АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ по праву и юриспруденции на тему «"Новый курс" Ф.Д. Рузвельта и эволюция гражданскогоправа США.»
.іо
КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ Г. ~ С'"л Г імені ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
ПЛ0ТНІК0ВА Тетяна Валентинівна
УДК 34.01(091)(73)
“НОВИЙ КУРС” Ф.д. РУЗВЕЛЬТА ТА ЕВОЛЮЦІЯ ЦИВІЛЬНОГО ПРАВА СІЛА
Спеціальність 12.00.01 - теорія та історія держави і права;
історія політичних та правових вчень
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук
Київ - 1998
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі теорії та історії держави і права юридичноп факультету Запорізького державного університету Міністерства освіти Ук раїни.
Науковий керівник: доктор історичних наук
І Федоров Констянтин Георгійович
професор кафедри теорії та історії держави і права Запорізького державного університету
кандидат юридичних наук, доцент Бичківський Олексій Петрович, завідувач кафедри цивільного права Запорізького державного університету
Шевченко Олександр Оксентійович,
професор кафедри теорії та історії держави і права
Київського університету імені Тараса Шевченка
кандидат юридичних наук Кобрінська Світлана Богданівна, доцент кафедри теорії та історії держави і права Чернівецького державного університету імені Ю. Федьковича
Офіційні опоненти: доктор юридичних наук
Провідна установа: Національна юридична академія імені Ярослава
Мудрого
Захист відбудеться 25 вересня 1998 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.04 по захисту дисертацій на здобута наукового ступеня доктора юридичних наук при Київському університет імені Тараса Шевченка (252017, м. Київ, вул. Володимирська, 64).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського університет; імені Тараса Шевченка (252017, м. Київ, вул. Володимирська, 64).
Автореферат розісланий “
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
кандидат юридичних наук, доцент С.В. Бобровник
Актуальність теми дослідження
Необхідність проведення досліджень впливу “нового курсу” Ф.Д. Рузвельта на розвиток цивільного права США зумовлюється нарівні з суто науковою цікавістю проблеми її практичною значимістю для розвитку інститутів держави і права України та теоретичною -- для розвитку науки теорії та історії держави і права. .
Вивчення історично-правового досвіду “нового курсу” подолання наслідків економічної кризи та стимулювання ділової активності цікавить дедалі ширше коло людей. Це пояснюється тим, що зараз Україна як і всі інші постсоціалістичні країни шукає свій шлях до змішаної, багатоукладної економіки, де б існували як ринкові відносини, так і державне регулювання. У ході економічних перетворень, що відбуваються в Україні, здійснюється перегляд багатьох теоретичних уявлень, категорій та концепцій. У суспільній свідомості перемагає ідея ринку, ринкової економіки, народжується розуміння того, що при переході до ринкових відносин необхідна правова база, тобто держава має гарантувати дійсний правовий порядок як умову функціонування ринку, встановлення загальних правил та умов господарської діяльності, самостійність та незалежність господарських суб’єктів у прийнятті рішень.
Було б великою помилкою просто копіювати чужий досвід, необхідно враховувати своєрідні умови, за яких починаються процеси перетворень. Конкретні проблеми сучасності можуть бути розв’язані тільки для них придатними засобами, через гармонійне поєднання в межах єдиного творчого процесу використання вже реалізованих рішень з винайденням нових. Це стає можливим лише за умов критичного опанування історично-правовим досвідом різних країн.
За умов швидких змін інститутів держави і права, яких зазнає сучасна Україна, значний інтерес викликає дослідження як самих законодавчих заходів “нового курсу” з подолання наслідків економічної кризи, так і їх безпосереднього та опосередкованого впливу на цивільне право США. Дослідження в даній галузі мають істотне значення для виявлення діалектичного зв’язку між шляхами досягнення безпосередніх, поточних соціально-економічних завдань політики та довгостроковими змінами в цивільному законодавстві.
Підставами для розробки теми є усвідомлення того, що у працях попередників увага здебільшого приділялася соціально-політичним аспектам “нового курсу”; визнання необхідності цілеспрямованого правового аналізу законодавчих заходів “нового курсу” з стимулювання ділової активності; необхідність висвітлення раніше не вивченої проблеми еволюції провідних
інститутів цивільного права США під впливом “нового курсу”.
Вихідними даними для розробки теми є пошук сучасною Україною шляхів виходу з економічної кризи та перехідний стан її цивільного права. Несталість економічних умов негативно впливає на політичну стабільність, гальмує процес розбудови незалежної держави. Тому забезпечення сприятливих обставин для розвитку національного підприємництва та створення ринкового механізму, що неможливе без удосконалення цивільного права, є важливою функцією держави.
Актуальність теми дисертації визначається необхідністю створення неупередженої картини правового регулювання економіки США, наукового дослідження законодавчих заходів “нового курсу” Ф.Д. Рузвельта з подолання наслідків економічної кризи та їх впливу на подальший розвиток цивільного права США, дослідження придатності історичного досвіду США виходу з економічної кризи за умов сучасної України.
Предметом дисертаційного дослідження є відносини, урегульовані нормами права, що виникають у суспільстві між державою та суб’єктами економічної діяльності, між суб’єктами економічної діяльності безпосередньо, між суб’єктами економічної діяльності та споживачами, між державою та фізичними особами у зв’язку з регулюванням майнових та пов’язаних з ними особистих немайнових відносин, встановленням відносин власності, закріпленням порядку укладання та виконання угод.
