Договоры на пользование природными ресурсамитекст автореферата и тема диссертации по праву и юриспруденции 12.00.06 ВАК РФ

АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ
по праву и юриспруденции на тему «Договоры на пользование природными ресурсами»

РГб од

УКРАВШИ ЮРВДННА АЩШН

1 Я ДПР

На правах рукопясу /

СОКОЛОВА АЛЛА ЮСТШПИШЕНА

ДОГОВОИ1 НА ЮРЖТУВАИШ ПРИРОД!Е1'51 РЕУГСАМИ

Спо14альн{сть: 12.00.06 - с1льскогосподарськэ право;

аемельне, соднэ, л!сне I г!роьк0 право; еколоНчне право

АВТОРЕФЕРАТ

дисертацИ на здобуття наукового ступени кандидата врвдичних паук

Харк1в 19ЭЗ

Робота шйоншш на кафедр! еколот^чного права УкраХнсь-!:о! врндпчноХ акедеи! Т.

НаукошШ керхышк - лаураат ДераашоХ праыИ УкраХни, • доктор юрвдгата наук, професор Попов В.К.

0ф1 qi tlHi опоненти t доктор юридичшк наук, профаоор Шолестов B.C. кандидат юрэдичшгс наук, доцзнт Сура ал Д. Л.

Пров1дна устаноЕа - htatiayv дор^аси та права АкадемИ наук УкраХнн.

Захкст в!дбудеться «¿7 ¡393 р. 0 годг;н1

на аас^анн! споц!ал1зоЕшюТ вчено! ради Д 068.25.01 по зшсг.с-ту дисертецП на адобуття наукового ступзня доктора вридвчних наук в Укра1ноьк1й вридетшШ акедемИ sa адресо»: 310024, ц. XapjtiD, пул. Пуак1ноька, 77.

3 дпсертац1ез иохна озкайоыиткоя у б!бл1отец! УкраХнськоХ юрвдгчноХ екадеи! I.

Автореферат роз!сланий 1993 р.

Бчений секретер спафол1зованоХ вченоТ ради

доктор юридичнкх наук, ,

професор \ ' Азимов Ч.Н.

ЗЛГАИЬНА ХАРАИЙКСТША Р0ГО1И

Актуальн!сть теми дослхрсення. За умов переходу до ринкових в!дносин особливого значения набувае природокористування на ос-, нов! договор:в, як! забезпечують найбхльшу саыостхйнхсхь стор1н договору I сприяють високовфективному I* вккористаннв. Тому на-м!тилася тенденщя в розвитку еколог!чного эаконодавства, эак-р!плсггчого бгльш широка эастосування догов!рнкх форм в природо-користуванщ. Мвче ран!п законодавотво тривалий час розглядало догов:рну форму при природокористуванн! як другорядну форму, що негативно подбилось на ефективному використанн! природних ресур-с!в. Головной причиною такого становища було те, що еколог!чнэ законодавотво формувалось в пер1од пр{ор!тету адмШстративнкх метод! в управлЬмя вс!ма сферами народного господарства, вклс-часчн 1 природокористування. Цз обгрунтовувалося тим, що прмрод-н! ресурси знаходяться в виключн!й власност1 дертави, тому основ-тэ.| методом впливу на природокористувач! в с адмШстративннй метод, який вабеэпечуа насашэрад реал1вац!п !нтерес!в держави.

Однак практика показала, цо на молна обмежуватися в природокористуванн! т!лькн адм!н!стратившгмя методами, як! сгопупть !н!ц!ативу. природокористувач! в, що в к!нцевоиу результат! приводить до нозадоволеяост! I* !нтерос!в. Вказаний п!дх!д до форцу-вання еколог!чного ааконодавства негативно вплинув на науков! досл!двдння про потреби влкориотання в б!льи вироких ыаситабах догов!рно! форми в природокористуванн!. Цкм поясгазеться то, що э ц!е! проблема в!дсутм! спец!альн! дисвртац! I, монографП та грунтовн! науков! статт!. В роботах э загальних питань про природокористування догов!рна форма розгладалась лоте няиох!дь Л) С. Шемшученко, В.М.Ацдр!йцев, В.К.Попов, П.ФЛ?улгнич, Н.М.Титова та 1кп1/. Оск!лькк законодавство Яде шляхои розииреняя тигяотя до-гов!рно! форми у використанн} природних ресурс!в, то гяяи-

