Сущностные признаки акционерного обществатекст автореферата и тема диссертации по праву и юриспруденции 12.00.03 ВАК РФ

АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ
по праву и юриспруденции на тему «Сущностные признаки акционерного общества»

Р Г 5 Л АЗОНАЛЬНА ЮРИДИЧНА АКАДЕМ1Я УКРАТНИ

2 5 СЕН 1995

На правах рукопису

ГЛ1БКО СергШ Васильевич

СУТН1СН1 ОЗНАКИ АКЦЮНЕРНОГО ТОВАРИСТВА

Спец|альн!сть 12.00.03 — Цив!льне право; сшейне право;

цив('льний процес; ип'жнародне приватне право

АВТОРЕФЕРАТ дисертацп на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук

ХАРК1В 1995

Дисертаьиею е рукопис

Робота виконана на кафедр1 правових основ п!дприем-ництва \ фшансового права Нащонально! юридичноТ ака-демП УкраТни

Науковий кер!пник: кандидат юрчдичних наук, професор

В. Л. Мус1яка

Офпийш опоненти: заслужений Д1яч науки 1 техШки

УкраТни, доктор юридичних наук Я. М. Шевченко

Пров1дна орган1за1ия — Ун1верситет внутрТштх справ

М1шстерства внутрпцн1х справ УкраТни

Д 068.25.01 в Нацюнальшй юридичн1й академП УкраТни за адресою: 310024, м. Харк1в, вул. ПушкЫська, 77

3 дисертац1ею можна ознайомитись в б1блютещ НацДо-нальноТ юридичноТ академи УкраТни за адресою: 310024, м. Харк1в, вул. ПушкШська, 77

доктор юридичних наук, професор I. 10. Красько

ВчениН секретар спещал1зовано! вченоТ ради, доктор юридичних наук, професор

В. Д. Гончаренко

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуалыпсть- дослгдяення. Економ1чн1 пере творения в Укради! потребуыть не тхльк.ч пэлхтачних рксень, реал1зац{1 IX в еконо).ич-нлх реформах, а й випереджаючого реагування.на ц! процеси права та законодавстза.

Особливе ¡лсцэ в ринкових перетворонпях налегать суб"екта!,1 .П1длриая1:!цьк01 д1яльност1, в тому чисд1 й акщонернт.! товариствам. У рэал1зац1'1 поставлена Ззрховною Радою та Каб1нетом МШстр1в Украши завдань1 по залученню гнвестиц^ та формуванню (фондового ринку з УкраТн! провхдна роль введена сане аюйонзрким товариствам. 0станн1 нають ва»:ливе значения в розвитку еконокики як форма . швидко'1 акумуляцП" капралу у значних розкарах, залучення дргбних кап1тал1в в еконо1пку, 'IX прибуткового викориотання в галузях, недоступных для окремих приватних кап!тал1в, В1дзертання В1льних коштгв як громадян, так I юрэдичних о'схб в!д IX {нфляц1йно1 безд1-яльност1 як працююч1 1Нвестиц{ I. У зв"язку з.цим, 1стотне значения мае стан законодавчого закр1плеиня статусу акц1онершго товарист-ва, визначення його м!сця серед 1нших орган1зац1Йно-правових форм ■ пхдприеыництва.

СЛ1Д враховувати й те, що'у зв"язку з масовою приватизац1ею державних п!длриемств шляхом акц10нування та корпоратизацП в Укра'1н1 В1Дбуваються становления у великих роз)лрах'0б1гу акц!й, примусове формування ринку щнних папер!в. Про вплив акщонування при приватизац!"1 державних п1дпридаств на фюндовий ринок св1дчитв те, що т1льки на початок 1994 р. було зареестровано 1298. ем!с1й акщй на суму 34,5 трильйон!в карбованца. Разом з цим акцП кор-пора тизованих I приватиэованих п!дприотств склали 60^ обсягу ц!н-них папер!в в1д загальноТ ем!с11'г. В цих умовах кожний акц!онер повинен бути забвзпечений стаб!льйов 1 цивШзованою нормативно*) ' базою,, яка б врегулгаала його взаемов!дносини з акц!онерним това-риством 1 визначала його м!сце серед 1нших акц{онер!в.

• В умовах йвидкого формування фондового ршиу в УкраТн! 1 в!д-сутност.1 цШсного правового {нституту, який повинен статя норма-

* Див.: Квятковский и.В. Концепция фондового рынка: взгляд из Верховного Совета. //Финанс. Украина. 1995. № 5. С. II; "Про концепц1«з функц1онування I розвитку фондового ринку в УкраТи!1*: Схвалено постановок Каб1нету Шн1стр1в УкраЪ'ни в!д 29 квхтня 1994 р. Я 277 //УриД. кур "ер. 1994. № 8&-В9. С. II.

Див.: Голос Укра^'ни. 1995. & 26. 9 лютого.. С. 5.

тивною основою кого фуигацонування, об"ективно винихла потреба в науковому анал!з1 ваяливих елемент!в правового статусу акхцокерно-. го товариства, його сутн îchhx ознак. Проведене досл1да:ення подаття та cyTHicHKx ознак акц1онерного товариства, принципхв та иетод1в визначення його статусу як орпШ1зац1йно-прав0во1' форм и п!дприем-ницько"1 Д1Яльност1 сцрямоване на створенш елемент1в теоретично! бази подальшого системного-нормотворення у дан1й сфер! сусгйльних Bt дноснн.

ÇTvniHb науково*! розпобленост! проблеми. Проблемами законодав-чого регулювашя акц!онерних товариств в 20-30-х роках, займалися 'науковхй-юристи U.U. Агарков, Х.Е. Бахчисарайцев, B.C. Вольф, А.'Г. Гойхбарг, В.1,1. Гордон, Q.M. Данилова, С.М. Ландкоф та iH. Щ проблеми вир!шувалися на п1дстав! д!ючого в той пер1од законодавства. Тону роботи зазначених автор1в, не дивлячись на ïx певну наукову itfHHicTb, зараз втратили налекну актуалыйсть.