Об’єктом дисертаційного дослідження є вплив законодавчих заходів “нового курсу” Ф.Д. Рузвельта з стимулювання ділової активності на розвиток цивільно-правових норм, що регулюють діяльність банківської системи, визначають принципи політики зовнішньої торгівлі, закріплюють за державою право на винахід, надають державний захист споживачам у різних економічних ситуаціях, регулюють порядок укладання договорів, гарантують їх виконання, регулюють діяльність корпорацій, регламентують порядок визнання особи банкрутом та її реорганізації.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами
Тема дисертації була затверджена 02 січня 1992 року науково-технічною радою Запорізького державного університету та відповідає проблематиці досліджень кафедри теорії та історії держави і права. Вибраний напрямок досліджень тісно пов’язаний з викладанням учбових курсів як історії держави і права зарубіжних країн, так і теорії держави і права. Він наочно демонструє процес виникнення нових внутрішніх функцій держави за суспільно-економічних умов, що зазнають змін. Насамперед, це функція соціального компромісу та економічна функція, яка полягає у стимулюванні ділової активності, правовому регулюванні економіки, здійсненні еко-
з
номічних реформ, тощо.
Напрямок тісно пов’язаний і з галузевими та державними планами та програмами. Він дає змогу більш глибоко зрозуміти завдання розбудови незалежної держави в Україні, робити обгрунтовані висновки щодо придатності конкретного історично-правового досвіду подолання економічної кризи за умов сучасної України, передбачати безпосередні та непрямі наслідки законодавчих заходів з стимулювання ділової активності, усвідомити багатоплановий зв’язок між політикою уряду з подолання економічної кризи та змінами в цивільному праві.
Мета і завдання дослідження
Головною метою даної дисертації є показ безперервності, історичної зумовленості та поступальності розвитку провідних інститутів цивільного права. Засобом досягнення мети є дослідження законодавчих заходів “нового курсу” Ф.Д. Рузвельта з стимулювання ділової активності, їх ролі у становленні правового регулювання економіки СІІІА та для подальшого розвитку цивільного права США.
Завданнями, які необхідно вирішити для досягнення поставленої мети, тобто завданнями дослідження, є виявлення змісту правового регу-пювання як форми управлінського впливу, висвітлення конкретно-історичних умов, за яких почався процес перетворень у федеральному регулюванні економіки США, аналіз законодавчих актів різних періодів, їх порівняння та виявлення тенденцій змін і подальшого розвитку. В дисертації автор намагається накреслити своє бачення складної та недослідженої заніше проблеми еволюції цивільного права США під впливом “нового <урсу”.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в наступному:
-- визначено межі державного регулювання економіки США, як це :клалося історично;
-- розглянуто аспекти “нового курсу”, що не були досліджені раніше, і саме його безпосередній та опосередкований вплив на розвиток щвільного права США;
- здійснено аналіз законодавчих заходів “нового курсу” з стимулю-зання ділової активності;
- здійснено аналіз стану цивільного права на різних етапах його роз-зитку;
- автором самостійно розроблена методика дослідження законодав-іих заходів “нового курсу” з метою визначення допустимої міри обмеження приватно-підприємницької ініціативи;
- автором самостійно розроблена методика дослідження безпосеред-
нього та опосередкованого впливу “нового курсу” на стан цивільного права США;
-- зроблено висновки щодо придатності історичного досвіду США для сучасної України.
На захист виносяться наступні положення:
-- напрямки державного стимулювання економіки з метою її пожвавлення за різних конкретно-історичних обставин у США за часів “нового курсу” та в сучасній Україні значно різняться;
-- законодавчі заходи “нового курсу” виявили тісний зв’язок короткочасних економічних заходів з довгостроковими тенденціями змін як у праві, так і в суспільному житті взагалі;
- законодавчі заходи “нового курсу” з стимулювання ділової активності у сфері промисловості започаткували довгострокові тенденції змін у цивільному праві, а саме: комплексний підхід до вирішення нагальних економічних проблем; визнання необхідності надання захисту дрібному підприємництву від знищення чи придушення великим бізнесом; зменшення несправедливої практики в діловій діяльності; партнерство держави і бізнесу; стимулювання збільшення попиту на американському ринку та розширення збуту місцевих товарів; визнання права держави на винахід; проголошення поза законом дискримінування в ціні для покупців, надання захисту від нечесної конкуренції покупцям, громадськості та виробникам;
-- під впливом законодавства “нового курсу” відбулися значні зміни в договірному праві: визнається можливість обмеження вільності договору; закріплене положення про зв’язаність особи, що запропонувала укласти договір, зробленою нею пропозицією; посилюється загальна доктрина обов’язковості виконання договорів; поширилось поняття “особа” на уряд чи урядовий підрозділ як закріплення в теорії цивільного права економічної функції держави; застосування спрощених тимчасових методів укладання угод сприяло можливості змін форми укладання договору в майбутньому;
-- під впливом законодавства “нового курсу” сталися певні зміни в корпоративному праві: відбулося виділення корпорацій, що створюються для здійснення цілей уряду, в окремий вид урядових; урегульовано порядок продажу цінних паперів корпорацій на міжштатівському ринку, та порядок продажу цінних паперів корпорацій; визнаються суб’єктами спеціальної регуляції корпорації з активом більш як п’ять тис. дол. та з цінними паперами видатного класу, якими при створенні володіють більш як 500 акціонерів;
- значення норм законодавства “нового курсу” для теорії цивільного права полягає в доведенні можливості суттєвих змін у провідних інститу-
ах цивільного права. Загальна тенденція змін полягає у спрощенні та вільненні від надлишкових формальностей при збереженні норм захисту умлінного суб’єкта підприємницької діяльності від можливої несумлінної іовєдінки контрагента;
- “новий курс” зумовив комплексні зміни у цивільному праві, його плив мав характер як безпосереднього, так і опосередкованого;
-- безпосередній вплив полягав, крім збільшення обсягу економічної )ункції держави як результат практики урядового втручання у приватне ідприємництво, в започаткуванні довгострокових тенденцій змін, що роз-ивалися далі, таких як лібералізація зовнішньої торгівлі США та за-ладання принципів її сучасної політики; визначення напрямку подальшого озвитку системи регулювання діяльності банків; запровадження страху-ання банківських вкладів населення з метою надання захисту спожива-ам;
-- опосередкований вплив “нового курсу” полягав у з’ясуванні прак-ичного значення інституту банкрутства; сприянні усвідомленню того, що анкрутство не є провиною особи; формуванні теорії нового старту чесного оржника; усвідомленні необхідності надання державою захисту спожива-ам як найбільш вразливій стороні ринкових відносин.
