Теоретические аспекты правового обеспечения реализации публичных и частных интересов в хозяйственных обществах и товариществахтекст автореферата и тема диссертации по праву и юриспруденции 12.00.04 ВАК РФ

АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ
по праву и юриспруденции на тему «Теоретические аспекты правового обеспечения реализации публичных и частных интересов в хозяйственных обществах и товариществах»

КИЬЗСЬКИЙ НАЩОНАЛЫШЙ УШВЕРСИТЕТ ¡Meni ТАРАСА IIIEB4EHKA

ВШНИК ОКСАНА МАР'ЯШВНА р/т^-^-

УДК 346.2; 347.72

ТЕОРЕТИЧШ АСПЕКТИ ПРАВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РЕАЛ13АЦП ПУБЖЧНИХIПРИВАТНИХIHTEPECIB В ГОСПОДАРСЬКИХ ТОВАРИСТВАХ

Спещалыпсть 12.00.04 - господарське право; господарсько-процесуальне право

АВТОРЕФЕРАТ дисертацй на здобуття наукового ступени доктора горидичних наук

КнТв - 2004

Дисертащоо е рукопис

Робота виконана на кафедр! господарського права юридичного факультету Кшвського нацюнального ушверситсту iMeHi Тараса Шевченка

Науковий консультант: доктор юридичних наук, професор, зав1дувач кафедри господарського права Щербина Валентин Степанович, Кшвсысий нащональний ушверситет ¡меш Тараса Шевченка

Оф1щин1 опоненти:

Доктор юридичних наук, академк НащональноУ академп наук Укра'ши, академк Академп правових наук Укра'ши Мамутов Валентин Карлович, 1нститут економжо-правових дослвджень HAH Укра'ши, директор (м. Донецьк)

Доктор юридичних наук, член-кореспондент НацюнальноУ академп наук Укра'ши, академк Академп правових наук Укра'ши CipeHKo Василь Федорович, Гнститут держави та права iM. В. М. Корецького HAH Укра'ши, головний науковий сшвробкник (м. Кшв)

Доктор юридичних наук, професор Сатахметова Нша Олексй'вна, Одеська нацюнальиа юридична академш, завщувачка кафедри пщприемницького та комерцшного права (м. Одеса)

Провщна установа: Нащональна юридична академ1я ¡м. Ярослава Мудрого МОН (м. Харюв).

Захист вщбудеться " травня 2004 р. о j 0 годин! на засщанш

спещашзовано! вчено'1 ради Д 26.001.06 у Кшвському нацюнальному ушверситет! iMeHi Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. КиУв, вул. Володимирська, 60, ауд. 253 (зал засщань ВченоУ ради юридичного факультету).

3 дисертащею можна ознайомитися у б!блютещ Кшвського нацюнального ушверситету iMeHi Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Кшв, вул. Володимирська, 58.

Автореферат розюланий " " квтш 2004 р.

Вчений секретар спефалЬованоТ вченоТ ради кандидат юридичних наук, доцент

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальшсть теми дослщження. Оптимальшсть господарсько'Г системи, серед суб'сюпв якоТ чшьне мкце посщають господарсыа товариства, багато в чому залежить вщ того, наскшьки повно 1 збалансовано будуть враховаш 1 забезпечеш за допомогою права штереси окремих оаб (ф!зичних та юридичних), Гх груп, сусшльства в цшому та його прошарюв у сфер1 господарювання -економ1чшй основ1 державного суверештету УкраТни. Саме ця обставина е виршальною в Iraбyдoвi сощально ор1ентованоТ ринково'Г економжи та попередженш численних конфлкт1в, що виникають у раз1 колпп, конкуренцп, р13кого протистояння штереав зазначених оаб.

Проблеми сшввщношення та конфлжту ¡нтереав особливо гостро постають в господарських товариствах, яю завдяки сво'ш ушверсалыгосп та aдeквaтнocтi ринковим вадносинам посЬи провщне мкце серед оргашзащйно-правових форм господарювання. Проте правове регулювання цих питань за укра'шським законодавством, якому притаманш вади перехщного пер ¡оду (наявшсть кол1зш, прогалин, застарших норм), не забезпечуе оптимально-збалансованого врахування штерса'в безпосередшх та опосерекованих учасниюв корпоративних ыдносин, що спричинюе числсшп корпоративш конфл1кти. Значна частина принципових питань щодо виршення за допомогою правових мехашзкпв зазначеноУ проблеми не одержала вщповщного науково-теоретичного обгрунтування, хоча частково (щодо частини або окремих питань) науков1 дослщженя проводилися як в минулому, так 1 в сучасний перюд.

Трансформащя вщносин у сфер1 економки та господарських товариствах як найбшьш популярних оргашзацшно-правових формах господарювання зумовила необхщшсть вщповщного корегування правового регулювання цих вщносин та вщнайдення оптимальних правових механ1зм1в забезпечення балансу приватних I публ1чних ¡нтерес!В в корпоративних вщносинах, попередження та розв'язання корпортивних конфл1кпв. ЕНдсутшсть грунтовних 1 системних наукових дослщжень низки категорш (система штереав в господарських товариствах; корпоративш конфлжти, що виникають через незбалансовашсть цих штереав) не дозволяе визначити Ух м!сце в господарському прав:, в1дмежувати вщ сушжних правових шститупв та встановити характер взаемозв'язку ¡з сум1жними правовими конструкщями.

Лише в окремих монограф1чних роботах розглядаються проблеми сшввщношення публ1чних (в т.ч. державних) та приватних (шдивщуальних та групових) штереав у сфер! державного управлшня (В. Ф. Слренко, 1980-1993

p.p.), правового регулювання шдприемницько! дЬшьносп (А. Я. Курбатов, 2001 р.), в цившьних вщносинах (С. В. Михайлов, 2002 р.) та в процесс захисту шдивщуальним шдприемцем cboix прав (В. В. Волгш, 2002 р.)

Однак майже вщсутш комплексы! монограс^ачш дослщження i3 загальнотеоретичних та прикладных питань правового забезпечення балансу приватних i публ1чних iHTepeciB в корпоративних вщносинах, попередження та розв'язання корпоративних конфлжпв. Вщтак подальше наукове розроблення цих питань е необхщною умовою впровадження бшыл досконалого i'x правового регулювання.

Наведене вище i обумовлюе актуальшсть цього дисертацшного дослщження.

Зв'язок роботи з науковимн програмами, плавами, темами. Дисертацшне дослщження виконувалося зпдно з держбюджетними науково-дослщними темами юридичного факультету Кшвського нацюнального ушверситету ¡меш Тараса Шевченка: «Вдосконалення правового становища суб'екпв господарсько!' Д1Яльност1 в умовах формування ринковоУ економши УкраТни» в межах комплексно! програми "Науков1 проблеми розбудови державносп в УкраГни" (номер теми: 97118; номер державно'/ реестрацп: 0198W004863 - 1996-2000 роки) та "Формування мехашзму реалЬацп i захисту прав та свобод громадян в Укра'1'Hi" (номер теми: 01-БФ-042-01; номер державно!" реестрацп: 019 U007725 -2001-2003 роки).

Об'ектом цього дослщження е: загальнотеоретичш аспекти забезпечення реатзаци публ1чних та приватних iHTepeciB в господарських товариствах; правов! форми регулювання корпоративних вщносин, що забезпечують баланс цих iHTepeciB, попередження та цившзоване врегулювання корпоративних конфл1кт!в з урахуванням виду та форми господарського товариства.

Предметом дисертацшного дослщження е система чинних нормативно-правових акпв, положень Господарського та нового Цившьного кодекс! в, заруб1жного законодавства щодо регулювання зазначених вщносин, впчизняш та заруб1жщ науков1 джерела, юридична практика (суд1в, ДКЦПФР, ФДМ, АМК як уповноважених оргашв УкраТнськоТ держави).

Мета i завдання дослщження. Метою дослщження е: проведення системного паукового аналпу понять публ1чних i приватних iumepecie (щодо 1х зм1сту, рол! та стввщношення в господарському npaei взагал1 та законодавста про господарсьи товариства, зокрема) та корпоративного конфлшту (щодо його правово'1 природи, змюту, причин виникнення та правових засоб1в попередження та врегулювання); формулювання науково-теоретичних та практичних висновюв щодо подальшого вдосконалення iHстатуту господарських товариств та застосування правових норм. Для досягнення поставлено'1 мети основна увага в дисертацп придшена виршенню таких завдань: (1) , визначенню природи iHTepecy як загальнонауково'1 категорп, poni в npaei (в т. ч. у правотворчш та

правозастосовнш д1яльносп) пyблiчниx i приватних iHTepeciB; виявлення основних засад врахування цих iHTepeciB у господарських системах р)зного р1вня - вщ економжи краГни до господарських товариств як основних оргашзащйно-правових форм господарювання; (2) дослщженню системи iHTepeciB в господарських товариствах (залежно вщ ix вид ¡в i форм) i правових мехашз.\ов забезпечення балансу приватних та публ!чних iHTepeciB в корпоративних вщносинах в ¡сторичному та пор1вняльно-правовому аспектах; (3) виявлення основних тенденцш правового регулювання корпоративних вщносин в Укра\ш та вщповщшсть Тх найкращим м1жнародним стандартам корпоративного управлшня з метою розроблення пропозицш щодо вдосконалення правового забезпечення оптимальносп системи iiiTepeciB в господарських товариствах, запровадження нових правових мехагшкпв попередження та цившзованого розв'язання корпоративних конфлшт1в

Методолопчна основа дослщження. При проведения дисертацшного дослщження дисертантка керувалася загальнонауковим д!алектичним методом та окремими науковими методами ¡сторичного, пор!вняльного, догматичного i системно-структурного aнaлiзy. За допомогою д1алектичного методу дослщжуеться формування та розвиток ¡де'1 збалансованого врахування публ1чних i приватних iHTepeciB в господарському npaei та корпоративних вщносинах, становления та розвиток ¡нституту господарських товариств та корпоративно! конфлштолога як наукового напряму госиодарсько-правово1 науки. 1сторичний метод дозволив дослщити передумови виникнення торгових (господарських) товариств та появи Тх нових вщцв, починаючи з доримського i завершуючи сучасним перюдом. Пор1вняльний метод використовувався для виявлення особливостей формування нових видт та форм торгових (господарських) товариств в р1зних краТнах (трупах кршн) i винайдення найбьчын оптимальних шлях1в правового регулювання корпоративних в1дносин з використанням заруб1жного досвщу. Догматичний метод дозволив проанал1зувати 3MicT норм чинного законодавства щодо цих питань, а метод системно-структурного анал1зу - визначити мкце корпоративних вщносин та корпоративно!" конфлжтологп у загалыпй структур! права та у систем! господарського права, зокрема.

Науково-теоретичною базою дисертацй' е теоретичш розробки, пращ вггчизняних та заруб1жних вчених в галуз! Teopi'i держави та права, римського, цившьного, господарського, процесуального, адмннстративного, м!жнародного, трудового, еколопчного права дореволюцшного, радянського та сучасного перюд1в. Науково-теоретичне тдгрунтя шдготовки та проведения дослщження мали пращ правознавшв рЬних перюд1в: дожовтневого (1917 р.) — Р. 1еринга, Б. Юстяювського, М.М. Коркунова, П. Писемського, I.A. Покровського, В.В.

