Правовое регулирование образования, реорганизации и ликвидации сельскохозяйственных кооперативов.текст автореферата и тема диссертации по праву и юриспруденции 12.00.06 ВАК РФ

АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ
по праву и юриспруденции на тему «Правовое регулирование образования, реорганизации и ликвидации сельскохозяйственных кооперативов.»

ЛЬВ1ВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ 1МЕН11ВАНА ФРАНКА

ФЕДОРОВИЧ ВОЛОДИМИР1ВАНОВИЧ

УДК 349.422.2(47.71)

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СТВОРЕННЯ, РЕОРГАШЗ АЦЙI ЛЖВЩАЦЙ СЫЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КООПЕРАТИВНО

Спещальшсть 12.00.06 - земельне право; аграрне право; еколопчне право; природоресурсове право

Автореферат дисертаци на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук

Льв1в -1998

Дисертащею е рукопис.

Робота виконана на кафещн трудового, аграрного та еколопчного права Льв1вського державного ушверситету iM. 1.Франка.

Науковий Kepieum: доктор юридичних наук, професор Титова Нша 1вашвна

професор кафедри трудового, аграрного та еколо-пчного права Льв1вського державного ушверсите-ту ¡м.Г.Франка

Офщшт опоненти: доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент HAH Украши, заслужений даяч науки i техшки Украши, академ1к Академн правових наук Украши Семчик Вггалш 1ванович

головний науковий сп1вроб1тник 1нституту держа-ви i права ¡меш В.М.Корецького HAH Украши, зав ¡дув ач кафедри аграрного i еколопчного права Вищо'1 школи права при цьому шститул

кандидат юридичних наук, доцент

Мацько Михайло Антонович

завщувач кафедри права JlbBiBCbKoi' комерцшно'1

академп

Upoeidua установа: Одеська державна юридична академк, кафедра аграрного, еколопчного та природоресурсового права

Захист вщбудеться "3" квггня 1998 року (п'ятниця) о 13 годит на заа-данш спец1ал!зовано1 вчено! Ради з юридичних наук К 35.051.03 у Львгвському державному ушеерситетг т. I. Франка за адресою: 290001, м.Льв1в, вул. Схчових стршьщв, 14 (залзааданъ юридичного факультету, ауд.409).

3 дисертащоо можна ознакомится в Науковш б1блютещ Льв1вського державного университету (м. Г.Франка (290005, м.Льв1в, вул. Драгоманова, 5).

Автореферат роз1сланий "27" лютого 1998 року.

Вчений секретар спещгшзовано! вчено'1 ради, доктор юридичних наук, доцент

В.М.Коссак

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Акгуалыжпъ теми дослщження. В ход? проведения arpapHoi реформи в Украйн, основне завдання яко1 - структурна перебудова сшьськогосподарського виробнищва, створення ефеютшного багатоукладного сшьського господарства на ochobI рпномаш-тносп форм власносп на землю та imiii засоби виробнищва, гостро постало пшання про розвигок сшьськогосподарських кооперативш в умовах ринково1 економяси; проявилась недооцшка poni та мюця кооперацц у сшьському господарсш. Мга там, саме розвигок ринкових вдносин зумовлюе необхщшсть широкого викорисгання кооперативно! форми оргашзацв npaqi в аграрному cacropi економки.

Гсторичний досввд розвшку сшьськогосподарсько1 кооперацй' в УкраЗМ, еконо-Mi'mo розвинутих крашах Заходу, свщчить про те, що саме кооператив, - основна мета якого - обслуговувати основну догаьшстъ чтив стьськогосподарських кооператав1в, може забезпечига Ум реальний доступ до фшансових та матер1'альних 3aco6iB. Кооператив може i повинен стати зв'язуючою ланкою мш приватним товаровиробником i ринком, забезпечуючи його послугами у сфер! збуту продукци, матер1ально-техгачного забезпечення, кредтування, агрошмчного та зоотехшчного обспугоЕування тощо.

KpiM розвшку обслуговуючих кооперативов сьогодш е потреба в створенш та-кож i виробшгшх сшьськогосподарських кооператимв. Цьому сприяють процеси ре-оргамзаци колгосгав у зв'язку з паюванням земш та майна, роздфжавлення радгосгив.

Слщ повшспо пщгримати Т.САбову в тому, що "кооперативний рух, кооперация дозволяе поеднувати привату власгасть, конкуренту боротьбу, ринкове госпо-дарство, справжню демократов з можлишстю вдчуватн себе господарями на виробни-

щвг'.'

. До недавнього часу серйозним гальмом у вказанш сфер! була ненадежна зако-нодавча база. Це приводило до того, що навпь за наявшстю достаток екошшчних умов, справжш, HOBi сиъськогосподарсыа коопфативи пракгачно не створювалися. Складне, розквдане, часом суперечливе законодавсгво у цш сфер! на практик створю-вало серйозш труднощ. В ньому чшсо не було визначено ознак сшьськогосподарсько-го кооперативу, його поняпя, порядку створення, реоргашзаци та лжвщаци.

Прийняття Закону Украши "Про альськогосподарсъку кооперацию"2 17 липня ¡997 року створюе можшвосп вщновлення в Укради справжнього аграрного кооперативного руху, дае ¡стттшй пошговх виникненню нових кооператив1в та к об'вднань. Це мае особливе значения за умов проведения aipapHoi реформи та реоргашзаци кол-госшв. Цей Закон став егапним актом захонодавчого р1вня у сфер! регулювання вцщо-син альськогосподарсько1 коопфаци в УкраМ Попри oxpeMi його недолпеи, сам факт прийняття цього Закону свщчить про змшу сгавлення держави до коопфативно! форми ведения сшьськогосподарського виробнищва, яка на пракгищ часто ототожгаость-ся з колишшми колгоспами, що виробляе шод певне негативне сгавлення до альськогосподарських кооператив1в.

1 Новое законодательство РФ о кооперативах. Проблемы и перспективы кооперативного движения в

России. (Круглый стол). И Государство и право. - 1996. - № 5. - С.26. г Вщомосп Верховно! Ради Украгни. - 1997. - № 39. - Ст.261.

Разом з там, багато положень Закону Украши "Про ольськогосподарську кооперации" потребують теоретичного опрацювання. Адже до сьогодш практично вся теоретако-правова база дашьносп коопералмв буцувалася в основному на псяожен-•> нях Закону СРСР "Про коопераццо в СРСР", який зараз вхратав силу щодо регулю-.... вання сшьськогосподарсько-кооператавних вздносин. Потребують розробки правов! мехашзми застосування положень Закону Украши "Про сшьськогосподарську коопе-рацпо", зокрема, у сфдм сгворення цих кооператив lb, ix реоршизаци та лжввдаци.

У робст детально нерозглядаклъся особливосп створення i правового статусу колгоспш. Тривалий перюд ix ¡снування мав негативш прояви по ряду причин: по-перше, колгоспи буш позаконкурентними монопольними формами органпаци аграр-но1 пращ; по-друге, в 'ix дальносп практично нехтувались ознаки кооператавносп. 3 часом вони перегаорились в одержавлену структуру. Правове становище колгосгав було ггаибоко досшджено наукою ксшгоспного права (МЛ.Козир, З.С.Бепяева, В.З.Янчук, Ю.О.Вовк, Ю.Середа).

3 прийнятгам Закону Украши "Про сшьськогосподарську кооперацию" (1997р.) у почався новий eran вщродження кооперативних засад в умовах ринково? економши, вдо вщобразилося в особливосгях закртлення ix правового становища.