Шсля 30-х poKiB, 3i зм1ною-законодавства та вилученням з ■ господарського oöiiy акц{онерних товариств, Останн! розглядалися в СРСР як науКОЕО-iсторичнлй штер1ал або форма п1дприешицтва в. 1ноземному законодавств! /A.B. Венедиктов, СЛ.1. Братусь, В.П. Мо-зол.1н, МЛ. КулаГ1Н та 1н./. В УкраШ лише на початку 90-х рок!в B4eni знову звернули увагу на проблеми акц1онування /Î1.M. Шевченко, А .Я. Пилипенко, O.A. Пушк1н, В.Л. Яроцький, H.I. Гайдуцький та ill./. Однак в ïx роботах розглядалися лише OKpeui питания законо-'давчого регу^ювання акц{онерного товариства: проблеми права влас-iiocTi, захисту прав акц!онер1Л, визначення природк акц:й.

HeoöxiwicTb саме системних рiшень проблей законодавчого визначення статусу акц{онерного товариства, докладного визначешш його характсрних ознак обумовилн проведения комплексного Д0СЛ1Д-ження наявних проблем у Teopiï i практищ правового регулювашм сфери орган1зацН та Д1яльност1 цих суб"ект!в'п1дприемництва.

Об"ектом досл1дження е цив1лыю-правов! в1дносини у сфер1 д1ялькост1 акц10нерних товариств, законодавство, яке регулюе ц1 -лравовШосшш.

:Предметом досл!джэиня с поняття i нормативне закр!плення ознак авдонерного товариства ta ïx вплив на властивост: юридично! особи,_методи визначення правового статусу акц10нерного товариства як орган1за1шшо-правово'1' форми п!дприемництва.

Метою досл!дження . е визначення i розкриття cyTHicmix ознак nKuioHepHoro товариства як орган1зац1йно-правово'1 форми п!дприш-

ництва, вироблення на цгй п!дстав1, з урахуванням практики заотооу-вання чинного законодавства у сферi функц1онування акц!онерних то-вариств, основных-напрянк!в удосконалення цього'законодавства.

Завдання дослгд^иня:

1. Теоретячний анал!з погляд1в вчених на акц!онерне товарист-во у р!зних !сторичних та нац1ональних правових системах.

2. Теоретячне внзначення поняття амцонерного товарнства, яке мае стати основою для закр!пления у закокодавстзи принцип!в нориа-тивного рзгуливання статусу об"екта цього досл1дяення.

3. Розьриття основних рис аюЦонеряого товариства, як1 вдов-ляють його особллвостГ, впливають на встановлення його м!сця серед господарських товариств та !нших орган 1зац1йно-правових форм п!д- , приемнпцтза.

4. Комплексний анал1з чинного законодавства, яке визначас статус акц!оне?ного товариства, формулювання конкретних пропозиц!й цодо його удое ко нале гая.

Мэтодологш дослшшння склали так! методи: !сторичний, анал!-тичний, статистичний, рац!ональний, формально-лог!чний, поргвняль-но-правовий, системно-структурнай. .

Теоретичну основу досл!ддення склали положения, як! вообразили у cboix роботах пров1дН1 вчен!-правознавц1 Укра'пш та СНД: С.С. Алексеи:-, H.H. Агарков, Ч.Н. Аз1мов, Х.Е. Бахчисарайцев, С.М. Братусь, В.Ю. Вольф, З.М. Гордон, B.U. Горшеньов, О.С. йоффе, О.О. Красавчиюв, i.D. Красько, С.М. Ландкоф, В.П. Маслов, В.П. Мо-зол1н, В .Л. Мус!яка, Р.Л. Наряшк!на, O.A. Пушк!н, Е.О. Суханов, U.U. Сиб1Льов, С.О. Флейшиц, Я.1,1. Шевченко, Г.Ф. Шершеневич та !н,

В робот; використан! також погляди вчених 1нших держав: Дж. Д. Рейтцела, Р.В. Хаьйльтовэ, А.Дж. Барнеса, Л.С. Кларка /США/. Дж. Чарльзворта /Аяга!я/.

Рлп!рична база роботи. При аяал1з! сутн!сних ознак акц!онерно-го товзриства на-основ! пор1вшльного методу були досл!джен! норма-тивн! акти Рос!йсько! !мпер!Т, раннього радянсьяого пер!оду УРСР, РРФСР, СРСР, чинного законодавства ФРН, США, Франц!!, Рос!йсыю1 ФедерацН, д!ючв законодавство УкраТни.

Вивчено б!льш 30 статут!в акц!онерних компан!й, зареестрова-них в Рос!йськ!й lunepil у 1914 р., 50 статут!в акц!онерних товариств та установчих договор!в про ix створення, зареестрованих у виконавчому кои!тет! Ради народних депутат!в и. Харкова у 1994 р., понад 200 проспект!в ем!с!й авц!й /!нформац!й про випуск акц!й/, зареестрованих в Укра!н! у 1994 р., дан! Шн!стерства ф!нанс!в Ук-раТни про випуск акц!й ! обл!гац!й акц!онерними товаристваия у

1993-1994'рр.

Наукова новизна дисертацП поля гае в тому, що автором у перше в Укранц на р13Н1 монограф1чного дослгдаення здгйснений всебгчний анализ суттевих ознак акщонерного товариства як юридкчно1 особи 1 суб"екта п1дприемницы®1 д1яльност1, з ураХуванням яких виройяе-но 1 подано наукова поняття акц!онерного товариства.