Розенберга, К.Д. Ушинського, П.Цитовича, Г. Ф. Шершеневича; радянського (1917-1990 р.) та сучасного - Г. О. Аболошна, С.С. Алексеева, B.I. Андрейцева, М.О. Баймуратова, О.М. Бандурки, М. Бартошека, O.A. Беляневич, В. Е. Беляневича, 3. Е. Беневоленсько!, С.М. Братуся, A.C. Васильева, A.B. Бенедиктова, В.П. Грибанова, С. М. ГрудницькоУ, Р. Е. Гукасяна, О. В. Дзери, А. В. Довгерта, Д.В. Дождева,. В.В. Долинсько'л", I. G. Замойського, Г.Л. Знаменського, O.I. Ешмова, М.Г. 1онцева, A.I. Камшки, Т.В. Кашашно!', Д.А. KepiMOBa, O.P. Кибенко, В.В. Копейчикова В. М. Коссака, В.М. Кравчука, I. Краська, А. В. Кряжкова, е.Б. Кубка, Н.С. Кузнецово'1, О.Л. Курбатова, M. I. Кулапна, I.M. Кучеренко, С. Н. Ландкофа, В. В. Лаптева, Р. А. Майданика, О.В. Малька, В.К. Мамутова, C.B. Михайлова, С. Д. Могилевського, А. Я. Пилипенка, I. Г. Поб^рченка, В. К. Попова, Г.В. ПронськоК, O.A. Пушкша, 3. В. PoMOBCbKoï, В. А. Савельева, Н. О. СашахметовоТ, В. М. Сел1ванова, В.Ф. CipeHKa, Л. Ю. Сшсаренко, I.B. Спасибо-Фатеево!, Д.О. Сумського, С. О. Суханова, О.М.СиродоевоГ, Ю. О. Тихомирова, Ю. В. Тихонравова, Ю.Н. Тодики, С. О. Харитонова, О. I. Харитоново°1, В. В. Хахулша, Р. Ципел1уса, Дж. Чарльзворта, Д. М. Чечота, О.О. Чувпила, Я.М. Шевченко, B.C. Щербини, О. В. Щербини, О. I. Ющика, О. С. Янково'1, В. В. Яркова та in., а також дослщниюв шших сфер суспшьного життя - М. Аврел1Я, К. Гельвещя, I. М. ГерчиковоУ, Е. Дюркгейма, А. Г. Здравомислова, В.А. Свтушевського, Ф. Енгельса, А. Т. 1шмуратова, I. Канта, Е. А. Кузнецова, К. Маркса, A. CMira та in,

Нормативно-шформацшпими джерелами стали Конституц1я Украши, Господарський кодекс Украши, Цившьний кодекс УРСР 1963 p. i Цившьний кодекс Украши 2003 р., Закони Украши "Про господарсью товариства", "Про щнт папери i фондову б1ржу", "Про державне регулювання ринку цшних nanepiß в yKpaÏHi, "Про порядок виршення колективних трудових cnopiB (конфл!кт!в)", "Про порядок погашения зобов'язань платниюв податыв перед бюджетами та цшьовими фондами", "Про банки i банивську д1яльн1сть", "Про ¡нститути спшьного ¡нвестування (nafioBi та корпоративн! швестицшш фонди)" та iHmi закони, укази Президента, декрети i постанови Уряду, в!домч1 HopMaTHBHÎ акти, а також низка нормативно-правових акт1в заруб1жних краш (положения конституц1й, торгових (комерц5йних) та цившьних KOfleKCÎB, 3aKOHÎB про господарсьы товариства тощо).

Фактолопчна база грунтуеться на MaTepiaiiax практики - суд1в (загальних та господарських р1зних piBHiß), компетентних opraHÏB держави (Державно! KOMiciï з щнних nanepiB i фондового ринку, Антимонопольного ксмкету Украши), господарських товариств.

Наукова новизна одержаних результата полягае в тому, що вперше в Украпй на piBHi монографп' здшснено комплексне досл1дження важливоУ для

економжи кра'ши проблеми - правового забезпечення реал1заци публ1чних I приватних штереав в господарських товариствах як адекватних ринковим в!дносинам оргашзацшно-правових форм господарювання з метою забезпечення Ух оптимального стану, попередження та цившзованого розв'язання корпоративних конфл1кт!в.

Наукова новизна одержаних результатов. Дисертащя е першим в Украпп монограф!чним достдженням правових проблем забезпечення балансу публ1чних та приватних штереив в господарських товариствах, в якому даеться обгрунтування нового напряму господарсько-правово!" науки - корпоративно! конфлжтологп, виршення низки шших теоретичних проблем, а також обгрунтоваш та визначеш основш напрями вдосконалення чинного законодавства Укра'ши, що регулюе корпоративш вщносини та порядок розв'язання корпоративних конфлжив. Новизна дисертацшного дослщження конкретизуеться, зокрема, в науково-теоретичних положениях, висновках та пропозиц!ях, найважлившими з яких е наступш:

Вперше:

- обгрунтовуеться складшсть (багатоплановкть) рол! штересу в прав! через комплекс його функцш: спонукалъноI - щодо встановлення, змши, припинення правов!дносин, реал!зац11 прав та обов'язюв \'х учасниками; як структуроутворюючого елемента правового статусу суб'екта - щодо наявност! у нього (суб'екта), кр!м суб'ективних прав, додаткових можливостей у форм! законних штереав; захисноЧ - щодо можливост! використання державного примусу для реал!зац!'1 законного штересу у раз! його шюрування ¡ншими особами, а також надання вщповщно!" компенсащ!- нос!ев! законного штересу у раз! порушення останнього;

обгрунтовуеться необх!дн!сть визначення поняття незаконного шересу як критер!ю визнання меж реал!зац!!" суб'ективних прав та квашфжаци певноТ повед!нки як зловживання правом;

даеться визначення поняття незаконного штересу як такого, що не вадображаеться в об'ективному прав! (його загальних засадах) або визнаеться сусп!льно шюдливим, не в!дпов!дае загальному благу (публ!чним !нтересам ! законним !нтересам ¡нших оаб), не п!длягае державному захисту та реал!зац!я якого тягне за собою можливють застосування юридично! вщповщальност!;

- обгрунтовуеться використання в нормативно-правових актах поняття "публ!чш штереси" як бшыл ун!версального, шж "державн! штереси", ! вщповщно - доц!льн!сть розширення повноважень прокурора в господарському процес! шляхом закр!плення за ним права подання позов!в на захист всхх вид!в публ!чних !нтерес!в, а також визнання його в цьому випадку самост!йною стороною в процес!;

- обгрунтовуеться доцшьшсть використання в нормативно-правових актах поняття конфлжту штереыв як вщмшного вщ таких сум!жних понять, як: протир1ччя, правопорушення, стр (господарський, цившьний, трудовий);

- обгрунтовуеться необхщшсть класифжаци конфлжту штереав у сфер! господарювання на публ!чш, приватш таГпубл!чно-приватш залежно вщ наяносп в учасниюв конфл!кту публ!чних та/або приватних штереав;

- виникнення господарських товариств та поява р!зних IX модифжацш розглядаеться як результат ускладнення системи !нтерес!в учасниюв господарського житгя;

обгрунтовуеться вщнесення корпоративних в!дносин до господарських;

- наявшсть чи вщсутшсть в учасниюв корпоративних вщносин корпоративних штереав (загальнокорпоративного чи шдивщуально-корпоративних) визначаеться як критерш 1х (учасник!в) класифшаци на два основних види: (1) суб'ект'ш корпоративних правов\дносин або бгзпосереднгх Ы учаснишв (засновники та учасники господарського товариства, саме товариство) та (2) опосередкованих учасниюв (кредитори та обл!гацюнери товариства, споживач! продукд!!', роб!т, послуг господарського товариства, територ!альна громада за мкцем розташування товариства, держава як оргашзатор господарського життя та виразник публ!чник !нтерес!в);

даеться поняття корпоративного конфл!кту як такого р!зновиду конфл!кту !нтерес!в, що виникае м1ж учасниками корпоративних правов!дносин;

обфунтовуеться дод1льн!сть класиф!кац!'1 корпоративних конфл!кт!в за сферою IX виникнення (на внутршш, зовтшт, змшаш) та за видом ¡нтереав Тх учасниюв (на приватт, приватно-пу6л1чт, суто публ1чш) з огляду на необхщшсть врахування виду корпоративного конфлжту при застосуванш певних правових мехашзм!в його розв'язання;

- при подш господарських товариств на персональн! товариства та об'еднання кап!тал!в застосовуеться додатковий критерш - стушнь складност! системи штереав в товариств! та ймов!рност! виникнення корпоративних конфлиспв, що обумовлюе необхщн!сть застосування р1зних правових пщход!в до регулювання корпоративних вщносин залежно вщ виду товариства;

- систематизуються чинн! правов! механ!зми щодо припинення (розв'язання) конфл!кту !нтерес!в у сфер! господарювання (погодження позицш стор!н конфл!кту в процес! проведения переговор!в з фшсащею 1х результате у форм! вщповщно1 угоди; внутр!шне та зовншне арб!трування; судовий порядок, адм!н!стративний порядок; комплексш заходи у форм! соц!ального партнерства)

та обгрунтовуеться доцшьшть IX вдосконалення шляхом закр1плення за авторитетними громадськими та господарськими оргашзащями (об'еднаннями тдприемцш, банюр1в, страховиюв тощо) функцш щодо зовшшнього арб1трування при розв'язанш конфлжт1в м1ж учасниками господарського життя, що покладшоться на Ух професшшсть та авторитетшсть у певних сферах господарськоТ Д1яльност1;

- обгрунтовуеться вщнесенпя до компетенцп господарських суд ¡в (в т.ч. \ за вщсутносп у сторш - учасниюв господарських товариств статусу юридичноТ особи чи суб'екта шдприемницько!' д1яльност!) виршення корпоративних спор!в-конфл1кт1в за умови застосування передбачених законом та/або установчим документом товариства несудових процедур: а) локального р1вня (щодо внутршньо-корпоративних конфлжт1в); в) адмшктративноТ процедури (щодо зовшпшх конфл!1Спв - публ1чних 1 приватно-публ!чних); в) зовшшнього арб1трування (щодо приватних зовншньо-корпоративних конфлкпв);

обгрунтовуеться новий напрям господарсько-правовоТ науки -корпоративно!' конфлктологп, започаткованоТ низкою публжацш дисертантки, та визначаються його завдання (дослщження причин виникнення корпоративних конфл1кт1В, чинних правових мехашзм1в Гх запоб1гання та розв'язання, вщнайдення нових правових засоб1в забезпечення оптимального врахування р1зних вид1в приватних \ публ!чних штереав в корпоративних вщносинах з метою попередження корпоративних конфл!кт1в, м1шм1защ"1 \'х негативних наслщгав та застосування оптимальних мехашзм1в 1х розв'язання).

