Организационно-правовое обеспечение местными радами народных депутатов сотрудничества породненных городовтекст автореферата и тема диссертации по праву и юриспруденции 12.00.02 ВАК РФ

АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ
по праву и юриспруденции на тему «Организационно-правовое обеспечение местными радами народных депутатов сотрудничества породненных городов»

Ш^ЬІШ ДЕРЖАВНИЙ УНШРСЙТВТ Ш. І. І.МЕЧНИКОВА

На правах рукопису

. БАЛМУРАТОВ ШАЛІЮ ОЛЕКСАНДРОВИЧ

ОРГАНІЗАЦІШО-ПРАВОіЗЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МІСЦЕВИМИ РАДАМИ НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ СПІВРОБІТНИЦТВА ПОРІДНЕНИХ МІСТ. '

/Спеціальність: 12.00.02 - державне право й управління; радянське будівництво; адміністративне право; фінансове право/

Автореферат дисертації на здобуття вченого отупаню кандидата юридичних наук

Одеса - 1993

Дисертація виконана на кафедрі державного та міжнародного права Одеського державного університету ім. І.І.І/Іечникова '

Научняй керівник Офіційні опоненти

.Провідна організація

- доктор юридичних наук, професор ОРЗІХ Марко Пилипович

.. доктор юридичних наук, професор БУТКО Ігор Пилипович

кандидат юридичних наук, доцент ШІЛОВ Юрій Васильович

- Українська юридична академія,

' м. Харків ;

Захист відбудеться

1993 р. о го-

дині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 068.24.04 по за-харту дисертацій на здобуття вченого ступеня доктора юридичних наук цри Одеському державному університеті ім. І.І.Мечникова по адресу: 270058, Одеса-і: 3, Французький бульвар, 24/26, юридичний факультет, аудиторія & 60. . .

З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Сдеського державного університету ім. 1.1.Мечникова.

Автореферат розісланий

Вчений секретар спеціалізованої вченої рада : доцент

1993 р.

^.Н.МУЗИЧЕШУ)

Актуальність -гомв дослідження та ступень созсоблоння проблеми . демократизація державного і громадського жаття в умовах . становлення та роззптку суверенітету України супроводжується реконструкцією системи місцевого самоврядування, у основі якої -трансформація місцевих Рад народних депутатів з органів, які володіють державно-владними повноваженнями, у органи самоорганізації територіальних колективів, самостійно Еирішуваючих питання місцевого значення в інтересах населення і розвитку території.

З зростанням самостійності органів місцевого самоврядування Енсувається завдання їх співробітництва усередині країна та з зарубіжними партнерами у цілях розширення практигі взаємодії органів самоврядування з державними та урядовим структурами, міжнародними неурядовими організаціями, обопільного обміну досвідом у галузі розв'язування глобальних та локальних проблем, розвитку багатопланового гуманітарного, науково-технічного і економічного співробітництва та вироблення стильної політиці у взаємовідносинах з ійнтральними органами держав.

На етапі формування системи органів місцевого самоврядування в Україні та інших державах Співдружності Незалежних Держав, яка не існувала у республіках колишнього СРСР, иовномасштабна взаємодія усіх органів з партнерами усередині країни-та за кордоном є дуже перспективною та відповідає тенденціям, які зв"яза-ні з входженням України і інших держав СНД у світове співтовариство па правах суверенної ріЕНісті, їх зацікавленністю у діловому співробітництвг насамперед з загальноєвропейськими структурами, інтеграційними процесами, у яких значнг. роль належить міжнародним зв"язкам органів місцоеого самоврядування. Це вже знайшло міжнародно-правове визнання у відповідних положеннях Всесвітньої Декларації місцевого самоврядування, ухваленої у шрослі 1985 року Всзсвітнью Спілкою місцевих Рад, та Європейської лартії місцевого самоврядування, ухваленої у червні ІС85 року Радою Європа, що ратифіковані більшістю дзрнав. Україна, офіційно визначаюча Європейську Хартію місцевого самоврядування /див.: Положення про ионд сприяння становленню і розвитку місцевого та регіонального самоврядування України, затв. Президентом України Б жовтня 1352 р./, ще не приєдналася до неї. .

У становленні система міжнародного співробітництва органів

місцевого самоврядування необхідно використати значний позитивний досвід у галузі мікнароднях зв"язків, накопичуваний місцевими Радами народних депутатів України та іниих деркав Співдружності, особисто у області міжнародного співробітництва Рад місцевого рівня. Адже 26Б міст деркав (Лід приіімашь участь у міжнародному РУ^СУ зпорідяоння, ьіі.юча партнерські зе"язки з 530 мі стала 71 держави. 50 міст України поріднені з понад ТйО кістами ЗО держав.

ІЛіста - не є "зменшене суспільство" /К.і.їаркс/, вона є центрами економічного, політичного та духовного життя країни, тому управління складним місцевим господарством, яке здійснюють місцеві Ради народних депутатів, с важливою частиною місцєеого самоврядування, що, У свою чергу, спирається на політичний, економічний та культурний потенціал міст. 3"яеляючись центром соціокуль-турологічішх та економічних процесів, формуя середу мешкання, місто стає домінантним об"ехтсм управління, покликаного вирішувати проблема урбанізації та науково-технічного прогресу.

У цьому зв"язку значно зростає та активізується роль місцевих Рад народних депутатів місцевого ріїня та їх виконавчих комітетів як суб'єктів соціального управління, іиіціюючих, установлюючих та забезпечуючих міжнародне співробітництво з аналогічними адміністративно-територіальними одиницями зарубіжних держав та, згодсм, координуючих це співробітництво, яки набуває багаторівневий характер між різноманітними суб"єктами, розташованими на території Ради, і зарубіжними партнерами.

У науковій літературі цьому напряму діяльності місцевих Рад народних депутатів приділена незначна увага /роботи А.О.Безугло-го, Т.В.Кршлкіної, Т.О.Непомнящаго, М.М.ПеслЯка та інші/. Необхідність "удосконалювати законодавче регулювання, організаційно-правові форми діяльності органів місцевого самоврядування"^, визначають актуальність тема та основні напрями дисертаційного дослідження, що є першою спробою комплексного аналізу діяльності органів місцевого самоврядування, щодо організаційно-правового забезпечення їх міжнародного співробітництва з зарубіжними партнерами .