Автором вперие в цивЬл!стичн1й теорП звернена увага на кор-поративн!сть як ознаку. що визначае особливхсть управл1ння акц:о-нерним товариством. Корпоративнгсть впливае на'реал1зац!ю суб"ек-тлвного права акщонергв - права членства, у зв"язку з Ч1ш для забезпечення реал1заЩ1 цього права у дисертацН запропоновано ' ряд зм!н.

Вперше проаналхзована вгдалннхсть и!ж авдонерними товарист-вами в!дкритоп> та закритого тип!в, конкретизована суть конного з них. На основ! узагальнення практики утворення I фунвдонуван-ня акцхонериих товариств запропоновано увести в законодавство до-датков1 критерП, якх дозволяють в!др1зняти види аюцонерних товариств. •

Запропоновано терм1нолог1Чне визначення та нормативне закр!п-лення вид!в п1дписки на акцН, як! назван1 приватною 1 публ1чноо. Шдкреслено, що вид п1дписки не повинен впливати на визначення виду ак1цонерного товариства.. '

Автором вперше проаналхзовано методи правового регулювання стансу акхЦонерного товариства, я кий можна по юта ст и в основу розыежування галузей законодавчого та локального /нормативними актами акц!онертого товариства/ регулювання Д1Яльност! акц!онер-них товариств. . '

Докладно досл!джений стан нормативного регулювання участ! акц!онер1в .та IX представник!в в управл!нн! товариством, запропо-нован! ефективн! правов1 форми, як1 найб!льшою м!рою забезпечують роал!зац!ю суб"ективного права членства, передуем, вперше запропоновано використання додатково? форми накопичувального голосу-, вання.

'• Автор пропонуе увести в законодавство точну назву колеГ1аль-ного та единоначальних виконавчих орган!в акц!онерного товариства та.(?бгрунтовуе необх1Ия1оть цього. •.. .

На захист виносяться так! положения, вироблен! автором у результат! дослхдження:

- визначення та зм1ст сутн!сних ознак акц!онерного товариства, як! у своТй сукупност! характеризуют його. До них в1днесено:

а/ догов!рний характер утворення аюионерюго товариства ;

б/ корпоратиш!сть в управляй! товариством на основ! статуту /локального нормативного акту/;

в/ особливий зв"язок акц1онер1в на основ! членства /"союз ос1б"/ I внесения вклад1в до статутного фонду /"союз кап1тал1в"/;

г/ право членства в акц!онерному товариств! носить зобол"я-залыжй характер 1 вираяаеться в агацях, котр! як ц!нн1 папери за-св!дчують внесения вклад1в ак1цонер1в до статутного фонду. Право членства акц!онер!в е сукупн1оти правоночностей, зобов"язаною особою за яяими висяупае акщонернв товарнство П1сля його дзрнавноУ реестрацП;

- визначення поняття акщонерного товариства,. яка пос1дас вакливе м!сце у систем! господарських товариств. Акц!ойерне товарнство В1др1знясться в1д !ниих господарських товариств як наязн!с-тю особлишх .ознак, так ! певноп шрою розвитком окремих з них;

- критерН вшлнност! в^дкритого та закритого акц!онерних товариств. До них В1Дяесено,'з одного боку, моклиз!сть вольного в!дчуяення акц!Й у в!дкритому акц!онерно?.!у товариств!, а з другого - наявн!сть прив!леПового права у 1нпих акц!онер!в, що залипаю. ться у товариств!, на куп!влю акцЫ, як! в1дчу;куються акщонзрами,

що виходять !з закритогэ товариства ;

- пропозиц1Я щодо назви вид!в п!дциски на акц11" як "приватноТ" та "пу(Шчно1" з метою точного вираження IX сутг та ,терм!нолопчно-го розмежування з видами акц!онерних товариств;

.- висновок про наявн!сть у законодавств! УкраТни !мперативно-го, днспозитивного та автономного метод!а регулювання правового статусу акщонерного товариства як орган!зац!йно-правово I форм и п!дприемницько:( д!яльност! ;

- пропозиц!я в!дмовитися в!д принципу спец!ально!' правоздат-'ност! акц!онерного товариства, як, можливо, 1 деяких Ьших суб"ек- . т!в п!дпришницько'! д!яльност1, виходячи з об"ективних чинник!в розвитку економ1ки та права в умовах прямування до ринку;

. - пропонувться затвердити верховн!сть загальних збор!в акп!о-нер!в у. керуванн! товариством як основу необмеяеноТ компетенц1'1 в управляй! товариством по в!дношенню до 1н'йих оргаШв товариства. Одночасно компетенц!я загальних збор!в мае бути виключйою з деякях питань, тому певн! повноваяення загальних збор!в не мокуть передаваться як сйостережн!й рад1, так ! виконавчим органам акц!онерно-го товариства;

- доказ необх!дност! удосконалення нормативного регулювання прав якц!онер!в на участь в управл!нн! товариствоч,- IX предстаэ-

ництва в загальних зборах п!д час голосування, допучення р1зних форм голосувашя, а також конкретн1 пропозицН ¡цодо доповнеиня та . зм!н В1дпов1дних нормативних акТ1в ;

- вид1лення як заяливоТ риси акцхонерного товариства норштив-но'1 визкачеаот внд!в виконазчих органов, як1 мояуть бути як коле-Нальншя, так I единоначальники;

- визкачення порядку зщн статутного товариства, яхий повинен мзтя 1мпера,твно-иормований характер з урахуванням функцхй, як! покладаоться на статутами фонд: первинно'1 ыатерхальног баз и п!дпрк-

. емиицько'х' д1ЯльносТ1, а такой гарант1Йно'1, регулятивно? та орпанх-эац1Йно'1 Функц1й;

- шиид до права власностг акц1онерного товариства як до права приватно! влас;;ост1 ;

- влсновок про ыонлшз!сть випуску обл!гад1Й акц!онерного товариства, забезпзченого як заставою майна, так I додатковими формами контролю облхгаихонерхв через свого представника ;

- обгрунтування права аюдонер1В на одеркання див1дендгв за IX вибором в натуралыий, грошовхй формх або в аюиях.