Практичне значення одержаних результатів Теоретична та практична значимість дисертації полягає в тому, що її оложення і висновки спрямовані на висвітлення впливу законодавчих за-одів уряду з стимулювання ділової активності на розвиток цивільного рава за конкретних умов у США, що є актуальним за умов розбудови не-алежної держави в Україні та перехідного характеру її цивільного права. Методики, розроблені автором, можуть бути використані при дослідженні а прогнозуванні прямого та непрямого впливу на подальший розвиток ивільного права заходів уряду країни, насамперед України, з подолання кономічної кризи та стимулювання ділової активності. Крім того, резуль-ати дослідження становлять певний інтерес для здійснення подальших ці-еспрямованих наукових досліджень з окремих питань державного регулю-ання економіки. Матеріали дисертації можуть бути вже зараз використані процесі викладання курсу історії держави і права зарубіжних країн, еорії держави і права.
Апробація результатів дисертації
Результати досліджень, які включено до дисертації, оприлюднено на аких науково-практичних конференціях: “Концепція розвитку законодав-тва України”, травень 1996 року, Київ; присвяченій пам’яті професора зедорова К.Г., червень 1996 року, Запоріжжя; “Проблеми соціального за-
хисту в Україні”, червень 1996 року, Чернігів; Регіональній міжвузівській “Концепція формування законодавства України”, березень 1997 року, Запоріжжя; II, присвяченій пам’яті К.Г. Федорова, травень 1997 року, Запоріжжя; II міжрегіональній “Концепція формування законодавства України”, листопад 1997 року, Запоріжжя.
Результати дисертації опубліковано у 2 наукових журналах, у 6 збірниках матеріалів та тезах конференцій (4 статті та 3 тези).
Структура дисертації
Дисертація складається з вступу, п’ятьох розділів, поділених на дев’ять підрозділів, висновків та списку використаних джерел. Усі розділи дисертації змістовно пов’язані та підпорядковані завданню більш грунтовного висвітлення єдиного питання зв’язку “нового курсу” з еволюцією цивільного права США. Повний обсяг дисертації 156 сторінок, у тому числі 13 сторінок списку використаних джерел кількістю у 184 найменувань.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ
У вступі розкриваються сутність і стан наукової проблеми та її значимість, підстави і вихідні дані для розробки теми, обгрунтовується актуальність теми дослідження за умов економічних змін в Україні, визначено предмет та об’єкт дослідження, зв’язок роботи з науковими програмами, мету і завдання дослідження, доведено його наукову новизну, вказано практичне значення одержаних результатів, апробацію результатів дисертації та положення, що виносяться на захист.
Розділ 1 Огляд літератури за темою та вибір напрямків досліджень містить огляд літератури про “новий курс”, у якому критично висвітлені праці попередників.
У США видано багато книг про “новий курс” спеціалістами в різних галузях - істориками, політологами, економістами, соціологами, юристами. До спільних моментів у різних за профілями праць належить насамперед визнання “нового курсу” як періоду становлення у США “держави загального добробуту”. Особливістю праць політологів є розгляд соціальних реформ “нового курсу” як втілення принципів Конституції США, що зобов’язує уряд “піклуватися про загальний добробут” [1]. Прикладом грунтовного аналізу державних та суспільних перетворень за часів Ф.Д. Рузвельта є дослідження Р. Хофстедтера, в якому велика увага приділяється розкриттю змісту функції соціального компромісу та доказу того, що держава начолі з Ф.Д. Рузвельтом була нейтральною, бо
[1] МсСату і. Атегісап СіоуегптегЛ. - М.У., 1957. - Р. 211.
“піклувалася всіма” [1].