^ Управління територія?,ш в умовах розбудови демократичної право-бої деркави: Доповідь Президента України Л.М.Кравчука на науко-но-лрактачаіЗ конференції "Актуальні проблеми управління теря-торіями в Україні" // Голос України. - 1292. - 28 листоп.

Об"ект дослідження. Робота присвячена дослідженню теоретичних та науково-практичних проблем становлення і розвитку компетенції місцєеях Рад народних дапутатів у галузі мі.чснародного співробітництва, аналізу та узагальнюванню практиці місцевих Рад щодо організаційно-правового забезпечення співробітництва поріднених міст та інших адміністративно-територіальних одиниць зарубіжних держав. У дисертації досліджуються процеси зародження міжнародного співробітництва міст та інших адміністративно-територіальних одиниць держав світу, послідовна трансформація руху по-ріднонна у міжнародний рух та надбання ним міжнародно-правового статусу, роль місцевих Рад народних депутатів в Україні та інших деркав СІІД у становленні і розвитку міжнародного руху поріднених міст. Дослідження розкриває правові засади організації місцевими Радами діяльності по розвитку співробітництва з сторіднониш містами в історичній ретрослектпві.

Мегом дослідження е постанова та рішення соціальних та правових проблем діяльності місцевих Рад щодо організаційно-правового забезпечення співробітництва поріднених міст, становлення та розвитку компетенціііних повноважень органіЕ місцевого та регіонального самоврядування у галузі міжнародного співробітництва, розвитку організаційно-праЕовЕх сорм співробітництва місцевих Рад з зарубіжними партнерам, визначання різноманітності та позитивного потенціалу громадських відносин, кишкаючих у ході реалізації місцевими Радами, та під їх керівництвом, іншими суб"єктамп міжнародного співробітництва з зарубіжними партнерами, аналізу чинного законодавства про місцево самоврядування та складенної практиці діяльності місцевих Рад у галузі міжнародного співробітництва, розроблення пропозицій по вдосконаленню законодавства, . регламентуючого мі-здародну діяльність органів місцевого самоврядування, а такок рекомендацій з долітання організації цієї діяльності.

,.ів то до логічною основою дослідження є діалектичний метод по-знання соціально-правових явищ, відповідно з якими Еивчається діяльність місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих органів у галузі міжнародного співробітництва, яка розглядається у сдпісті її соціального змісту і правової форми, та системний підхід до аналізу дослідауванної діяльності і відбиття її соціально-правових норм. У роботі застосовані приватно-наукові методи: ло-

ГІЧНИІІ, історичний, структурний, СОЦІОЛОГІЧНИЙ, ПОрІЕНЯЛЬНО“Цра-ВОВИЙ. •- . ' .

Вивчення роботи місцевих влад Болгарії,. Чехо-Словаччини; Польщі, Німеччини у галузі міжнародного співробітництва дозволили автору розглянути як вирішуються схожі проблема аа кордоном, залучити до аналізу наших проблем світовий досвід. . .

Теоретичною основи» дисертації слуаать дослідження вчених України /В.Б.Авер”янова, І.П.Бутка, М.І.Ксраіспко, Л.В.віакарової, М.П.Орзіха, В.І.Семчіка, В.Ф.Сіренка, В.В.Тодція/ та 0іД /А.О, Безуглого, Т.В.Крашкіної, ІЛ.Коваленка, Ы.Б.Крадова та ін./, присвячених проблемам, які розв"язувались дисертантом у ході вивчення висвітлюваних питань. . V. : . '

' Новизна дисетугааійного дослідження полягає в тому, шо воно е першим у державно-правовій науці: таде ржава ому будівництві до-і слідженням, у якому обгрунтована соціальна значність та необхідність міжнародного співробітництва місцевих Рад народних депутатів, як одного з важливих напрямів діяльності органів місцевого самоврядування. На основі нових підходів визначена прогалина діючого законодавства у частині міжнародного співробітництва місцевих Рад, обгрунтозан науковий прогноз моялавого кола учасників співробітництва-у зазначеної сфері, о£орцульована та запропонова-аи критерії поріднених 8в"язків органів місцевого самоврядування з зарубіжними суб"єктама, а також їх класифікація, обгрунтована постанова питання о необхідності включення у компетенцію органів місцевого самоврядування повновджань щодо відання мілнародного співробітництва, запропонована, рекомендації щодо вдосконалення, законодавства та поліпшення організаційної робота місцевих Рад народних депутатів з становлення, розвитку та активізації міжнародного співробітництва. ■ ; . \ ■ ; . - . . '

• Уперше в роботі, на основі вивчення црактичного досвіду місцевих Рад народних депутатів з організаційно-правового аабвзпе-чення співробітництва поріднених міст, визначається ряд важливих соціально-правових понять /поріднені зв"язки та їх зміст, міжнародне співробітництво місцевих влад та його сутність., оргоніза-цілН0-праЕ0ві форма співробітництва та механізм їх реалізації, співвідношення міжнародно-правових звичаєв та норм у галузі міжнародного міакомунзльного та міжму ніципального співробітництва з націонд.шітл законодавством та ін,/, граючих шрішальну роль що-

. . - ' '■ 5* до соціальної обгрунтованості міжнародного співробітництва органів. місцевога самоврядування.

, Положення, що знайшла розвиток у.дисертації, є певним внеском у теорію та практику державного будівництва і можуть служити теоретичною осново» ддя подальшого дослідження приватних'аспектів та нових напрямів діяльності органів місцевого самоврядування у галузі міжнародного співробітництва взагалх і в області співробітництва поріднених міот, зокрема.

. На!захист ваносятьоя такі найбільш ваюіиві положення:

; І, Научна концепція міжнародного співробітництва органів

:місцевого самоврядування України та інших держав-чланів СІІД на мзкро- і мікрорівнях, у контексті їх,входження у світове співто-■ вариство правових держав. ' , ■

' . 2. Характеристика процесу становлення компетенційних повноважень місцевих Рад народних депутатів у галузі міжнародного співробітництва» • ' .

3., Характеристика продаоу планування місцевими Радами народних депутатів роботя щодо розвитку і зміцнення співробітництва з порідненими містами. ■

, 4. Визначення правового статусу відділів /управлінь/ зовніш-

ніх /зарубіжних/ зв"язків /зносин/ виконавчих комітетів місцевих Рад народних депутатів. .