Теоретнчне та практпчне значення досл!д»кення. Результата до- * слхдесння дозволяють об1рунтувати копцептуальН1 п1дходи до р1иення теоретпчних проблем визначення та реГулюв-дння правового статусу,.. ваялшзого суб"скта пхдприемницько! дхяльност1 - агацонерного товариства. Зони створюють теоретнчну основу для необххдних законодав-чих перетворень, здатн1 звернути увагу 1ниих досл1дник!в на подаль-^ их пошуки та системнг дослиження в галуз1 практичного просувашш до сучасних форм цивШзованого ринку. .

Практично можуть бути використаш деяк! висновки дисертацП при розробхц локаЛьних акпв акционерного товариства.

0сковн1. теоретичн1 висновки п1дкр!плен1 пропозицхями, сформу-. льованиш як зм!ни та доповнения до чинного законодавства, то регу-люо В1 дно сини у галуз! формування фондового ринку та функц10нуван-ня господарських товариств. Висновки та пропозиц11£, зроблен! у дисертацП', обумовлен: вимогами пост1йного удосконалення цив1льного-та п1дприсмницького законодавства.

Результата паукового досл!йжоння можуть бути використан! в ■ процесх викла^ання правових основ пхдприемництва та цивхльного права, а також суб"ектами П1длриемництва у 1'х д1яльностЬ

Апробац1я результат!в дослЛдження. Дисертац1ю п!дготовлено на ка$едр1 правових основ пщприемництва та финансового права Нац!о-нальноУ вридично! академН УкраТни, де зд!йснено П обговорення та рецекзування.

Основа положения дисертац!? ви хладен! в опублхкованих автором роботах. Результат!! досл!даення вихористовувались дисертантом у практичнпЧ робот:, в навчальному процес! п1д час проведения сен!нгр-ськлх занять.

ПропозицП щодо додатгавого з акокодавчого регулювакня статусу акционерного товариства над!слан! до Верховно? Ради УкраУгш.

Структура та обсяг роботи обумовлен! метою досл!дкення. Дисер-тац!я складаеться 13 вступу, двох глав, п"лти парах^афхв, закачен-ня та б1бл!Ограф1I.

Обсяг дисертацП - 172 стор!нки /без й!бл!ографх1/.

2М1СТ РОБОТИ

У вступ! обгрунтовусться актуалыисть дисертац1 иного дослхджен-ня, визначаються його мета,'завдання, викладена наукова новизна, сфорыульогаи! основн! результати досл!дкення, винесен1 на эахист.

Э перагй главг "По пят от та сутн1сн! ознаки акц1онеркоп> това-риства" розглядаються теоретичн! пгдходи до визначення поняття ак-ц1онерного товариства, його рис, особливостей.

■ Анал1зуються хсторичннй розвиток законодавчого регулсвання статусу акцЮнарного товариства як юридично! особи I форми пхдпркемпинг ' ко! Д1ялыюст1, еволюцгя сутн1сних ознак ашцонерного товариства, теоретичних П1дх0д!в до визначення поняття об"екту дослдаення.

Пгдкреслюеться, цо у дореволюц!йн!й теорП цивгльного та торго-вельного права гснували р!зн! пгдходи до питания вынесения акЦ10-нерних компан!й до товариств. Поруч з поширеною поэиц!сю /Г.Ф. Шер-шеневич, АЛ. Кам!нка/, зг!дно з якоп амцонерн! конпанП дорхвнгаа-лись до товариств, !снували поглщи, як! заперечували спхльн!сть ц1онерних кошан!й та товариств /I. Тарасов, ЛЛ. Петражицький/. Мали м!сце й особлив! позицП. Наприклад, з одн1ею з них, заперечува-лася наявн1сть будь-якого об"еднання в акц!онерн!й компан!х /П.М.1У-саковський/.

На думку дйсертанта, в!до!нн!сть позиц!й р!зних автор!в обумов-лена !ндиферентн!сти законодавства до врахування ! визначення рис аюЦонеряого товариства.

В радянський пер!од, поряд з! спадкосмством згадапих п!дход!в до поняття акц!онерних товариств, як! вже стали традиц!йними в тео-р 11, виоувались так! поняття, як! об1рунтовувались на п!дстав1 д!ю-чого у в!дпов!дний час законодавства. Наприетад, акц!онерн! товариства в!докремлпвались як недоговори! совзи В1Д товариств "у гласному розум!нн! слова" /В.Ю. Вольф/.

ю

СучасШ погляди на акц}онерне товариство у те'ор11 цивглыюго та Ш'дприемницыюго права в Украхн!, СЩ та деяких шпих державах-грунту ються та кож на легал1зованих властивосггях акхцонерних това-риств.

Класичними ознаками акц!онерного товариства, що передать його сутн1сть, (31лыл1сть досл1дник1Е вважае^ догов!рний характер эасну-лаши акцхонерного товариства, корпоративн!сть у його д1ялыгаот1 на основ! статуту, певиу едн!сть акц!онер!в I еднготь.майна /остан-!и означена правовой категорией - статутний фовд/, наяиасть акщй, Як1 ззсзхдчують ¡шшисть специфхчного права акц!онер!в - права членства.

При розгляд! договхрностг утворення акцгонерного товариства у вага звернута н ь види нормативного регулювання порядку здпюнення пхдписки та визначення вщЦв п1дписки. Пропонуеться класиф1кувати Шдписку як приватну та публ1чну, а осташш визначати на п1дстав! таких рис: розповсюдження акц!й серед 0016, коло яких эаздалег!дь немогслнво окреслити; публхчга об"ява про п!дписку у будъ-якп! фор-ха ; залучення до проведения п!дписхш торговав цхннЬми паперами-

Кр1М того, на основ! проведеного аналхзу пропонуеться чхтке норматив не визначення видхв акц1онерного товариства, IX под! л на 1пдстав1 не вид!в пхдписки, а наявност1 у .акц1онор!в права прив!-лейовапоУ кун!вл1 акц1й, що належать акхцонерам, як1 внходять !з' закритого товариства. У в!дкритому товариств! реал1зац1я акхцй в!д-буваеться в!дыш, на розсуд продавав I покупцгв акщй.