кае несбх1дн1сть в наукоыгх досл!дденнях питань догов!рнлх видное им у природокористуванш. Однак ця проблема вагома, тому в робот! розглядаються липе эагальнх положения про договори на природокористувакня. 1снуиче эаконодавство про договори в дан!й сферх далеке в1д досконалого: одн! й т! к питания регулюються по-р1эному, !снуе деяка неузгодаешеть в законодавств1, осК1 льни норматив« акти були прийняТ1 р!зними компетентными дерлав-ними органами i в р1знкй час. Нав1ть у прийнятих недавно нор-.мативних актах викладено лше основи договхрних в^дносин, прк-чому перевадко про орендн! вхдносини. Тому необх1дний комплекс--ний анал1з насаыперед загальних питань законодавства про договори в природокористуватп, практики його аастосурання, що зу-мовлюе необх!дн!сть розроблювання наукових рекомендащй в удо-сконаленщ правово1 основи договхрних Е1дноскн в природокоркс-туванн;.

Мета та завдання досл!дження. Метою роботи е комплексний анал1з законодавства про договори в природокоркстувакн!, практики його застосування, наукове обгрунтування нссйх1дност1 б!льш широкого аестосування догогцрно! форми в природокористу-ванн!, ¡снування самостийного правового пютктуту про договори в систем! норм права про використання природних ресурс!в ! його юридичного зШсту, в розробщ рекомендащй по вдоскона-леннв правою! основи договхрних вхдносин у галуз! використання природнме ресурс!в. Виходячи з мети досл1ддення, у дисерта-щ! визначеш так1 основн1 завдання: по-пергае, теоретичний ана-Л1з спецгорчних рис договорхп на користувшшя природшаш ресурсами, 1х Б1дщнн1 риси В1Д цив!льно-правових договор! в; подруге, наукове обгрунтуЕання формування саыостхйного правового I нети туту користування природняш ресурсами на основ! договора, який вклвчае до свого складу в!дпов1дн} права та обов'яз-

к и} по-трвтв, роз ройка та науковэ обгрунтувалня ракоиендац} й по удоскокаленню ааконодавстса про договори на природокористу-вання.

Мотодолог}я та ддерела досл!дяення. Методолог!чну основу днсертацЛ складав д!алектнко-матер!ал!стдчннй п!дх1д до дос-л!дження основшпс питг.нь догов!рно! форми в прнродокористуванн! еа умов формування рдакових выноски а УкраКн!. Джэрелакн дозл!доения були Конституц! я УкраТин в частот! пряпкс!в про си-коркстання природшсс ресурс! в, закони, lia! п^дааконн! нормативы! акта, гдо рогулссть догов!рн! в!дносгага в сфер! корастуван-ня природными ресурсами. Пауков! висновки, ян! мають м!сца в дисертацИ» зпираэться пэгноо uipoo lia результат« досл!дяень еггоыом1чигпс, огсолсг!чнгпс та правое:» наук, а такоя на шал ta» в uat:ах иоялнвого судово!, арб!тратаоТ та ади!н!стратишгаГ практика. Пра Наппсшш! робот« вякоркстан! спстемк'.Ш та кокплоксняП н£тоди пря досл!дяенн! ocracœsc та npinltçmoEiDc тггань, nopinœ- . ванн! вагального та оссЗлясого, нообх!дн! пор!сияния, анал!ва ваконодавства та практики Лого застосувашя, полояешя матер!-ал!стотно! длалзктиии.

Наукова новизна днеертац!I ■ Наукова новизна дпеертац!! по-лягае в току, цо в н!й вперио в прасов!й л!торатур! одШснено гокплекенэ досл!ддсш1я вс!х основгепс пятаиь догов! рнйх п!дносш в природокорнстушшн! ; обгрунтовуетьел полозення про фориуваннл саиост!йного правового !иституту договор!в на корнетуваннл пря-родгсшя рэсурсаыл; аргуиэнтуеться нэобг!дн1сть пряйнлття спэц!-ального нормативного акту про договора на корястуваннл прарод-нкмя ресурсаиз, а такоя внесения зи!н ! допоснень а чаннэ вако-нодавство про договори в ц!Я галуз!.

На а ах кс т взносяться так! основя! пауков! похсзвння!

I. Обгрунтовусться нообх!дн!сть роайкрвюм сфера амтосу-

вання догов!рно! форым внкористання природних ресурс!в /земалъ, л!с1 в, йод, издр, тваринного с в! ту та тняэ/, що эабеэлечуе най-бхльш повну cauocTtйН1Сть та !н1цгативу природокористувач!в, I* юридичну piBHiCTb, що сприяе бхльш с|йктивному та рациональному використанмо основних природних pecypciB за умов переходу до ринкових bíдносин» а ца в свою чергу диктуе необх!дн!сть опе-ц(ального правового регулювання догов!рних bíahochh у вкааан!й сфер!.