Стан иауковтрозробки проблема. Анатз сющально-екошличних та юрвдцчних . засад кооперативного руху в сшьському господарсти мае давне ¡сгоричне коршня. Так, . сощальш основи кооперацй були глибоко дослщжеш МЛ.Туган-Барановським1, О.В.Чаяновим2,1.Витановичем3, ВЛ.Марочко4. Останш два крупних дослцршшя були , спещально присвячеш анашзу украшського кооперативного руху на ceni.

Згодом кооперативы засади сшьськогосподарсько1 дальносп анашзувалися пе-реважно щодо колгосшв. У 70-х роках вингасла наука сшьськогосподарського права, . яка ув1брала до свого змклу i проблемы сшьськогосподарсько1 кооперацй, яи значно ;урЬномангппшись. Зокрема, це робота - МЛ.Козиря з обгругауванням ада про сшьсь-когосподарське кооператмвне право3; достдження З.С.Бешгево! стосовно проблем . М1жгосподарсько1 кооперацй' в сфер1 АПК6, ВЛ.Семчика i П.П.Кулинича щодо правового забезпеченнярозвтку кооператива7 тощо.

Прийняпи Закону "Про кооперацию в СРСР" в 1988 рощ сприяло амиввавд наукових досвджень не лише щодо виробничих кооператив, а й шших, зокрема, у сфер! сощального обслуговування сшьського населения8. У 1989 роц1 вийшла моно-графш, присвячена правовому забезпеченню оргашзацц i дальносп кооператив1в не лише виробничого типу, a i у aj)epi послуг.9 У цьому ж рощ була проведена Всесоюзна

1 Туган-Барановський М.И. Социальные основы кооперации. - М. - 1989.

2 Чаянов A.B. Основные идеи и формы организации крестьянской кооперации. - М. -1919; Крапай курс кооперации. - М. - 1925; О <жш>скохозяйствеяной кооперации. - Саратов. - 1989.

3 Витанович 1.1сторш украшського кооперативного руху. - Нью-Йорк. -1964.

4 Украшська сепянська кооперацй: иггорико-теорешчний аспект (1861-1926рр.). - Ктв, 1995.

5 Див.: Козырь М.И. Сельскохозяйственная кооперация и право. // Советское государство и право. -

1988.-№12.

6 Див.: Беляева З.С. Право и межхозяйствениая кооперация. - М., 1980; ü ж: Договор в сфере межхозяйсг-венной кооптации. -М., 1985.

1 Семчик В.И., Кулинич П.П. Правовое обеспечениеразвигия кооперативов. - М. - 1988.

8 Шейхо П.В., Дузенко В.В., Муипрук А.И. Кооптация в сфере социального обслуживания сельского населения. - К. -1988.

® Правовое обеспечение организации и деятельности кооперативов в сфере производства и услуг. - М. -

1989.

конференцм, присвячена проблемам розвипсу сшьськогосподарсько1 коопфаци1. Мо-нограф!чш досайдження теорн кооперацп проведено ОЖРимаруком2. Б.М.Поляковим, О.М.Соншим та ВА.Кодавбовичем захищем кандвдатсьы дасертацй з правових проблем сшьськогосподарськоУ коопфаци. У 1991 рощ в Леншградському ушвфсигеп вийшов щпручник з кооперативного права, чим була гндаверджена наявгасть вщдовщ-ного навчального курсу.3 Можна також вщзначити робота С.В.СеровоР, дослцщення Ьютауту держави 1 права АН СРСР щодо правових аспекта оргамзацц 1 гдяльносп коопфаттшв5,З.С.Беляево'1 та М.И.Козиря6, НЛ-Титово!7 та ряду ¡нших автор1в. Плщ-ну творчу розробку правового статусу кооператив1в в УкраМ здшснюе професор ВХСемчик8. Еконошчш засади альськогосподарсько'1 коопфаци пшбоко проанашзо-вам В.В.Зшовчуком.5

Проте вказаш досшдження базувалися в основному на Закою СРСР "Про коо-пфашо в СРСР", який приймався у зовам ¡нших еконокочних умовах i положения якого у значнШ Мф1 застарши. Спешального сучасного комплексного досщцження правових засад стаорення, реорганвацц та лквдацц сиьськогосподарських коопфа-тнв1в в Укра1ш немае.

Мета »' основт заедания дисертщшюго достдзкеюш полягають у тому, щоб:

• достщт теорегачш, правовг основи сучасноГ сшьськогосподарсько? коопе-рацй (й понятая, особливосп, ввди тощо);

• прослщкуваш правов1 засади сиьськогосподарсько1 коопфаци в и ¡сторич-ному розвипсу в Украш до 30-х роив;

• проаналвувати характф правового регулювання ешь ськошсподарськоУ коопфаци в сучасний пфюд

• з'ясувати оргашзацшно-правов1 умови стаорення та органЬаци даиьносп стьськогосподарських кооператтшв в умовах ринковоК економши;

• охаракгеризувати правов1 пщегави 1 порядок реорганвацц та лжвщацц альськогосподарських коопфаттшв (зокрема у зв'язку з проведениям аграрно'1 реформи в Укра&н);

• виробити рекомендаш та пропозищ щодо вдосконалення сучасного правового регушовання аграриях коопфатавних ввдносин.

Об'ектом дисертацсююго достдзкення е законодавство Украйш, яке регулюе питания створення та дошьносп коопфативт взагат та альськогосподарських коопфа-

1 "Правовые проблемы развития сельскохозяйственной кооперации" Материалы Всесоюзной научно-практической конференции. 4.1 и Ч.И. - М. - 1989.

2 Див.: Рымарук А.И. Кооперативы: формы, организация работы, перспективы развития. - К. - 1988; Кооперативная и индивидуальная трудовая деятельность. - К. 1990.

3 Кооперативное право. Учебник. - Ленинградский ун-т, 1991.

4 Серова Е.В. Сельскохозяйственная кооперация в СССР. - М. -1991.

5 Организация и деятельность кооперативов: правовой аспект. - М. -1991.

6 Беляева З.С., Козырь М.И. Сельскохозяйственная кооперация и право. // Государство и право. - 1992. -№6.

7 Титова НЛ. Сшьськогосподарсью кооперации в систеш кооперацц; ¡X правова регламентация. II В1сник ЛДУ м.Г.Франка. - 1991. - № 29; Титова НЛ. Сшьсьхогосподарсьга кооператив» а правове забезпе-чення. // Радянсьхе право. -1991. - № 6.

8 Семчик В.И. Кооперация и право. - К. - 1991; Сучасна аграрна полпика Украши: проблема становления. - К. - 1996. - С.529-549.

9 Зпювчук В.В. Кооперативна ¡дея у альському господарств! Украши 1 США. - Киш: Логос, 1996.

тивш зокрема; практика к дальносп; науков! джерела, армвш сгатистчш дат, а та-кож - нове земеяьне та аграрне законодавство щодо радикального реформування ви-носин у сшьському господарсш.