' Як висновок у першхй глав! визначаеться поняття акц!онерного товариства, яким с заснований на пгдстав1 договору "союз ос1б" та "союз кап!тал1в", утворений шляхом об"еднання в сдиний статутний фонд виражених та' засв!дчених в акц1ях вклад хв акц1онер1в, з метою ■зд!йснення п!длриемницьк01 Д1Яльност! та одержання прибутку.

Глава друга "Способн захф^лешя статусу акц!онерного товариства та його сутн!сних ознак" складаеться з п"яти параграф1в. У параграф! першому "Загальна характеристика норм, як! визначають статус акционерного'товариства" розглядаеться нормативна база, яка ре-хулюс правове становище акц!онерного товариства.

Основними способами правового рехулшання статусу акц!онерио- -го товариства, як1 захф!плен! в законах УхфаУни "Про господарсыи товариства" ! "Про хцин! папери та фондову бхряу", е дозвхл,-забо-рона та позитивне зобов"язуван!И, як! реалхзусться за допомэгою 1ьь перативного, диспозитивного та автономного метод!в правового регулювання. Назван! методи закр!плен1 в нормах права, як1 зг!дю з Ух зм!стол, под1ляються на уповноважуч!, !зобов"язугач! та забороняюч!

Hopi.ni! Порял з ними, з точки зору м1ри визначешюст! норштивних приписхв, наявн1 рекомендации! норм:», як1 дають зногу акцхонерно-му товарнству у визначен1Й с^ер! правовгдносин регулшатн Ух спот-ии лоюльннми актами /основний з них - статут/.

у параграф другому "Влзстивост! акц1онерного товариства як • прилично I особи" автор звертас особливу уизгу на характер сутн!с-них ознак акц1онерного товариства та Ух реал!зац1ю у властивостях юридично!' особи. Саме в рисах юридично I особи вгдображаються Особлив ост I акц1онерного товариства в цив! ль но-прав о в та в1дносинах з 1нпими суб"сктани п1дприемшщтва.

Акцгонерне товариство як П1длриемницька оргатпзацпшо-правова форса створвсться з метою одержашш прибутку. -У зв"язку з цнм об"ск-тяш! обставили вимагають перегляду П1дх0д1в до спец1альноУ право-здатност!. Анал1зуються причини 11 виникнення. 1 пропонусться при наявност! мети - одеркапня прибутку - правоздатн1сть ввакати загаль-ною, не обме>хеною видами д1яльност1 акц10нерноп> товариства /за вп-. нятком обмежеиь, налеяним чином закр^лених у законг/. Тим б1льп, що зараз немояливо викорпстовувати для обгруигування необхиностг спо-Ц1ально1 прав оздатност! наявн!сть плановост1 госпсдарства за об:,<е-жен1стю 11 д!й певною мхрою т!льки на державн1 пддприемстэа. 3 цьо-го можлнво прийти до вистовку, що правоздатн1сть акц!онерних това-риств, як I деякпх гнетах суб"ект!в п1дприсшшцтва, слхд вважатл за-галыюп 1 ц!льовою тхльки у питанн1 одержання прибутку. У зв"язку з цим угоди за участи акщонерного товариства не повишц визнавати-ся нед1йс!иыи на шдстав1 ст.ст. 4В, 49 ЦК Укра'ши, якщо В1дсутн! порушення закр1плених законом обмежень.

. На реал1зац1ю д!ездатност1 акц1онерного товариства впливас та-ка його ознака, як едн!сть ос1б /акц10нер1в/ та IX 1ап1тал1в. Бона виявляеться в орган1за1ийн1й едност! та особливому утворснн1 майна акц1онерного товариства як юридично У особи.

Особливо видьяено те, що воля окремих акщонер!в не складае у сум1 вол1 ц1лого акц1онорного товариства. Волевиявлення останньо-го виракае ¡нтереси колектнву акц!онер!в як одного ц!лого, в ¡док-ре млюеться ви штере^в окрёмлх акщоиергв. Тому влада у акц10нер-ному товариств1 належить загалыим зборам акц1онер!в, а у разI створення Г1лки структур управл!ши товариством нзобх!ддо дотриму-ватнся принципу верховности влади загальних збор1в акц!опер!в.

Анал1зуючи стан законодавчого регулювапня верховно ст! загальних збор1в, наявн1сть пануванпя на зборах б!лылост1 акц!онер1в у вироблонн1 загального волевиявлення, сл1Д звернути улагу "а реа.Т1-•зацш 1нтерес1в мениост! акц!0нер1в, ягл из мояуть внлилати значноп

м1рою на р1иен!!Я загальних зборхв. У деяюх випадках можлив! навхть поруиення прав менпостх аюцонерхв при злозживанн! до(,пнусчо1 групп акц10иер!в. Саме тог/у одним !з засобхв захисту 1птерес1в менао-ст! акц1онер1з, на думку дисертанта, с використанпя розповсюдкено? практики нахопичувального голосування, при якому окц1онери, як! пе-ребувають у менаост!, змокуть мати свого предотавнкка в контрольних та внконавчих органах товариотва та, • принайми!, бути краце Сформованный цодо Д1Яльност1 товариотва, яхсдо но буде змоги рхиуче впли-вати на пркйнкття рхизнь.