■ : ■ 5, Визначення можливого кола суб'єктів, які можуть пранима-ти. участь, у міжнародному опіврооітництві на рівні місцевого самоврядування,. . ■ ■ •

.. . 6. Поняття, особливості та характеристика організаційно-пра-вовях Форм співробітництва місцевих Рад народних депутатів з органами місцввого самоврядування міст зарубіжних держав, які мають системостворіОЕяльнйй хграктер, та еєдуть до залучення у міжнародне співробітництво нових суб'єктів.

7. ^Пропозиції по вдосконаленню законодавства, регламентуючого компвтенцікгорганів місцевого,та регіонального самоврядування. . • ' ' , /'. . , /•'

_ ; -8. Рекомендації щодо поліпшення діяльності місцезях Рад різ-

них рівнеіі у питанні організації та реалізації міжнародного співробітництва. ,

: ' іЬЯктична значущість результатів дослідження визначається наступними .позиціями: ' ' ■

; - для нотаотвоочості обгрунтована пропозиції по вдосконален-

ню, та .'доповненню законодавства про глісцеве самоврядування, зокре-

ма, пропонується:

. а/ запровадити у компетенцію місцевих Рад народних депутатів повноваження и,одо здійсноння міжнародного співробітництва та у розвиток цього доповнити розділ Ііі Закону України "ІІро місцеві Рада народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування" окремою статтею "Повноваження у галузі міжнародного співробітництва" чи переробити статтю 41 Закону "Повноваження у галузі зовнішньоекономічної діяльності", допоенив повноваженнями щодо міжнародного співробітництва, та відповідно змінив її назву; б/ сформулювати нові державно-правові норми, які передбачають

• цраво органів місцевого самоврядування самостійно установлювати міжнародне співробітництво з місцевими владами зарубіжних країн . з питань, які знаходяться у їх компетенції, відповідно інтересів території та населення, «опікаючого на неї, а також самостійно обирати для себе партнерів /місто, селище, регіон/ для становлення співробітництва; .

- для правозастосування запропонована рекомендації щодо узагальнювання локальної правотворчості місцевих Рад народних депутатів у галузі1 організації та реалізації міжнародного співробітництва з матою його послідовної уніфікації і виробки полонень про відділи зарубіжних зв"язків виконкомів місцевих Рад на республіканському рівні; розроблена та упроваджувана у діяльність Одеської міської Ради та її виконавчого комітету компєізнція у галузі зовнішньоекономічної діяльності та міжнародного співробітництва у цроцесі розподілення'/перерозподілений/ компетенцій-них повноважень між базовим рівнем місцевого самоврядування і :іишш рівнями місцевого та регіонального самоврядування; для посилення якості і підвищення ефективності роботи місцевих Рад по міжнародним, порідненим зв"язкам, запропонована організація у каждому з них інформаційного банку даних по суб"єктам та формам міжнародного співробітництва.

- в учбовоют процесі - положення дисертації ви користуються у вигляданні державного права та державного будівництва, розроблена програма спеціальної дисципліни "Міжнародні зв"язки органів Місцевого самоврядування". •

Апробація результатів дослідження. Основні положення та висновки дасоргації получилн апробацію у теоретичних, науково-популярних і учбово-мптодачивх публікаціях, виступах на республіканська* науково-практичних конференціях "Станозлоння і розвиток лі сілкого самоврядування в: суверенній Українській правовій дерзка-

ві" /І£91 р./, "Актуальні питання управління територіями в Україні" /ISS2 р./, "’Сучасниіі етап політичної реформ в Україні: теоретичні та практичні проблем" /ISSI р./, "Становлення законодавства про телерадіоковлекня в суверенній Україні" /I9S2 р./, регіональної міжобласної науково-методичної конференції "Актуальні пройдеш гуманітарної підготовка студентів" /1991 р./, обласної науково-практичної конференції "ХХУП з"їзд К11РС о підвищенні ролі місцевих Рад народних депутатів у державно-правовому, соціально-культурному та господарському будівництві" /1Ь87 р./.

Пропозиції по вдосконаленню чинного законодавства подана у групу наукових консультантів Секретаріату Президії Зорхсвпої Рада України. Рекомендації дисертанта ураховані при підготовці матеріалів УІ сосії Одеської міської Ради народна^ депутатів XXI скликання з латання "О розподіленні /паророзподіленні/ компетенції мін Одеською міською Радою народних депутатів та органами інших рівной, діючих на території міста", а результати науково-дослідної роботи "Науково-практична розробка концепції розподілення компетенції між Одеською міською Радою народних депутатів та іншими державними органами місцевого самоврядування, діючими на території міста Одеси у галузі зовнішньоекономічної діяльності та міжнародного співробітництва" упроваджуванії у практичну діяльність Одеської міської Ради народних депутатів /Акт упроваджування науково-дослідної роботи від 5 чергня I9SI р./. ■

Структура та об"ем роботи. Зміст дисертації викладено на 172 сторінках машинописного тексту, без обліку примічань до глав роботи, додатків та списку використаної літератури. Структура дисертації обуслоьлона логікою та ціляма дослідження, складається з вступу, трьох розділів, об"єднуючих дев"ягь параграфів, заключної частини, бібліографії, додатків.

•'■/.' . І4/ІІСТ РОБОТИ

У вступі обгрунтовані актуальність теми, об"єкт дослідження, його цілі, визначена його методологі'ша оспоез, формулюється наукова новизна та практичне значущість, обгрунтовані положення, які виносяться .ча захист, указана апробація дослідження.

У. першій главі - "Міжнародно-правова регламентація руху поріднених міст" - розглядається з використанням даних вітчизняних та зарубіжних джерел комплекс взаємозв'язаних питань, які дозво-

Б. .

дяють установити з доржавно-праЕових та міжнародно-правових позицій сутністі риси нового дая України та інших держав СпіЕДружіості процесу міжнародного співробітництва органів місцевого самоврядування.

