розмехування податкЛв на загальнодержавн1 х мх.сцевх, перегляду струхтури державних видаткХв.

IV. ЦеобхЛднхсть використання при розробленнЛ проектЛв податкових закон!в або р1шень мхсцавих Рад народних депутат!в (для м!сцевих податкХв) таких осиовних критерххв: екон9м1чыа доцх.л»н1сть;

- забезпечення стаб1льност! та незмхнност1 податкхв протягом бюджетного року;

- повыоважнхсть прийняття р!шень з питащ оподаткуванна, единый п!дх1д до розроблення податкових законЛв;

- розроблення податкових эакон!в прямох д!х з метою уникнен-нЯ хх веоднозначного тлумачення та створення умов для прийняття у перспектив! Податкового : кодексу Украхнк.

.»л'.робаи1я насл1дк!в аосл1дкення. 0сновн1 висновки 1 положения дисертацх! опубл!коаан1 автором у Финансово-правовому словнику (1993р.) х у зб!рнику наукових роб!т викладачхв, асп!рант1в та спхвроб!тник1в Черн1вецького та Кихвського ун!верситет1в (1994 р.). Осноннх положения дисерт.ацИ висувалися на конференцхях, на-

уково-методичних сем1нарах, при п!дготовц1 учбового пос!бника для студентов з податкового права.

Практична эначин!сть результат!в досл!дження полягае в тому, що висновхи I пропозицИ, зроблен! в дисертацхх, мохуть бути використан! при розробц! податкових пормативних акт!в яг юристами, тах 1 ехоном1стами, в розробц! окремих проблем финансового права, в процес! викладания нормативного курсу ф1нан?-ового нрава 1 спецкурсу з податкового права. Висновхи дисертанта мохуть зас-тосовувати вчен!, як! досл!джують питания адмхнХстративного права 1 державного управл!иня, осх!льки правовий вплив держави на податки с свого роду управлхнсыою д1яльн!стю.

Структура дисептацЦ обумовлена метою та доелЛдвицьгимн иамХрами автора дати системну характеристику податкових правов!дносии, виходячи з теоретичних передумов та на основ! анал1зу розвитку податкхв у !сторичному аспект!, розглянути комплекса! питания правового регулювапня податк!в. Робота складасться з вступу, якин м!стить эагальну характеристику роботи, ч такох з трьох глав, висновк1в та списку л1тертури, використанох при написанн! дисертац!!.

ЗМ1СТ РОБОТИ.

У вступ! обгрунтовуеться • ахтуальи!сть обраиох теми, висв!тлк>сться ступ!нь хх науковох розробленост!, визяачаеться мета, завдання, теоретична та джерельна база досл!джепня, формулюються основн! положения, як! вииосяться на захист, в!дображусться новизна та науково-практичне значения досл!дженпя.

У перш!й глад! - "Эагальн! теоретичн! питания попаткогях

ппзвов1дноснн",яка включае три параграфа,- розглядаються питания формування доход!в дерхави, даеться загальна характеристика податх!в та хх м!сця у систем! дерхавних доходов, як основного дхерела - отрииання державою финансовых ресурсов для покриття витрат дерхави, поа"язаних э 11 соцхально-економ!чнох> дхяльнхстю; даеться критнчниД анал1э теор!й сутиост! та функц!й податк1в; розглядаються особливост! податкових правовЛдносин та хх характерна ознаки, а такох даеться загальна характеристика правового регулювання податк!в.

Ф!нансова наука визначае дерхавнх доходи як грошов1 кошти, як! передаються у централ!зован! та евентуально децентрал!зован! дерхавнх фонда для покриття дерхавних витрат, ях1 виыикають у процес! ввкоиання державою II функц!й.

Дерхавн! доходи не мают» 1 .не можуть мати единого характеру. Чин вшций р!вень мае економ!ха дерхави, тим р!зноман!тн!шим е характер II роход!в 1 схладн!ш1 хх форми. Однак, при досл!дхенн! дерхавних даход1в видхляемо певн! сп!льн1 характере! риси, властив! р!зноман!тним формам дерхавних доход1в, ях! мохна розглядати як вих!дн! хритер!! при класиф!хац!х ! створенн! система них доходХв.

Оск!льки дерхави! доходи мають р!зну правову та економ!чну природу, автор ввахае за доц!дьие провести 1х хласиф!кац!ю.

Критер!ями класиф!*ац!х дерхавних доход!в, на думку автора, мохна обрати юридичнх, фхнансовх та економ!чн! ознаки:

-гехн!ку'хх утворення - основа юридичнох класиф!ка«!х; -м1сце, яке вови зайкають у державному бюдхет!, класиф!кац1я за ф!нансовою ознакою;

- економ!чщ1й характер доход!в - класиф1кац1я за ехоном!чною

ознакою.