Удосконалено:

- обгрунтування об'ективносп категор]У жтересу як об'ективно ¡снуючо! opieнтaцií суб'екта на отримання певного, об'ективно ¡снуючого, блага, що зумовлено його автономшстю вщ суб'ективного усвщомлення интересантом;

- обгрунтування взаемозв'язку та взаемозалежнос™ приватних \ публ1чних штереыв як складових сощальних господарських систем р1зного р1вня, що вщповщно ввдзеркалюють ¡нтереси окремих елеменпв (складових) системи, само!' системи, п оточуючого середовища, та забезпечують оптималыпсть сощальноГ системи за умови IX збалансованого врахування;

поняття публ!чних штереав як вщображених в прав! вщгармошзованих та збалансованих штереав держави, всього суспшьства, значноТ його частини, в т. ч. територ1альних громад, сощальних груп, особливо найбшып вразливих 1 слабозахищених, що потребують державно!' тдтримки з метою уникнення кризових явищ у суспшьств1, страйюв та шших колективних форм протесту та самозахисту;

належшсть господарських товариств до господарських систем р1зного р!вня, оптимальшсть яких залежить вщ збалансованого врахування штереав учасниюв товариства та систем вищого р1вня (холдингу, економжи краТни, свггово1 економки);

обгрунтування р1зного ступеня державного регулювання корпоративних вадносин в персональних товариствах та об'еднаннях каттал1в;

- визначення комплексу правових мехашзм1в, спрямованих на збалансоване врахування приватних 1 публ1чних штереыв учасниюв корпоративних вщносин, в т.ч.:

а) забезпечення публ1чност1 та доступное™ вщомостей державно! реестращУ господарських товариств як суб'екпв господарювання;

б) поглиблення диференщащУ правового регулювання корпоративних вщносин в об'еднаннях оЫб та об'еднаннях каштал1В з метою найповшшого врахування вщмшностей М1Ж ними (включаючи й особливоеп правового статусу засновниюв та учасниив) та забезпечення на р!вн1 закону грунтовноеп регулювання вщносин в об'еднаннях каштал!в;

в) визначення на р1вш закону специфжи створення, функщонування та припинення публ!чних (державних та комунальних) акцюнерних товариств та холдингових компанш;

г) легашзащю господарським законодавством господарських товариств, що належать до об'еднань каштатв, у склад! одте! особи - як загального правила;

д) збереження двох вщцв акцюнерних товариств (закритих та в1дкритих) з вщмшними рисами (щодо порядку створення, принципу руху учасник!в 1 вщповщно - вид!в пщписки та об1гу акцш, розм1ру статутного кашталу);

е) розширення комплексу заход!в, спрямованих на забезпечення захисту штереав залежних товариств;.

е) започаткування додаткових мехашзм1в захисту штереав обл1гацюнер!в господарських товариств, спрямованих на обмеження можливосп емки незабезпечених обл1гацш та зменшення негативних насладив таких емюш.

Дктало подальшийрозвшпок:

зм^т завдання щодо правового регулювання вщносин, пов'язаних з конфл1ктом ¡нтереав;

- визначення основних засад забезпечення оптимальное« господарських систем: поеднання саморегулювання та зовшшнього регулювання I вщповщно — збалансоване врахування ¡нтереав системи, п складових та навколишнього середовища (сум1жних сощальних систем того самого або вищого р!вня), що може бути забезпечене з використанням комплексу меТ0Д1в: синергетичного, кентавристичного, евристичного, процесного анализу та ш.;

- використання рпних правових тдход1в до регулювання корпоративних вщносин в персональных товаркствах та об'еднаннях кашташв, що обумовлено рпним ступеней складносп системи штереав в цих видах товариств та ймов!рносп виникнення корпоративних конфл1юпв;

- визначення характеру в!тчизняного законодавства про господарсью товариства (законодавство перехщного перюду, що забезпечуе запровадження в економ1чну систему Укра'ши господарських товариств як ушверсальних 1 адекватних ринковим вщносинам форм господарювання) та його основних рис (врахування найбшып типових ознак господарських товариств залежно вщ 1'х виду та форми; вщсутшсть Грунтовного регулювання корпоративних вщносин в об'еднаннях каштал1в; ¡гноруванням новшпх та деяких традицшних правових мехашзм1в забезпечення балансу ¡нтереав учасниюв корпоративних вщносин);

- визначення основних засад вдосконалення правового регулювання корпоративних вщносин як системи заход1в, що включае:

• врахування кращих м1жнародних стандарта корпоративного управлшня;

• поеднання трьох основних напрямш вдосконалення законодавства про господарсью товариства за змгстом, за формою, за системою (включаючи й усунення кол1зш М1Ж положениями новоприйнятих Господарського та Цивщьного кодекс!в Укра'ши, що стосуються господарських товариств);

• застосування метод!в правового регулювання, що забезпечують збалансоване врахування приватних та публ^чних штереав учасниюв (безпосередшх та опосередкованих) корпоративних вщносин.

Особисгий внесок здобувача. Дисертащя е самостшною, завершеною науковою роботою. Сформудьоваш теоретичш положения, висновки, пропозици, рекомендаш, одержан! авторкою в результат вивчення та анал1зу понад 1400 наукових \ нормативно-правових джерел, господарських 1 цившьних справ, матер1ал1в ДКЦПФР та приклад1в правозастосовно! д1яльност1 господарських товариств. Пропонуеться, зокрема, внести змши та доповнення до Господарського кодексу Укра'ши (ст. 63, 79, 126), Господарського процесуального кодексу (ст. 2, 29), Закону "Про господарсью товариства" (в т.ч. до статей 2, 3, 4, 8, 19, 41, 46, 47), та ¡н., прийняти Закон "Про шдприемства (господарсью оргашзацй1) публ1чних форм власностГ'.

Теоретичне та пракгичне значения дослщження полягае в тому, що його результата можуть бути використаш в подальших загальнотеоретичних дослщженнях, у доопрацюванш та вдосконаленш законодавства Укра'ши щодо господарських товариств та порядку вир1шення корпоративних конфл1кт1в (спор!в), зокрема, Господарського кодексу Укра'ши та Закону "Про господарсью

товариства", в навчальному npoueci, пщготовщ пщручниюв та навчальних поабшшв, методичных рекомендацш з курсу "Господарське право", спецкурЫв "Акцюнерне право" та "Гнвестицшне право" для викладач1в та студенев юридичних спещальностей, у практичнш дшльност1 господарських с уд ¡в Украши, правоохоронних оргашв, ДКЦПФР, у правозастосовнш практищ господарських товариств з питань локального регулювання корпоративних вщносин, попередження корпоративних конфлжт1в та порядку ix розв'язання.

Теоретичш положения, обгрунтоваш авторкою у дисертацшному досшдженш, вже використаш в спецкурсах "Акцюнерне право" та "1нвестицшне право", яю дисертантка читае студентам i мапстрам протягом чотирьох роив, а також можуть бути використаш при пщготовщ навчальних спецкуршв "Корпоративне право" i "Корпоративна конфлштолопя".

Апробацш та впровадження результате дисертаци. Результата дослщження апробоваш i знайпши вщображення: (1) в низщ положень Господарського кодексу Укра'ши, в розробщ якого дисертантка брала участь як член робочо! групи, (2) в публжацшх у виданнях, визнаних ВАК Укршни фаховими (37 наукових статей, в т.ч. 36 однооыбних, загальним обсягом 19,65 д. а.); у двох однооабних монограф1ях: "Господарсьи товариства i виробнич1 кооперативи: правове становище". - КиТв: Знания, 1998.- 14,3 д. а.; "Публ1чш та привата! ¡нтереси в господарських товариствах: проблеми правового забезпечення". - Кшв: Аика, 2003,- 18,48 д.а.; у чотирьох навчальних поабниках (одноос!бному - "1нвестицшне право". - К.: Атжа, 2000.- 13,86 д.а.; у cnißaBTopcTBi з В. С. Щербиною - "Акцюнерне право". - К.: Атка, 2000.- 37,58 д.а. (особ.внесок 36 д.а.; теми: поняггя i предмет акц1онерного права; icTopk розвитку акц1онерних товариств i aKuionepiioro права; поняття, ознаки та види акцюнерних товариств; створення акцшнерних товариств; майнов1 в1дносини в акцюнерному товариств1; правове становище aKnionepiB; управлшня акц1онерним товариством; державне регулювання створення, функцюнування та припинення акц!онерних товариств; особливосп створення та функц1онування акц1онерних товариств в окремих сферах i галузях економ!ки); у сп1вавторств! з Г.В. Пронською, B.C. Щербиною, O.A. Беляневич та ¡н. - "Господарське право: Практикум". - К.: Юршком 1нтер: перше видання - 2001.- 16,8 д.а. (особ.внесок 5,5 д.а., в т.ч. положения про правове становище господарських товариств i виробничих кооператашв в роздш III "Суб'екти господарського права"), друге видання, перероблене i доповнене - 2003,- 21,84 д.а. (особ.внесок 7 д.а.); в упорядкуванш словника: Тлумачний словник цившьного права / За заг. ред. В. М. Сел1ванова. - Кшв: Манускрипт, 1998 р. - 15,3 д.а. (особ.внесок 6 д.а.);

використовувалися при читанш лекцш та проведенш сем!нарських занять з курсу "Господарське право", спецкурыв "1нвестищйне право", "Акцюнерне право", "Комерцшне право заруб1жних кра'ш";

були предметом обговорення на м!жнародних, всеукраТнських та регюнальних конференщях I "Круглих столах", зокрема:

1) на загальноукра'Тнськш конференцн "Концепцк розвитку законодавства УкраТни до 2005 року - м. Кшв - 23-24 травня 1996 р. (тези: О. М. Вшник. "Шляхи вдосконалення господарського законодавства Укра'ши з питань правового становища господарюючих суб'екпв основноТ ланки економжи" // Концепщя розвитку законодавства УкраТни. Мат-ли наук.-практ. конференцн. -К., 1996,- С. 208-210);

2) на круглому стат "Правове регулювання суспшьних вщносин у сфер1 економжи" - м. КиТв, вересень 1996 р. (тези: "Господарсью I шдприемницьы в1дносини в Укра'пп та Тх правове забезпечення" // Право Укра'ши,-1996 р. - № 11.-С. 18-19);

3) на науково-практичнш конференшУ "Трансформування вщносин власност1 - основа розвитку шдприемництва в УкраТш" - 24 грудня 1996 р. (тези: О. Вшник. "Право власносп як основний правовий режим майна суб'екта гадприемницькоТ д!яльностГ' // Економ1ко-правов1 проблеми трансформацп В1дносин власност1 в Укра'Тш. 36. наук, праць. - К.: Манускрипт, 1997,- С. 137141);

4) на науково-практичнш конференцн "Роль юридичних знань 1 юридичноТ культури у становленш та розвитку шдприемництва в УкраТш -10 грудня 1998 р. (тези: О. Вшник. "Врахування суспшьних штереав у процеа здшснення шдприемницько'Т д1яльност1 як елемент правово! культури" // Правова культура 1 щдприемництво. 36. наук, праць 1 матер1ал1в конференцн. - КиТв-Донецьк, 1999.-С. 109-114);

5) на науковш конференцн "Дш науки на УКМА" за темою: "Укра'Тна: людина, суспшьство, природа" - 1-5 лютого 1999 р. (тези: О. Вшник. "Правов1 засоби захисту прав та штереав акщонер1в" // Науков1 записки. Нацюналышй ушверситет "Киево-Могилянська академ1я. Спещальний випуск. Т. 9. Ч. II.- К., 1999.- С. 235-236);