2. lia ochobí анал!зу эакинадавства аргуы«нтусться 1снуван-ня самост!йного еколого-правового договору в систем! договор!в, • визначещ його природа, оэнаки, що в!др!эняють floro в!д цив!ль-но-правового договору, эокреыа в!дмежування йде еа об'ектоы до- ■ говор!в, правовому полихешт ctopíh у договорах, що обуиовлюе необх!дн!сть диферонц!ац! í в правовому регуляванн! цах догов!р-ннх в!дноснн. Однак, як ун!ф1кац!я, так i диференц!ац!я ictiye

в рамках екодоги-правових договор!в. Дана розгорнута класкф!ка-ц!я договор!в за р!зномаи1тнида1 ознаками. Обгрунтовуеться нэоб-х!дн!сть нормативного аакр!плення договору як самост!йно! п!д-стави виникнення права користування конкротндага природшмн об'-ектамм без !ших обтяжлнвих юрндичккх факт!в.

3. Ноукова аргументация форму вання с&ыост!йного правового !нституту про договори на користування природшога ресурсами, що вклвчас до свого складу правое! пркпнеи про права та обов'язки CTopiH по договору. Доводиться доц1льн!сть розташування загаль-нкх полозень про договори на прнродокористування в аагальн!й частин! околог!чного права, а специф!чн! особлисост! договор!в на користування конкретними природняш ресурсами вапропонову-сться розташуватн в особлив!й частнн! при характеристик норыа-тавнкх припвс!в про користування конкретними природниыи ресурсами /землею, водам, л!сами, кадрами и т.д./.

4. Обгрутовуетъся необххд«сть розширеннл судового роэгля-ду еколопчних спор!в, :цо виникають з договхрних в^дкосин на користування природными ресурсами. Цэ зумавлено тим, що за умов ринку судовий оахист поруиенкх прав та {нтврэсхв виступае над!й-ним гарантом. Тому вир!шення як переддогов1рш« спор!в, так 1 спор!в, виникавчих в процесх виконання, роз!рвання I припннення договор!в вдлком виправдано-теоретична г практично, оск!льки та-киП порддок найб!лыа повно забезпечуе эахист !нтерес!в стор1н договору, доводиться нэобх1дн1оть розроблення специального комплексного нормативного акта у форм! положения про порядок укла-дення та виконання договор!в на користування природними ресурсами, в якому по виш и бути розташован! правов1 припкси, як! ре-гулюють ОСНОВН1 питания ДОГОВ1 ршк Е1ДН0СНН у 14 й сфер!. Пропо-нуеться структура цього нормативного акта. Вадання вказанного нормативного акта не виключае, а навпаки передбачае розробку типовюс /Еэгрцэтпс/ договор!в, правил на користування пэвшся природними ресурсами, напряклад, землею, водами, л!саии ! т.д. Щ типов! договори повинн! базуватися на припксах вказыюго положения. Внесен! такоя ракомендац! I по вдосконялеют двякгзг прз-пис!в законодавстеа, що регулювть окрем! питания.

Практичне значения дисертац!I ! опробац!я II результат!!!. Пауков! висновки дисертац! I можуть бути викорястто! в гграю-творч!й д!яльност1' конпетентнкх орган!в у процес! кодйф!кац!1 эаконодавства про договора на користування природадаси ресурсами, а такое у навчалыюыу процес! пря РЯйчекн! Тем про правовэ регулввання користування пестам природгдон ресурс«.** /явнл/ив, кадрами, водами, л1саии, тваркнштя св!той I т.д./ в юрвдичнгог вузах 1 вузах, дв викладаються загальн! положения правя.

По тем! дисертац!Т олубл! ковано «! с 1 м пауков»»* статтвй, робота дв1ч! обговорввалась на кафедр! вколог!«ного права УкраТи-

сько! вридично! академ!!. По результатах досл!дження над}слана допос1дна записка в Берховну Раду Укра1ни з обгрунтуванням не-обх1дност1 прийняття спец}ального нормативного акту про договори на користування природними ресурсами. По ыатер!алам дисер-тац}I эроблене наукове пов}домлення на кш|вдр} еколог!чного права.