Предметам достджетя е сусгальм кооперативш вдносини в перюд з друга половини XIX ст. до початку 30-х роив нашого сгголптя, суспшьш вщносини, що ви-нпкаютъ у процеа сгаорення, реоргашаци та лквщацп сшьськогосподарських коопв-ративш в умовах переходу до ринково! економпси, реоргашзацц колгосгав та забезпе-чення проведения ахрарно! реформи в Украши

Методшюпчною основою диоертавд е шторико-правовий, системний, пор1вняль-но-правовий, формальио-лопчний та ¡шш метода наукового газнання. Висновки та положения, яю моститься в робой, спираються на консплуцшм норми, анашз кооперативного та аграрного законодавсгаа, досягнення аграрно-правово1 та шших галузе-вих юрвдичних наук, ияоричний досвщ розвипсу сшьськогосподарських кооператив в Украш та в економ1чно розвинугах крашах, практичний досвд засгосування зако-нодавсхва про сшьськогосподарську коопераций в умовах проведения аграрно! реформи.

Науково-теореттною базою достдження е науков! праш вдомих украшських та роойських вчених у сфер; кооперацц, досщднимв ¿сгори украшсько1 сшьськогоспо-дарськоГ кооперацй: Г.Батюка, С.Бородаевського, ГВиггановича, Я.Граб1ва, В.Доманицького, Ю.Доброволенка, В.Коваля, КЛевицького, МЛитвицькош, В.1.Марочка, Б.Мартоса, О.Мицюка, А.Силенка, В.Тотокнанца, М.Туган-Барановськош, О.Чаянова та ш.; науков1 роботи вчених юриспв-аграрникш: З.С.Белясво!, Ц.В.Бичково'1, Г.Ю.Бис1рова, С.Ф.Василюка, П.Ф.Кулинича, МЛ.Козиря, М.А.Мацька, В.В.Носика, ЗАЛавловича, ЕШавлово!, В.В.Петрова, О.О.Погр1бного, В.КПопова, ВХСемчика, Н.В.Сторожева, Ш.Тигово'1, В.В.Успоково1, Г.В.Чубукова, В.С.Шеяестова, В.З.Янчука, В.ВЛнчука; предсгавниюв шших галузевих юрвдичних наук: Т.еАбовоГ, С.М.Братуся, З.А.ГЦдопригори, АЛ.Римарука, З.В.Ромовсько1, В.Ф.Яковлева та ш.; вчених-еконошспв В.В.Зшовчука, О.В.Крисального, М.Й.Малка, В.Я.Меселя-Вессляка, В.В.Юрчишина; пращ деяких заруб1жиих догаднию® кооперацй': Д.Баарди, Д.1нгелсб1, М.Шаарса та ш.

Нормативну базу дисертацц складае Консгитущя Украши, Закон Украши "Про сшьськогосподарську коопфацпо" шип норматавно-правов! ахти Украши, законодав-стао про сшьськогосподарську кооперащю окремих заруб1жних краш (Роси, США), австршське та польське кооперативне законодавство, яке дало у свш час на захдноук-рашських землях.

Наукова новизна досмдження полягае, насамперед, у комплексному доавдженш значения дня сучасносп шгоричного досвду дальносп сшьськогосподарських коопе-рапшв в Украш; з'ясування теоретичних засад та поняття сшъсы<огосподарськоТ кооперацй в умовах переходу до ринкових вд носин, у тому чисзл в процеа роздержавлен-ня та приватизаци земель та майна, проведения аграрно'1 реформи в Украм; проведен-ш за цих умов глибокого всеб!чного анашу питань правового регулювання сгворемня нових сшьськогосподарських коопфапшв, принципово вдмшних вщ колшшнх колгосгав; правових умов та способ1в реоргашзацп та лпсвдащ сшьськогосподарських кооператаш. Вперше правов! умови к сгвореиия нерозривно поеднаш з правовими умовами оргашзаци к дальносп. В робот вперше на дисфтацшному р1вш пшбоко

ггроаналЬований новий закон Украши "Про сшьськогоотодарську кооперацта", ви-значеш основш напрямки вдосконалення сшьськогосподарсько-кооператавного зако-нодавсгва Украши.'

На основ1 проведеного достижения автор виносигь на захист таю основш положения, пов'язаш з науковою новюною:

I.1сторичний доевщ Украши та сучасний доевщ економ1чно розвинених кра'ш евщ-чшь, що усгашний розвиток сшьськогосподарськнх коопфатив1в можливий лише при належнШ гадгрпмщ держави до ща сфери та вщповвдюму и законо-давчому забезпеченм.

Шрийнятй у 1997 рощ Закон Украши "Про сшьськогоотодарську кооперацию" е комплексним норматавно-правовим актом аграрного законодавства Вш по-кпиканий активно сприяги сгворенню та розвипсу справжшх сшьа>когосподар-сышх коопфатав1в. В цьому аспект! доцшьно прийгепи Нацюнальну програму розвипсу альськогосподарсько1кооперацц.

3.Правовий шетгауг сшьськогосподарськоГ коопераци е шеппугом аграрного права Украши. Вш несе на соб\ ¡стотш особливосп аграрно-правових вщносин.

4. Враховуючи вшмшносш у завданнях та правовому становищ окремих вида сшьськогосподарських кооператив ¡а, доцшьно було б пришши Примфш статута окремих вид® сшьськогосподарських коопераптав.

5. У законодавеш необхздно что встановиги юридичм ознаки сшьськогосподарського кооперативу, у зв'язку з чим запропоновано визначення його понят-тя.

6. Необхщшсть визначення у законодавега поняпя "альськогосподарська даль-га сть" та встановлення його критерйв, головним з яких е використання земель сшьськогосподарського призначення як основного засобу виробнищва.

7. Опхимальною класифвеащею сшьськогосподарських коопфатамв е; за ступеней: концентрацц сшьськогосподарського виробнищва - ушверсальге та спещ-альга; за вщношенням до безпосередньо сшьськогосподарського виробнищва -виробнич! та обслуговукта.

8. Оргашзацшно-правов! умови створення сшьськогосподарських кооператив1в можна подшит на загальш та спещальш.

9. С два основних способи виникнення сшьськогосподарських кооперативш: 1)всгановлений законодавством явочно-нормативний порядок; 2)сгворення альськогосподарськихкооператав1в (в основному виробничих)при реоргашза-цй' альськогосподарських пщприемств, зокрема, колгосшв. В сучасних умовах другий споаб видаегься бшьш ефективним г перспектив »¡яшм.

10. Статут коопфатаву, будучи основним локально-правовим документом, що ре-гулюе його дальшеть, вщдрае в кооперапш! двояку роль: як "правостаорюючий" 1 "праворегулюючий" акт, причому в другШ якосп його "вага" е бшьш значимою.

II. Складним е правовий режим власноот на майно, що використовуеп>ся у вироб-ничо-господарсьий дальносп йльськогосподарського кооперативу, який поля-гае у поеднанш власносп коопфатаву як юридачшм особи и власти ело його чпегав.

.. 12. Необхщно бшьш чпко розмежувати у законодавста норми про членство у сшъ-ськошсподарськнх кооперативах фоичних та юрцдичних ойб.

13. Для оргашзаци дапьносп сшьськогосподарського кооперативу недосхатньо до-тримання лише оргашзацШно-правових умов його сотворения, необхщне також здшснешш певних умов оргашзаци Його дапьносп, основними з яких с 1) одержання земельно! дшянки в Haiypi (адя виробничих сшьськогосподарсь-ких коопфатиш); 2) формування на кооперативних засадах необхщного майна кооперативу; 3) правове врегулювання трудових та шших вщносин у кооперативах.

14. При регламенташ npayi у сшьськогосподарських коопфатавах слщ враховува-ти два основш факгори: 1)кооперативну форму оргашзаци' пращ; 2) особливосп сшьськогосподарського виробнищва i npani.