у § І - ’’Всесвітня федерація дорідно них міст - організаційна осноез міжнародного співробітництва міст" - розкривається процес зародкенкя та становлення міжнародного співробітництва міст

і рагіоніЕ різних деркав світу, досліджуються етапи мікнародно-правоЕого регламентування руху поріднення у контексті утворення у 1957 році міжнародної неурядової організації - Всесвітньої Федерації поріднених міст /ВФШ/ та крізь призму прийнятих її органами статутних і програмних документів. Показані основні напрями діяльності Б£Ш, організаційно-правові засади її членства, розглянуті структурна організація федерації та проблеми, які стоять перед ною у нинішній час. Здійснений аналіз дозволив виявити у діяльності В&Ш ті напрями, по яким з нею можуть співпрацювати місцеві Елади України та інших держав Співдружності, визначити оптимальні варіанти членства органів місцевого самоврядування у неї. співвіднести завдання, які вирішуються федерацією з пріоритетними завданнями, які стоять перед місцевими Радами народних депутатів у процесі децентралізації державного управління та проведення економічних реформ. Завершує параграф висновок про домінуючу роль ВіШ у планетарному співробітництві місцевої демократії в інтересах зміцнення миру та безпеки держав і народів, рішенні проблем урбанізації та становлення шрокомасштаоного співробітництва між місцевими владами міст і регіонів та їх мешканцями.

У § 2 - "Міжнародні неурядові організації та їх роль у міжнародному співробітниці^ міст світу" - доказується, що при своєї універсальності, ВАМ не є абсолютним монополістом у галузі міжнародного співробітництва місцевих влад різних держав. Крім неї на міжнародній арені активно функціонують цілий ряд міжнародних неурядових /громадських/ організацій АШУС/ з подібними цілями та задачами, які у залежності від волі суб"єктів, які їх утворили , ставлять акценти або на міжнародному співробітництві у контексті стакоплоння, функціонування і розвитку місцевої демократії крізь рішення своїх кошіетвнційних повноважень, або на -миротворчії! діяльності, до першої груш таких ІДІУО відкосяться Зсе-стіііт.к спілка місцевих влад, Постійна конференція місцевих влад.

Рада комун та регіонів Європи. Другу групу представляють Всесвітня Спілка "Міста за мар". Всесвітня спілка міст - "Посланців миру", Всесвітня конференція мерів за гар через солідарність міст. Розкриваються статутні цілі і задачі, структурна організація, конкретні дії козиної з ШУО, обгрунтовані необхідність та доцільність співробітництва з нима місцевих Рад народних депутатів України та інших держав Співдружності, національних федерацій і асоціацій місцевих та регіональних влад, рекомендовано індивідуальне членство для окремих міст і регіонів та колективне /асоціаційне/ членство для національних спілок місцевих Рад. доказом на користь установлення такого співробітництва є наявність^ на-,, приклад, у Всесвітньої спілки місцевих Елад велк.:ого досвіду щодо становлення у різних країнах система місцевого самоврядування /Спілка функціонує на міжнародній арені з 1913 року/, підготовці керівного персоналу для місцевої адміністрації та фахівців з муніципального менеджменту. Співробітництво з миротворчими ШУО представляє великий інтерес у тому, що саме через них можна вийти на співробітництво з великими містами та регіонами, зміцнити міжнародні зе"язки органів місцевого самоврядування держав Співдружності, одержати конкретну допомогу по різним аспектам ведення міського та регіонального господарства* Звернена увага на те, що роль та вплив цих організацій у запобіганні міжнаціональних конфліктів не використано світовим співробітництвом,’ хоча досвід у цей галузі вола мають. .

Особливий інтерес, у розрізі входження України та інших деркав Співдружносте у структури єдиної Європи, є співробітництво місцевих Рад з ШУО, функціонуючими під єгидою Європейської Співдружності /Рада комун та регіонів/ та Ради Європа /Постійна конференція місцевих влад/. Його наслідком може стати сутгсва допомога державам Співдружності у становленні та розробці сучасної урбаністської політики, полученні ноу-хау з досвіду західних ' міст в області охорони середовища мешкання, проблемам малих та великих міст, фінансуванні місцевої адміністрації та ін. Акцептуя увагу на проблемах співробітництва місцевих Рад народних депутатів, національних федерацій та асоціацій місцевих влад держав ' СНД з такими МНУО, підкреслюється, що цо співробітництво веде, до ставлення стабільних міжнародних зв'язків місцевих влад та визначаються конкретністю цілей та оперативністю у рішенні виникати х проблем.

У § 3 - "ДвркаЕНО-праЕові та міжнародно-правові проблема організації і діяльності руху поріднених міст” - розглядаються положення щодо процесів станоЕлення та розвитку міжнародних по-рідненах зе"язків на рівні міст, районів, областей України і інших держав Співдружності і проблема,'які оказують негативний вплив на функціонування міжнародного міякомунального та міямуні-ціпального співробітництва, яко здійснюється через відповідні ШУО, його стабільність та тривалий характер.

До першої групи таких проблем, в порву чергу, відноситься відсутність наукової концепції поріднення місцевих влад держав СКД. Раніше існуючі інструкції, опрацьовані партійними органами, крім надмірних заорганізованості, надсекретності, формалізму та обмеження, дуко мало внесли у міжнародне співробітництво місцевих Рад. Процеси, що пов"р'іані з надбанням суверенітету державами СНД потребують якісно інших підходів до міжнародних зв"язків місцевих влад. У основу стратегії розвитку поріднених зв"язків поеинні лягти, перед усім, задачі "народної дипломатії" - підтримка та стимулювання миролюбних ініціатив урядів та подолання забобонів та стереотипів, які склалася. Ці ініціативи составлять макрорівень поріднених зв"язків. Завданнями мікрорівня поріднених зв"язкіб повини стати власно кошетенційні. повноваження місцевих влад у галузі міжнародного співробітництва - рішення проблем урбанізації та питань ведення міського господарства, установлення різноманітних зв"язків гуманітарного характеру, наладжузання взаємовигідного економічного співробітництва, яке сприяє формуванню ринкової інфраструктура на муніціпальному рівні та ін. У сукупності, з обліком особливостей установлення співробітництва в конкретним партнером, чакро- та мікрорівні становлять концептуальну основу поріднених зв"язків органів місцевого самоврядування. . :

3 метою активізації міжнародного співробітництва необхідно закріпити компетенцію органів місцевого самоврядування у цій сфері. яка сформувалася у явочному порядку, у національному законодавстві, на відзнаку від діючого сьогодні регулювання локальними актами, які приймаються місцевими Радами. ‘

■ Аналіз становлення' керівних структур, діючих у сфері мінна-' роднах зв"язків міст, дає підставу для висновку про те, що з мо-їіаагу виникнення ці зз"язки та органи, які їх курирують, знаходились під корстокш партійним контролем і діяла .у рамках доміную-,

чах ідеологічних пріоритетів. Координуюча роль Асоціації по зв"яз-ках радянських та зарубіжних міст під егідою Союзу радянських товариств дружба і культурного зв"язку з зарубіжними країнами /СРТД/ була номінальною. Основним званом у керівництві міжнародним співробітництвом міст CFCP був сам СРТД - централізована структура з прямим виходом на центральні органа КПРС, обмежуючий ініціативу місцевих Рад та здійснюючий, як громадська організація, директивне керівництво місце виїли органами державної влади та управління. Негативними наслідками такого керівництва було згортання контактів між містами-партнерами, формалізація їх співробітництва та низвадення ного лише до офіційних обмвнів, з гострим обмежуванням участі у поріднених зв"язках цшроких мас населення.