Історична література з “нового курсу” російською мовою досить численна. За напрямками проведених досліджень можна зробити наступну класифікацію. В дослідженнях загального характеру, здійснених В.І. Ланом, В.Л. Мальковим, Д.Ф. Наджафовим, М.В. Сівачовим [2] подано нариси соціально-політичної історії “нового курсу”, найважливіших аспектів діяльності президента Рузвельта, його внутрішньої політики та дипломатії. В цих працях “новий курс” представлений як різновид буржуазного реформізму.
У працях авторів В.П. Золотухіна, Є.Ф. Язькова [3] акцентується увага на неоднорідному ставленні фермерських мас до аграрної програми уряду. Цілеспрямоване глибоке історичне дослідження ставлення до реформ “нового курсу" монополістичної буржуазії здійснено 0.0. Кредером [4]. Питаннями “нового курсу” традиційно цікавляться економісти [5].
Досліджень “нового курсу”, здійснених юристами, значно менше. Насамперед, це прапороносна стаття Б.С. Громакова про законодавче регулювання промисловості та сільського господарства в межах “нового курсу” [б]. Стаття носить програмний характер та спрямовує на подальші дослідження проблеми. Процес становлення та розвитку адміністративного права під впливом “нового курсу” висвітлюється у праці Г.М. Нікерова [7]. Більшість історико-правових досліджень “нового курсу” стосується питань соціальної політики та трудового законодавства [8].
[1] Hofstadter R. The Age of Reform. From Bryan to Roosevelt. -- N.Y., 1956.
[2] Лан В.И. США от первой до второй мировой войны. - М., 1976; Мальков В.Л., Наджафов Д.Ф. Америка на перепутье 1929-1938. Очерк социально-политической истории “нового курсз" в США. -- М.: Изд-во “Наука”, 1967; Мальков В.Л. "Новый курс” в США. Социальные движения и социальная политика. -М., 1973; Сивачев Н.В. Политическая борьба в США в середине 30-х годов XX века. - М., 1966.
[3] Золотухин В.П. Фермеры и Вашингтон. -- М., 1968; Язьков Е.Ф. Стачечное движение сельскохозяйственного пролетариата США в 1929-1935 гг. - М., 1962.
[4] Кредер А.А. Американская монополистическая буржуазия и “новый курс” 1933-1940. - Саратов: Изд-во Саратовского ун-та, 1988.
[5] Далин С. Экономическая политика Рузвельта. - М.: Гос. соц.-экон. изд-во, 1936; Коломойцев В.М. Сто днів президента Рузвельта. -- К., 1997; Алексеев А.В. Экономические аспекты “нового курса” Ф. Рузвельта. Дисс... канд. экон. наук. -- М., 1987.
[6] Громаков Б.С. Законодательное регулирование промышленности и сельского хозяйства в период “нового курса” Рузвельта / / Учен. зап. ВЮЗИ. - М., 1970. -- Вып. 21. -- Ч. 2.
[7] Никеров Г.ІІ. Административное право США. - М., 1977.
[8] Борисюк В.И. США: у истоков современной антирабочей политики. - М., 1982; Иванов С.В. “Война с
бедностью" Ф.Д. Рузвельта. Социальные программы нового курса в США. -- Изд-во Саратовского ун-та.,
1989; Сивачев Н.В. Правовое регулирование трудовых отношений в США. - М., 1972; Шкундин М.З. К истории государственно-монополистической социальной политики США (1929-1939). -- М., 1980; Баглай М.В. Социальная деятельность империалистического государства (политические и правовые аспекты). Дисс. ... д-ра юрид. наук. - М., 1967.
На підставі вищезазначеного робиться висновок, що у працях попередників найбільш висвітленими є соціально-політичні аспекти “нового курсу” на фоні загальної тенденції до розвитку напрямків історичного та економічного дослідження. Разом з тим залишилися недостатньо вивченими суттєві питання, що становлять важливі правові аспекти “нового курсу”. Зовсім поза увагою науковців залишилася складна та цікава проблема еволюції цивільного права США під впливом “нового курсу”.
Розділ 2 Загальна методика та основні методи досліджень містить обгрунтування вибору напрямку досліджень, розкриття основних методів вирішення завдань та їх порівняльні оцінки, виклад загальної методики проведення дисертаційних досліджень.
Насамперед, у дисертації для розуміння державно-правових явищ застосовуються загальнофілософські підходи, які мають для досліджень загальне методологічне значення. Це матеріалістичний та ідеалістичний методи у їх діалектичному взаємозв’язку. Довгий час у вітчизняній науці ці підходи розглядалися як протилежні, ідеалістичний підхід заперечувався як ненауковий. Визнавався лише матеріалістичний підхід до розуміння як державно-правових явищ, так і історії взагалі, згідно якого джерелом виникнення держави і права є економічний базис та виробничі відносини, які зумовлюють існування класів та класового панування [1]. Для сучасного стану розвитку науки характерне визнання ідеалістичного розуміння історії (нарівні з матеріалістичним) як системи поглядів, у якій ідеям, теорії, свідомості людей відведено місце визначальної сили суспільного розвитку [2].
Основними методами, застосованими в дисертації, є конкретно-наукові, прикладні методи дослідження держави і права: порівняльно-правовий аналіз (порівняльне правознавство), системний аналіз, конкретно-історичний аналіз, структурно-функціональний аналіз.
Розділ 3 Правове регулювання економіки США складається з трьох підрозділів. У розділі розглядається правове регулювання як засіб державного впливу на стан економіки, за якого держава виконує деякі функції суспільного контролю над економікою при збереженні приватнокапіталістичного підприємництва.