6) на круглому стол! з пращвниками ФДМ УкраТни "Допшрш вщносини приватизащ!" (4-5 листопада 1999 р., м. Кшв); наукова доповщь на тему: "В1дпов1дальшсть за невиконання угод приватизацп";

7) на семшар1 "Цившьний ! Господарський кодекси в У крапп: сфера правого регулювання" - 25 кв!тня 2000 р., м. КиТв (тези доповш на тему: "Проблеми ушфшацп вимог до суб'еютв господарювання та Тх оргашзацшно-правових форм") в огляд1 (за матер1алами семшару) Г. МироновоТ "Вщ конфронтащУ до конструкпшзму" П Малий I середшй б1знес. - 2000- № 1-2.- С. 90-91;

8) на конференци по обговоренню деяких питань корпоративного права, що проводилася Центром розвитку ыльського гос подарства Мшютерства Великобритани у справах м1жнародного розвитку (Кшв, 24-25 лютого 2000 р.);

9) на мшнародшй науково-практичшй конференци "Сврода-Япошя-У краТна: шляхи демократизацп державно-правових систем" (17-20 жовтня 2000 р.); наукове повщомлення на тему: "Деяю проблеми зближення нацюнальних законодавств про господарсьы товариства" // Европа, Япошя, Укра'ша: шляхи демократизацп державно-правових систем. Матер1али м1жнародно1 науково! конференци (17-20 жовтня 2000 р., м. Кшв).- С. 159-161;

10) на круглому стол! "Реформування навчального процесу дисциплши "Правов! основи шдприемництва" (комерцшного права) - 20 жовтня 2000 р., м. Кшв;

11) на ВсеукраТнсыай науково-практичшй конференци "Стратет економ1чного ! соц1ального розвитку I Арб1тражний суд в Украш!: проблеми, перспективи"- листопад 2000 р., м. Донецьк: наукове повщомлення на тему: "Судов! способи захисту прав та законних штереав акц!онер1в: проблеми вдосконалення" // Стратепя економ1чного 1 соц!ального розвитку ! Арб1тражний суд в Украшп проблеми, перспективи. Т. 1(21).- С. 388-391;

12) на круглому стол! на тему: "Проблеми вдосконалення господарського законодавства УкраТни"; тема виступу: "Проблеми правового забезпечення приватних ! публ!чних !нтерес!в в акщонерних товариствах" // Проблеми вдосконалення господарського законодавства УкраТни. Тези вистушв учасниюв Круглого столу (17-18 квкня 2001 р., м. Кшв).- С. 45-48;

13) на Всеукрашськш науков!й конференци "Актуальн! проблеми цившьного права ! практики його застосування в сучасний пер!од" 14-15 травня 2002 р., м. Хмельницький; тема виступу: "Господарське товариство одше1 особи" // В!сник Хмельницького шституту репонального управл!ння та права. - 2002.- № 2.- С. 53-55;

14) на науково-практичшй конференци на тему: "Правов! проблеми доступу до шформацп ! правосудця у контекст! м!жнародних конвенщй" (20-21 вересня 2002 р., м. Кшв); тема виступу: "Право учасниюв господарсысих товариств на шформащю: проблеми реал!зацГГ';

15) на м!жнародн1Й науков!й конференци: "Сощальна роль права: юторш ! перспективи" (27-29 вересня 2002 р., м. Москва, Росшська Федеращя); тема виступу: "Системний П1дх1д розв'язання проблеми гармон!зацп публ!чних ! приватних !нтерес!в в господарсысих товариствах";

16) на IX репоналыпй науково-практичнш конференцп (13-14 лютого 2003 р., м. Льв1в); тема виступу: "Господарське товариство як складна сощальна система: проблеми правового забезпечення балансу ¡нтереав" // Проблеми державотворення 1 захисту прав людини в УкраУш. Матер1али IX регюнально1 науково-практично!" конференцп (13-14 лютого 2003 р.).- Льв1в, 2003.- С. 252256.

Результата дисертацшного дослщження обговорювалися на засщаннях кафедри господарського права юридичного факультету Кшвського нацюнального ушверситету ¡меш Тараса Шевченка.

Структура роботи визначаеться об'ектом дослщження та подходом авторки до дослщження основних проблем теми, \ складаеться з вступу, трьох роздшв, яш охоплюють 21 пщроздш, висновку, списку використаних джерел. Повний обсяг дисертацп становить 631 стор., з них 140 стор. займае список використаних джерел.

ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ

У встуш розкриваеться сутшсть 1 стан проблеми правового забезпечення збалансованого врахування та реалгзаци публ1чних та приватних ¡нтереав у сфер! господарсько'1 д1яльност1, включаючи й господарсьш товариства як основш оргашзащйно-правов1 форми господарювання; обгрунтовуеться актуалыпсть теми дисертацшного дослщження; визначаеться його мета 1 завдання; формулюеться наукова новизна 1 викладаються основш положения, яга характеризуются новизною; висв1тлюеться практичне значения I апробащя результата дослщження; вказуються публжацп за результатами дослщження.

Роздш 1. "Поняття та роль публьчпих ! приватних ¡нтереав у сфер1 господарювання" складаеться з 5 пщроздшв.

У тдроздш 1.1. "Поняття та види ттересгв" анашзуеться ступшь дослщження категори ¡нтересу в науковш л1тератур1 та р;зи! точки зору щодо природи (об'ективноУ, об'ективно-суб'ективноТ та суб'ективно1) ¡нтересу як загальнонауково! категор11. Дисертантка приеднуеться до прихильниюв об'ективно1 природи категорй' ¡нтересу як об'ективно /снуючог ор1ентаци суб'екта на отргшання певного блага, що об'ективно склалося. В додаткове обгрунтування щеУ точки зору I вщповщно — заперечення ¡нших (щодо суб'ективно'1 та об'ективно-суб'ективноГ природи ¡нтересу) наводяться так! аргумента: суб'ектом ¡нтересу може бути будь-яка особа незалежно вщ и спроможност1 адекватно усвщомлювати процеси об'ективно1 реальное™ (в т.ч. неповнолкня, пегоично хвора людина) чи вщсутносп свщомост1 як псих1чноУ властивост1 взaгaлi (будь-яка оргашзащя незалежно вщ наявност! у не! статусу юридично'1 особи); закршлення в законодавст та широке застосування на

практищ непрямих (похщних) позов^в, що подаються певними категориями оаб (прокурором, уповноваженими органами держави, ошкунами, шклувальниками) в интересах ос1б, неспроможних усвщомлювати чи захищати сво!" штереси; розширення сфери застосування таких позов1в в заруб1жному акцюнерному прав! (позови акд1онер1в в штересах акщонерного товариства).

Розглядаючи класифжащю штерес!в (за р!зними критер1ями: за сферою вияву; за нос1ями; за об'ектом; за значупцстю; за часовою ознакою; за характером потреб; за актуальшстю), авторка особливу увагу придшяе класифшащям, що мають вир!шальне значения у прав! (под!л !нтерес!в на: законн! та незаконн!; приватш та публ!чн!). При цьому встановлено, що бшьше розроблено в л!тератур! ( ! в!дпов!дно - вщдзеркалене у законодавств1) питания законних штереав (щодо 1х ознак, в!дм!нност! вщ суб'ективних прав), на вщмшу вщ незаконних штереав, яш е критер!ем для квал!фкацп певно! повед!нки як зловживання правом. Незаконт штереси дисертантка пропонуе визначати як тат, що (1) взагалг не вгдображаються в об'ективному прав1 (не випливають з його загальних засад) або визначаються як сусптъно штдлив1, (2) не в1дпов1даютъ загалъному благу (пубтчним ттересам г законным ттересам шших осгб), (3) захист таких ттереств не гарантуеться державою, (4) а хх реалгзацгя навть тягне за собою юридичну в1дпов1далъшстъ, якщо при цьому порушуеться встановлений правопорядок г законт штереси шших ос¡6,

Подщ штереав на приватн! та публ!чш (як свщчить анал!з науково! лгтератури з цих питань) здшснюеться за окремими або сукупшстю критерГт ! зазвичай використовуеться як пщстава под!лу права на публ1чне ! приватне. Дисертанткою пропонуеться штегрований (з врахуванням позищй р1зних автор!в) комплекс критерив подщу !нтерес!в на приватн! ! публ!чш (за суб'ектами !итересу, його спрямовашстю, механ!змами захисту, роллю держави та ступеней и участ! в захист! штереав). Вщтак, до приватних належать штереси, нолями яких е приватн! особи (громадяни, IX групи, а також створен! ними - безпосередньо чи опосередковано - юридичш особи), спрямоваш на реал!зац!ю потреб зазначених ос!б та забезпечен! санкц!онованим державою захистом, що застосовуеться зазвичай за ¿шщативою носив цих штереав. Публгчш штереси пропонуеться визначати як вщображен! в прав! в!дгармон!зован!, збалансован! певним чином штереси держави як оргашзащх полппчноГ влади, штереси всього суспшьства (спиши ¡нтереси його члешв), а також значноТ його частини/прошарк!в (територ!альних громад, соц!альних груп, особливо найуразливших - споживач!в, найманих прац!вник!в, др^бних пщприемщв, залежних пщприемств, меншост! в товариств1), що захищаються чи можуть захищатися за швдативою держави в особ! и компетентних орган!в та прокурора з метою вщновлення порушеного правопорядку, попередження

кризових явищ та забезпечення оптимальних умов для функцюнування державно-оргашзованого сусшльства.

Зв'язок М1Ж приватними I публ1чними штересами (попри значш вщмшност1), який шдкреслюють числешй науковщ, обГрунтовуеться дисертанткою (а) з практичноТ точки зору (реал1защю приватних штерепв в суспшьств1 можна забезпечити, лише врахувавши певним чином публ!чш штереси; р1вночасно публ1чш штереси формуються з врахуванням типових приватних штереав), (б) з використанням фшософсько\" категорй" «окреме - загалъне» та закону боротьби та едностг проттежностей, (в) з врахуванням динам1зму суспшьного ( в т.ч. господарського) життя та пов'язану з цим переоцшку еуспшьством ступеня важливосп тих чи шпгах штерес1в.

Роль ттереЫв у прав! визначаеться в тдроздш 1,2. При цьому особлива увага придшяеться правовому аспекту в категор11 штересу. На вщмшу вщ бшьшост! науковщв, яю вважають ¡нтерес суто доправовою категор1ею, дисертантка наполягае на складносп ц1'еГ категорп (як загальнонауковоГ), в т.ч. необхщност1 врахування правового п аспекту, що проявляеться через комплекс функцш: спонукальнох - проявляеться в правотворчш (щодо прийняття нормативно-правових акпв 1 В1ДШВщно - встановлення, змши, припинення прав та обов'язюв суб'еюпв суспшьних вщносин) та правозастосовшй (на еташ реал1зацп прав та обов'язюв) д!яльносп; як структуроутворюючсго елемента правового статусу суб'екта (щодо наявност! у нього, кр!м прав, додаткових можливостей у форм1 законних штереыв); захиснох - полягае в можливосп використання державного примусу на вщновлення законного штересу у раз1 його порушення.