Юридична хласиф1кац!я грунтуеться на критер1х, суть яхого полягас у тому, насхгльхи застосовуеться дл^ отримаипя доходов державши! примус.

На П1дстав1 проведеного досл!дження державн! доходи можна систематизувати таким чином:

а) доходи, як! держава отрикус для свохх потреб дк власник майна. Держава як власник майна (майнових прав у спкыпп власностх э !нишми суб'ектами), пае право вимагати, щоб доходи В1Д реал!зац!! 11 права яласност! сприяли виконапшэ функций держави;

б) доходи, яхЗ. держава отримуе на п!дстав! сво!х владних повповажень. Держава мае .прапо своею владои стягувати э певних суб'ехт!в обов'язков! грошов! пнески на покриття державвнх питрат, зокрема податки, платеж! 1 мита, якщо в!дпов!дп! суб'сгтн вступають в пеян! в!дносинп 1 обставини, обумовлеп! дхючитя правовнми нормами 1 законами)

в) доходи, н?о маять характер повёрнеппя, тобто кстати, ак! дов!рен1 держав! тимчасово, а п1сля впкопання певних умов, повяртаються наза.5 до перв!сного суб'екта. Сюдй в!дносяться, перш за все, позикп (внутр!тн! ! зовн!шй!), иклади населепня ! т.!н.;

г) !нш! доходи, як, наприклад, доходи з державних лотерей.

Одшт 13 н&й за «ливших впд!п д«ржавпях доход!а за обсягоа,

межами ! правовой проблематикой е податки, тому автор ! обрав предметом свого досл!джеппя. 0ск1льки податки - один 5.з фхпансово-прлвових !нс*Итут!в, який винях ! розвивався разом з державою 1 сприяв задоволеннв 11 потреб, ввахаемо за доц^льие вивчати його з точки зору !стсричного розгитку.

Виходячи з цього аналхзу форыулюються такх основн! ознаки податкхв: примусовии характер вилучення, !ндив1дуапьна безоплатнхсть, регулярнхсть. У робот! даеться аналхз такох озыаки податкхвI як зм!на форми власностх з точки зору особливостей хх прояву у сучасиих умовах переходу вхд командно-адм!н!стративиох системи до ринкового механхзму управления.

Використання нелодатковнх платеж!в як основного джерела формування державних доходхв при нланоьо-централхзованому господарюванн! та домхнуючхй форм! державно! власностх було неминучим. Однак, на сьогодн! неподатковх платеж! пхдприсмств, характерн! для систем з ады!н1стративно-команцшш управл!нням, перестали носити вирхшальний характер у формуванн! державних доход!в. Надання дерхавним п!дприемствам певнох свобод» господарювання, поява на ринку хншик (надержавних) господарюючих суб'ект!в власност!, стали причиною значного п!двищення рол! податк!в у фцрмуванцх доходхв держави, як! на сьогодн! складають у середньому близько 80 вхдсотк!в доход!в державного бюджету.

На пхдставх аналхзу ознак податку пропонуеться розглянути суть податк!в з ековом!чнох та иридичнох точки зору.

Ознаки податк1в, як правило, достатньо яскраво проявляться на поверхн! суспхльних в!дносин в процес! вилучення £х державою. Тону невипадково податки трактують лише з точки зору хх матер!ального змхсту, як обов'язков! платеж!, що стягуються дерхавою з ф!зичних та юридичиих осхб у бюджет, забуваичи при цьому вгазати на хх ■ суть як специф!чнох форми п!дсистеми виробничих вхдносин. 3 ц!ех точки зору податки вирахають частину вхдносин, як! виникають на стад!х роспод:.лу в процес! розширеного вхдтворення виробннцтва, носять ц^-.-ркшшл, пох!диий !

иер<?розчоД1льчий характер.

3 економ1чно! точки эору стягнення податк^в мохна обгрунту-вати потребою дерхави, яка с правомочною вимагатп податок як эа-с!б для компенсацИ свохх господарсьхо-полХтичних завдавь. Право-ве обгрунтування стягнення податк!в спираеться на правомочн! пов-новаженнч дерхави 1 тому эавхди пов'яэане з з.снуванням в!дпов1д-но1 обов'язковох для вс!х податково-правово! норми, з якох випли-еае обов'язок сплачувати податок. Крхм економХчного 1 правового обгрунтування набувае значения етичний бхк, тобто до якох м5ри стягнення податк1в в1дпов1дас принципам мсралх того пи хнщого ступеня розвитку людського суспхльства. У зв"язку з цим у робот! проаиалхзован! р!зн1 теорхх етичного обгрунтування податклв: еж-й1яалентиэ, асекуративиа теор!х, теор1я виг!.дностх (песимхстич-па), орган!чна теорхя та 1н. На думку автора, при теоретичному обгруитуванн! стягнення податк1в сл!д бхлыпу увагу придхляти со-ц1ально~економ1чним иасл!дкам податк1в, тобто розглядати податок як д1ючпй зас!б впливу иа економхчний розвиток, виявляючи його йкономхчиу суть.