Одним з складовах повнозажень з прав! членства акцхонорхв е право на участь в керуваннх товариством, яке зд!йснюеться иляхом участ! в зборах та голосуванН!. Поиирення- акц!онування як форми п!д-приемництва П1Д час привати^ацИ обуыовлюе збхльшення числа др1бних акц10нер!в, якх нав!ть з хориста для себе могли б передавати свое право голосу !ншш особам, по серед никам, котр1 виконують представ-ницьк! функцП. Оскхльхи чинн! норми про представництво та доручен-ня у ЦК Укра'1ни не передбачають регулювання в деяких. питаниях пред-ставництва пхд час голосування, пропонуеться за1ф1пита у законодав-ств! використання об"еднання неголосуючих акц!й, передачу голос!в на п!дстав! договору доручення, а в раз1 конкретно означених в!д-пов!дей - на пхдетав! спец!ального доручення з визначенням думки особи, яку представляють,

Проблеми, на погляд дисертанта,' полягають таком у сп!вв!дношен-н! компетенцИ загальних зборхв., спостереяно}' ради, виконавчих орга-Н1в, а'також у визначено'ст! вид!в виконавчих оргахЦв.

Щодо зм1сту хонпетенхЦЯ названих органхв, то при П закрдоон-н1 сл1Д дотримуватися принципу верховностх загальних збор!в, як1 виражають ¡нтереси еконои!чно та юридично владноУ групи ос!б. Компе-тенцхя загальних зборхв в ус!х випадках повинна бути необмеженою. Але занадто розмитою е компетенц!я загальних збор1в на п1дстав1 ст. 47 Закону Украхни "Про господарсыи товариотва", яка дае змогу дис-позитивно розширювати повноваження виконавчих орган!в, як ! на п1д-став! ст. 46 - повноваження спостережно'1" ради. Пропонуеться 1мпера-тивно закройте виклечну компетенЩю загальних збор1в амЦонерного товариства по вир!шенню важливих для функц!онування товариотва пи-тань, передбачених ст. 42, п.п. в, г ч. 2 ст. 41 зазначеного закону.

Одночасно звертаеться увага на и1сце спостережно'1' ради у структур! орган!в управл!ння акц!онерним товариством. Пропонуеться б!лып •конкретно окреслити хомпететЦю спостережноУ ради по виконанню конкретно! ради по виконанню контролюючо! фуирц!!. На п!дставх того,

що рада спромоина оперативнее реагувати на Д1У виконавчих органгв, СЛ1Д законодавчо закрхпити за радою повноваяекня по зтручанню в Д1яльн1сть виконавчих оршиз, кол;! во;^ ¡.ас збпткозу спрямован1оть, але тхльки у в;шадку, коли так! повнозаяення рад1 нада;п статутом.

Празовнй статус виконавчих орган1в акц1онерного товариства, якх реалхзують як основн! орган!зацп'1ко-розпорядчу та представниць-ку фунгаиУ, тел мае бути досконален:.!. Тим б1лья моя л ив о ззаяати проблемою 31дсути1сть визначеностх знд1в виконавчих органов, Ух ком-петенцП", цо на практшц приводить до мойл:гзого представнпцтза тсъ заристза недхездатними органами. У зз"язку з цим пропонуеться итеративно /але альтернативною нормою/ закршити в закон1 колег1аль-Н1сть Лснуюче правл^шя з його головою/ та сд;в!0начальн1сть /директор або президент/, яка застосовуеться в товариств з незначною -к1льк1стю акц10цер1в. Така однаковгеть виконавчих органгв потребуе додаткОЕОП) заходу, яким мо:;;е бути забезпечення постгГшоУ дхездат-ностх прсдставницьких орган!в, як1 займаються, зокрема, укладенням угод, тобто створюють зобов"язання для товариства та !нших 0016. Пропонуеться встановити, цо угоди, укладенх вгд 1мен1 акцштрпого • товариства, визгаються дшеними незалежно В1Д зм1сту д1ездатностх виконавчих орган1в, законна компетешпя яких не моне бути обмекеноь статутом. Це ноже захистити гнтереси як трет!х ос1б, так 1 акцхоне-р1в.

У параграф! третьому "Правовий режим' статутного фовду акцхо-перного товариства" проаналхзовано нор..;ативне регулювання утворен- , ня, зикористання та змп! статутного фонду акшоперного товариства. П1Дкреслюсться ванливхсть реал!зацП в нормах законодавства функ-ц1й. статутного фонду: первинноУ ).!атер1ально У бази пхдприсшпщькоУ д!яльност1, гарантьЧноУ, регулятавно! та оргсппзацпшох функщй. Проте в законодавств1 УкраУни е окремх нории, в яких необгрунтова-но нехтуються перел1чен1 функцП, цо пршижуе зшчусцсть статутного фонду. Шд час досл!джешш режиму статутного фонду було здЫсне-но виб1ркове порхв;;янш законодавства-США, <Транц1У, ФРН, Росхйсь-кох ?едерац1У, УкраУни, на П1дстав1 якого зроблено висновок, що за-хист 1?терес1в акцхонер!в б1льи ретельно забезпечуеться за законо-давствон континента льних европейських держав, особливо це стосуеть-ся контролю акц!онер!-в за змхнами статутного фонду, забезпечення реального внесения вклаД1в до статутного фонду.

На пхдетавх,анал!зу чинного законодавства УкраУни, практики функцхонування акц!онерних товариств'зроблено низку висновк1в-про-позн^й, а саме:

- з метою забезпечення виконання фунюий статутного фонду як первннноУ матер1ально1 бази пх дприешшцтва та гарант1йно! функцН

мояливо припустит застосувашш в раз! банкрутства акцхонерного товариства в1дпов1далыисть ак1иоиер1в в рози1р1 неоплаченоI част- • ки вартост! акцП, якщо акцП' ш передан! безоплатно або за част-кову оплату ;

- зкини статутного фонду будь-яким шляхом ели В1днести до компетегаШ визначених ¡мперативно законом орплив 1 закр1пити ч1ткий механ1эм-таких зм!н;

- в раз! зд!йснення п!дписки на акц11 у. в1дкритоиу акц10нер-. ному товариств! в розм1рах менших Н1ж об"явлен! в ш^ормац! У, ! при эатвердженн! меншого розм1ру статутного фонду на установчих зборах, а такой в раз! змениення статутного фонду будь-яким способом, иезалеясно в!д виду акц!онерюго товариства, акц!онери, як!