. 15. Прюритетними у сшьськогосподарському кооператив! е земельш вздносини, бо земля е основним засобом виробнищва у сшьському господарсш. Земеяьну да-лянку в Haiypi для ведения аиьськогосподарсько! дяльносп кооператив може набути: 1) шляхом надання йому в корисгування або передаш у власнкть як юридачнш oco6i; 2) через об'сднання земельних часток (па1в) осаб, яю вийшли з колективних агроформувань i бажають створити сшьськогосподарський кооператив (чфез продаж або передачу у корисгування).

16. В законодавсш стд чпко закршити падсгави i процедуру лвсвщацй сшьськогос-, подарського кооперативу. Пракгачне значения достижения полягае в тому, що одержши висновки та ре-комендавд можуть бута використаш при вдосконаленш Закону Украши "Про сшьсь-когосподарську коопфацно" та ¡ншого законодавсгоа, яке торкасться оргаизацц, да-льносп та лжвщацц' сшьськогосподарських коопфатив1в, в навчальному rrpoueci, в практичнш дапьносп при створенш, реоргашзацц, лжвщацй сшьськогосподарських кооперативов.

Результата достижения були використаш при розробщ Програми приватизацй майна i зеша в а1ропромисловому комплекса Львшсько) обласп, окремих положень та Статута до на, зокрема, Пртфних сгатупв виробничого та обслуговуючого сшьськогосподарських кооператив ¡в1, Статуту та шших докуменпв Львшського обласного товариства "Украшський коопфатавний рух"2, участь у практичнш дальносп якого бфе автор.

Апробация результат дослщженни. Основш положения дисфтацй доповщались на всесоюзних, всеукрашських, репональних наукових конффенщях: "Оргашзащя i дальшстъ коопфатив1в: правовий аспект" (Москва, 1991); "На шляху до правовое дф-жави" (Льв1в, 1991); "Становления i розвиток самоврадування в сувфенншУкрашськш правовш дфжавГ (Львш, 1991); "Аграрна реформа в Украшк економ1чш i правов! про-блеми" (Одеса, 1993); "Проблеми дфжавотворення i захисту прав людини в УкраМ" (Львш, 1995); "Право власносп в Украло в умовах ринкових вщносин" (Одеса, 1995); "Проблеми дфжавотворення i захисту прав людини в Украйв" (Львш, 1997); в лендах

1 Див.: Аграрна реформа на Львшщиш. Документ i магер1али (1990-1994). - Львш: Каменяр, 1994.

2 Зйрник товариства "Украшський кооперативний рух" (ТУКР). - Льв1в, 1997.

та пракшчних занятгях з курсу "Аграрне право Украши" доя студента юрвднчного факультету Льввського угавфситау (1992-1998).

Результата проведеного достижения були апробовага при обговореши дасер-тацй на засщанш кафедри трудового, аграрного та еколопчного права Льв1вського уншерснтету. Матер1али по теш дасертацц опублжоваш в даанадцята роботах.

Структура робота. Дисергащя складасп>ся ¡з всхупу, чопгрьох роздапв (десяти пщроздгав), висновюв та списку викорисганих джерел на 15 сгоршках. Загальний об-сяг робота -180 сгоршок.

ОСНОВНИЙ ЗМ1СГ РОБОТИ

Вступ. Наводиться загальна характеристика робота з обгрунтуванням актуальности та стану науково'1 розробки теми дисертаци, визначенням ц мета та завдань, характеристикою об'екту, предмету i методологи робота, теоретичного i практичного значения iff основних положень, з визначенням и науковоУ новизни, положень, що винося-тъся на захисг, а також'вказуегься на апробацпо i публшацно результата доепджень.

Першийрозд'п присвячеио огляду липсратури за темою доаиджашя. У ньому розгаядаються основш етапи розвипсу науково'1 думки про сшьськогосподарську коо-перашо в економ1чному, историчному i особливо в правовому аспектах. Вданачаегься пряма залежнсть мЬк р1внем розвитку сшьськогосподарсько'1 кооперацй i йггенсивмс-•по и наукових досщджень. Наука про сшьськогосподарську коопфавдо досягала особливо високого р!вня в перюди розквпу коопераци, i навпаки, "затихала" в перюди S спаду.

Ьпедсивний розвигок сшьськогосподарськоУ коопфацц у першш чверп нишш-нього столптя, особливо у 20-х роках, знайшов свое теорегачне обгрунтування у пра-цях вщомих економшгш-теорегиюв коопфацц ГБатюка, С.Бородаевського, В.Доманидького, Ю.Доброволенка, К.Левицького, МЛшвицького; Б.Маргоса, А.Савицького, А.Силенка, М.Туган-Барановського, О.Чаянова та iH. Оскшьки сшьсь-когосподарсью кооператави в цей перюд були в основному обслуговуючими, саме вони були в основному предметом достижения вчених. Сшьськогосподарський кооператив розгаядався як додаток до самосгшного селянського господарсгва, який обсяуго-вуе його i без такого господарсгва не мав 3Miciy (О.Чаянов). В той же час вш практично запфечував горизонтальну (виробничу) кооперацж», пвдкреслюючи, що провести у сшьському гоепбдареш горизонтальну хоопфацпо виробнищва в такШ Mipi, як у промисловосп, е иеможливим.

3 ¡сгоричних доаццжень украшського кооперативного руху слщ видшити пра-цю 1.Витановича "1стор1я украшського кооперативного руху", яка охоплюе практично Bci пфюди коопфативного будшншдва в Украйл ввд зародженга коопфацц до 1960-х роив. Пфюдизацпо ¡сторичного розвитку украшсько! коопфацц здмснив В.1.Семчик у свой монографи "Коопфация и право".

Гйсля зншцення сшьськогосподарськоУ коопфацп i масовоГ примусово'1 колек--и-шзаци (початок 1930-х роив), хоопфативний сектор у сшьському господарсш був представлений в основному колгоспами, що поступово втрачаш cboi коопфагавш засада. В той же час наука колгоспного права була представлена солщними теорешч-ними розробками. Питаниям теора колгоспного права присвяпши сво! робота

З.С.Беляева, М.Д.Казанцев, А.М.Каландадзе, М.1.Козир, А.М.Турубшф, Ш.Павлов, В.В.Пехров, В.З.Янчук та шип. Разом з там, колгоспно-правовим дослщженням були властны окрем1 недолки, зумовлеш значною ¡деолопзащоо науки, що часто не сприя-ло об'екшвшй оццвд реального стану справ.

Акгав1защя наукових дослщжень у сфф] регулювання сшьськогосподарсько-кооператавних вщносин була пов'язана з прийняпям Закону СРСР "Про коопфацоо в СРСР" у 1988 роц). АналЬу як Закону в цшому, так 1 окремих його попожень присватали сво'1 пращ таи вщом! вчеш-юрисга, як: Т.ЕАбова, Г.Ю.Бисгров, МХКозир, ВЛ.Семчик, НЛ.Тигова, Г.В.Чубуков, В.Н.Якошкв та шшь Саме в цей пфюд з'являються науков1 розробки пигань кооперативноТ та щдивщуально! трудово'1 даль-носп (А.1.Римарук), реатзацй громадинами права на об'еднання в сшьськогосподарсь-и коопфатави (НЛ.Тигова, ВЛ.Федорович) тощо.