У шдроздин 1.3. "Спхввхдношення публхчних г приватних штересгв у сфер1 господарськох (тдприемницъкох) д1ялъност1" аналгзуються точки зору р1зних автор1в щодо стввщношення цих штереЫв на р1зних р1внях економ1ки, з урахуванням п стану та поставлених завдань (акпшзувати приватну швдативу чи обмежити и, спрямувавши в певному напрям^. Дисертантка доходить висновку, що щ види штереав за загальним принципом мають враховуватися в правотворчш та правозастосовшй практищ на паритетних засадах, за винятком окремих випадюв, зокрема: (1) екстремальних ситуащй (на зразок криз, надзвичайного стану, вшськових конфл1кпв), що вимагають прюритетного врахування публ1чних штерес1в; (2) сусшлыгоТ потреби в актив!защ1 приватно!' ¡шщативи щодо розвитку певних галузей економ1ки або форм господарювання, що зумовшое певну перевагу приватних штереав (у форм! надання окремих шльг IX ноаям, як1 беруть участь у задоволенш под1бних суспшьних потреб). Хоч навпъ у зазначених випадках надання прюритету приватним чи публ1чним

¡нтересам поеднуеться ¡з врахуванням та захистом найбшып нагальних ¡нтереав шшого (протилежного) виду.

Анал!з у пщроздш 1.4 приватных ; публгчних ттереЫв як елемент1в сощалъноХ системы дозволив вщнайти нов! аргумента щодо необхщносп сс збалансованого врахування у сфер! економ!ки та господарських товариствах (як и складових) у д!Т суспшьного закону взаемност! або екв!валентност!, вщповщно до якого приватн! !нтереси визнаються сусшльством як законы! та набувають в!дпов!дного захисту з боку держави за умови врахування т!ею чи шшою м1рою публ!чних !нтерес!в нос!ями приватних !нтерес!в. Своею чертою, усшшшсть реал!зацн публ!чних штереав значною м!рою залежить вщ того, наскшыш в них повно враховаш найб!льш типов! приватн! штереси. Основною засадою забезпечення оптимальност! господарських систем р!зного р!вня (вщ економ!ки краТни до п суб'етв) визначаеться комплексн!сть регулювання - з поеднанням внутр!шньо-системного (в господарських товариствах - локального) регулювання 13 зовшшньо-системним (державним - щодо господарських товариств), що дозволяе бшьш-менш збалансовано врахувати ¡нтереси системи, и складових, оточуючого середовища (систем вищого р!вня), а вщтак - публ1чн1! приватн! !нтереси.

Шдроздш 1.5. "Конфлтт ттересгв у господарських вгдносинах" присвячений проблем! конфл!кту штереав у сфер! господарювання, яка пов'язана з наявшстю в учасниив господарського житгя не лише под!бних, сол!дарних, сп!впадаючих (в тш чи ¡нш!й частиш), але й протилежних, конкуруючих ! навиъ ворожих ¡нтерес^в. Попри наявн!сть у конфл!кту !нтерес!в позитивних рис (виявлення недол!юв, спонукання до шноващй та ш.), наслщками конфл!ктних ситуацш можуть бути матер!альш втрати, негаразди в робот! окремих суб'екпв, нав!ть кризов! явища та катаюпзми, численнють яких у свга поспйно зб!льшуеться (в УкраМ значний ступ!нь конфл!ктност! у сусшльств! зумовлений ! складнощами перехщного пер!оду). Особлива увага придшяеться правовим (в т.ч. юридизованим) конфл!ктам, яю стали об'ектом досл!дження юридично!' (правовоГ) конфл!ктолоп1. Конкретизуються характерн! ознаки такого конфлпсту: зв'язок з правовщносинами (суб'екти, Тх становище ! повед!нка, мотиващя останньо'1 або об'ект конфл!кту мають правов! ознаки, чи конфлшт породжуе правов! насл1дки); застосування правових процедур з метою припинення, розв'язання конфлпсту та/або управл!ння ним з метою попередження чи зменшення негативних наслщкт.

Обгрунтовуеться використання в законодавств! та юридичн1й лгеератур! поняття конфл!кту штереав та вщмежовуеться останне в1д сум1жних понять -протир!ччя, правопорушення, спору (господарського, дивщьного, трудового тощо).

Анагпз чинного законодавства (в1тчизняного 1 заруб1жного), теоретичних праць, правозастосовноГ практики дозволив дисертантщ систематизувати правов1 мехашзми: (1) попередження юридичних конфлхкпв у сфер! господарювання (вдосконалення правового регулювання, в т.ч. позбавлення його вщ прогалин, кол13ш, застарших норм; Ч1тке визначення правового становища -прав та обов'язюв — учасниюв господарського життя; шдвигцення правовоГ культури та подолання правового шгшзму; посилення дисциплши у сфер! господарювання та ш.) та (2) 1х розв'язання (погодження позищй сторш конфл1кту в процесг проведения переговор1в з фжсащею Тх результатов у форм1 вщповщноТ угоди, внутршне та зовшшне арбггрування, судовий порядок, адмшктративних порядок, комплексы заходи у форм1 соцгального партнерства). Пропонуеться також: ширше використовувати авторитета! громадсьга оргатзащГ (об'еднання тдприемщв, банюр1в, страховигав тощо), надшивши Гх функщею розв'язання конфлжпв не лише м!ж членами оргашзацп, але й ¡ншими учасниками господарського життя, що покладаються на Гх профеЫтнсть та авторитетшсть у певних сферах д1яльност1; надшита прокурора правом виступати на захист не лише державних ¡нтереав (та в певних категор1ях випадшв - штерес!в громадян), а й публ!чних штереав ¡нших вщцв 1 р!вшв.

Розд1л 2. "Господарське товариство як система реалЬацп та взаемоди прнватних 1 публ1чних штерес!в учаснигав корпоративних вадпосин"

складаеться з 6 пщроздЫв.

У пщроздЫ 2.1. "1сторико-правовий аспект становления тституту господарсъких товариств як результату взаемоди публ'тних г приватных 1нтересгв у сфер1 господарювання" становления шституту торгових (господарських) товариств розглядаеться як результат еволюцшного розвитку суспшьства ! вщповщно - ускладнення його господарського життя, що потребувало ур1зномаштнення форм господарювання залежно вщ стввщношення р!зних категор1й публ1чних та приватних штереЫв учасниюв корпоративних вщносин. Вщтак, персональт товариства (повне I командитне) розглядаються як найдавшпп (з легашзованих в1тчизняним законодавством) форми господарських товариств, що в1ддзеркалюють дшовг традицп докатташстачноГ доби (дов1ра та демократизм вщносин м1ж компаньйонами, якнайповшше гарантування захисту штереав кредиторш): повне товариство (ПТ) застосовуються для спшьного здшснення кшькома особами пщприемницькоГ Д1ялыюсп вщ ¡мет товариства, а командитне (КТ) - для залучення в товариство, ведения справ якого забезпечуеться його основними (повними) учасниками, коптв (майна) ¡нших оаб (незалежно вщ Гх дшових та моральних якостей) з гарантуванням учасп в розподип прибутку товариства, але без значних обтяжень (щодо персонально! учасп в д1ялыгосп товариства та

тягаря вщповщальносп за його зобов'язаннями). Акцюнерне товариство (AT) -вщмшна вщ персональних товариств форма господарювання, поява яко-1 була зумовлена бурхливим розвитком кашталктичних вщносин, розглядаеться як оргашзащя суто ринкового типу, в яюй: (а) демократичш засади учасп в управлшш справами та розподЫ прибутку, що притаманш персоиальним товариствам, були замшеш иовим - кашташстичним або ринковим — принципом, вщповщно до якого реальш можливосп акцюнера щодо його учасп в управлшш товариством та розподш прибутку зазвичай залежать вщ розм1ру його (акцюнера) частки в статутному KaniTaiii; (б) замють гарантш якнайповшшого вщшкодування збитюв кредиторам товариства, застосовуеться принцип "обмежено! вщповщальносп", що зумовлюе необхщшсть застосування спещальних мехашзм1в захисту iniepeciB кредитор1в; (в) управлшня справами товариства здшснюеться не безпосередньо його учасниками, а за допомогою системи органов, деяю з яких (за украшсысим законодавством - виконавчий орган) можуть формуватися 3i сторонн1х oci6 (найманих пращвниюв). Товариство з обмеженою вщповщальшстю (TOB) та його модифшащя — товариство з додатковою вщповщальшстю (ТДВ) стали результатом зшщшовано! др1бними пщприемцями та ix представниками в шмецькому парламент! "кабшетноГ робота" юриспв, яким вдалося в однш оргашзацшно-правовш форм! оптимально поеднати приваблив! для малого 6i3Hecy риси AT i ПТ, що забезпечило широке використання форми ТОВ/ТДВ на практищ та i'x легал1зацйо шшими кра'шами. Р1зномаштшсть форм господарських товариств розглядаеться як фактор, що забезпечуе можливють реал1заци принципу свободи пщприемницько1 д^яльносп (щодо вибору форм пщприемництва), проте в межах, що забезпечують врахування публ1чних ¡HTepeciB та типових приватних iHTepeciß учасниюв корпоративних вщносин.

Пщроздш 2.2. "Поняття та ознаки господарських товариств " присвячений анал1зу правового становища господарських товариств з видшенням i'x традицшних рис як колективного пщприемця: наявшсть кшькох засновншив та учасниив; об'еднання ними майново! та персонально! учасп для забезпечення дшльносп товариства; майнова вщокремлешсть останнього вщ його засновниюв та учасниив; наявшсть статусу суб'екта шдприемницькоТ дшльносп i вщповщно - можливосп виступати в господарському оборот вщ власного ¡меш i у власних ¡нтересах; корпоративний характер управлшня справами товариства -безпосередньо учасниками (ПТ, KT) або за допомогою сформованих ними оргашв (AT, TOB, ТДВ) та iH. Р1вночасно виявляються сучасш тенденцй' правового регулювання щодо господарських товариств, пов'язаш i3 змшами в господарському жита (його ускладненням, глобал1защею, трансформацшними процесами в Украпп та шших державах перехщно!' економ1ки), в т.ч.: необхщшстю захисту iHTepeciß меншост1 в товариствц можливютю створення

товариства одшею особою; розширенням сфери використання господарських товариств (у процеы приватизацн державних та комунальних пщприемств; для створення господарських об'еднань; для здшснення некомерцшно'! господарсько!" д1яльност1 - фондов! б1рж1 чи окремих повноважень щодо регулювання господарсько!" д1ялыюеп - Нащональний депозитарш).

КласифЫацй господарських товариств та особливост1 ствв1дношення в них публгчних / приватних штереЫв залежно в1д вид ¡в цих товариств присвячений шдроздщ 2.3. "Види господарських товариств ". Дисертантка доходить висновку про слушшсть ус!х вщомих теорГГ господарського (торгового, комерцшного) I цивщьного права класифшацш цих товариств, р1вночасно акцентуючи увагу на Гх подш на персональш товариства (ПТ, КТ) та об'еднання каштал!в (АТ, ТОВ, ТДВ), осюльки саме така класифкащя найповшше враховуеться у процес! правового регулювання корпоративних вщносин.