У підрозділі 3.1. з’ясовується зміст правового регулювання як однієї з функцій організуючого правового впливу на суспільні відносини. Визначається його сутність як складової частини змісту державного регулювання, здійснення ним важливої функції стабілізації суспільства. Розглядаються властивості правового регулювання, його залежність від
[і] Теория государства и права/ Под ред. С.С. Алексеева. - М.: Юрид. лит., 1985. - С. 11.
12] Котюк В.О. Теорія права. Курс лекцій: Навч. посібник для юрид. фак. вузів. -- К.: “Вентурі”, 1996. -С. 11.
ряду об’єктивних та суб’єктивних чинників, багаторівневий характер його впливу на суспільні відносини, його сфера та механізм. Зазначається, що завжди існує зв’язок між змінами у правовому регулюванні різних сфер життя та соціальними й економічними змінами, але він усвідомлюється членами суспільства через певний відрізок часу та в опосередкованій формі.
Найбільш поширеним є визначення правового регулювання як державної форми впливу на суспільні відносини, що здійснюється за допомогою норм права та інших юридичних засобів [і].
Автор поділяє думку фахівців [2], що регулювання означає введення предмету регулювання в певні межі і забезпечення його діяльності в цих межах та збереження певного стану системи, головних параметрів її е заданих межах через безперервне контролювання та упорядковуючий вплив на неї у випадках відхилення від заданого режиму. Тому можливим є визначення правового регулювання як закріплення у правових нормах певних суспільних відносин, забезпечення умов їх існування при збереженні стабільності існуючого суспільного ладу через безперервне контролювання та упорядковуючий вплив на них правовими засобами у випадках їх порушень.
У підрозділі 3.2. простежується історичний розвиток федерального регулювання бізнесу у США, здійснено правовий аналіз антимонопольного законодавства як класичного прикладу втручання в економіку, розглядається сучасний стан регулювання.
Антимонопольне законодавство не містить детальних регулюючих вимог, а складається з декількох загальних положень, що містять умови підтримання конкуренції, спрямовані на запобігання монополізації ринку, антиконкурентним злиттям, змові про ціни, дискримінації в цінах та іншим обмеженням торгівлі. Головним принципом законодавства є визнання ознакою монополії не великого розміру компанії самого по собі, навіть не великого обсягу ринку, що контролюється нею, а існування монополістичних намірів та достатньої ринкової влади для їх здійснення.
Значна увага приділяється сучасному періоду, висвітленню обставин, за яких ринковий підхід не функціонує достатньо ефективно та виникає необхідність у державному регулюванні, з’ясовуються шляхи правового сти-
[ 11 Юридичний словник. /За ред. Б.М. Бабія та інш. - Вид. 2. - К.: Головна редакція укр. рад. енцік-лопедії, 1983. - С. 622; Андрусяк Т.Г. Теорія держави та права: Підручник. - Львів: Фонд “Право для України”, 1997. -- С. 141.
[2] Дюрягин И.Я. Право и управление. - М., 1981. - С. 84 86; Социальные и государственно-правовые аспекты управления в СССР. - К.: “Наук, думка”, 1978. - С. 53, 55-56; Новик И.Б. О моделировании сложных систем (философский очерк) . - М., 1965. - С. 110.
мулювання ділової активності [і]. Регулювання необхідно, бо для реального ринку характерне сполучення елементів конкуренції з недосконало-стями, що їх вносять монополії. Воно дає змогу коректувати механізм ринку для задоволення суспільних потреб у товарах та послугах колективного користування.
Правове стимулювання ділової активності в цілому спрямоване на прискорення економічного розвитку суспільства. Воно здійснюється через надання податкових пільг, тобто пільгове зниження податкових зобов’язань перед державою; виключення з регулюючих законів, тобто цільове послаблення державою своїх законодавчих вимог; захист винаходів та надання державних патентів приватному капіталу [2].
У підрозділі 3.3. розкривається значення для нормального функціонування економіки США державного регулювання бізнесу та місце “нового курсу” в його становленні. Зазначається, що на даний час державне регулювання ділової активності не має надзвичайного антикризового характеру та здійснюється на постійній основі. На стан сучасного федерального регулювання значною мірою вплинув “новий курс”, який розширив економічну функцію держави, започаткував провідні засади її економічної активності, сформував важливі напрямки її співпраці з бізнесом, спрямував її діяльність на сприяння розвитку бажаних економічних відносин, стимулювання динамізму та ефективності економіки.
Розділ 4 Законодавчі заходи “нового курсу” Ф.Д. Рузвельта з стимулювання ділової активності складається з трьох підрозділів.
У підрозділі 4.1. здійснено детальний правовий аналіз законодавчих заходів з стимулювання ділової активності у сфері промисловості.
Розкрито, що законодавчі заходи “нового курсу” з стимулювання ділової активності у сфері промисловості є за своєю суттю надзвичайними заходами, але їх значення значно ширше за досягнення безпосереднього економічного ефекту, бо вони започаткували довгострокові тенденції змін у цивільному праві, а саме:
-- комплексний підхід до вирішення нагальних економічних проблем, визнання необхідності надання захисту дрібному підприємництву від знищення чи придушення великим бізнесом, зменшення несправедливої практики в діловій діяльності, партнерство держави і бізнесу (Закон про відновлення національної промисловості 1933 року);
[1] Клучи Д. Государство, бизнес и экономика // США: Экономика. Политика. Идеология. - 1995. -№4. - С. 42-46; №6. - С. 37-42; №9. - С. 51-56; №12. - С. 26-31.