Сфед виданих у цей пфюд монографш слщ вщзначити працю ВЛ.Семчика "Коопфация и право", в якш на основ1 законодавства про коопфашю, власгасть, землю, оревду тощо, проанатзовано широкий спектр коопфативних вдносин. У лифа-тур1 неодноразово наголошувалося на необхцдаосп прийняпя специального законодавства про сшьськогосподарську коопфацпо (М.1.Козир, В.1.Семчик, НЛ.Тигова та цпш). Разом з тим, враховуючи, що Закон Украхни "Про сшьськогосподарську кооперацию" був прийнятай вщносно недавно (липень 1997 року), надежного юрвдичного анал1зу його положень в правовш лггератур1 поки-що немае. В деякш \iipi це намагався зробиги автор у своему дисертащйному досяддженм.

Другой роздих "Право / сиьсъкогосподарсъка кооперации теоретичт основы та к-торшиаш розвштк " складасться Ь трьох пара1раф1в \ присвячений теорегичним основам сшьськогосподарсько'1 коопфаци; досвцзу и розвшку у заруб1жних крашах; харак-тфистищ основних етатв розвшку альсъкогосподарсько< коопфаци в Украйв до початку "масово! колааивЬацп" (початок 1930-х роив) та законодавчого регулювання сшьськогосподарсько'1 коопфаци в сучасний Пфюд (з юнця 1980-х роив).

АналЬ законодавства про колгоспи дае гцдстави зробиги висновок про те, що формально-юрвдично вони могли вважашся сшьськогосподарськими коопфативами, хоч доя цього 1м бракувало деяких специф1чних ознак (наявшсгь пайових земельних та майнових засад можпивкяъ ¡снування в риних формах та видах тощо). Головний же недолпс правового регулювання статусу колгослв полягав у тому, що в них громадсью итфеси превалювали на штфесами його члешв, а практично це призводило до того, що колгоспи повинш були забезпечувати штфеси дфжави. На вимгну ввд цього, спра-вжнш сшьськогоспод арський коопфатив епщенгром робить ¡нщ>еси саме його члемв.

У першаму тдроздШ подано економ1чне обгрушування дяльносп коопфапдав у сшьському господарста, виведено основш специф1чш риси сшьськогосподарсько'1' коопфаци. За своею правовою природою вона е коопфахдею др1бних товаровиробни-ив сшьськогосподарсько! продукцй 1 може бута вертикальною 1 горизонтальною.

Вертикальна (обслуговуюча) коопфащя мае м1сце то;в, коли сшьськогосподар-сьи коопфатави створюються самими товаровиробниками (в основному ффмфами) дня обслуговування к основноУ дяльносп. Це стосуегься таких сторш дальносп др1б-них товаровиробниюв, яи пов'язам з ринком (матфшльно-техшчне забезпечення, зби-рання виробленоУ продукцй', кредтування тощо), або ям вимагакггь спещалъних тех-

шчних засобш (спиьне викорисгання сшьськогосподарсько'/ техшки, агромшчне, зоо-техшчне обслуговування тощо).

Горизонтальна (виробнича)коопфац1я полягае в об'сднани не окремих сторш господарсько! дальносп селянських господарсга, аваадальносп, охогшюе весь пронес виробнищва сшьськогосподарсько! продукци. Реформування колективних сшьсь-когоотодарських щпцриемств е реальним шляхом стаорення сьогодш в Украяи вироб-ничих сшьськогосподарських кооперативно При цьому доцшьно використаги переваги колекгавних сшьськогосподарських пщприемств (зберакеняя великих масштаб1в виробнищва, розм!р1в дигових операцш тощо).

Розвиваючи сшьськогосподарську кооперашю в УкраГш, псщмбно викорисго-вувата досвщ п розвипсу у передових крашах з ринковою економпсою, де кооператав-них сектор е важливою ланкою економ!чно! системл поряд ¡з приватним та державним секторами. Особливо характерними у цьому вщношенга е приклада Швецц та США.

Другий тдрозди присвячений характеристик основних етагов розвипсу \ правового регулювання сшьськогосподарсько! коопфаци в УкраМ (вщ и зародження у дру-гш половиш 19 сг. до ц зруйнування на початку 1930-х роюв). Приймаючи до уваги специфжу сшьськогосподарсько! кооперацй Украши в рвш часи, запропоновано таку перюдизащю: 1) перюд зародження сшьськогосподарсько! коопфаш в Укра!ш (поч. 1870-х - кшець 1890-х роив); 2) перюд масовосп сшьськогосподарсько! коопфаци, по-ява спещал!зованих сшьськогосподарських коопфатив1в та коопфативних спшок (инець 1890-х -1917рр.); 3) перюд найбшьшого розвитку, занепаду 1 зншцення сшьсько-господарсько! коопфаци (1917 - поч.1930-х роюв); 4) розвоток сшьськогосподарсько! коопфаци на захщноукрашських землях в пфюд М1Ж двома свгговими вшнами; 5) пфюд примусово! колекпшзаци, одфжавлення 1 укрупнення колгосгав (поч. 1930-х -инець 1980-х роюв); 6) сучасний перюд розвипсу сшьськогосподарсько! коопфаци (з инця 1980-х ромв) в умовах пфеходу до ринково! економиси.

Пфший пфюд характфизувався спробами пфенесення теорц коопфативного будвницгва, яка була залозичена в основному у Захщнш СЬрога, на украшську практику.

У другому пфвдд коопфацця у сшьському господарсш стала масовою, 1 почали засновуватися та дата пфии коопфативш спшки (ссяози) на тфиторц Украйш, поряд з ушвфсальними виникли 1 спец1ал1зоваш коопфативи.

Трепй пфюд був часом найбшьшого розвипсу сшьськогосподарсько! коопфаци в УкраМ Провщним актом, який регуиював дошьшсп. коопфативш у цей перюд був закон Тимчасового уряду вд 20 бфезня 1917 року "Про коопфацно", який одфжав офщшну назву "Положения про коопфативш товаристеа та !х спшки". В Украш були створеш Всеукрашсью Коопфативш Центр и - Украшбанк, Централ, Дншросоюз та ¡н. Особливого розквпу сшьськогосподарська кооперащя досягаа в пфюд НЕПу. Правовою основою н дальносп в цей пфюд був ряд гадзаконних нормативно-правових акта, наприклад, Постанова ЦВКI РНК СРСР вщ 22 сфпня 1924 року "Про сшьськогосподарську хоопфацно"11

Ппсу свого розвитку сшьськогосподарська коопфащя в Украйн досягла у 19271928 роках, коли кшьюсть коопфатаив в Украйи допила до 41734, з них було 24450

I СЗ СССР. -1924. - № 5. - Ст.61.

сшьськогосподарських1. Проте, вже починаючи з цього ж часу, почалося обмеження дальносп йльськогосподарськоУ кооперацц, посгупове и згортання, що в кшцевому результат! привело до и знищення. Добровшьне кооперування було замшене масовою примусовою колооивЬащею.

У цей же перюд сшьськогосподарська кооперащя продовжувала акшвно розви-ватися на захщноукрашських землях, яи не входили до складу УРСР. Крайовим ценг-ральним органом по оргатзаци сшьськогосподарсько! торпвл1 було створене у 1899 рощ товаристао "Сшьський господар". Могушй ¡мпульс розвгаку сшьськогосподар-сьюй кооперацй дав польський закон "Про кооператави" 1920 року2.

1сгоричний досвщ розвитку сшьськогосподарсько! коопераци в Украш! з часу ц зародження 1 до знищення за радянських чаав свщчгаь про те, що украшськими селянами дня оргашзацп свого господарського жиггя активно викорисговувалася кооперация, що перш кооператави селян в Укра&п почали вшшкати в перюд пожвавления розвипсу ринкових вщносин, що дозволя е провести паралсш в сьогоденням.