Структура роботи. Виходячи 8 мети дисертащ I визначена II структура. Бона ы!стить вступ, три роздали, включахч! дев'ять параграф}в та висновок. В периоду розд}л! дана зогальна характеристика эаконодавства про договири на користування природними • ресурсами, класиф!кац}я договор1в про договхрну основу виник-нення права користування природними ресурсами. В другому роэ„!-л! анал1зуеться ЗМ1СТ д*4 0 80р!в на природокористування, порядок розгляду спор}в, виникаичих при укладенн! } виконанн} вкаэаних договор}в. В третьому розд1Л1 характеризуются основщ правое! засоби, як! забезпечуять належне виконання договор!в на природокористування, эокрема, питания правового регулювання еконо-111 ил ого стимулевання належного виконання договор! в, а також май-нова в!дпов1дальн!сть сторхн еа невиконання ! неналеяне виконання умов договору. В висновку дана структура вапропокованого нормативного акту.

ЗМ1СТ РОБОТИ

У вступ! в вагальноыу вигляд! викладен! основн! питания, як! досл!джуються у дисертацН, обгрунтовувться наукова алту-альнхсть теми, визначавться мета ! оавдання роботи, II наукова новизна, практична значения питань, як1 розглядаються, а також катодолог!чн! 1 теоретичнг основи дисертац!!.

Розд!л I "Загальна характеристика ваконодавства про договори на користування природними ресурсами". II перший параграф

Ь

присвячено роэнриттю поняття енолого-правового договору, його характорних ознак, а такояс рис, В1др!зняючих його вхд цив!льно-правового договору. На основ} анал}за дхюч&го законодавства, практики його застосування аколого-правовий догов:р визначаоть-ся як угода двох 1 б!льщ стор!н э приводу використання природ-нгос об'скт}в, 1х в!дтворекня i охорони навколканього природного соредовкща, в якому визначавться права та обов'язки сторхн для досягнення едино! мети при додермнн} еколого-правових приписав. Предметом цього договору е видносини, як! винйка»,ть у сфер! використання, в1дт2орення та охорони природних об,окт}в. його об'ектами виступають конкретн} земельн! дхлянкн, водоймища, л!-сов! дхлянки, Надра, тваринний свхт. В:дэначаеться, що !снув-чий у л:тератур! погляд про пряридоресурсовий догов!р в на зоп-с!и точним, тому у дисертацИ обгрунтовусться положения про то, 'цо найбхлып в!ршш сл}д було б назвати цзй догов}р еколого-пра-вовпы. Справа у тону, що у тепер}кн!й час вякорястання прярод- . нгпс ресурс} в безпосередно пов'язане з багатьш !кзтт еколог!ч-ними факторами! з в!дтвореннпа визначенних природшсс ой'ест}в; з охороною навколнинього природного серодоЕжда; а додерзанням установлениях еколог}чн!вг норматив!в } т.д. Тому предмет вколо-го-правового договору е б!льи ииракм в пор!внянн! 8 предаотоа природоресурсового договору.

У робот! показано, що еколого-правов! договори та цив!ль-но-правов! договори иають як загальн!, так 1 спецяф!чн! рпси. Загальнин виявляеться те, що в основ! 1х лезить згода стор!н. Вгдзнака 1х полягае у тому, що предметом еколого-пракосого дого- ■ вору ваступавть в!дпов!дн! еколог!чн! в!дносвни, тпи часом прэд-метом цив!льно-правового договору виступають в!дпов!ди! ыайнов! в!дносини. Суттево вона в!др!эняаться по об'ектш: у окояого-правовому договор! ними являсться конхретн! природа! об'вятя

hkí розвиваються tío cioIm природним законам, тодх як у цивхльно-правовому договор! об'ект&чи виступаютъ конкретнх мар.нов! блага. Aani вежлив! обставини обумовлюють i споцхф1 ку правового регу-лввання цих договоров. itpiu того, у еколого-правовому договор! додер-юння сторонами еколог1чних норматив! в являеться прхоритот-

Н5Ш.