Виявляються основш особливое« правового становища I вщповщно -тенденци правового регулювання персональних товариств та об'еднань кашташв та IX р1зновид1в (форм), зокрема, щодо ступеня правового регулювання ! р1вня свободи засновнишв та учаснишв товариств:

- незначний р1вень державного регулювання щодо персональних товариств зумовлений тягарем повноГ вщповщальност! Гх учасниив (вых — в ПТ, частини - в КТ) за зобов'язаннями товариства;

- пильна увага держави (у форм! грунтовного регулювання) до об'еднань катташв з перших еташв IX становления пов'язана з1 значною ймов1ршстю зловживань з боку Тх засновнишв, крупних учаснигав та посадових оЫб, в руках яких фактично зосереджеш упразлшсьга повноваження щодо майна товариства, а також вщсутшстю в учасниюв товариства, яга повнютю сплатили сво"! вклади (акщУ) обов'язку додатковоГ вщповщальност! за зобов'язаннями товариства (АТ, ТОВ) чи обмеженням розм!ру такоГ вщповщальност! (ТДВ).

Обгрунтовуеться доцшьшсть закршлення у в1тчизняному законодавств! (за прикладом шмецького) класифкацп господарських товариств на мал1, середш та велик! з метою надання найбшыпого сприяння та державно"! пщтримки численним ! р!вночасно - найменш захищеним - малим товариствам (пщприемствам), що значною м1рою знайшло вщображення в низц! нормативно-правових акпв (в т.ч. у ст. 63 ГК), проте потребуе певного уточнения.

У тдроздш 2.4 "Корпоративт вгдносини в господарському товариства поняття та види" анатзуються р!зш точки зору щодо поняття, зм!сту та галузево!" належност! корпоративних в!дносин. 3 огляду на змши в господарському жигп та його ускладнення, що вщбилося на правовому становищ! господарських товариств та IX рол! в систем! господарювання,

пропонуеться ушверсальне (1 вщповщно - розширене пор1вняно з традицшним) визначення корпоративных вгдносин, як таких, що виникають у процеЫ створення, функцюнування та припинення господарсъких товариств за участю безпосереднЬ: (засновники, учасники, саме товариство, його органы) та опосередкованих учаснитв (кредиторы, споживачг, наймам пращвники, облггацюнери товариства, територ1альна громада, держава в особ1 уповноважених оргашв) / забезпечуютъ збалансовану реалЬацт ттересгв зазначених ос1б.

Дисертантка приеднуеться до точки зору про комплексний характер корпоративних вщносин, проте наполягае на вщнесення IX до господарсъких (як р1зновиду останшх) з огляду на низку обставин:

- належнють господарсъких товариств до суб'екпв господарювання та вщповщно - складових елемештв госиодарськоТ системи краТни;

- поеднання в корпоративних вщносинах майнових (сплата вкладов, господарське використання майна товариства, змша його статутного фонду та ш.) та оргашзацшних (процедура створення товариства, управлшня товариством, вщносини з уповноваженими державними органами з питань контролю за д!ялыпстю товариства) елементгв (що притаманно для господарських вщносин);

- виникнення частини корпоративних вщносин м1ж своерщними суб'ектами - органами товариства, що визнаються лише господарським правом (на вщмшу вщ цившьного, зокрема) суб'ектами внутршньогосподарських вщносин;

- складшсть системи штереав в господарсъких товариствах, яка включае не лише корпоративш штереси (загальт - товариства та шдив1дуалъш - його учасншав), але й ¡нших ос!б, частина з яких е ноЫями публ1чних штерес1в (зокрема, ДКЦПФР, АМК) 1 вщповщно - комплексне застосування приватно-правових 1 публ1чно-правових метод1в регулювання корпоративних вщносин (що також притаманно господарським вщносинам);

- переважаюча роль в корпоративних вщносинах (як !х консолщуючого ядра) господарських вщносин, хоча i за наявносп (в певних випадках) елементв (ознак) вщносин шшо'1 галузевоГ належност! - трудових, цившьних, адмшктративних, земельних, фшансових та шших.

Розглядаються традицшш (апробоваш протягом кшькох столш.) та нов1тш (пов'язаш з1 змшами в господарському жито) правов! мехашзми, що забезпечуютъ збалансоване врахування приватних 1 публ1чних ¡нтереав учасншав корпоративних вщносин з метою визначення найбтып оптимальних 1 вартих для запровадження у вггчизняне законодавство.

Належшсть господарських товариств до господарських систем р1зного р1вня, оптимальшсть яких залежить вщ збалансованого врахування ¡нтереа'в товариства, його учасниюв, систем вишого р1вня (холдингу, економ!ки кра'ши, св1тово1 економжи), зумовили включения в дисертацшне дослщження пщроздшу 2.5 "Система ¡нтерес]'в у господарському товариств!. Корпоративш ¡нтереси". Анал!з системи штереав учаснигав корпоративних вщносин в господарському товариств! дозволив вид!лити корпоративн! !нтереси двох вщцв - загально-корпоративш (як ¡нтереси товариства) та шдгшдуалъно-корпоратиет (¡нтереси окремого учасника/акщонера товариства), визначити вщмшност1 М1Ж ними, основш засади збалансування цих штеремв як одше'1 з основних умов усшшного (оптимального) функщонування товариства.

У шдроздш 2.6 "Корпоративный конфлтт як ключове поняття корпоративной конфлжтологп" обгрунтовуеться видшення особливого виду конфл!кту !нтерес!в - корпоративного конфлжту - як р!зновиду юридичних або юридизованих конфл!кт!в у сфер! господарювання, що виникае м!ж учасниками корпоративних вщносин (зазвичай безпосередшми, у певних випадках - за участ! опосередкованих учасниюв), зач!паючи ! приватн!, ! публ!чш ¡нтереси. В!дтак приватно-публ1чний характер корпоративних конфл!юпв визначаеться як умова застосування р!зних р!вн!в правового регулювання (на р1вш закону, локальний) та правових мехашзм!в, спрямованих на попередження та розв'язання цих конфлжтсв. Р1вень закону визнаеться найбшып прийнятним для регулювання вщносин, в яких до,\пнують пуб;пчш чи найбшып типов1 приватш ¡нтереси; на локальному р!вш мають враховуватися специфжа корпоративних вщносин в певному господарському товариств! ! в!дпов!дно - передбачатися внутршньо-корпоративш механ!зми розв'язання конфл1'кт!в в товариств}.

У зв'язку з широким використанням форми господарських товариств (завдяки Тх ушверсальносп та адекватност! ринковим в!дносинам), складн!стю корпоративних вщносин, що виникають в цих товариствах,! вщповщно значною ймов!рн!стю виникнення в них корпоративних конфл!кт!в з вщиовщними (зазвичай негативними) насл!дками виникае необхщшсть досл!дження цих конфлжт1в з метою винайдення оптимальних правових механ!зм!в Ух попередження та розв'язання, що е завданням корпоративноI конфлттологи -нового напряму господарсько-правово! науки, започаткування якого було покладено низкою публкацш дисертантки.

Розды 3. "Питания вдосконалення правового забезпечення та збалансування приватиих ! публ1чиих штереав у господарських товариствах" складаеться з 10 пщроздЫв. В першому з них (3.7. "Чинна система правових мехшизлив забезпечення реалиацп та захисту приватних г публ1чних ттерес!в учаснишв корпоративних вгдносин") анашзуеться чинна система правового забезпечення д1яльност1 господарських товариств в УкраТш,

що дозволяе дисертантщ визначити: його перех1дний характер, пов'язаний ¡з запровадженням ринкових засад господарювання в економшну систему краГни; основну мету цього законодавства - правове забезпечення переходу вщ планово-розподшьчих до переважно ринкових засад господарювання та адекватних 1м оргашзацшно-правових форм - насамперед, господарських товариств. Проте законодавство перехщного перюду законом1рно влддзеркалюе складшсть, суперечност! та проблеми цього перюду: врахування найбшып ¡стотних ознак ринкових форм господарювання (зазвичай в Гх класичному вар1ант1); ¡гнорування низки важливих надбань в1тчизшшо1 (дореволюцшного та нсшвського перюд!в) та св1Тово'1 практики правового регулювання корпоративное вщносин; збереження деяких надбань радянськоТ правовоГ науки, що забезпечували функцюнування планово-розподщьчо! економ1ки (уштарш пщприемства-невласники, похщш вщ права власносп правов! титули майна), без вщповщного корегування на ринков1 засади господарювання та забезпечення надежного захисту штереав кредитор1В. Ц1 обставини дисертанткою визначаються одними з виршальних у незадовщьному сташ правового регулювання корпоративних вщносин (наявност1 численних вад - застарших норм, кол1зш, прогалин), а також численних зловживаннях при створешп, функцюнуванш та припиненш господарських товариств 5 пов'язаних з ними корпоративних конфл1ктах.

В тдроздт 3.2. "Напрями вдосконалення законодавства про господарсыа товариства" обгрунтовуеться необхщшеть вдосконалення правового регулювання корпоративних вщносин за трьома основними I взаемопов'язаними м!ж собою напрямами: за з.шетом (врегулювання нових для економки Украши вщносин, зокрема пов'язаних з конфлштом штсреав), за формою (забезпечення провщноТ рол! закону щодо регулювання вщносин власносп, пщприемництва, в т.ч. щодо питань реоргашзацн господарських товариств; пщвшцення значения локальних нормативних агав при визначенш внутршшх - для товариства -мехашзм1в врегулювання корпоративних конфл1кпв), за системою (усунення кол1зш м1ж положениями новоприйнятих Господарського та Цившьного кодекав щодо господарських товариств; прийняття чи вдосконалення аш мало! кодифисацп, зокрема Закону "Про шдприемства (господарсыа оргашзацГО публ1чних форм власносп"; ¡нкорпоращя законодавства про господарсыа товариства).

Забезпечення гармонЬацп втчизняного законодавства про господарсьт товариства згхдно зг евтовими стандартами (тдроздт 3.3) визначаеться як необхщна умова функцюнування в!тчизняно1 економ1ки та господарських товариств (як н елеменпв) у контекст! глобатзацп суспшьного (в т.ч. економ1чного) життя та прагнення Украши стати повноправним учасником

европейсько! I св^ово! спшьнот, набувши членство у вщповщних м!жнародних оргашзацшх (СС, СОТ та ш.).

У тдрозЫчх 3.4. "Забезпгчення оптимального стану системи ¡нтересгв в господарських товариствах" основна увага придшяеться полшшенню правового регулювання корпоративних вщносин з метою забезпечення балансу приватних 1 публ1чних штереав, загально-корпоративного та шдивщуально-корпоративних штереав в цих вщносинах та вщповщно - попередження виникнення корпоративних конфл!кт1в. При цьому видшяються ушверсальш (стосуються господарських товариств як суб'екпв господарювання) та спещальш (щодо певних вщцв та форм господарських товариств) правов1 мехашзми, спрямоваш на вдосконалення законодавства про господарсьм товариства за змютом. До перших належать, зокрема, забезпечення публ1чност1 вщомостей державно! реестрацп господарських товариств як суб'екпв господарювання, врегулювання на р1вн! закону низки питань (щодо реоргашзацп господарських товариств, обов'язюв зacнoвникiв та ш.); до других поглиблення диференщаци правового регулювання корпоративних вщносин в об'еднаннях ос1б та об'еднаннях каштал^в, а також визначення на р1вш закону специфши створення, функцюнування та припинення публ!чних (державних I комунальних) акцюнерних товариств та холдингових компанш.