Попаткя - ие частика иаи1онального доходу. яка примусоро вияучаеться державою иляхом сплати т бюджет врмдичними та <Ь1зич-

нини особами встановлених державою обо'в"яэкових_платеж!п._1

спрямовуеться на задовоЯення державних потреб.

Внходячи з такого визначення податк1в у робот1 розглядаються фуякц!х податкхв на сучасному етапх розвитку суспхльства. Роэглядагсчи аргумента^» р!зних груп вченпх щодо функций податк1в, автор вважае, шо сьогоднх податки виконують ф!скальну та соцхально-егоночхчну функцхх. При цьому слхд вхдм!тити, шо при релгэацах кохнох з них функцхй держава здхйснюс контроль за

соц1ально- егсшомхчнини процесами у суспхпьств! та регулювання за допомогов податхового механизму шиш процесами.

У робот! дана хласнфхгац!я податх!в за способом оподатхувавня (прям! та непрям! податхи) та характеристика хх основних ознак, що, на думку, автора, повинно знайти чхтхе вхдобрахенця у законодавств!, а доцхльне сп!вв!дношення цих податххв у систем! оподатхувавня повинне визначатись податково» пол!тихою держави, виходячи з економ!чнох сутх цих вид!в податххв, хх характерного впливу на процеси в!дтворения у сусп!льств! та насл!дк1в Хх застосування.

Право дерхави вимагати у грошовому вираз! частину чистого прибутху сусп!льства у визначених правовою нормою мехах в1д тих суб"скт1в( яким Це було поставлено за обов"язок правовою нормою, з метою задоволення дерхавних потреб реалхэуеться через податхов! правов!дносини. Податхов! правовхдпосини с невхд'емною частиною . ф!вансово-пр^вових в!двосин, эм!стом яких с ф!нансова д!яльн!сть дерхави. Податхов! правов!дносини регулюються податховими законами - правовыми актами вшцого органу дерхавнох влади, який вста-новлюе обов'язок юрндичних ос!б ! громадян оплачувати у бюджет платеж! у вигляд! податк!в у певному роэм1р! ! точно ф!ксован! строки. Податковий закон повинен м!стити певн! елементи, по пиз-начають зм!ст податкових правов!дносин, ! як! охарактеризован! у дисертац!Х> суб"схт та ,сб"ект податку, ставка, одиниця обхладен-ня, п!льги, строки та порядок сплати податху.

На п!дстав! анал!зу податкових правов!дносин визиачаеться поняття податхового права: поааткове право - ие сукупн!сть

Ф1нансорр- пр^рдрик н°рн._як! р?гуяи>»т>'_н&1$в1&амШ_ха

проиесуальний аспект» податково! смстеии. Це поавов! прмлиси. як1

рсгулюють оку1йн1 випм пояатк!в, 5ж суб"скт. об"скт, ставки, пхпьги та 1н. . та конкретн! яИ при 1х обчисленн!. стягняки!, встановлюють санки за порушення норн пояаткового законодавства.

Податкове право с складовою частиноо ф!напсового права I. опацювання основних положен! теорх! податк!в пов"язане з науковов розробкою податкового права як складово! частини правознавчох науки.

У друг1й глав! - "характеристика ' податково! систеии УкраЛнм"- охарактеризован! приицппи оподаткувания та основп побудови податково! систем«, висв!тлен! основн! правов! проблема реформування прямих, непрямих податк!в, збор!в та !ашах обов'язковнх платех!а у податков!й систем! Ухрахни.

На основ! анал!зу теоретичиих пращ А.См!та, А.Вагнера та !н. вчених / а такох виходячи з • сучасного ставу розвитху сусп!л1но-економ!чних в!дносин, у роботх формулвються основн! принципи, за якими повинна будуватись податхова система:

1) принцип законност!;

2) принцип стаб!льност! ! довготривалост! ус!ех податково!

системи;

3) принцип гнучхост!, тобто мохливост! здхйснввати активне регулювання за допомогою податкових вахел!в (ставок, п!льг), з дотриманням принципу заковност!;

4) принцип'справедливост! (загальн!сть та податкова епромож-

н1сть ).;

5) принцип достатньох доходност! податх!в (я!добрахення ф!схальнох функц!х податк!в);

6) принцип простоти стягвевня податк!в, зрозум!лост! податкового' законодавства.