З початком процесів суверенізації у республіках колишнього СРСР та паророзподіленням власних повноважень у поріднених зв"яз-ках намітився перенос акцентів у керівництві з центру до регіонів /принцип регіонального центрування/, однак у силу інерції та відсутності досвіду уряди союзних республік, яким була передана ця ділянка робота, не зуміли організувати її належним образом, в результаті чого передача функцій виявилась формальною - усі важливі питання міжнародного співробітництва продовжувала погоджуватись у центрі. І тільки появлення суверенних держав поклало початок утворенню національних федерацій та асоціацій місцевих влад - у грудні I9S0 р. була створена Асоціація поріднених міст Україна /з середини 1992 р. - Українська асоціація місцевих та регіональних влад/, у теперішній час ці процеси спостерігаються в інших державах СНД.

Дисертант показує роль у становленні міжнародного співробітництва місцевих Рад народних депутатів і національних союзів місцевих влад республіканських відділень всесоюзних товариств дружби, які трансформувались у національні товариства дружби з зарубіжними країнами. Відображена ролі, у цих процесах дипломатичних представництв за рубіаем, сформульовано пропозиції щодо активізації їх діяльності у галузі сприяння міжнародному співробітництву органів місцевого самоврядування, вказана можливість використання з цією метою дипломатичних представництв зарубіжних держав в Україні та інших країнах Співдружності.

До середина 80-х років у місцевих Рад не було права вільного вибору пзртнера для встановлення співробітництва. В сучасних утло-

lux це право та відповідний механізм повинні знайти відбиття у законодавстві. Ііри цьому роль центральних органів у такому механізмі мусить бути не керівною або дозволяючою, а ресструвальною.

В цьому а аспекті подано рішення проблеми самостійного вступу місцевих Рад до ІЛіУО, які є провідними у міжнародному співробітництві місцеих влаД як індивідуальні члени з платою внесків /вступних, цілевих та ін./ за рахунок власних валютних фондів.

Проблеми міжнародно-правового характеру, виникаючі у міжнародному співробітництві міст, також погребують розв'язування. До них, перед усім, відноситься те, що поріднені зв"язки дуже часто виступають заложниками "великої політики", та ніши дуже боляче відчуваються негативні моменти у міждержавних відносинах,, а самі зв"язки "заморожуються”. Рішення цієї проблем - у е.іеодєнні поріднених зв"язків, як і інших гуманітарних контактів, з жорстокого русла державної політики. Ініціююча роль у цьому наленить державам, які зобов'язані протекціонувати гуманітарному співробітництву. Доказом усвідомлювання державами такої ролі є те, що само поріднені зв"язки стають невіддільним елементом міждержавних відносин - спеціальні статті двосторонніх міждержавних міжнародних дох'ОЕорів СРСР, а потім держав СНД з зарубіжними державами передбачають співробітництво на міжрегіональному те'субрегіональному рівнях.

Поріднені зв"язки, які с рельоі'ною формою народної дипломатії, залучають до своєї орбіти тисячі простих громадян, які, реа-лізуючп своє право на гуманітарне співробітництво, реалізують зовнішньополітичну програму своєї деркзЕн /в.і>.Сиренко/. Тому дисертант полягає на тому, що державні органи понині всіляко сприяти становленню різних йорл співробітництва по лінії народної дипломатії. А цю задачу можливо розв"язати тільки шляхом сприяння формуванню у доржавах СНД демократичного загальнодержавного механізму вироблення,прийняття та здійснення зовнішньополітичних рішень. У роботі вказані осноені напрями, з яких може бути реалізовано таке сприяння. ' - . .

Важливо» міжнародно-правовою проблемою, Еі-ишкаючеіі у міжнародних зв"язках органів мхсцевого самоврядування, є лравосуб"єкт-ність і.іІЇУО, зокрема, тих, що займаються-мікназодним сліврзбітни- . цтвом міст.. Радянська правова доктрина, обгрунтовано зяперочуя' міжнародну праBQcytf"єктність--ІШО,' признає послідовне підвищення їх ролі ніі;міжнародні:! 'арені. У. дисертації пропонуються додаткові

ІЗ.

науково-практичні доводи на користь позиції вчених-юрастів /1.1. Коваленко, ш.Ь.Крилоз, І.О.І.іакзрова, Г.І.Тункін/, які доказують, що ШУО володіють "зрізувальним" міжнародно-правовим статусом, доказом чого є надання їм консультативного статусу ріїлой категорії при важливих міжнародних організаціях. '

Розкриваючи співвідношення місцевих Рад держав СІІД, дисертант виводе їх на рівень, який якісно відрізняється від багаторічних інтеграційно-коопераційних зв"язків, - рівень міжнародних відносин, обумовлений державним суверенітетом суб'єктів, склавших співдружність. ■

Друга глава - "Правові засади організації місцевими Радами народних депутатів та їх виконавчими комітетами діяльності по розвитку співробітництва з порідненими містами11 - присвячена аналізу ролі місцевих Рад та їх виконкомів у зародженні компетенції у галузі міжнародного співробітництва, а також конкретним питанням організації та реалізації міжнародних зв"язків.