На основ! аналхзу законодавства в дисертац!3£ зроблено вис-новок про те, що в TenepicHifi час по сут! сформувався caMOCTifi-ний правовиЯ iHcTirayi про еколого-npaEOBi договори. Хоча i в оагальних рисах, але в законодавств! викладет деям ochoehí положения ем!сту цих договор!в. Недолгом дхючого законодавства в ц!й частин! являсться ne4iTKÍ0Tb i непосл!довн!сть в визнан-н! догов!ркого правового тнстнтуту. Однак цз oolcím но означав, цо нема шдстав для твардаення про cümoctí Г,не хснуваиня цього правового 1истнтуту. Найб!льш припустимим потрхбно визнати, цо . тут необх!дна yai фj кагр я правових припис!в про еколого-праЕов! договори, оосередиши в цьому правовому Ьттитут! yci ochobhí та аагальн: npaBOBi приписи, що торкавться ycix вид!в околого-правових договор!в. Сл1д було б розм!стити даний правовий íhctu-тут у аагальн!!! частин! еколог!чиого права у роэдШ - природо-коркстування. Це не Еиклвчае того, цо в особливН! частин! еколо-г1чного права ыоауть бути вхдобрааон! cneiyupuiii рис и конкретно договор!в о врохувшшда специф!ки природннх об'ект!в. Обгрун-товуеться необх!дн!сть видання нормативного акту у форы! Поло-кення про порядок укладення та виконання договор!в на користу-вання природными ресурсами в УкраГн!, структура якого даеться в висновку дисертац!!.

В робот! велика уеага прид!лясться класифпсац! I еколого-правових договор!в /§ 2/. Класиф!кащя цих договор!в обумовлена ткм, до поряд о !снуваншш загальних ознак для ecíx договор!в

мають' ьисцэ визначен! специф!чн! ркси, характер)«} для окремих пидхв еколого-правогих договоргв, та диктус о сг?ою чергу оссбли-вост1 правового регулювання еколого-правових договор!в. Тому п робот: клйся^кацхя еколого-правових договоров проведена по предмету р1зновадност{ договору, сб'екту договору, правовому положении стор1.ч в договор!. По об'екту договори Д1ляться на земельно-правов1, л!со-правов!, водно-прагов! та 1на1 договора. Охрхм того, з основ! класиф1кацП лехять та!шд ! ц!льова направ-' ленгсть стор!н у договор!, напрнклад, для орендм природнгес рэ-сурс!з характерно багсто загальнгас ознак, тему догоп!р орендн

ЕЗД!ляеТЬСЯ В ОСОбЛИВИЙ ВВД ОКОЛОГО-ПравОБОГО ДОГОВОру. ДвЯ!НЯ.Я

спэц!:ф!чнкми рисами волод!с догов! р на в!дтворе!Шя природгеог сб'ект!в та охорсни навколганього пр;1родного серэдокпца /гико-нання охоронн!к глроприемстз, в!дновленнл природних сб'скт!в: еоднгсг, земельних, л!совгас ресурс!в I т.д./.

В дисертацП обгрунтовустьсл положения про те, цо еколого-правоснх догов!р в внэначениих Еипадках Е5:ступао сс.чост!йною п!дставоп п'.гнпгленнл праса на експлуатац!п г,!дпов!дк:пс природ-н:сс об'ект!в /§ 3/ без калвност! !1йисс радшнк: факт!в, щэ за-безпечуе сторонам наПб!льпу !н!щативу в здхАсненн! сео1х прав та обов'язк1в по-договору. За уиовамл розвптку ркнкових Е1ДНО-с:п! сл!д було б у нормативному порядку заирггштн правило, зр!дно э яким догов!р повинен бути переводной п;дстаЕоа перед !напш! поставами при виникненн! права на користувания, в!дтЕоре!Шй природних об'ект!в. Однак, сбгрунтовувчи н5обх!дн!оть птровадаан-ня даного правила, в робот! твердиться, що роэвиток догов!рноТ сапост!йност! стерп) не повинно протиставитись !снусч1ти еколог!ч-н;г-1 норматива;«, стандарта!«! та еколого-праЕОВИм припясаж

Роад!л 2 "Зм!ст договор!в на користуЕання пряроднямл ресурсами". Особлива увага в робот! прид!ляеться поняттю зм!сту дого-

вор!в на користування природними ресурсами /5 I/. Зм!ст еколого-правового договору визначаеться як сукупний склад його умов, що визначае права та обов'язки сторгн. Матер1альним аыхстом договору виступаютъ його умови, а правову форму цих умов утворсють права та обов'язки сторгн. Такий пгдх1д до розумхння змхсту еко-лого-правового договору вабезпечув едн!сть його эмхсту /умов договору/ та правово! форми зм!сту /права та Обов'язки стор!н/. В той же час дана ед»цсть зм1сту та форми припускав I вгдносну саыост!йн!сть як зм1сту договору, так 1 його правово! форми. Визначен! в договор! його умови безпосеродньо пов'язан! з при-родними об'ектами /земельными, водними та !ншими об'ектами/.