[2] Нарышкина Р.Л. США: государство и частный сектор. Гражданско-правовые отношения. - М.: “Юрид. лит.”, 1976. - С. 57-58.
-- стимулювання збільшення попиту на американському ринку та розширення збуту місцевих товарів (закон “Купуйте американське” 1933 року);
-- визнання права держави на винахід (Закон про управління долини ріки Теннесі 1933 року);
-- проголошення поза законом дискримінування в ціні для покупців, надання захисту від нечесної конкуренції покупцям, громадськості та виробникам (Закон Робінсона-Патмана 1936 року).
У підрозділі 4.2. здійснено детальний правовий аналіз законодавчих заходів “нового курсу” в банківській і кредитній сфері, висвітлено посилення прямого державного регулювання в цих сферах. Зроблено правовий аналіз законодавчих заходів у зовнішній торгівлі, що закріпили політику іібералізації зовнішньої торгівлі як результат максимального стимулювання ;кспорту.
З’ясовано, що “новим курсом” були започатковані тенденції поси-пення прямого регулювання банківської і кредитної сфери та лібералізація зовнішньої торгівлі, а саме:
-- суттєве порушення традиційної автономії Федеральної резервної системи, запровадження страхування всіх депозитів банків, що входять до Федеральної корпорації з страхування депозитів, від ризику банківських Занкрутств, розмежування функцій інвестиційних та комерційних банків з яетою обмеження використання комерційного кредиту в біржових спекуляціях, встановлення контролю над випуском акцій та тим самим за діяль--іістю інвестиційних фірм (Закони про банківську діяльність 1933 та 1935 зоків);
-- встановлення урядового контролю над сферою грошового обігу [Об’єднана резолюція конгресу про скасування золотого забезпечення уря-іових зобов’язань 1933 року, Закон про золотий резерв, Закон про купівлю ;рібла 1934 року);
- встановлення контролю над торговельними акціями та тим самим іа діяльністю біржи, реєстрація кожного випуску акцій з метою іапобігання надання дезіформації, заборона під загрозою кримінальної кари Зудь-яких маніпуляцій з цінами на акції та встановлення щорічної звітності юрпорацій перед Комісією з цінних паперів та біржи, зобов’язання юмпаній, що випускають акції, повно розкривати інформацію про свій фінансовий стан, захист інтересів вкладників, здійснення заходів адміністративного впливу та збудження судових справ проти порушників федерального законодавства (Закон про цінні папери 1933 року, Закон про дінні папери та біржу 1934 років);
- максимальне стимулювання експорту американських товарів, політика лібералізації зовнішньої торгівлі, зниження тарифів мит на взаємній основі стосовно кожного виду товару на принципі виключно пропорційного та індивідуального обміну тарифними знижками з іншими країнами (Закон про торговельні угоди на основі взаємності 1934 року);
- заборона під загрозою застосування кримінального покарання приватним особам укладати фінансові угоди з урядами іноземних держав, які не розрахувалися з урядом США за своїми договірними зобов’язаннями (Закон Джонсона 1934 року).
'У підрозділі 4.3. розкривається значення законодавчих заходів “нового курсу” з стимулювання ділової активності. Висвітлюється, що зміни, спричинені “новим курсом”, відносилися до різних сфер життя. Зазначено, що напрямки державного стимулювання економіки з метою її пожвавлення за різних конкретно-історичних обставин у США періоду “нового курсу” та в сучасній Україні значно різняться.
Розділ 5 Еволюція цивільного права США складається з трьох підрозділів. У підрозділі 5.1. досліджено зміни у провідних інститутах цивільного права.
Розкрито, що в договірному праві відбулися такі зміни:
визнається можливість обмеження вільності договору (закон “Купуйте американське” 1933 року);
- закріплене положення про зв’язаність особи, що запропонувала укласти договір, зробленою нею пропозицією, посилюється загальна доктрина обов’язковості виконання договорів, застосовуються спрощені методи укладання угод (Закон про відновлення національної промисловості 1933 року);
-- поширилось поняття “особа” на уряд чи урядовий підрозділ як закріплення в теорії цивільного права економічної функції держави (Закон про чесне кредитне звітування 1970 року);
Розкрито, що в корпоративному праві відбулися такі зміни:
- відбулося виділення корпорацій, що створюються для здійснення цілей уряду, в окремий вид урядових (Закон про управління долини ріки Теннесі 1933 року);
- урегульовано порядок продажу цінних паперів корпорацій, визнаються суб’єктами спеціальної регуляції корпорації з активом більш як п’ять тис. дол. та з цінними паперами видатного класу, якими при створенні володіють більш як 500 акціонерів (Закон про цінні папери 1933 року, Закон про цінні папери та біржу 1934 року).
Виведено, що значення норм законодавства “нового курсу” для теорії
цивільного права полягає в доведенні можливості суттєвих змін у провідних інститутах цивільного права. Загальна тенденція змін полягає у спрощенні та звільненні від надлишкових формальностей при збереженні норм захисту сумлінного суб’єкта підприємницької діяльності від можливої несумлінної поведінки контрагента.