У тдроздШ 3.5 "Доцыьтсть та основш засади запровадження в Украии господарсъкого товариства одшег особи" дисертантка наводить низку аргумештв на користь таких товариств (наявшсть статусу власника майна \ вщповщно - значного р1вня самостшносп та привабливосп для кредитор1в щодо задоволення !х штереав за рахунок майна товариства; можливють поповнення складу учаснигав без складно! процедури державно! реестраци чи перереестрацн, необхщно! для перетворення уштарного пщприемства в корпоративне; корпоративний порядок управлшня; фактичне використання таких товариств у державному сектор1 економжи та в процесп приватизацп державного майна) та вважае за необхщне в Господарському кодекс! Украши (ч. 1 ст. 79) закршити -як загальне правило - можливють створення та функцюнування товариств одше! особи щодо об'еднань кашталт (усунувши кол1зп стосовно цього питания з новим ЦК Украши), а також врегулювати у форм! спещального закону особливосп правового становища господарських товариств публ!чних форм власносп (державних 1 комунальних).

В основу тдроздипу 3.6. "Розв'язання проблем, пов'язаних Iз закритими акцюнерними товариствами " взято результата анатзу матер!ал!в практики та досв1ду (в1тчизняного I заруб1жного) правового регулювання корпоративних вщносин в закритих акцюнерних товариствах, як! мають численних опонеипв серед вггчизняних науковщв I практичних пращвниюв, що й вщбилося в

положениях нового Цившьного кодексу УкраУни, який не закршлюе подшу акцюнерних товариств на вщкрит1 та закршл. 3 посиланням на заруб1жних досв1д та необхщнють врахування специфжи штереав засновншав акцюнерного товариства щодо збереження контролю за складом акщонер1В дисертантка доводить дощлыпсть збереження форми закритого акцюнерного товариства з одночасним визначенням на р1вш закону основних принцишв розмщення акцш (шляхом проведения закритоТ шдписки - серед заздалепдь визначеного кола оЫб), принципу вщчуження акцш трелм особам (за умови дотримання переважного права шших акцюнер1в та самого товариства на придбання таких акцп), менш значних вимог до статутного фонду (щонайбшьше на р!вш 1Уг статутного фонду ВАТ). Р1вночасно позищя приб1чниюв обмеження кшькосп акцюнер1в закритого акцюнерного товариства 100 особами без врахування специфпси тих численних ЗАТ, що були створеш в процеа приватизацп до набутгя чинност1 новою редакщею Закону "Про приватизацда державного майна" вщ 19.02.1997 р., оцшюеться як така, що призводить до "виморожування" дpiбниx акщонер1в-пращвниюв та створюе перешкоди для функщонування акцюнерних товариств у склад! самих лише (або переважно) пращвниюв товариства (так званих народних п5дприемств).

ШдроздЫ 3.7 "Забезпечення захисту корпоративных ттересгв у залежному товариствГ' присвячений правовому виршенню проблем, пов'язаних ¿з виникненням майновоТ таУабо оргашзацшноТ залежност! господарського товариства вщ власного учасника чи шшого суб'екта господарювання, яи мають можливост1 впливати на товариство, здшснюючи щодо нього вир1шальний контроль. Анал1зуються шляхи та наслщки для товариства встановлення такого контролю, заруб!жний досвщ регулювання под!бних бщносин з метою захисту штереав залежних товариств, Тх учасншав та кредитор1В, а також пропонуеться вдосконалити запроваджеш ст. 126 Господарського кодексу УкраТни правов1 мехашзми збалансованого врахування штереав учасниюв корпоративних вщносин за наявносп ознак контролю-шдпорядкування.

Питания доцшьноси запровадження нетрадицшних способ1в забезпечення ттереЫв учаснитв господарських товариств (похщних та колективних позов1в, права учасника/акцюнера на незгоду) розглядаються в пщроздш 3.8. При цьому дисертантка акцентуе увагу на анашз1 цих способ!в та Гх спрямованост1 на посилення захисту шдивщуальних корпоративних штереав др1бних акцюнер1в/учасншав, збалансування загально- та шдив1дуально-корпоративних штереав, попередження конфлшту штереав м1ж товариством 1 його учасниками, а також пропонуе включити у вггчизняне законодавство про господарсью товариства вщповщш положения.

Включения до дисертащиного дослщження тдроздту 3.9. иПравов1 мехатзми захисту ймпереЫв облггацюпер'ш господарських товариств" було викликано проблемами, що постали на практищ. Недосконалють правового регулювання вщносин, пов'язаних з випуском господарськими товариствами незабезпечених обл1гацш, визначаеться як одна з основних причин корпоративних конфл1кгпв за участю обл1гацюнер!в господарських товариств, що може призвести до кризово! ситуацп на ринку цшних папер1в. 3 метою уникнення под1бно'1 ситуащ'1 пропонуеться запровадити систему правових заход ¡в, що мають забезпечити збалансоване врахування штереЫв обл1гацюнер1в, товариств-емкенпв обл^гацш, Тх учасншав та кредитор1в.

В шдроздш 3.10 "Оптим1защя порядку розгляду корпоративних конфл11СПв" на тдстав1 анал1зу правових мехашзм1в розгляду корпоративних конфлжив за чинним законодавством Украши та правозастосовноГ практики, що свщчить про Ух недосконал1сть, пропонуються нов! правов1 заходи, спрямоваш на зменшення конфлштносп в товариствах та оптим1зацп порядку розгляду корпоративних конфл1кт1в, в т.ч. вщнесення до компетенцп господарських суд1в виршення корпоративних спор1в-конфл1юпв (виключивши Тх з кола питань, що розглядаються загальними судами) за умови застосування передбачених законом та/або локальними (установчим та внутршшми) документами товариства несудових процедур: а) локального р1вня (щодо внутрштньо-корпоративних конфл!кпв); в) адмшютративноГ процедури (щодо зовншшх конфл1кпв -публ1чних I приватно-публ1чних); в) зовшшнього арб1трування (щодо приватних зовшшньо-корпоративних конфлжпв).

У Висповках за результатами проведеного дослщження викладеш найбшьш важлив! науков1 I практичш результата, отримаш в дисерташ!', сформульоваш конкретш пропозици з вдосконалення регулювання корпоративних вщносин та внесения змш у вщиовщн! положения господарського законодавства УкраТни, зокрема щодо:

• використання в актах господарського законодавства поняття "публ1чш ¡нтереси", замкть поняття "державш ¡нтереси";

• посилення рол! прокурора на захист публ1чних ¡нтерес1в в господарських судах;

• забезпечення публ1Чносп та доступное™ вщомостей державно!' реестрацп господарських товариств;

• прийняття окремих закошв щодо господарських товариств, яю належать до об'еднань каштал!в (насамперед, акцюнерних), а також публ!чних (державних та комунальних) товариств;

• легашзаци Господарським кодексом - як загального правила - можливосп створення та функцюнування господарських товариств, що належать до об'еднань каштаив, у склад1 одшсГ особи;

• збереження двох вид!в акцюнерних товариств (закритих 1 вщкритих) з в!дмшними ознаками (щодо порядку створення, шдписки на акцп та 1х об!гу), а також з поглибленням диференщацп М1Ж ними з питань розм1ру статутного кашталу;

• збшыпення комплексу заходов, спрямованих на захист: а) загально-корпоративних штереав, в т. ч. ¡нтереав залежних товариств; б) ¡ндивщуально-корпоративних штерес!в (шляхом закршлення низки прав за учасниками/акщ онерами господарських товариств - подання непрямих позов1в, похщних позов1в, колективних позов!в та права на незгоду);

• започаткування додаткових мехашзм1в захисту ¡нтерес1в обл1гащонер1в господарських товариств;

• та ш.

У висновках також наводиться узагальнення I нове вир!шення низки теоретичних проблем щодо правового забезпечення балансу приватних 1 публ1чних ¡нтерсс1В в господарських товариствах, опти\йзацп системи ¡нтерес!в в корпоративних вщносинах з метою попередження та розв'язання за допомогою правових мехашзм1в корпоративних конфл1кт1в, а також даеться теоретичне обгр)штування корпоративно! конфл!ктолопУ як ноеого напряму господарсько-правово!' науки.

Основн1 положения дисертаци викладен1 в таких наукових статтях

(загальним обсягом 19,65 д.а.), що опублжоваш у виданнях, визначених ВАК Украши фаховими:

1. Правовое положение хозяйственных организаций: пути совершенствования законодательства // Предпринимательство, хозяйство и право. - 1997.- № 1.- С.7-11 (0,45 д.а.).

2. Имущественная самостоятельность как необходимое условие осуществления предпринимательской деятельности // Предпринимательство, хозяйство и право.- 1997.- № 3.- С.3-6 (0,4 д.а.).

3. Правове регулювання сусшльних вщносин у сфер! економ1ки: проблеми кодифжацп законодаства // Зб1рник ршень та арбпражно1 практики Вищого арбггражного суду Укра'ши.-1997.- № 1.-С.183-190 (0, 8 д.а.).

4. Нетрадиционные способы защиты прав акционеров (опыт Соединенных Штатов Америки) // Предпринимательство, хозяйство и право.- 1997,- № 5.-С. 10-14 (0,4 д.а.).

5. Закрите акцюнерне товариство 1 товариство з обмеженою вщпо-вщальнктю: пор1вняльна характеристика 1 проблеми вдосконалення законодавства // Предпринимательство, хозяйство и право.- 1997.- № 8.- С.3-6 (О, 45 д.а.).

6. Захист суспшьних штереЫв у процеа здшснення пщприемницькоГ д1яльност1 // Предпринимательство, хозяйство и право.- 1997.- № 9.- С. 14-19 (0, 5 д.а.).

7. Правове становище залежного пщприемства: проблеми вдосконалення законодаства // Предпринимательство, хозяйство и право.- 1997.- № 11.- С. 10-12 (0, 35 д.а.).

8. Виробничий кооператив як р1зновид шдприемницькоТ оргашзацп // Предпринимательство, хозяйство и право.- 1998.- № 1.- С.3-10 (0, 6 д.а.).

9. Характерш риси господарських оргашзацш // Предпринимательство, хозяйство и право,- 1998,- № № 2,- С.3-8; №3.- С 3-6, №5,- С.9-13, №6,- С 9-11 (1, 4 д.а.).

10. К вопросу об ответственности участников хозяйственных обществ // Предпринимательство, хозяйство и право,- 1998.- № № 7,- С.5-7 (0, 4 д.а.).

11. Малое предпринимательство: совершенствование правового регулирования // Предпринимательство, хозяйство и право,- 1998,- № 8,- С.7-9 (0, 4 д.а.).

12. Державна реестращя суб'егпв пщприсмницькоТ д1яльност1 // Вкник Вищого арбитражного суду Украши.- 1998.- № 2.- С. 242-248 (0, 6 д.а.).

13. Проблеми вщповщальност1 суб'екпв господарювання, IX учасниюв 1 власншив майна // Вкник Вищого арб1тражного суду Украши.- 1998,- № 3,- С. 130-136(0,4 д.а.).