Автор проводить критичний анал1э теорИ единого податку (податховий монхзм), 1 ввехас, що сучасний етап соцхально-економхчного розвитгу сусп!льс1ва, для якого характерн! рхзноннхтнХсть форм Л способ1в господарювання, вимагас диференцх-ац1х дхервл стягнення податкЛв та податкових вхдносин. Р1вном1р-ного оподаткувания ус!х суб"схт1в в!дпов1дяо до хх платоспомож-ност!, цо випливас з принципу справедливостХ, у сучасних умовах мохна досягнути лише шляхом комбЛнувашт охремих видхв нодаткЛв.

Побудова податковох системи повинна зэбезпечувати

рацхональне сп!вв1дношення мхх хнтересами дерхави в одержат! 1 дхерел для покритття державних видатк!в, 1нтересом платникХв у сплатх податк!в у такому розм1р1,' щоб це не суперечило хх особистим та виробнячим потребам та 1нтересам суспхльства у ц!лому. Тобто, податкова система повинна в!дображати не т!льки фхскальн! 1итереси держави, але й сприяти рацхональному розподХлов! 1 споживанню нац!онального доходу. Податкова система повинна мати свою логхку х эаконом!рпаст1, бути здатною самост!йно реагувати на р!зноманД.тн1 потреби, викликан1 реал1зацхс*> широких, р!зноман1тних - 1 розчленованих соцхально-ехономЛчких зв"язх1в у суспьпьств!.

Держава мае податкову правомочн1с!ь, яка с складовою частиною хЗ£ сувереиЛтету, Л в мехах хх дхх встановлюе х стягу« податки, встановлюе та вимагас виконання податкових зобов"зань вЛдпояЛдно до норм закону. Свою «податкову правомочиЛсть держава реалЛзуе через систему оподаткування, яку формуе вхдповЛдно до свохх цхлей та завдань шляхом прийнятгя податкового законодавства.

У роботЛ • проаналхзовано Закон Украхни "Про систему

оподаткувандя " (у редакхих в1д 2 лютого 1994 року), яхий е основным правовим актом, що закрхплюс основа побудови податковох систени. На П1дстав1 аналхзу цього эахону автором зроблен1 вис-новки про необх1дн!сть його вдосконалення щодо питанъ виэначення i конкретизацИ принцип1в побудови податковох системи, виэначення вид1в податк1в (пря)шх, непрямих), эбор1в та обов'язкових плате-xiB в1дповхдно до ix фхнансово-правовох природи, чХтхого встанов-лення прав i обов'язкхв ycix субиектхв податкових правовхдносин.

До останнього часу в Украхн1 не було ч-хткох концепцИ побудови системи оподатхування.. Це стосуеться сп!вв1дношення подсистем оподатхування юридичиих i фхзичиих oci6, сп1ввХдиошення пря-мих i непрямих податх1в, виэначення об"схт1в оподатхування i дхе-рел оплати податх!в, рхвня податкових ставок i принцип!в i'x дифе-pemtiauix, напрямкхв надання податкових nlnir.

Спостерхгаеться такох непослхдовнхсть у проведених податковох полхтики, законодавча _иестаб!л1н1сть. Мае м!сце недостатия регулююча i стимулююча спрямован1сть податковох системи, яка виконуе сьогодн!, в основному, фХскальну функц1ю.

Анал1зуичи проблеми реформуваиня податковох системи Украхни, автор ввахае за доцхльне змхстити ахдеити у сторону эмеишення пи-томох ваги непрямих податк1в у доходах бюдхету за рахунох п!дви-щення рол! прямих податк!в, як таких, що маютъ менший 1нфляц1йний потенцхал i автоматично реагують на хоя"вхтурв1 зм!ни у ековом!-ui.

Прям1 податки стягуються дерхавою безпосереднъо з доход1в чи майна платника. Зг1дно з д!ючою системою оподатхування сплачуються такх види прямих податкхв! податок на прибуток (доход) ni-дпрнемств, прибутковий податок з громадян, податок з

власник1в транспортних засоб1в, м1сцев1 податки 1 збори, планусться запровадити податох на майно П1дирнемств та па нерухоме майно громадян. При стягвеннх прямих податгхв перевахавть принцип» матер!ально1 рац!ональност1, вхд них у значвхй м1р! залехнть справедлив!сть податковох системи. Оскхльки доход (прибутос) та майно с найкращим хвдихатором податкового потенцхалу, прям! податки повинн! в!добрахати сконом1чний нотетиал платника.

Особливу увагу серед прямих податх!о на думку автора сл1д прид1лити податку на прибуток п!дпрясмств у зв"язху з тим, по б!льша частива нац!онального доходу, яка перерозподхляеться через податки, створюсться саме на п!дприеметвах, устаиовах, орган!зац1ях, X саме при стягневн! того виду податку найбхлыа ч1тко виявлясться. регулююча функц!я дерхавв при проведенн! податгоио! пол!тики.