У § І - "Роль місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів у організації зв"язків з порідненими містами" -розглядається процес становлення компзтенційних повноважень місцевих Рад народних депутатів у галузі міжнародного співробітництва та зовнішньоекономічної діяльності. Зазначено, щодо явочного характеру виникнення такиг повноважень, обумовлоних партійним апаратом КПРС, розглядавшим міжнародні зв"язки радянських міст як засіб у ідеологічній боротьбі з Заходом, аналіз .лложень постанови ЦК КПРС від 14 липня 1980 р., яка мала "закритий" характер, дозволив оцінити політико-ідеологічні установлення, які тривалий період лежала в основі радянських уявлень про міжнародне співробітництво міст, визначити коло суб"єктів, які приймають участь в організації і здійсненні зв"язків /виконкоми місцевих Рад/ та у реалізації самого співробітництва /міста СРСР та їх зарубіжні партнера - міста капіталістичних країн та країн, що розвиваються/, зафіксувати отправні точка у плануванні міжнародного співробітництва міст. АкцантоЕана увага на положеннях, які носять обмежоно-дискримінацііїний характер по відношенню до місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів та до зарубіжних партнерів, які істотно гальмували співробітництво. Спільне рішення Комісій з іноземних справ Ради Союзу та Ради Національностей Верховної Ради СРСР від II листопада ІЕ65 року, лряктччно, є портам документальним, на державному рівні, визнанням міжнародних зв'язків

рялянськах міст. Крім того, у ньому уперше була закріплена роль Соту Радянських товариств дружба і культурного зв"язку з зарубіжними країнами /СРГД/ у міжнародних зв"язках міст, визначено задача місцевих Рад з їх зростання та активізації. З початком центробіжішх процесів у колишньому СРСР почався розвал централізованого керівництва міжнародними зв"язкамя місцевих Рад народних депутатів та поступова ііого передача на республіканський рівень.

У роботі показана роль республіканського законодавця щодо становлення та розвитку міжнародного міжміського співробітництва, а також по здійсненню контролю за діяльностю никчестоячих Рад у цій галузі. Істотні зміни у формуванні компетенції місцевих Рад народних депутатів у міжнародних зв"язках .почались з формуванням в Україні та інших державах СііД систеш місцевого самоврядування.

У цей період місцевим Радам було надано право на ведення зовніш-ньоакономічної діяльності, формування власних валютних фондів, однак питання міжнародного співробітництва місцавих Рад законодавцем не були відрегульовані і на наступному етапі . реформи місцевих Рад - втілення місцевого та регіонального самоврядування /Закон України від 26 березня І9й2 року "Про місцаві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування"/. Запропоновано закріпити повноваження, які склалися у'дрбцосі практичної діяльності місцевих Рад у компетенції органів місцевого самоврядування у галузі міжнародного співробітництва. Ця пропозиція ап-робірована на регіональному рієні лляхом авторського розроблення напрямів у галузі зовнішньоекономічної діяльності та мікнародного співробітництва Одеської місцевої Рада народних депутатів та її Ейконаичого комітету. .

У § 2 - "Планування місцевими Радами роботи з розвитку та зміцненню співробітництва з порідненими містами" - на основі системного підходу розглядаються етапи планування зарубіжних зв'язків у цілому, а також етапи планування та фінансування комплексних та цільових організаційно-правових форм співробітництва міст-партнерів. . . . , \ ■ ; •. . ' -

Тут обгрунтоЕан правовий характер співробітництва міст-парт-нерів, запропоновано поняття поріднених зв”язків /співробітництво, яке здійснюється між містамя-партнараш на підставі договорів о порідненні/, акцентована увага на необхідності правового закріплення взаємних прав ї обов"язків партнерів, ролі та змісту договора, як завершального елемента етапу установлення співробітництва

міст-партнерів. Визначено коло суб'єктів, які залучено на кожному з етапів планування міжнародних зв"язків, вперше дана характеристика вже діючого співробітництва, яке підрозділяється на співробітництво, яке розвивається, на зв"язки, які активізуються, та зв"язки, які стабілізовані /ці, що залишилась на попередньому рівні/. Виявлено основні елементи поточного та перспективного планування місцевими Радами та їх виконкомами зарубіжних поріднених зв"язків і конкретних форл співробітництва. Лри розгляданні питань фінансування міжнародного співробітництва автор звертає увагу на розширення можливостей органів місцевого самоврядування у цій галузі за рахунок власних позабюджетних коштів і валютних фондів та відмова від централізованих субвенцій, внаслідок чого значно активізується їх роль та самостійність в установленні . -співробітництва і у Еиборі організаційних форм.

У § 3 - "Правовий статус відділів /управлінь/ зарубіжних /зовнішніх/ зв"язків /зносин/ виконавчих комітетів місцевих Рад народнах депутатів" - розглядаються питання, які пов"язаиі з визначенням цього поняття. Передусім визначено, що такі відділи /управління/ утворювались місцевими Радами у складі своїх виконавчих комітетів або виконкомами самостійно,для здійснення безпосередньої робота по реалізації міжнародного співробітництва проаналізовані правові аспекти таких дій. Щодо класифікації відділів та управлінь виконкомів місцевих Рад. яка розроблена МЛ. Корнієнко та В.В.Тордія, уперле розглядається правовий статус відділів зарубіжних зв"язків виконкомів місцевих Рад. Зокрема визначено положення відділу у системі допоміжного апарату виконкоме, його підпорядкованість Раді та виконкому тільки "по горизонталі" /відсутність подвійного підпорядкування/, відсутність, у будь-якому випадку, на початковому етапі функціонування організаційній самостійності. В цілому функціонувально-правове полонення відділу визначено недостатньо у зв"язку з відсутністю положення про відділ у багатьох вже діючих відділах зарубіжних зв"язків- та низьким рівнем правової культура документів, регламентуючих діяльність відділів /В.Б.Авер"янов/. Ліквідуванню цих прогалин сприяло б прийняття типового положення на республіканському рівні з закріпленням не тільки статутярного полонення відділу, але й з визнанням його основних задач: забезпечення становлення, - розвитку та поглиблення зв"язків з порідченчші містами; організація роботи з прийому та обслуговуванню іноземних делега-

ній, у т.ч. з міст-партнерів. груп, окремих представників, які прибули по запрошенню виконкому, його Ради, або.вищих органів . влади та управління держави; сприяння становленню та послідовна координація зарубіжних зе"язків відділів, управлінь виконкому, постійних комісій Рад, підприємств, установ, організацій, гро-Шдських формувань міста. У розвитку цього формулюються основні функції відділу зарубіжних зв"язків виконавчого комітету, гіряпуо-кається можливість надання відділу статусу функціонального підрозділу Еиконкома /у зв"язку з участю усіх відділів га управлінь , виконавчого комітету у роботі по зарубіжним зв"язкам щодо реалі-; зації своїх функціональних задач та необхідністю організації і погоджування такої робота/. .