не згодн! з таким р!шенням, мают'ь право в!дмовитися ви участ! в товариств!, а останне повинно повернути-ш частков! вклади або ви-купити акцП- . ...

Як тенденхЦх регулювання статусу акц!онерного товариства, режиму статут о го фонду товариства у законодавств! УкраУни сформульо-ван! так1 положения:

1. В акцгонернкх товариствах, як1 иають соцхалько-еконоьцчне значения, законодавством регулюються характер вклад!в в статутний фонд товариства, роздал статутного фонду на дол1 з визначенняы IX розм!ру, що .застосовуеться з метою забезпзчення 1нтсрес!в як акц!-онер!в, так ! трет!х ос!б.

2. Регулювання розм1ру ! характеру вклад!в в статутний фонд акц1онерного товариства засввдчус наявнготь ! важлив!сть для акцхонерного товариства у його подалыа!й д!яльност1 гарантхйноУ'функ-цП статутного фонду.

3. Внесения гр.оиових вклад!в найб!льш забезпечуе виконання статулим фондом функц11 первинно"! матер!альиох бази пвдприемниць-ко1 д!яльност!.

Дисертант визначае поняття статутного фонду як суми грошових та негрошових /оц!нених в грошах/ вклад1в учасник!в акц1онерного товариства, яка виконуе функц!? матер!аяьно1 бази п!дприемницькох д1яльност!, гарант!йну, регулятивну та орган!зац!йну ФункцП.

3 розд!лом статутного фонду на дол! поеднано питания визяання суИ права влаоност! акц!онерного товариства. Дисертант розглянув позг.цП економ!ст!в щодо власност! та права власност! ! д!йшов до висновку, що в Закон I УкраУни "Про власн1ст£" ¿иди г вва власнос-т! визнаЧен! П1Д впливох пол1тико-економ!чного погляду на влас-н!сть. Цим пояснюегься наявн!сть категорЭУ права колективноУ влас-

ност!,'Яка hs мае ч!ткого теоретичного та законодавчого обгрунту-вання.

Аиал1з, проведений дпсертантом.дае смогу присднатися 'до поши-рених та об гру кто на них поглядхв /С.:.:. Братусь, Я.!.?. Еевченко/ щодо визнання суб"ектом права власност1 на майно товариства у правов!д-носинах права колективнох власностх единого суб"екта. В дослда.ен-' Hi - це акцхонерне тозариетво. Зроблено висновок, що таким правом може бути тхльки право приватно i власностЬ'

У четвертому параграф "IXiriHi папери акц!онерного товариства" • анал1зусться суть специфичного елсненту акхЦонерного товариства -акцг1, а такой розкризаеться характер обл}гац!йного займу.

= Автор використовуе особливий п!дх1д до процесу визначення сут1 акцП", розгдядаючи i'i як 1нструмент фондового ринку i як Ц1нний nanip. При анал1зх акцП з такох точки зору характер ax:uii як Энного паперу /об"екту цивхльно-правових в1днос;ш/ мае первхсне значения у nopiBHHHHi з використанням акцП як фондового 1нструменту. Останне iHOfli недостатньо обгрунтовано впливае на правову Teopin i практику законодавчого регулювання сут! та властивостей axuii, вна-слхдок чого i з"явилось в науковхй л1тератур1 поняття акцП як "титула" власност!Але в обох випадках сл1д враховувати пох1дн1сть акцхi вij права членства aKixioHepiB, ¿овн1шн!м атр1бутом якого t с акцхя.

Пикреслюеться спыыйсть деяких рис у визначешп поняття aKuii, загалыюго пошття цхнного паперу, hki були сфориульонан} у р1зний час Г.Ф. Иераэневичем, B.U. Гордоном, U.U. Агарковим. Дисер-тант вважае, цо в ст. I Закону УхсраТни "Про ixiimi папери та фондо-ву б!ржу" не о б грунтован о вхдсутня така риса щнного паперу, як "презентащя", що впливае на властивост! та oöir i акции

Передача aKixi'f як 1менно1, так i на пред"явника в!дбуваеться шляхом ixecci'f /що потр1бно враховувати i при уведенн! бездокуметар-ного oöiry aKuifi/, Завдаки цьому одночасно довзржуватиметься пу&-Л1чна достов1рн1сть i висока об1гоздата1сть aKixi'f. PeecTpauin. нового власника 1менно? акхд!Y у книз1 обл!ку акц!й у цьому раз1 вплива-тимете т!льки на встановлення суб"скту, перед яким стае зобов"яза-шш товарис'гво, i не обмеиуваттаете прав акц1онер!в по тзщчужетю аКЦПК

Незважаючи па це, електроший облхк oöiry акц1й створюе деяк! проблеми i потребуе додаткового законодавчого регулювання.

При д0сл1джен!й порядку випуску агаиоиерним товариством обл!-гац!Й звернено увагу на в1д>пннхсть його хид випуску акцпи Такси

п!дкреслюеться, що, маючи суть позики, випуск обЛ1гац1й деякою мЬ ров б1лыи обумовлений законодавством, н!ж цивхльно-правова угода позики або кредиту /передус!м наявн!сть реестрацН випуску, обмеже-н!сть рози1ру випуску 2Ъ% статутного фонду/.