При оподатхуванв1 доход!в п!дприсмств впнигас х-Хлька вахливнх х принципових питаны по-перте* впзвачення об"екта оподатхування, по-друге, р1вень ставок податку та хх дн$ерекц!ац!я, по-третс, склад податкових пхльг та порядок хх надання п!дприекствам.

Вкходячн э инх критср1хв у робот! даеться анал!з Закону Ухрахпи "Про оподатхування прибутку п1дприсмств". До позитивких особлнвостей того закону, на думку автора, сл!д в1днести< наведения деф1в1ц!й (визначания пылать, ях! використовуються у цьому закон!), назначения объектом оподатхування балансового прибутку, яхий одночасно с ! дяерелом сплати податху, усунення у .зв'язху з ним подв!йвого оподатхування зароб!тнох плати (як це мало мхсце . ' при оподатхуванн1 доходу пхдприемств), . чхтхе

визначения цитрат внробниптва (обхгу), ях! вхдносяться на соб1варт1сть продукц1х (робхт, послуг), що усупае необх1дн1сть прийияття великох ххльхост1 пхдзахонних нормативних акт!в, надае закону прямо! дхх, робить його бхльш зрозумхлим платникам подат-х1в, усувас мохливхсть неправом1рного хоригування норм закону органами вихонавчох влади, знихення ставки податку та ¿становления базовох податховох ставки, зниження ставок оподаткування прибутку вхд банк1всьхох, страховох та посередницьхох д!яльност1, визна-чення порядку внесения эм1н до того закону.

Однах, поряд з позитивними зм!нами, закон передбачас ряд особливостей при визначенн1 прибутку, що п1длягас оподаткуванню, яхх суперечать чинному захонодавству та фхнавсово-правовХй прнро-дх цих операций. Це стосуеться понять "хомерц1йний кредит", "ф1-нансовий кредит", "товарний кредит" , '"безповоротна ф±нансова до-помога", "эвнчайна ц1на", "звичайна процентна ставка", як! не тхпьхн некоректно вихладен1 з точки зору правовох природи, визна-ченох зм!стом вхдповхдних вхдвосян, але й порушують ехономЛчн! основи господарювання суб"ект!в.

Автор вхдм1чае, що б хлыну частину податкових надходжень до бюджету складають непрямЛ.податки, 1 оснсвне м!сце серед них зай-мае податок на добавлену варт1сть, яхий мае ведучу ф1схальну роль Л широко обтяхуе спохивання.

У робот! вхдобрахено особливост! непрямих податх!в (спец1альних акциз1в та акцизу унХверсального типу - податку на добавлену вартХсть), дана характеристика реформування податкхв на спохивання у напрямку эменшення отавох податххв з одночасним зб1льшенням податковох бази шляхом в1дм!ни значнох ххльхост! податхових пхльг. При цьому принципов! нововведения щодо знихення

ставок податк!в та обмехения и!льг повшшх супроводжуватись комплексними зм!нами у законодавств! в талому. На прикладх аналхзу правомхрностх застосування п!льг щодо податку на добавлеку варт!сть п!дприемствами з !ноземними .¡пвестиц1ями доводиться необх!дн!сть дотримапня при вводеннт нових вндхв податкхв ч!ткох юридичнох процедуры та наявност! у пидаткових законах bcíx .елемент!в, що складають зм1ст податкових иравовхдноскн.

У тротШ глав! - "Щдвишення рол! правового регулювання податк!в у стаб1л1заи1Х економ1км Укиа1нл" - даеться аналiз впливу податкового регулювння на економ1чнии розвиток сусп!льства у сучасних уковах, характеризуются податков! методи обмеженпя днфляцхх, внзпачаються перспективи розвитку податковох систеки УкраТни.

Анал1э конкретннх заход!в у сфер! податкхв, як! можуть бути застосОванх державою для впливу на соц!ально- «коном!чн! ироцеси, грунтусться на теоратцчних передумовах зд!(ку1ення державою податкового регулювання як складовох частни ф!нансовох пол!тики, тобто шляхом "матер!ал!зац!х" через Податкову пол!тнку, яка е елементом надбудови, базисднх а!дносин централ!зац!х державою частини нац!-ональвого доходу.

Не вихликас сумнхву, «о економ!чна ситуац!я в Украхнх вима-гае тери!нових та дхйових заход!в, спрямованих на стимулювання виробнцдтва та пХдпядопня floro ефективност.1. Проблеми стимулювання ехоном1чного зросту виходять на перший план, ! необх!ди!сть такого стимулювання за допомогою податкового регулювання (одно-часно з !ншими важелями) е надзвичайно актуальною проблемою.