У дисертації розглядається позитивний досаід діяльності .; постійних комісій з культурних зв"язків з зарубіжними країнами місцевих Рад народних депутатів, які надають суттєву допомогу . виконкомам у розширенні кола суб"єктів міжнародного співробітництва. Вперше і літературі досліджується роль Комітетів зпорідиен-ня, які утворюються виконавчими комітетами для конкретизації,та активізації співробітництва з містами-партнедзами, залучення до участі у цієї роботі широкої громадськості,.'розглядаються, інші -форми громадської самодіяльності населення, 'які" спрямовані на сприяння здійсненню виконавчими комітетами міжнародного співро- , бітництва. Сформульовано пропозиції, щодо використання досвіду . виконкомів, які шукають нові, нетрадиційні шляхи.активізації міжнародних зв'язків, обгрунтовано висновки про необхідність, а у перспективі і про о6ое"язковє.утворення у виконкомах ВІДДІЛІВ зарубіжних зв"язків та спеціалізованої підготовки кадрів для ведення роботи в галузі міжнародного співробітництва, .

Глава третя - "Діяльність місцевих Рад народних/депутатів по розширенню співробітництва.поріднених міст" розкриває, актуальні аспекти діяльності місцевих Рад по використанню та формуванню організаційно-правових форм співробітництва з містами-партнарами, проблемні питання з удосконалення роботи виконавчих комітетів місцевих Рад по розширенню зпорідненях зв’’язків з адміністративно-територіальними, одиницями зарубіжних деркав,, а також їх роль у активізації співробітництва з містами деркав Східної £вропи. .

У § І - "Організаційно-правові органи співробітництва місцевих Рад народних депутатів з органами місцевого.самоврядування міст зарубіжних деркав" - характеризується процес становлення та

розвитку форм співробітництва поріднених зв"язків міст-партиерів. Отримав своє закріплення у договорах о співробітництві, нона ста-ють.організаційно-правовими форлами співробітництва поріднених

• міст, створюючи систему якісно нових відношень між органами міс-цавого.самоврядування та громадянами різних країн світу. Організаційно-правові форли співробітництва поріднених міст визначаються, як способи реалізації і вади, які розроблені та вживаються виконкомами місцевих Рад* народних депутатів, меріями міст з метою реалізації багатопланового мікнародного співробітництва між міс-цевимй владами та мешканцями міст-партнерів, і такі, що мають правова закріпленая у договорах цро поріднення.

У залежності від "набору” організаційно-правових форм, які реалізуються у рамках одної акції,' форма підрозділяються на комплексні /більш двох організаційно-правових форм/ та цільові /коли реалізується конкретна форма /вад/ співробітництва/. По суб"єк-там, які беруть у них участь, розрізняються форми співробітництва на рівні органів місцевого самоврядування, громадських форлу-вань, учбових закладів, комерційних структур, окремих громадян. Аналізуються організаційно-правові форми співробітництва поріднених міст, які грають ініціативну роль в установленні відносин -обмін офіційними делегаціями, проведення днів і тижнів дружби міст* Розглядаються цільові форми співробітництва, які спрямовані на обмін досвідом у веденні міського господарства, рішення .. . проблем урбанізації, реалізацію контактів молоді, спортивних заходів та ін. Показано нові форма співробітництва міст-партнерів -масові спортивні змагання, зустрічі міст-партнерів на національному рівні та ін. ВизначаютьсяҐнайбільш пріоритетні та ефективні форми' співробітництва, названо перспективні аспекти його розвит-V ку. : •

.г.Обгрунтована необхідність інформаційно-методичного забвзпе-:. чвння міжнародного співробітництва міст, яка покликане подолати "Інфорлаційний голод" органів місцевого самоврядування у галузі зарубіжнихзв"язків шляхом видання відповідної інфорлаційно-ма-тодачної літератури на,-рівні національних асоціацій органів місяцевого самоврядування з узагальнюваною практикою поріднених зв"яз-' ків. У. контексті цього .дуже ефективним в видання Фондом сприяння становленні» і розвитку місцевого та регіонального самоврядування України журналу "Місцеве та регіональне самоврядування України",

. у якому зарубіжним порідненим зв"язкам міст і регіонів буде нада-

но відповідне місто. Постанова інпормаційно-методичної роботи подо сучасних умов потребус організації інформаційних банків даних /ІБД/ з зарубіжних зв"язків на національному та субрегіональ-ног<7 рівнях. Автором аргументується необхідність стЕоршшя таких ІБД, орієнтованих на підвищення ефективності культурних, наукових, господарських, комерційних та інших контактів між партнера- ' іщ по співробітництву.

У § 2 - "Удосконалення роботи виконкомів місцевих Рад народних депутатів по розширенню зпоріднених зв"язків з адміністративно-територіальними одиницями зарубіжних держав" розглядаються проблеми установлення дружніх зв"язків різних адміністративно-територіальних одиниць України, інших держав СЛІД з відповідними партнера™ зарубіжних країн, ці процеси реально проявилися тільки з надбанням незалежності колишніми республіками СРСР, і в цьому відношенні у дисертації вперше здійснена спроба комплексного аналізу регіонального співробітництва на міждержавному рівні. У зв"язку з цим, досліджується історія питання, ініціативна роль обласних Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів у становленні та розвитку співробітництва, визначаються основні становлення межрегіонального співробітництва, ііого початкові Форми.

На основі чинного законодавства, матеріалів практики обгрунтована організаціііна та координуюча функція місцевих Рад, їх виконавчих комітетів, місцевої державної адміністрації у організаційно-правовому забезпеченні зарубіжних зв"язків та зовнішньоекономічної діяльності підприємств і організацій, які розташовані на території регіону, розглядаються відповідні організаційні структури, які утворюються цими організаціями. Досліджується роль нових суб"єктів, ініціюючих регіональне та субрегіопальне міжнародне співробітництво. Зокрема, вперше розглядається роль у таких процесах діаспори-співвітчизшчсів, які проживають за межами батьківської держави. Звернена увага на позитивну роль культурно-інформаційних центрів зарубіжних країн у контексті активізації економічного співробітництва, досліджено аспекти надання гуманітарної допомоги регіонами та містами зарубіжних держав державам СВД. досліджуються процеси організації міжнародних регіональних . об'єднань органів міоиового самоврядування з метою становлення багатопланового міжрегіонального співробітництва з галузі екології, економічного і культурного співробітництва - Клубу чорноморських міст, Закарпатського Свророгіону та ін.