14. Проблеми дшсности угод, що укладаються виконавчим органом господарських товариств // Предпринимательство, хозяйство и право.- 1998.- № 11,- С.5-6 (0,35 д.а.).

15. Проблеми кодифжацп законодавства у сфер1 ринково1 економши // Вкник Кшвського ушверситету. Юрид. науки. Випуск 36.- 1998.- С. 10-15 (0, 5 д.а.).

16. Проблеми майновоТ вщповщальносп посадових оаб орган1в акц1онерного товариства // Предпринимательство, хозяйство и право.- 1999.- № 3.- С. 12-15 (0, 45 д.а.).

17. Проблемы правового обеспечения реализации интересов различных групп акционеров в акционерном обществе // Предпринимательство, хозяйство и право.- 1999.- № 6.- С.6-8 (0,4 д.а.).

18. Общество с ограниченной ответственностью: преимущества и недостатки // Предпринимательство, хозяйство и право.- 1999,- № 7.- С.7-12 (0,6 д.а.).

19. Аспекта правового забезпечення публ1чних 1 приватних ¡нтереав у господарських товариствах // Предпринимательство, хозяйство и право.- 1999.-№ 10.- С.14-15 (0,35 д.а.).

20. Правове становище дочфшх шдприемств // Предпринимательство, хозяйство и право.- 2000.- № 1,- С.3-7 (0, 6 д.а.).

21. Виробнич1 кооперативи: правове становище I шляхи вдосконалення правового регулювання // Вюник Кшвського ун-ту. Юрид. науки. Випуск 37.2000. -С. 16-21 (0, 65 д.а.).

22. Конфлшт штереав в акщонерному товариств1 // Право Украши. - 2000.-№ 5,- С.59-61 (у ствавторет ¡з Сшжко Р. Г.) - 0, 45 д.а. (особист, внесок полягае у визначенш поняття, шдстав, змкту та вщцв конфл1кту штерес1в в акцюнерному товариств1 - обсяг 3,5 д.а.).

23. Вшник О. Проблеми ушфшацн вимог до суб'еюпв господарювання та 1х орган1зац1йно-правових форм // Предпринимательство, хозяйство и право.-2000,- № 8,- С.3-7 (0,4 д.а.).

24. Вшник О. Юридичне значения класифкацп господарських товариств // Предпринимательство, хозяйство и право.- 2000.- № 10,- С.10-14 (0,45 д.а.).

25. Вшник О. Ключов1 поняття корпоративно! конфлктологи // Предпринимательство, хозяйство и право.- 2000.- № 12.- С. 3-6 (0,45 д.а.).

26. Вшник О. М. Корпоративна конфлжтолопя як новий напрямок науки господарського права // Вкник Вищого арб1тражного суду Укра'Тни,- 2000,- № 4.-С. 110-114(0,5 д.а.).

27. Вшник О. Деяк1 питания вдосконалення оргашзацшно-правових форм господарювання в УкраТш // Право Укра'ши.- 2000.- № 9 - С. 39-42 (0,5 д.а.).

28. Винник О. М. Общество с ограниченной ответственностью по законодательству Украины, Германии и России // Социальные проблемы права. Сборник статей. Выпуск № 1.- Москва: Изд-во Московского государственного социального университета "Союз", 2000.- С. 297-316 (0, 6 д.а.).

29. Вшник О. Приватш 1 публ1чш штереси, Тх роль 1 воображения в господарському прав1 // Пщприемництво, господарство ¡ право.- 2001.- № 4.- С. 6-9; №5,- С. 11-13 (0,8 д.а.).

30. Вшник О. М. Господарське товариство одше!' особи (про доцшыпсть його запровадження в УкраТш) // Вюник господарського судочинства.- 2001.- № 2,- С. 147-156 (0, 7 д.а.).

31. Вииник О. М. Корпоративная конфликтология как новое направление науки хозяйственного (предпринимательского) права // Социальные проблемы права. Выпуск № 2,- Москва: Изд-во Московского государственного социального университета "Союз", 2001,- С. 234-247 (0,8 д.а.).

32. Вшник О. Закрите акцюнерне товариство: доцшыпсть збереження 1 вдосконалення правового становища // Пщприемництво, господарство 1 право.-2001,-№8,-С. 9-11 (0,5 д.а.).

33. Вшник О. Облшацп шдприемств як шструмент швестування економши // Пщприемництво, господарство I право,- 2001.- № 10.- С. 9-11 (0,5 д.а.).

34. Вшник О. М. Система штерест у господарських товариствах та Гх правове забезпечення // Вюник господарського судочинства,- 2001.-№ 3.- С. 188194 (0,6 д.а.).

35. Вшник О. М. Закрите акцюнерне товариство в цариш вдосконалення акщонерного законодавства // Вюник Кшвського ушверситету. Юридичш науки,- 2002,- № 45-48,- С. 120-124 (0,5 д.а.).

36. Вшник О. М. Вдосконалення акщонерного законодавства - нагальна справа сьогодення // Вюник господарського судочинства,- 2002,- № 1.- С. 187195 (0,7 д.а.).

37. Вшник О. М. Право учасникт господарських товариств на шформащю: проблеми реашзацп // Вюник Кшвського нацюнального ун1верситету ¡меш ТарасаШевченка. Юридичн1 науки,- 2003,- № 49-51.- С. 91-95 (0, 65 д.а.).

Вшник О. М. Теоретичш аспекта правового забезпечення реалЬацп публ1чш1х 1 приватних ¡нтерес1в в господарських товариствах. - Рукопис.

Дисертац1я на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спещальн1стю 12.00.04 - Господарське право; господарсько-процесуальне право,- Кшвський нац1ональний ун1верситет ¡мен1 Тараса Шевченка, Кшв, 2004.

Дисертац1я м1стить комплексний анашз теоретичних I практичних питань, пов'язаних ¡з правовим забезпеченням реагпзащ! приватних I публ!чних ¡нтерес1в у господарських товариствах. Проведено класифжащю приватних та иубл1чних ¡нтерес1в, визначено загальн! засади \'х зблансованого врахування в процес1 правового регулювання господарсько! д1яльноси, систематизован1 причини виникнення конфл1кту штереав у сфер1 господарювання та корпоративних в1дносинах, зокрема. Зд1йснено в1дмежування поняття конфл!кту ¿нтерес1в в1д

сум1жних понять протир1ччя, правопорушення 1 спору (господарського, цившьного тощо).

Запропоноване поняття корпоративних вщносин як рдзновиду господарських вщносин, що виникають у процеа створення, функщонування та припинення господарських товариств та характеризуються складним складом учаснигав (безпосередшх та опосередкованих) - носив р1зних тшпв приватних 1 публ1чних штсрсав.

Систематизован! чинш правов1 мехашзми забезпечення врахувания приватних ! публ1чних ¡нтереЫв учасниклв корпоративних вщносин та запропоноваш нов1 правов1 засоби забезпечення балансу цих штереав з метою оттайзаци д1яльносп господарських товариств, попередження корпоративних конфлшпв та вдосконалення порядку IX розв'язання. Обгрунтований новий напрям господарсько-правово! науки — корпоративна конфлжтолопя.

Ключов1 слова: приватш та публ1чн! ¡нтереси; господарсью товариства; корпоративн! в1дносини; корпоративш ¡нтересн; корпоративш конфликта, корпоративна конфл1ктолопя.

Винник О. М. Теоретические аспекты правового обеспечения реализации публичных н частных интересов в хозяйственных обществах и товариществах. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени доктора юридических наук по специальности 12.00.04 - Хозяйственное право; хозяйственно-процессуальное право,- Киевский национальный университет имени Тараса Шевченко, Киев, 2004.

Диссертация представляет собой комплексный анализ теоретических и практических вопросов, связанных с правовым обеспечением реализации публичных и частных интересов в хозяйственных обществах и товариществах. Уточнены понятия частных и публичных интересов, дана их классификация, а также определены основные принципы их сбалансированного учета в процессе правового регулирования хозяйственной деятельности. Систематизированы причины возникновения конфликта интересов в сфере экономики и правовые механизмы их предупреждения. Осуществлено разграничение понятия конфликта интересов от смежных понятий противоречия, правонарушения и спора (хозяйственного, гражданского и пр.).

С точки зрения усложнения системы интересов в хозяйственной жизни исследуется становление института торговых (хозяйственных) обществ и

товариществ, появление их различных видов (модификаций) и соответственно -отличий в правовом регулировании корпоративных отношений в объединениях капиталов и персональных объединениях. Обосновывается понятие корпоративных отношений как разновидности хозяйственных отношений, возникающих в процессе создания, функционирования и прекращения хозяйственных обществ (товариществ) и характеризующихся сложным составом участников (непосредственных и косвенных) - носителей различных типов частных и публичных интересов.

Предложено понятие корпоративных конфликтов как разновидности юридических или юридизированных конфликтов, возникающих между участниками корпоративных отношений. Классификация корпоративных конфликтов (по сфере возникновения - на внутренние, внешние, смешанные; в зависимости от вида интересов участников конфликта — на частные, публичные, частно-публичные) осуществлена с целью выявления наиболее оптимальных способов разрешения конфликтов с учетом их вида.

Систематизированы действующие правовые механизмы реализации и защиты частных и публичных интересов участников корпоративных отношений и предложены новые для украинского законодательства правовые способы обеспечения баланса этих интересов с целью оптимизации деятельности хозяйственных обществ и товариществ, предупреждения корпоративных конфликтов и совершенствования порядка их рассмотрения. Обосновано новое направление хозяйственно-правовой науки - корпоративная конфликтология и определены ее основные задачи.

Ключевые слова: частные и публичные интересы; хозяйственные общества и товарищества; корпоративные отношения; корпоративные интересы; корпоративные конфликты; корпоративная конфликтология.

Vinnyk O. M. Theoretical Aspects of Business Corporation/Partnership Public and Private Interests Legal Guarantee. - Manuscript.

Dissertation for obtainning Doctor of Law degree in spaciality 12.00.04 - Business Law; Business and Procedure Law.- Kyiv National Taras Shevchenko University. Kyiv. 2004.

The dissertation contains complex analysis of theoretical and practical issues connected with legal guarantee of private and public interests realization in business corporations and partnerships. Classification of private and public interests is conducted, general grounds of the balanced involvement in the process of business activity legal regulation is defined, the reasons of arising interests conflict in business

sphere and corporate relationships in particular are systematized, separation of interests conflict concept from related concept of contradiction, tort and dispute (economic, civil, etc.) is made.

Concept of corporate relations as a kind of economic relations that arise in the process of forming, functioning and stopping business corporations/partnerships and that are characterized by a complex composition of the participants (direct and indirect) - transmitters of various types of private and public interests is suggested.

Valid legal mechanizms of ensuring consideration of corporate relations participants private and public interests are systematized and new legal measures of ensuring these interests balance with the aim of optimizing business partnerships/corporations activity, preventing corporate conflicts and improving the order of their settlement are suggested. New direction of Economic Legal science -Corporate Conflictology is substantiated.

Key words: private and public interests; business corporations and partnerships; corporate relationships; corporate interests; corporate conflicts; Corporate Conflictology.

2015 © LawTheses.com