На основ! анал!зу складових частин гоняття економхчного

■ " , • V ,!1 '* *

росту (реального та потенцхйного) автор робить висновки про можлив1ть та необххдн1.сть податконих механ!зм1в стимулювання такого росту.

В Ухрахнх у даннй час необх1дно вирхшувати проблему стимулювання ях реального, так х потенцхйцного економхчногг, росту. Стимулювання реального економ1чного росту за допомогою традш:ийних на Заход! метод1в роэширення сукупного суспхльного попиту поки що в умовах нашох ехоном1ки не мохе бути ефективним. Тому за допомогою податковох пол1тики (так само, як ! бюдхетноУ) комплексно вир1шити цю проблему немохливо. Для цього пеобххдво створнти соц1альнх хнститути, характерно для крахн з розвинутими ринковими вхдпосинами (зокрема, прискорити приватизацхю), а такох всем1рно заохочувати конкуренц1ю. Попереди1й анал!з показав, цо податкова полхтика мае чи не найвирхшальи!ше значения у процес1 створення нових пхдприемств. Тому пропонуеться для розширення конкурентного середовюца звхльняти в:хд обкладення податком на прибуток у першх 3-5 рокхв роботи новостворенх п!дприемства у тих сферах виробництва, як1 визнан1 монопол1зованими в Украхн1.

Стимулювання х потенц1йного економХчного росту у наших умовах за допомогою податкових метод!в с б!льш реальном. Для того мохна запропонувати наступив. Для стимулювання структурно! перебудови економхки I зб!льшеиня обсягу 1нвестиц1й дод1льно передбачити звъпьнення вхд сплати податк1в безприбуткових науко-во-дослхдних 1.нститут1в 1 под1бних хм наукових заклад!в; передбачити податковх знихки для виробництв, що запровадхують повх тех-нологхх; передбачити падания податкового кредиту для п!дпрнемтов, що освоюють новх види продукцхх; звйльнити вхд оподаткування час-тину прибутку, що спрямовуеться на розширення виробництва та 1п~

вестиц!х у пр!оритетн! галузх економХкя.

Окремо сл!д в!дм1тити вплив податк!в на хнфляцЬ'ш! пронеси та эворотн!* эв'язос м!х податками та !ифляц!ею. На пхдставх комплексного аналхзу мохна зробити висновок, що податки не маля влрХшального эиачеиня на вакахненая 1 поглиблення !пфляцхйних тенденц!й а Украхн!, однак виходячи э теоретичних передумов мохна зробити виснойок про веобх!дв!ст* створення такох структура податково! системи, у як!й бя перевахали податки, по мають наймендшй !нфляц!йний потенц!ал.

Непрям! податки с б!льа ефективними у фхскальному вхдношенн!, особливо на товара, попит па як! не е еластичним по ц!н!. Однак, аонв мають эначний хнфляц!йанй потенцхал. Тому у умовах високах темпхв !нфляц!х ввахасмо доцхльвим поступове зиихення податкових ставок, особливо по податку на добавлеяу вартхсть, осх!льки акцизи ун!версальиого тику с наибхльш хнфляц!йнимн податхами.

Щдвищення ставок прямвх податкхв мае менший вплив на хпфляцЫ, оскХлькн вони впливають ва д1ни опосередковаво. Але в умовах одночасного глибокого спаду внробництва та !нфляцхх пхдвищення ставок прямих податк!в, безумовно, викликас знихепня дхловох активаост!, зменшення обсягхв внробництва, то тягне за собою що б!льш глибокиЯ спад. Тому одн!ех> з основвих вимог до по-датховох системи Ухрахнн сьогодн! с стаб!льн!сть та знлхення податкових ставок. Виняток для посйлення податкового тягару мохна зробити тхльки для спецвальиих акцизхв на товари, як! не с елас-тичними по цхн!, пхдвищення ставок акцизхв на хнш! товари мохе привести до рхзкого скорочення обсяг!в продах та зменшення над-ходхень у бгдхет.

Взагал!, сьогоднх для подолаяня бюджетного дефициту, що тягне зростання !нфляц!х, слхд не прагнутп до зб!льшеиня доходно! частини за рахунок посилевня податкового тягару, а яхиайшвидше вирхшувти проблеми струхтурнох перебудсвн екопом!хи, л!хв!дувати диспропорцИ у сусп!лъному в!дтворе[{н!, стимулювати розвиток рин-хових механ!зм!в регулювання. У цхпому ж, усп!шне проведения ан-ти1Нфляц1йнох полл.тихи немохливе без вирхиення фундаментальных проблем формування конкурентно! ринковох системи, приватизац!х, управл1ння державною власнХстю та !н.