§ 3 - "Зростання ролі місгавих Рад у активізації співробітництва поріднених міст Співдружності Незалежних держав з порідненими містами деркав Східної ьвропа" - прлсвячон аналізу проблемних питань співробітництва кіст і регіонів України, інших держав СПІД з містами країн, що раніше входили у соціалістичну співдружність. Заиропонован історачниц екскурс, якій свідчить, що до притінення існування СРСР зе"язки мін містами і регіонами країн соціалізму здійснювались тільки по лінії відповідних партійних комітетів комуністичних та робітничих партій, і місцеві Ради народних депутатів були поеністю відсунути. Однак за цей період було накопичено, окрім тільки ідеологічних, рад позитивних форм співробітництва, які складають значний потенціал багаторівневих партнерських зв"язків: між конкретними підприємствами та трудо-вами колективами, колгоспами, радгоспами та кооперативами, :яко-лїш та учбовими закладами, громадськиш організаціями та громадянами. 23 області, II міст і ЗО районів України шли як партнерів по співробітництву II округів Болгарії, б областей Угорщини,

2 округа ЩіР, II еоєводств Польщі, 6 повітів та два міста Румунії, 2 області та 2 міста ЧехослоЕаччини, 3 міста Югославії. З розвалом мирової системи соціалізму ці зв"язки не тільки припинилася, але і знаходяться під загрозою повної-ліквідації. Завдання місцевих Рад - реанімація багатопланових зв"язків, які існували шляхом заключення договорів о співробітництві та зпоріднені міст і регіонів, організація співробітництва на якісно інших принципах - рівноправності, незалежності, обопільної вигода.

У роботі обгрунтована зміна якості відношень ліж місцевими Радами міст та регіонів республік колишнього СРСР у зв"язку, які надбали державно-правового статусу. Наводяться доводи на користь активізації зв"язкіе міст та регіонів Україна з відповідними одиницями держав СНД, показуються конкретні шляхи такого співробітництва .

Б заключенні дисертації - загальні висновки, які відображають основні теоретичні та науково-практичні положення її змісту, пропозиції по вдосконаленню законодавства і практиці діяльності місцевих Рад народних депутатів в галузі міжнародного співробітництва. Одночасно визначаються перспективи наукового забезпечення міжнародних зе"язків органів місцового самоврядування.

Осносні положення і висновки дисертації викладені в публікаціях: ,

1. Підвищення ролі міських Рад у розвитку зв”язків з порід-иеьима містами // Радянське праго. - іSbS. - й 10.

2. ;,іезхдупародішв связи местных Советов народных долутатов и народная дипломатия // Демократия и законность: проблемы развития и соотношения: і.іоквуз. сб. науч. статей. - Самара, 1991.

И. Роль местных С0вотов народных депутатов в развития можду-нородных связей с породненными городами // ХлУП с”азд КПСС о повышении роли местных Советов народных депутатов в государственноправовом, социально-культурном и хозяйственном строительстве: Тезисы докл. и сообщ. иауч.-прзкт. конф. —Одесса, 1ъь7.

4. Актуализация сотрудничества органов местного самоуправления Украины с мевдународнима неправительственными организация»®

// Современный этап политической реформы• на Украине: теоретические и практические проблемы: Тез. докл. и сообви республ. науч. конф. 17-19 окт. 1991 г. - Одесса, -I2SI.

5. і.іікнародні зв"язки органів місцевого самоврядування України в умовах Формування світового співтовариства правових деркав // Становланмд і розвиток місцевого самоврядування в суворен-ній Українській правовій деряаві: Тези доп. і повідомлень рес-публ. наук.-практ. конф. ІУ-2І листоп. 1991 р. - Львів, І9У2.

6. Актуализация подготовки юридичоских-кь;;рЗв для участия

в организационно-правовом обеспечении международных связей местных Соей toe народних депутатов //Актуальные проблемы гуманитарной подготовки студентов: Материалы региональной межобластной научно-метод. конф. 28-29 марта 1991 г. - Одесса, 1991.

7. Распределение /перераспределение/ компетенции можду Одесским городским С0ьетом народных депутатов и другими уровнями местного самоуправления /в соавторство/. - Одесса, І8УІ.

8. Всесвітня Декларація місцзвого.самоврядування: питання міжнародного міжкомунального та мікмуніціпального співробітництва // Актуальні проблеми управління територіями в Україні: Тези доп. і повідомлень Республ. наук.-практ. конф. .- К.. І9Ї2.

S. Диалог но имя сотрудничества // Веч. Одесса. - ІІЇВВ.

- 2b аар. ■ , ' .

10. Всемирная Федерация породненных городов: 130 лет борьбы .

за мир и прогресс // Веч. Одесса. - IS37. - 25 апр. .

11. Курс - друяба і співробітництво // Haws життя. - ,І‘Л38.

- І трав. • ’ ■ ■ '

12. Потенциал разума и доброй воли // Воч.' Одесса. - 1988.

- 31 авг. • ,

13. Забота об инвалидах - обязанность местных властей // Социальное обеспечение. - 1988. - й Г2.

14. Беа"адерныв города - шаги на пути к будущему // Веч. Одесса. - 1989. - I? янв.

15. Праздник мира и дружбы // Веч. Одесса. - 1989. - 20 апр.

16. Дійова форма народної діпломатії // Наше жаття. - 1989.

- 29 квіт.

17. Смотря о надеждой в XXI век // Веч. Одесса. - 1989.

- I сент.

18. Важливий інструмент спілкування // Наше життя. - 1989,

- б серп.

19. Місцева Рада і міжнародні зв"язки //Наше життя. - 1990.

- З лот.

Ґ

Попп.к печати 29.03.93г. Формат 60x84 1/16.

Об"ем 0,9уч.изд.л. 1:25п.л. Заказ № 584. Тираж ГСОэхз. Гортипография Одесского управления по печати,цехУ'З.

• Ленина 49.

2015 © LawTheses.com