В зы!ст! договору прийнято розр!зняти !стотщ, звичн! та !на! уыови. Найваглившими уыоваыи еколого-правовкх договор!в в'являаться: вказ!вка про конкретний природний об'ект, з приводу котрого виннкають догов!рн! в!дносини, при цьому припускасть-ся багатооб'ектн!сть у конкретному договор:, який козе виступатн у фора! сукупност! к!лькох природних об'ект!в, або в сукугашст! природних та ыайнових об'ект!в. До числа найваяливхших умов еко-лого-правових договор!в в!дносяться2 цгна; строки внконання; додержання еколог!чних нораатнвгв ! л!м!т!в; в!дтворення та в!д-новлеиня природних ресурс!в; пол!пшекня Тх пк!сного стану. До число !ш1их умов взноситься! порядок заключения та виконання договор!в /його зм!нювання, роз!рвання, припинення та продовзен-ня/{ питания еколог!чного стккулгваннл налекиого виконання договор! в; вастосування санкц!й ва невиконання та неналежне виконання договор!в та !ншо. Бз! ц! положения досл!дасувться э врахуван-няа спец!ф!ки екологи-правових договор!в, закр!плено1 у еколо-г!чкоиу ваконодавств!.

У робот! обгрунтовуеться полохення про те, що ц!лком припус-Т1шо тлумачення умов еколого-правових договор! в, хоча у еколо-

Нчному законодавств! таха можливхсть не передбачена. Тут мояс-ливо використати по аналог!I приписи цив!льного эанонодавотва. У робот! м!стяться рекомендац!! про закр!плення у екологхчному законодавств! правою! мояливост! зд1йснення пратюзастосовнкми органами тлумачення визначенних полонень еколого-правових договор! в.

У дисертащ! зд!йсноно комплексний анал!з прав та обов'яз- . кхв стор!н у еколого-правових договорах /§ £/. Д^ано поняття еколог1чних правомочхй i еколог!чних обов'язк!в у цих договорах, в!дзначаеться, що права та обов'язки сторонами визначеоть-ся у в!дпов!дност1 до дхючого законодавства, з врахуванням эзаемних iHTepeciB CTopiH, рац!оналъного i налетного виконання ycix умов договору. При цьому тдкреслюеться, що у кожного конкретному еколого-правогому договор! права та обов'язки стор!н установлюгться з урахуванням конкретного об'екту договору, правового полояення CTopiH та !няих н90бх!дних фактор!в. Проведена класиркацхя прав та ибов'язкхп у договорах, як! niдрозд!ляють-ся на загальн!, спещальн! та imii права та обов'язки. 3 урахуванням спец}ф!ки об'ект1в еколого-правових договор!в права та обов'язки CTopiH повинн! визначатцся при неодн!нному забезпе-ченн! додери ання еколог!чних норматив!в, стандарт!в та !нагсс правил. Обгрунтовуеться мохллв!сть встановлення сторонами до-датков:« прав та обов'язк!в у процзс! виконання договор! в. Од-нак.вотановлення таких прав та обов'язк!в не сл!д направлятя на !стотне обмеяування !нтерос!о !ншо! сторона, а такоя - збитяо-для навколетнього природного середовища.

У робот! анал!зуеться законодавство про ем!нювання, роз!р-вання, припинення та в!дновлэння еколого-правових договор!в /53/. Стверддуеться, що в основ! вказаних д!й леяать срвдичн! факти. Вгдшчасться, що в дхсчсму законодавств! не (Иститься повного

перелхку гцдстав для зыхнювання, роз1рвакнл, припинення та ехд-новлення еколого-правових договор1в. При так1й правов1й основ! сторонам сл!д по взаенжй угод! самим визначати найб!льс ^стстга юридично значим! дП, якх приводять до виконання вказаних правовое явиц, В тих вкладках, коли сторони не пркходять до взаемно! эгоди по питаниям внесения хстотшог коректив до договору у про-цас! його виконання, вони мокуть звернутися до суду, арбхтражно-го суду для вирхшення виникших питань. У роботг докладно розгля-нут1 пхдстави зы!нэння, розхрвання, припинення та в!дновлення еколого-правових договор!в, проведено вхдмпйпсть мхж роз!рван-няы договору та його припиненням. Еизначено понятая перевакного права на вхдновлення /продоь.ення/ в визначеншк випадках около-го-правового договору. За ринкових умов продокження договору стас васливим фактором, який забезпочус стаб!льн!сть та тривал!сть догов!рнкх б1дносин. Бисловлен! рокоызндавд! по удосконаленню ваконодавства, регулюючого зд!йснення названиях юрвдичних дхй.