Перюд з початку 1930-х роив до кшця 1980-х розов, коли, поряд з дикими еко-ном1чними здобутками колгосгав, основними рисами мав примусову колекшв!зацно, одержавлення \ безгцдставне укрупнения колгосгав, в робст розшядаються скорочено, оскшьки колгоспи в цей час не мали пракшчно вох ознак коопера1ив!в. Та й питания правового регулювання дальносп колгосгав в колгоспно-правовш лгкратур1 висвшш-ш досгатньо.

Законодавчому регулюванню сшьськогосподарсько! кооперащ у сучасний перюд присвячено щретш ¡идроМи Цей перюд розпочався в кшщ 1980-х ромв, що було зумовлено, в основному, прийняпям у 1988 рощ Закону СРСР "Про кооперацпо в СРСР". В систем! вах вида кооперацц' прюригегне значения Закон выводив сшьсько-господарським кооперативам. Проте вш приймався в зовам шших, нш сьогодш, сощ-ально-економ1чних умовах, коли майже будь-яка недфжавна пщприемницька даль-шегь вважалася кооперативом. Достатнк екожшчних умов дня реатзацц положень закону на практащ пракшчно не ¡снувало, оскшьки сшьськогосподарська кооперащя е кооперащею др1бних приватних товаровиробнигав, яких на той час не було. Сьогоди вш втратив свою силу стосовно сшьськогосподарських кооперативш.

Закони Украши "Про щдприемнищво"3, "Про пщприемства в УкраМ"4 взагат не згадують тако'1 оргашзацшно'1 форми господарсько1 дальносп, як кооператави.

Прийняшй 10 квпня 1992 року Закон Украши "Про споживчу кооперацию"5 не шг стати правовою основою дальносп сшьськогоспод арських кооператив ¡в, оскшьки факшчно вш врегулював вщносини у сфф1 посгачання споживачам товар1в невироб-ничош призначення.

Не м1г повною мгрою визначиш правове регулювання створення, реоргашзацй та лжвщацп сшьськогосподарських коопфативш 1 Закон Украши "Про колектавне сшьськогосподарське гадприемство"6 вд 14 жовтня 1992р., оскшьки вш по суп присвя-

1 Ендаклополя Украшознавства. Словникова часшна. - Т.З. - В-во "Молода жиля". - Прага-Нью-Йорк.

- 1959. -С.И27.

2 Див.: Кооператавне право. - Льва. -1935.

3ВщомоспВерховно1 Рада Украши. -1991.14.-Ст.168.

4 Вщомоеп Верховно!' Ради Украши. - 1992. - № 24. - Ст.272.

' Вщомоеп Верховши Рада Украши. -1991.-№ 20. - Сх.414.

6 Виомост Верховно!' Рада Украши. - 1992. - № 20.

чений пер ев ажио правовому статусу виробничих сшьськогосподарських гадприемсге 1 гаибоко не враховус кооперативних засад сшьськогосподарських коопфатшад.

Прийняпя Закону УкраУни "Про сшьськогосподарську кооперацио"1 17 липня 1997 року створюе можливосп вщновлення в Украйд справжнього аграрного коопфа-тивного руху, дае ¡сютний поштовх виникненню нових кооператив1в та к об'еднань. Це мае особливе значения за умов проведения аграрно! реформи та реоргагазацп кол-госгав. Вказаний закон е комппексним нормативно-правовим актом вищо! юридично!" сили, наявисгъ в якому загально1 та особливо'1 частини свщчгаъ про його кодифжацш-ний характер.

Зважаючи на ¡сготш вщмшносп у завданнях 1 правовому положешл окремих вида сшьськогосподарських коопфавтав, доцшьно прийняти Примфш (типов1) статута окремих вида сшьськогосподарських коопфатив1в. Окремий роздал про сшьсько-господарсьм коопфативи мк1 би бути 1 в Основах аграрного захонодавства Украши, яю також доцшьно прийняти.

Що ж стосусгься питания про галузеву приналежмстъ норм, ям регулюготь да-льисп. сшьськогосподарських коопфапшв, то сшьськогосподарсько-коопфативне право, яке прийшло на змшу колгоспного права, е скпадовою частиною аграрного права Украши, оскшьки лише в межах аграрного права можна досягнут повного вра-хування век особливосгей сшьського господарсгва (зокрема, щодо викорисгання земель сшьськогосподарського призначення, сшьськогосподарсько! пращ тощо).

Аналгзу правовых умов створення та оргшазшф' дипыюетт сшьськогосподарських кооперативы присвячено другой роздт робот.

У периюму тдроздШ дасться пфелж основних ознак коопфативу взагат 1 сшьськогосподарського зокрема, даегься визначення поняпя "сшьськогосподарський ко-опфатав", проведена кпасифжащя сшьськогосподарських коопфатггав.

Впфше на дисертацШному р1вн1 питания про виникнення, реоргашзацпо та лпе-вдацпо сшьськогосподарських кооперативов досшджував О.М.Сонш.2 Вш визначив спешфчш ознаки сшьськогосподарського коопфативу, дав визначення його поняпя. Цр питания детально проанашзоваш в його дисертаци.

До юридичних ознак поняггя коопфативу належать: 1)добровшьшсть об'ед-нання; 2)членський харахтф об'еднання; 3)р1вноправтсп> члешв; 4) обов'язкова участь члемв у дальносп коопфативу (трудова участь у виробничих коопфативах; участь у господарських опфащях - в обслуговуючих коопфативах); 5) пайовий харак-тф майна коопфативу; 6) основною метою дальносп коопфатву е не здобупя при-бугеу, а задоволення матф!альних та шших потреб сво'к члешв; 7)досягнення мет шляхом здшенення спшьноГ господарсько!' дальносп.

Специф1чними ознаками сшьськогосподарських коопфапшв сшд вважати: 1) ведения сшьськогосподарсько! дальносп (з викорисганням земель сшьськогосподарського призначення як основного засобу виробнищва) або обслуговування ц потреб; 2) знаходження як правило у сшьськШ м1сцевосп; 3) задоволення потреб пфеваж-но сшьського населения.

1 Вщомосп Верховно! Ради Украши. - 1997. - № 39.

2 Див.: Сонин О.М. Правовое положение сельскохозяйственных (кроме колхозов) кооперативов: Автореферат дис. хавд. юрид. наук. - Харьков, 1992.

На оснсж наведених ознак у дисертаци запропоноване вшначення понятая сшь-ськогосподарського кооперативу (наводиться у висновках).

Недолком ниш дпочого аграрного законодавства е вщсупистъ визначення понятая сшьськогосподарсько!' дошьносп, Ч1ткнх й критерцв. Видасгься, що головним критерием тако1 дальносп евикорисгання земель альськогосподарського призначення як основного засобу виробницгва.

Найбшьш прийняшою на сучасному етага класиф1кащао кооператив е поди сшьськогосподарських коопера-пшв за безпосередшм вщношенням до альськогосподарського виробницгва на виробшта та обслуговукт За ступеней концентрацц сшь-ськогосподарського виробнищва к можна роздшши на ушверсальш та спещалвоваш.

У другаму тдроздш проанашзовано порядок створення сшьськогосподарських кооперативы. Кооператави сгворюються в явочно-нормативному порядку. Уа правов1 умови створення кооперативу можна подлит на загальга (створення на добровшьних засадах; засновниками можуп. буш тшьки громадяни Украши та юрвдичш особи, за-реесгровам ь Украци; обмеження мшмальноГ кихькосп члешв трьома особами; при-йняття установчими зборами рйлешш про створення кооперативу) 1 спещальга (отримадаякоопфатавомземельно1дшянки).