Дохорхнна реформа податховох системи - об'сктивна потреба нин1шнього етапу ринховох трансформац!Х ехоном!хи Ухрахви. На пХдставх анал!зу досв!ду побудови податховох системи та застосування податхового нехан!зму у храхнах з! стало» роэзенутою ринховою ехоном1хою у робот! даються основы! хрнтерИ, за яхимя, на думху автора, повинна будуватись податхова система ,перех!дного пер!оду, та осиовн! напрямхи вдосхоналеаня правового регулювання податх!в на сучасному етап! сусп!льно-еховом!чного роэвитху Ух-рахни.

' ' ' Рац1онально орган!зована податхова система Ухрахни повинна будуватись на тахих принципах ! в!дпоа!датв таким вякогам!

1) антицикл!чний характер та стнмудввання економ!чяого росту.У пер!од спаду еко'ном!чяо£ хон'юхтури р!вен» оподаткуваанз зннхуеться ! яавпахи, що повинно п!двшцувати р!вень д!лово! та !нвестиц!йиох активност!, легалхэац!х "т!нювого й!энесу", знихенню !нфляц!х ! т.!я.»

2) ц!льове Лриэвачення податх!в. Папряклад, податхи, що стягуються з населення, повинн! ф!напсуватп соц!альн! програмп; рентн! платеж!, податхи на ыайно, природа! ресурси ! т.!н.

- 7.4 -

спрямовуватксь на структурну перебудову;

3) погодхен!сть ставок лодатк1в. Вони не повинн! леревшцува ти ставен податк!в • у сус!дн!х державах, то повинно стати лерепояол для "втеч1" кап!талуз Украйни;

4) р!вн!сть 1 справедлив!сть оподатсування. Реал!зац!я цього принципу передбачас захнет екоиом!чиих !ятерес!в усл!шно працюючих п!дпрнсмств, диференц!ац!к> податкових ставок для суб"скт1в, то створюють нац!опальие багатство крахяи ! тих, що працюють у сфер! його перероэпод1лу;

5) в!дносаа стаб!льн!сть. Сл1д виключити част1 перегляди законодвчнх акт!в а питав» оподаткування (2-3 рази на р!к(, ос-кхлькн це деэорган1эус п!дприемняцькх структуры, позбавляе хх господарськкх ор!снтир!в, вносить плутанину, шо негативно в!доб-рахаеться ва доходах бюджету. Корективи у податкове законодавство поппнн! вноситесь на п!дстав! !ндикативиих даяях за певний перход до хх введения з тим, доб платкикя змогла реально вазначяти свох ф1иавсов! можлнвост!; .

6) гнучк!сть податковох еистеми полягас у тону, що вона повинна бути адекватною окопом!чноку 1 соц!альяому стану у крахи!;

7) одпозначн!сть тлуиачення податкового захоиодавства, що забезпечуеться достугш!стк> його спряйняття (роэум!нвя) кожнин платпиком податку;

8) пеприпустнмхсть необрунтойаних п!льг та практики надання

пхльг у актах законодавтева, що безпосередвьо не регулвють

бсзнссе<.

податков! правов!диоси1га}

9) автоматична !идексац!я податк!в ! збор!в, як! вставовлхноться у абсолятних розм!рах, в!дпов!дно до р!вня

!нфляц!х;

10) в!дпов!дальнхсть платникхв податку за повну 1 своечасну оплату податк1в шляхом введения вхдчутннх ф!напсових санхц!й за порушення податкового эаконодавств;

11) систеыний гпдхХд при розробц! 1 прийняттх заюнодавчих

агтХв;

12) кхльк!сть податжХв повинна бути оптимальною для виявлення платоспромохност1 суб"ект!в та для надання податковхй систем! психолог!чного сприйняття платннками.

В д!юч!й податковхй систем! Украхйи основними дхерелами доходу е непрям! податхи, через як1 моб!л!зуеться близью 40 в!дсотк1в доходхв бюдхету (йдеться, насамперед, про податок на добавлену варт!сть та ахцизний <зб!р). Вказан! податгп носять чисто ф!скальний характер, мають значний !нфляц!йний потеиц!ал, об'ектом оподткування при IX стягненн! виступаюТь витрати, тому в них закладен1 антистимулююч! фактори, що перетворюс зазначен! податки у "тотальний оброк".

У структур! податховнх надходхень у бюджет повинн! переваха-т'и прям! податхи як так!, цо мають яайменший 1нфл»ц!йний по-тенц!ал та найб!льш адекватно вхдобрахають результата господарсь-ко£ д!яльност! суб"ект!в оподаткування.

На думку автора, слхд прид!лнти б!льгау увагу податкам на майно п!дприемств та нерухоме майно громадяп, оск!льки ц! податкя мають високий симулкяочйй потенц!ал до ефективного вихористання наявних фомдтв, перерозпод!лу найна на корпеть власник!в, як! мо-жуть його рац!оналыю вякористовувати (що мае особливо значения у п!сляприватизац!йних процесах). Кр!м того, введеняя цього податку стане кроком до !нтеграц!х у св!тову еконсм!чну систему, де маПпо

завхда було об"сктом оподаткуванвя.