В дисертац!! всеб!чно анал!зуеться порядок розгляду спор!в, виникаючих з питань зм1сту договор!в /5 4/. Бхд)/1чаеться, що но-р!дко ще виникапть розб!яност1 шк сторонами як при заключенн! договору, так ! при його виконанн!. У еколопчноиу законодавств! не передбаченно порядок вир!шення переддогов!рних спор!в, виникаючих на стад!1 укладення еколого-правових договор!в. Однак не-урегульован!сть даного питания у еколог!чному законодавств! не е п!дставоп для в!дмови в вир!шенн! виникшого переддогов!рного спору. Пропонуеться у цих випадках керуватися цив!льним законо-давствоы по аналоги. 3 врахуванням далылого розвитку догов1рних в1днос8Н у природокористуванн! обгрунтовуоться необх!дн!сть нормативного вакр!плення у еколог!чному ааконодавств! .порядку вир!-швння спор!в, виникапчих при заключены! еколого-правових договора При цьому викладвн! рекомендац! I про диференц!рований розг-

ляд даних спор!в. Що стосусться правово! основи роэглдцу спор1в, як! виникають у процес! виконання еколого-правових договор!в, то вона м!стить деяк! положения про порадок вир!шення цього виду спор!в, хоча ! тут на уох питания виргяен! ч!тко ! посл!довно. Спори можуть виникати по деяким умовам договору, про эм!неннл його окремих умов, про припинення договору. лнал!з законодавства по питаниям розгладу спор!в, виникагчих при виконанн! околого-правових договор!в показав, що воно потребус !стотного покращан-ня. Так, у значн!й частит законодавство /за виклвченням земельного/ застар!ло, еоно не в!дпов!дае умовам переходу до ринку.

У робот! м1ститься також анал!з законодавства, регулшчого порадок вир!шеннл еколого-правовнх спор!в у адм$н!стративному порвдну компетентни.чн органами. Однак робиться висновок про не-обх!дн!стЬ законодавчого закр!плення розширення судового захнс-ту еколого-правкпя спор!в. Пропонуеться закр!п!гги у екологКт.о-ну законодавств! загальн! полояення про розгляд еколого-правових спор!в, що стосуетьсл деяких процедурних питань розгляду спор!в, е.чнинаючих при заклсченн! ! виконанн! договор!в, то 1х сл!д бу-ло б закр!пити у пропонуемому специальному нормативному акт!.

Розд!л 3 "Правов! форми, зебезпэчупч! налеяне виконання договор!в". У дисертац!I особлива увага звернена на правовэ за-безпечення економ!чного стимулювання надежного виконання еколого-правових договор!в /§ I/. Щдкреслюеться, що голоеши у стиыу-лвваш! в не застосування в1дпов!дальност!, а економ!чн! формл гпливу на сторонн у договор!, хоча в!дпов!дальн!сть такоа висту-паз як сачост!йна форма стимулвваннл нелегкого виконання догово-р!в. У робот! обгрунтовуеться висновок про те, г,о п!д стимулвван-ням'сл!д розум1ти як м!ри заохоченнл у люб!й форм!, так ! форма Б1ДПов!дальност!. В!дм!чаеться, що у еколого-праювих приписвх, регушопчих питания договор!в на використання природниг ресурс!в

не »Летят ься конкретн! ваохочувальн! мхри, стимулгачи належка виконання договор!в, тому сторони !нод! визначають сам! щ кцри при ааоючонш договоров, або зовс!м не визначають. 3 враху-ванням неурегульованност! у законодавств! даного питания пропо-нуеться розробити Загальн! матодичн! рекомендац! X, в яких повин-н! внайти воображения сл!дуючи положения: мета ! задач! стиму-лювання; форми матер!ального стимулювання} дкерэла затрат по стимулюванню природоохоронних заход!в ! рац! опального викоркстан-ня природних ресурс!в? п!дстави виплат матер!альних винагород за досягнення високих показник!в у використанн! природки ресурс! в в додераанням еколог!чних прав!л та охорони природного середо-внда; порвдок виплати матер!ально! в!шагороди; п!дстави позбав-лення оуй'ек^в в отриманн! матор!ального заохочування; поредок розглоду спор!в про прем!ювання та !нзе. Припускаеться мокли-в!сть на основ! Загальних рекомендац! й розробли спец! альте: рекомендац! й по галузев!й ознац! /наприклад, за використання земель, л!сових росурс!в, водних ресурс!в ! т.д./