Державна реестрацй сшьськогосподарського кооперативу створюе для ньош важлив1 юридичш насщдки.

1ншим способом створення сшьськогосподарських кооператив!в (в основному виробничих) е и виникнення при реоргашзацй сшьськогосподарських пщприемств. Можливкяь створення кооперапшв таким шляхом виникла в результат проведення паювання земш та майна колектавних агроформувань. Таким шлях створення коопе-ратив1в у сучасних умовах видасгься особливо ефективним.

У третьему тдраздт розгяядасгься питания ггро Статута сшьськогосподарсь-ких кооперативш, к юридичну природу, зм1ст, порядок прийшгпя 1 внесения змш 1 до-повнень.

Статут сшьськогосподарського кооперативу е важливим локально-правовим актом, специфичною формою правового регулювання суспшьних вщносин, яка прояв-лясгься в тому, що, по-перше, Статут е внутрисооперативним нормативним актом; подруге, вш приймаеться на загальних оргашзацшних зборах громадян, яю бажають сгворши кооператив або загальними зборами члешв кооперативу; по-трете, вш е не тшьки "правостворюючим" актом, а й праворегулуючим, регулюе весь спектр внутрь кооператавних вщносин - земельних, трудових, майнових, органвацшно-управлшських; по-чегеерте, Статут е правовою базою для прийнятгя шших локальних правових акта: Правил внугршлшого розпорядку, Положения про оплату пращ, Положения про пайовий фоцдтощо.

У четвертому тдроздЫ розглвдаються питания членства у сшьськогоспод арських кооперативах. Ьвлшуг членства е провщним 1 базовим, оскшьки на ньому грушу-еться створення та вся наступна дальшстъ кооперативу. Членство у кооператив! е пщ-ставою виникнення тарозвитку вах шших внугржооперативних вщносин.

У робот! проанаппзовано правов! умови членства у кооператив), порядок вступу до нього, права та обов'язки члешв кооперативу, пщегави та порядок припинення членства у кооператив!.

Bei права та обов'язки члешв сшьськогосподарських коопфатив можна подлита на три групи:

1)конс1шуцшш права та обов'язки;

2) права та обов'язки, зумовлеш спецификою кооперативно! оргашзацц правд;

3) права та обов'язки, пов'язаш з особливостями сшьськогосподарського вироб-нищва (особливо використанням земель).

Сгатупл права та обов'язки члемв кооперативу можна. також класифпсувати за об'ектом: земепьш, трудов1, майшда, управлшсьи та imixi.

Членами виробничих сшьськогосподарських коопфапдав можуть бухи фвичн! особи, членами обслуговуючих коопфатав1в також i юридичга особи.

Важпивою новелою Закону Украши "Про сшьськогосподарську коопфащю" е положения про асоцшоване членство у сшьськогосподарських коопфатавах, яке до-зволяе коопфативу закати додатков1 коили, не збшьшуючи кшькосп caoix члешв.

У п'яману тдрозд1й проанал1зовано основм npaBOBi умови оргашзаш дяльнос-ii сшьськогосподарських коопфатив1в - ii основш засади, яю забезпечують нормальне його функцюнування, виконання ним статугних цшей i завдань.

До цих основних умов епщ вщцести: 1) одфжання земельши дшянки в Haiypi (для вхфобничих коопфатив ¡в); 2) формування кошпв та майна коопфативу; 3) правове забезпечення трудових вщносин у сшьакогосподарських коопфатавах.

Здшснення виробничо'1 дальносп у сшьському господарствх неможливе без ви-користання земель сшьськогосподарського призначення як основного засобу вироб-ництва. Без отримання у встановленому законом порядку земельно/ дшянки виробни-чий стьськогосподарський коопфатив не зможе розпочати CBoei виробничо-господарсько!' дальносп.

Правовими гцдставами, на яких може базуватися викорисгання земша сшьсько-господарськими коопфатавами е; право власносп, право посшшого чи тамчасового користування, оренда. Земеяьним кодексом Украши сшьськогосподарський коопфатив вшнаний суб'ектом права колективно'1 власносп на земш, хоч, вцдаелься, шо з проведениям паювання земель, що знаходяхъея у колектавшй власносп, копектавна влас-Hicn> на земш посгупово втрачае свое значения.

У poöori проанашзовано кояш, яи виникли М1Ж Земельним кодексом Украши i окршими указами Президента Украши, запропоноваш шляхи 'ix врегулювання.

Автором доводиться доцшьисп» в окремих випадках орендування земель сть-ськогосподарськими коопфатавами.

Законодавством Украши коопфатив вшнаний суб'ектом права колективно'1 власносп. Коопфатавна власшстъ як ä шпрвд мае особливосп в тому, що й об'екгом можуть бути грошов! та майнош внески члешв коопфативу.

Пах, внесем в коопфатив його членами, повинш запишатися ix приватною вла-сшстю. KpiM того, в коопфатив! створюготься й епшьга фоцда, що належать не окре-мим його членам, а коопфативу в цшому. Таким чином, в загшшнш cipyKiypi майна сшьськогосподарського коопфативу можна видлита майно i коипи двох вцщв: 1)яке належитъ коопфативу як юридичнш ocoöi; 2) яке залишаеться у приватнш власносп його окремих члешв, що пфедаютъ повноваження по управлению свои майном за-гальним зборам коопфативу.

Трудов1 ввдносини члешв сшьськогосподарського кооперативу повинш регулю-ватися аграрним I кооператнвним законодавством, а також внутркооперативними локальними актами.

При регулюванш пращ у сшьськогосподарських кооперативах необхщно врахо-вувати два основш фактори: 1)кооперативну форму оргашзаци правд 2)особливосп сшьськогосподарського виробншдва.

Особливосп правового регулюванш аграрно-трудових виносин необхщно за-кршига на законодавчому р1вш.

У третьему роздЬи "Правою пгдсташ та порядок реоргашзшф'та лвсвйкщи сшьськогосподарських кооперативы" аналвуються пщсгави та порздок припинення ¡сну-вання сшьськогосподарських кооператива.

3 точки зору наслщт, викликаних припиненням ¡снування юрндачноУ особи, Цившьний кодекс Украши розр^зняе дв1 форми припинення: 1)реорганващя; 2) лжвщащя.

Оргашзацйш форми реоргашзацц можна подшти на дв1 групи: 1) за яких кооператив припиняе свое ¡снування як юрвдична особа (злипя, роздшення, перетворен-ня); 2) за яких кооператив як юрвдична особа збертаегься (приеднання, видтення).

Запродановано такий вар!ант лерелшу щцстав лпсвщацц сшьськогосподарського кооперативу: 1)за ранениям загальних збор1в члешв кооперативу 2) за решениям супу У випадку здшснення дальносп без лщензи або дальносп, яка заборонена законом, або дальносп з шшими грубими чи неодноразовими порушеннями законодавсг-ва; 3) визнання кооперативу банкрушм у судовому порядку; 4) у зв'язку з припиненням права власносп чи права користування земельною дшянкою; 5) в ¡нших випадках, всхановлених чинним законодавством.

Дисертантом гвдгримана думка Ц.В.Бичково!, що банкрутсгао сшьськогосподарських товаровиробнигав потребуе спещалиованого (пшьгового) правового регулк>-вання.