У підрозділі 5.2. розглянуто розширення економічних функцій держави. Через правовий аналіз доведено, що під впливом “нового курсу” формувалися важливі напрямки співпраці держави та бізнесу, такі як економічна оцінка ефективності урядових програм; надання цільового піль-'ового кредитування під низькі проценти компаніям для заміни виробни--іого обладнання на більш досконале через купівлю виключно американської продукції; використання прямих державних субсидій для розвитку іриватного підприємництва; розмежування великого та малого бізнесу, підтримка малого; запровадження ринку федеральних контрактів на розробку та реалізацію нововведень; широке застосування податкових пільг щя стимулювання ділової активності; розпорядження державою патентом ік засіб непрямого регулювання економіки.
У підрозділі 5.3. досліджено безпосередній та опосередкований вплив ‘нового курсу” на стан цивільного права США. Встановлено, що безпосередній вплив полягав, крім збільшення обсягу економічної функції держави ж результат практики урядового втручання у приватне підприємництво, в іапочаткуванні довгострокових тенденцій змін, що розвивалися далі, таких ік:
- лібералізація зовнішньої торгівлі США та закладання принципів її :учасної політики (Закон про торговельні угоди на основі взаємності 1934 юку);
-- визначення напрямку подальшого розвитку системи регулювання цяльності банків (Закони про банківську діяльність 1933 та 1935 років);
-- запровадження страхування банківських вкладів населення Зако-іами про банківську діяльність 1933 та 1935 років з метою надання за-шсту споживачам. Ця тенденція з часом розширилася до масштабів пра-ювого регулювання різноманітних економічних ситуацій з метою забезпе-іення прав споживачів.
З’ясовано, що важливі складові частини сучасного федерального за-данодавства склалися під опосередкованим впливом “нового курсу”, який толягав у:
- з’ясуванні практичного значення інституту банкрутства, сприянні усвідомленню того, що банкрутство не є провиною особи, формуванні теорії необхідності надання нового старту чесному боржнику, яку було по-сладено в основу важливих положень Федерального кодексу про банкрут-
ство 1978 року про прощення банкруту частини боргів;
-- усвідомленні необхідності надання державою захисту споживачам як найбільш вразливій стороні ринкових відносин, що знайшло розвиток у нормах, що регулюють:
1) отримання кредиту споживачами (Закон про захист споживачів при отриманні кредитів, зокрема його складова частина Закон про чесне кредитне звітування 1970 року);
2) пільговий режим реорганізації у випадках типових споживацьких банкрутств (розділ 13 Федерального кодексу про банкрутство 1978 року);
3) порядок надання та реалізації гарантій споживачам при купівлі споживчих товарів (Акт Федеральної торговельної комісії з удосконалення гарантії на споживчі товари 1975 року).
ВИСНОВКИ
Дисертація завершується висновками, у яких підводяться підсумки дослідження, виводяться висновки. В дисертації розв’язано наукову проблему впливу “нового курсу” Ф.Д. Рузвельта на еволюцію цивільного права США, яка раніше не була досліджена. Доведено, що значення законодавчих заходів “нового курсу” значно ширше за досягнення безпосереднього економічного ефекту. їх значення для теорії цивільного права полягає в доведенні можливості суттєвих змін у провідних інститутах цивільного права. Загальна тенденція змін полягає у спрощенні та звільненні від надлишкових формальностей при збереженні норм захисту сумлінного суб’єкта підприємницької діяльності від можливої несумлінної поведінки контрагента.
Розв’язана наукова проблема вирішена через з’ясування змісту правового регулювання як форми управлінського впливу, визначення місця “нового курсу” у становленні державного регулювання економіки США, аналіз законодавчих актів як періоду “нового курсу”, так і сучасного, їх порівняння та виявлення тенденцій подальшого розвитку цивільно-правових норм, з’ясування безпосереднього та опосередкованого впливу “нового курсу”. Наукова проблема має істотне значення для науки і практики, бо вона висвітлює діалектичний зв’язок між шляхами вирішення поточних соціально-економічних завдань політики та довгостроковими змінами в цивільному законодавстві, ілюструє значення змін в обсязі економічної функції держави.
СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ АВТОРОМ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
1. Плотнікова Т.В., Бичківський О.П. Досвід США: правове регулювання економіки на сучасному етапі / / Право України. -- 1997. -- №12. -С. 108-110, 112.
У статті, написаній у співавторстві, автору особисто належить аналіз сучасного стану державного регулювання економіки США, висвітлення юридичних аспектів регулювання економіки поза межами антимонопольного законодавства.
2. Плотнікова Т.В. Проблеми цивільного права США: еволюція договору як провідного інституту / / Юридичний вісник. -- 1998. - №1. - С. 109-112.
3. Плотнікова Т.В. Правове регулювання як специфічна форма управлінчо-го впливу / / Матеріали доповідей регіональної міжвузівської науково-практ. конф. “Концепція формування законодавства України”. -- Запоріжжя, 1997. - С. 104-107.
4. Плотнікова Т.В. Посилення прямого державного регулювання банківської та кредитної сфери економіки США у 1930-х роках / / Матеріали наукових статей II науково-практ. конф., присвяченої пам’яті К.Г. Федорова. - Том 1. - Запоріжжя, 1997. - С. 224-228.