У дисорТац!Х майнова в!дпов!дальн!сть стор!н за невикоНан-ня та наналеяне виконання умов договору /$ 2/ роаглядуеться як самост!йна правова форма, стимулввча надежно ьиконашя еколого-правових договор!в. Шститьсп у робот! Всеб!чнлй анал!з еколого-правовнх приш;с!в про майнову в!дпов!дальн!сть за поручения умов еколого-правових договор!в у процес! виконання. На основ! анал!ву ароблено висновок про те, що при ненадежному виконанн! договор!в можливе виникнення як економ!чно! шкоди у вигляд! зло-чин! в, так 1 еколог!чно! шкоди, яка представляе собою негативн! зи!нл стану природного середовища, визваного вабрудненням навко-лганього природного сервдовиша; висНаженням природних ресурс!в, руйнуванням вхолог!члис систем /В. В Петров/

Грунтовно проанал!зовано законидавство про порядок визначвн-

ия злочинхв, эапод!яних конкретнкм об'ентам при виконанн! догово-р!в. Багато э хснуючих нин! такс застар1ли, вони не яалпються стимулом надежного виконанля договор!в. Тому при застосуванн! втдпов}дальност! враховуються ц} дв! форми шкоди. Однак еколо-г!чнэ законодавотво не згадуе про еколог!чну икоду, хоча вхдпо-В1ДН1 його приписи в окремих випадках все ж припускають його в!д-шкодування. На основ! ¿тдечого законодавства визначена специф!ка щдл!ку еколигхчшгх збнтк!в, запод!яних еколог!чним об1 сктач при виконанн! .договор!в, вхдмхчена д!фэренща1ця дансго п!дл!ку э врахуванням конкретних природнкх об'ектхв Обгрунтовуеться мож-лив!сть субскд!арного застосування цив!льного законодавства при визначенн! збитмв у тих випадках, коли спецхалане еколоНчне ■ законодавотво нз регулюа порядок визначення зОитк!в. Дргументу-еться висновок про те, що сторони у договор! при вэаеии!й згод! мояуть встановлввати П1двш;ену майнову в!дпов!дальи!сть по эр!в-някню э Д1вчим законодавствон за грубо порушення улов договору сбо нашкснэ иовшганання умов договору.

У робот! зроблено пг.сновок про необя!дн!сть у концентропа-н!Я форм! у запропоновансму спец!альному нормативному акт! сик~ ласти ус! основн! спец!альн! пнтання майново! в!дпов!дальност! за порупенЯя умов еколого-правового договору ! еколог!чиого законодавства. Пропонуеться такс* у загальн!й фор.!! закр!п.чтя поняття еколог!чно! икоди.

У сисновку дисертацП коротко викладен! узагальнен! науков! зисновкп х пропонуеться структура запропонованого спец!ального нормативного акту, у якоиу були б воображен! ус1 ппташт эаклэ-чекня та виконання еколого-правових договор!в.

Основн! положения дисартац!! надрукован! в наступи;« роботах!'

I. Некоторые правовые вопросы соверсенствования природорэ-I?

сурсового законодательства //Правовая реформа и проблемы ее реализации.- Краснодар - I9b9- С. I09-III - у сйавторств1

2. Законодательство о договорах на пользование природными ' ресурсами нуждается в совершенствовании //Рад- право.- I99D.-

» I,- С. 43-47.

3. Правовая основа договоров на пользование природными ресурсами //Актуальные проблемы правовой реформы: Сб. науч. тр.-Киев, 1990.- с. 19-24.

4. Содержание.договоров на пользование природными ресурсами // Реформа политико-правовой системы советского общества и укрепление социалистического правопорядка.- Харьков, 1990.- С. 61-62,

5. Контроль Советов в процессе заключения и исполнения договоров в природопользовании /Дезисы научно-практической конференции. Актуальные проблемы совершенствования деятельности местных Советов народньк депутатов в условиях перестройки.- Харьков, 1990.- с. I2I-I22.

6. Совершенствование правовых форм использования земель населенных пунктов //Актуальные проблемы формирования правового государства. Краткие тезисы докладов и научных сообщений.- Харьков, 1990.- С. I69-I7I - у cniавторств!.

7. Разрешение споров, вытекающих иа договоров на пользование природными ресурсами //Рад. право.- 1991,- V 3 - С. 21-25.

Ё. Классификация договоров на пользование приррдньыи ресурсами //Новое политико-правовое мипление и реализация правовой реформы: Сб. науч. тр.- Кие в, 1991 - С. I04-II0.

2015 © LawTheses.com