Однак, сл!д а!дм!титя, цо податки ва нерухом!ст1 не виявля-ютъ автоматично! готоввост! до эм!в економ!чно! кон"»ктури, у зв'язку а чин 1х введения ноже бути ефективним лише за уиоаи при-пинвння зростання р!«ня 1н(лац1х, започаткування та розвитку !нституа!ональвих основ рйиковвх в!дносин, законодавчох стаб!ль-аост! та створекиа двр*авнях гарант!« захисту власност!.

Сл!д »аавсчнтв, по . е|вкгивн1сть кекан!эму фуикц!онуваиня податкоао! свствми, визвачасться тяни ф1иаисовими вахелямя, як! викорвстоаутлса при розробц! методика розрахунку податк!в. Сюда сл!д в!дпестя р!»вн1 ставок податку, к!льк!ст|| 1 перел!к п!льг, диферега!Яоааях*п!дх!д до оподаткування рХзних груп платвнкХв, систем вгряфннх сапкц!й, орган!зац1к> 1 оплату прац! подагковях !нспвктор!в. Япо цей арсенал еленент!в податковох система не взасмопов'азанхй 1з . завданняма, фуцкц1ямя, принципами 1 структурою податк!«, податкоаа пол!тяка ве мохе досагнутя свое! метя; а заководавч! та аяконавч! органа вл*дя втрачавть ефектав-нйЯ !аструмевт рвгулювчин* пропори!» та дяяам!кя розвитку еково-м!чннх процас1в на 1(«крор1аи1.

Одвии $ найаахлив!внх комент!в у реформуванн! податковох системи с адосконалеяпя правового мехапХзиу регулювання податковнх ' в!днос«и, усунення кол!з!й та конкуренцИ норм закоподаства, до рогулгють податков! нравов!дносяни, розроблення податкових закои!в прямо! д1! з м^тою увиквення хх пеоднозначного тлумачення та створенна умов для прийияття Податкового кодексу Украхнн.

Публ1кац1! по тем! дисертацП;

1. Податхове право, податховий захов, податох. - Фхнансово-правоввй словвих. - Кихв, 1993 р!х.

2. Охрен! питания податгхв у систем! державного 'регулювання exoHoMixH. - Ерл!х!всыий збхрних. Випусх 1,<Черн!вц!, 1994 р!х, стор. 211- 216.

3. До питания про систему ф!вансового права. - Эб!рних наухових статей вихладач!в, асп!рант!в та сп!вроб!тних!в Чер!ивецьгого ! Кихвсыого ув!верситет!в. - Черв!вц!, 1994 р!х, стор. 217-219.

4. Правое! аспехти ' використавня* рад!оахтивио-забруднених земель. - Проблемы земельной реформы в Ухраипе.- Материалы научно-прахтичесхой хонференции (Киев, 27-28 охтября 1994 г.) _ Киха, 1994 р!х, стор. 29-30.

Bezugla V-V-

Legal foundations of format Ion of tax system in Ukraine

The dissertation in form of manuscript for achievement of academic degree- of Candidate of science of Lavi by the speciality 12-00-02 - constitutional law, state building, administrative Ian, financial lax; Kyiv University after T-Shevchonko, 1995-

The author of the thesis analyses the legal and econoroi": essence of taxes as a financial and legal category- The issues of legal requlation of taxes in Ukraine are examined. The author-presents the Nays of improvement of taxationKey words! taxes, system of taxation, problems of improvement of tax legislation-

Беаугдаа B-B- Правовые основы построения

налоговой систевы Украины

Диссертация о виде рукописи на соискание ученой степени кандидата юридических наук по специальности 12-00-02 - государствен-

р

ное право г. управление, государственное строительство! административное право? финансовое право! Киевский уунииерситет яи-Тлраоа Ыэпчпнко, 1995-

Рассхатривагтся экоиоиическя-правовая сущность налогов н дается определение налога как финансово-правовой категории.

Кополексно исследуптся вопрос» правового регулирования налогов в Украинё в определяются пути совершенствования налогообложение-

0

о

Кланов i слова- податкн, систеиа оподаткусання, проСл^ни удосконалення шздатаоасзго оакоиодавства-

1Пда. длртху /ó í/i Формат6№4/1б.Пас1|р;фук- N2. Офс.ярук.Ум.арк.í У-:'Тираж i ¿ • лр. Зач N ' '

Друирмя П{ЕДгино-3«х(Аи01 mx1imm£. м-КиЧ. вуя. Лисенка. Б

2015 © LawTheses.com