Для п!двицення ефектишост! обл1гац1йного займу мокна зняти обмеження його po3Mipy. Але в цьому випадку забезпечення випуску 0бл1гац1й можливо' зд1йснмвати як загально-право.вим засобом - заста-вов майна товариства, так i викорлстовувати специф!чн! властивост! акц!онерного товариства - керування загальними зборами. Враховуючи ■ це, пропонуеться увести до законодавства, що ре гулюе .статус акц!о-нерного товариства, iHотитут дов1рено1 особи, яка в!д iMeHi ycix обл1гац1онер1в буде д!яти тзред товариством, брати участь у эагаль-них зборах акц10нер!в з правом дорадчого голосу, а в раз! невико- . нання зобов"язань товариством набувае права виршалыюго голосу у зборах акц10иер!в.

. У п"ятому параграф! "Суб"ективне право акц10нер1в. на одеряання див!денд1в" з"ясовуеться зв"язок posnc&Uy прибутку акц1онерного товариства з реалхзац!ею права awioHepiB на диа1денд, враховуючи вплив цього розпод1лу на эберекення майна товариства.

Акц1онери, як1 волод1ють проотими акщями, набувають право на див!денд Ильки п1сля визначення його розмхру загальними зборами при.'наявност! прибутку. У кращому становищ! знаходаться володар! прив!лейованих акц1й, »Ki набувають право на див!денд з моменту при-дбання axui'i, без pimeHira загальних збор!в по розпод!лу прибутку, але це право теж не реал!зуеться за в!дсутн!стю прибутку. В останньо-му випадку акц!онери стають кредиторами товариства т!льки при наяв-ност! прибутку /у пор!внянн! - обл!гац!онери е кредиторами товариства 'без будь-яких умов/.

З'метою усунення мок лив их порушень прав ак«1онер!в пропонуеться увести.норму, зПдно з якою акц!онер стае кредитором товариства з yciua повноваженнями кредитора т!льки у раз! нарахування див!ден-д!в. Право на неодержаний див!денд повинно 36epi га тися про.тя п>м ■ преклюз явного терм!ну /наприклад, 10 рок!в/, який можйа ор!ентовно повмязати з тери!ном !снування акц!й /Тх об!гу/ або з наявн!стю TepuiHy дИ купонного листа. -

В заключн!й частив! дисертацИ п!дкреслюеться, що у досл!джен-н! п'дтверджуеться теза про необх!дн!сть пост!йного удосконалення законодавчого регулгаання правового статусу акц!онерного товарист-• ва. У цьому процес! сл!д враховувати як класйчн! риси акц!онерного 'товариства, так i реагувати на вимоги чаф.

.TeopemqHi шгсновки дисертанта, зроблен! в параграфах роботи, в1добра~ен1 у пропозиц1ях щодо удосконалзння чинного законодавства. Серед основних пропонусться внести зм!нч та дополнения в Закон Укра'ши "Про лосподарськ! товарпства" щодо визначепня властивостей вид1в акщонерних товариств, вид1в п{дписки на акцП, забезпечення прав aKuioiiepiB у pa3i ïx в!дмови в!д п!дписхи, у випадках зм!ни розм{ру статутного фонду. Такой пропонусться внести зм!ни в регу-лювання визначення систеш opraiiiB yпpaвлiння товариства, ïx ком-петеицН, додаткових форы представництва акц!онер1в.

Пропонусться внести зн1ни та доповнення у нории Закону Укра!-' ни "Про uiHHî папери та фондову 01ржу", як! регулюють oöir акц!й, випуск та oöir обл1гац1й, додатково увести норму щодо представництва обл!гац1онер}в.

За темою дисертацП опубл1кован! так! роботи:

1. Глибко C.B. Особенности деятельности хозяйственных обществ как юридических лиц по законодательству Украины //Пробле-мн развития гражданского законодательства и методология преподавания гражданско-правовых дисциплин: сб. материаюв науч.-практ. семинара. -X., ХИВД, 1993. -С. 92-93. -0,1 друк.арк., на русском Языке.

2. Глибко C.B. Правовое положение акционеров по законодательству Украины /Дридпчна наука i проблечи формування демократично! правово!' держави Укра'ша: Темат. зб. наук, праць /Bijra. ред.

M Л. Панов. -К., 1СДО, 1993. -С. 46-54. -0,5 друк.арк., на русское язике.

3. Глибко C.B. Особенности правового режима уставного фонда акционерного общества //Бизнес Пнформ. -1995. -.'* 23-24. -0,5 друк. арк., па русском языке.

Giibko S.U.

Essential signes of conpany by share.

The dissertation as eanuscript" for taking aaster degree in law sciences in 12.00.03 spcsinlity: civil lau, family lau, civil procedure, international private lau. National lau academy of Ukraine. Kharkov. 1395. '

The dissertation researches the investigetion of the Probiens of lesn.inale stitßS of соврапу by share as legal foru of

Iwsinos in Ukraine, the analisis of essential signcs of coapany'. by share and the aani fesUtion this siiincs iii properties of the legal person, the lU'.termination of the conception of cospany by share. •

The propositions of the improvement of соврапу lftfiislation are eiven on the basis of this investigations.

Глибко С.З. Сущностные признаки акционерного обцества.

Дисоертация в виде рукописи на соискание ученой степени кандидата юридических наук по специальности 12.00.03 - гражданское право; семейное право, гракданехий процесс; международное частное право. ■ . •

. Национальная юридическая академия Украины.

Харьков, 1995

В диссертации исследуются проблемы законодательного определения в Украине статуса акционерного общества как организационно-правовой формы предпринимательства, анализируются сущностные черты акционерного обцества, их проявление в свойствах юридического ли- . ца, дано определение понятия акционерного общества.

На основе исследования сущностных признаков акционерного общества разработаны предложения по совершенствованию акционерного законодательства.

Ключов! слова: '."'.■

акц}онернв товариство, корпоративн1сть акц1онерного товариства, статутний фонд акц!онерного товариства, право членства акц!о-нер!в.

2015 © LawTheses.com