5. Плотнікова Т.В. Проблеми цивільного права США: зміни у правовому регламентуванні створення та діяльності корпорацій / / Матеріали наукових статей та доповідей II міжрегіональної науково-практ. конф. “Концепція формування законодавства України”. -- Запоріжжя, 1997. - С. 117-123.
6. Плотнікова Т.В., Бичківський О.П. Досвід США: правове регулювання економіки як антикризовий засіб / / Матеріали наукових статей та доповідей II міжрегіональної науково-практ. конф. “Концепція формування законодавства України”. - Запоріжжя, 1997. - С. 123-129.
У статті, написаній у співавторстві, автору особисто належить висвітлення економічної ситуації за часів Великої депресії, дослідження шляхів подолання економічної кризи, запропонованих “новим курсом”, їх оцінка.
7. Плотнікова Т.В. Історично-правовий досвід США: регулювання ділової активності в законодавстві періоду “нового курсу” Ф.Д. Рузвельта / / Матеріали науково-практ. конф. “Концепція розвитку законодавства України”.
- К., 1996. - С. 484-485.
8. Плотнікова Т.В. Історично-правовий досвід США на початку 30-х років: види соціальних допомог, наданих урядом Ф.Д. Рузвельта / / Матеріали науково-практ. конф. “Проблеми соціального захисту в Україні”. -- Чернігів, 1996. - С. 45-47.
9. Плотникова Т.В. Некоторые аспекты применения государственного ре-
гулирования экономики США: “новый курс” Ф.Д. Рузвельта и современность / / Тезисы докладов междунар. научно-практ. конф., посвященной памяти проф. Федорова К.Г. - Запорожье, 1996. -- С. 106-108.
Плотнікова Т.В. “Новий курс” Ф.Д. Рузвельта та еволюція цивільного права США. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 - теорія та історія держави і права; історія політичних та правових вчень. - Київський університет імені Тараса Шевченка, Київ, 1998.
Дисертацію присвячено проблемі впливу законодавчих заходів “нового курсу” з стимулювання ділової активності на подальший розвиток цивільного права США. Встановлено, що вплив “нового курсу” мав характер як безпосереднього, так і опосередкованого. До безпосереднього впливу відноситься збільшення обсягу економічної функції держави як результат практики урядового втручання у приватне підприємництво, обмеження приватно-підприємницької ініціативи. До опосередкованого впливу можуть бути віднесені комплексні зміни у провідних інститутах цивільного права, насамперед, в інституті договору. Методики, розроблені автором, можуть бути використані при дослідженні та прогнозуванні прямого та непрямого впливу на подальший розвиток цивільного права заходів уряду з подолання економічної кризи та стимулювання ділової активності.
Ключові слова: “новий курс”, стимулювання ділової активності, економічна функція держави, урядове втручання у приватне підприємництво, цивільне право, договірне право.
Плотникова Т.В. “Новый курс” Ф.Д. Рузвельта и эволюция гражданского права США. -- Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата юридических наук по специальности 12.00.01 -- теория и история государства и права; история политических и правовых учений. - Киевский университет имени Тараса Шевченко, Киев, 1998.
Диссертация посвящена проблеме влияния законодательных мер “нового курса” по стимулированию деловой активности на последующее развитие гражданского права США. Установлено, что влияние “нового курса” носило как непосредственный, так и опосредованный характер. К непосредственному влиянию относится изменение объема экономической функции государства как результат практики правительственного вмешательства в частное предпринимательство, ограничение частно-предпринимательской инициативы. К опосредованному влиянию могут быть отнесены
комплексные изменения в основных институтах гражданского права, трежде всего, в институте договора. Методики, разработанные автором, могут быть использованы при исследовании и прогнозировании прямого и косвенного влияния на последующее развитие гражданского права меро-ариятий правительства по преодолению экономического кризиса и стиму-шрованию деловой активности.
Ключевые слова: “новый курс”, стимулирование деловой активности, жономичсская функция государства, правительственное вмешательство в 1астное предпринимательство, гражданское право, договор.
Plotnikova T.V. The New Deal by F.D. Roosevelt and Evolution of the J.S. Civil Law. - Manuscript.
Thesis for a Candidate’s Degree in Law by speciality 12.00.01 -- Theory ind History of State and Law; History of Political and Legal Theories. - Kyiv Shevchenko University, Kyiv, 1998. „
The dissertation is dedicated to researching the influence of the New )eal legislation in area of stimulation of business activities on next develop-nent of the U.S. Civil Law. There is established that the influence of the New )eal was as direct as indirect. The direct influence includes increasing of the olume of economic function of the state as a result of practice of governmen-al interfere in private business and restriction of private initiative. The indi-ect influence includes complex changes in the main institutes of the Civil .aw, in the institute of Contract at first. Methods by Author may be used in esearching and predicting of direct and indirect influence of measures by werment in overcoming economic crisis and stimulation of business activi-ies on the next development of the Civil Law.
Key words: New Deal, stimulation of business activities, economic func-ion of the state, govermental interfere in private business, Civil Law, a con-ract.
Підписано до друку 07.07.98. Формат 60х90/16 Умови, друк. арк. 1,0. Наклад 100. № зам. 1447 Друк здійснено у видавництві “Павел” м. Запоріжжя, просп. Леніна, 202, т. 33-87-61