Бшьш детально! правово! регламентацц потребуе 1 процедура лжвщаци сшьськогосподарського кооперапшу.

У виаювках, що завершують роботу, пщведено щдсумки дисертацшного досл-дження, висловлено практчш пропозицц щодо вдосконалення законодавсгаа Украши про сшьськогосподарсьи кооператива

Основними висновками е таю:

1.1сторичний позитивний досвщкооперування сшьського господарсгва, зокре-мав Галичиш, набув можпивосгей збагатитися яюсно новим зм1стом за умов наявносп Украши як суверенно! держави та переходу й до заезд ринково! економки.

2. Прийняття Закону Украши "Про сшьськогосподарську коопераций" знаменуе виникнення етапу вщродження в Украйи справжнього аграрного коопфативного ру-. ху, дае ¡сютаий поштовх виникненню нових кооператив]в та к об'еднань.

3. Закон "Про сшьськогосподарську кооперацта" е нормагавно-правовим актом аграрного законодавсгаа, мае комплексний, штегрований та спещашзований характер, харакгеризусться багатооруктурним змгстом та багатосуб'ектним складом.

4. В сучасних умовах змшюсться суб'ооний склад > сощальний стан оаб, ям ма-кль бажання оргашзувага сшьськогосподарський кооператив: це здебшьшого особи, яю вже мають певну приватну власшсгь (на земельний та майновий пай).

5. Сшьськогосподарський кооператив можна визначити як добровшьне на основ! членства об'еднання оаб дня спшьного ведения сшьськогосподарськоУ дашьносп (з використанням земель сшьськогосподарського призначення) на основ1 власно! тру-довоУ учасп чи учасп у господарських опфащях коопфативу, надежного коопфативу на прав1 власносп майна, створеного об'еднанням пайових внесюв з метою задоволен-ня матер1альних та шших погреб чланв коопфативу, яке знаходиться, як правило, у сшьськш М1сцев0сп.

6. Головним крищием сшьськогосподарськоУ дяльносп е використання земель як основного засобу виробншцва.

7. Оргамзашйно-правов! умови створення сшьськогосподарського коопфативу можна подшита на загальш та спещальш. Ефективним способом виникнення сьогодш сшьськогосподарськж кооператив1в е к створення шляхом реоргашзацй сшьськогосподарських пщприемств (зокрема, колгосшв).

8. Статут вщдрае в коопфапш двояку роль: як "правостворюючий" 1 "праворегулюючий" акт, причому в друпй якосп його вага е бшьш значимою.

9. У законодавста необхщно бшьш чгпсо розмежувата норми про членство у сшьськогосподарських коопфативах ф1зичних та юридичних осаб. Громадяни можугь бути членами 1 виробничих, I обслуговуючих коопфатив1в, юрвдичш особи - ташки обслуговуючих.

10. Прюригегними у сшьськогосподарському коопфаттш е земельш вщносини, оскшьки земта сшьськогосподарського призначення маютъ ушкальну природну, еко-ном!чну та сощальну цшнкть. Земельну дщянку дня ведения альськогосподарсько1 дальносп коопфатив може набути чфез об'еднання земельних часгок (пат) оаб, яза вийшли ¡з колекгивних агроформувань 1 бажають створити сшьськогосподарський коопфатив.

11. Доцшьною е оренда земл1 сшьськогосподарськими коопфативами, оскшьки дозволяе Ум забезпечита себе дшянкою у тих випадках, коли коопфатив (чи його члени) не маютъ зе\сл у власносп 1 не можуть придбати и у влаешсть.

12. У законодавста! слщ чтео закршити пщетави I порядок реоргашзацй' та лж-вщаци сшьськогосподарських коопфатив ¡в, причому у спещальних нормативно-правових актах.

Положения дисертацй вщображеш в публжащях:

1.Регулювання створення, реоргашзацй' та припинення сшьськогосподарських коо-пфативш: правов1 питания. // Право УкраУни. -1998. - № 1. - С.53-58.

2.Види, правовий статус, розвиток сшьськогосподарських коопфатив1в у 20-т1 роки. //Проблши формування сувфенноУ правовоУ УкраУнськоУ дфжави. В1сник Льв1в-ського уивфеитету. - Сер1яюридячна. - Випуск 30. -1993. - С.68-72.

3.Сгатут альськогосподарського коопфативу. // Проблеми дфжавотворення в Украш. Вгсник Львшського ушвфеитету. - Сф1Я юридична. - Випуск 31. - 1994. -С.70-73.

4.0 правовом регулировании деятельности сельскохозяйственных коопфативов граждан. II Организация и деятельность коопфативов: правовой аспект. - Москва. -1991. - С.71 -75. (у сгававторстш з Тиговою Н.1.).

5.Правов1 умови органааци дальносп виробничих сшьськогосподарських кооператор. // Аграрна реформа в Украйп: екошшчш 1 правовх пробпеми. Матер1али "¡фуглого столу". - Одеса. -1993. - С.35-37.

6.Про вдосконалення законодавчого регулювання сшьськогосподарських коопера-ттшш. // Проблеми державотвореиня 1 захииу прав людини в Украш. Матер1али I репонально! науково! конффенци (лютий1995 року). -Львш. -1995. -С.89-91.

7.С1ворення сшьськогосподарських коопфапшв при реоргашзаци сшьськогостю-дарських щщтрисмсхв. // Проблеми державотворення 1 захисту прав людини в УкраМ. Мащиали Ш репонально! науково! конференци (лютой 1997 року). -Льв1в, 1997.-С.202-206.

8.Реализация прав граждан на объединение в сельскохозяйственные кооперативы. // Развитие национальной государственности союзной республики на современном этапе. Тезисы республиканской научно-практической конференции. - Киев. -1990. (у ствавторсшз Ш.Титовою).

9.Сшьськогосподарсыа кооперативи громадян (законодавча регламентация у 20-х роках). II На шляху до правово! дгржави. Льв1вська репональна науково-пракхична конференщя. Тези доповщей 1 повщомлень. (ЛьвЬ, 7-8 лютого 1991 року). II випуск. - Львш. -1991. - С.96-98.

Ю.Про понятая сшьськогосподарського кооперативу. // На шляху до правово! дер-жави. Льтвська репональна науково-пракшчна конференщя. Тези доповщей 1 повщомлень. (Льв1в. 5-6 лютого 1992 року). - Щ випуск. - Львш. -1992. - С.92-94.

11.Право власносп сшьськогосподарського коопфативу та його члсшв. // Право тшасносп в УкраМ в умовах ринкових вщносин. Тези доповщей та наукових повщомлень науково-пракшчно! конффенци молодих юриспв (Одеса. 22-24 вфес-ня 1995 року). -Кшв. -1995. -С25-27.

11Ради народних депутата 1 сшьськогосподарська коопфащя. // Становления 1 роз-вигок мюцевого самоврзздування в сувфеннШ Украшськш правовш дфжав!. Тези доповщей 1 повщомлень республжансько! науково-практично! конффенци. -Льв1в. -19-21 листопада 1991 року. - С.64-66.

АНОТАЦШ

Федорович В.1. Правове регулювання створення, реоргашзаци та лжвщаци сшь-ськогосподарських кооперативш. - Рукопис.

Дисфтащя на здобуггя иаукового ступеня кандидата юрвдичних наук за спещ-альшспо 1200.06 - земельне право; аграрне право; еколопчне право; природоресурсове право. - Льв1вський дфжавиий ушвфситег 1меш 1вана Франка, Льв1в, 1998.

В дисфтаци розглядаються украшськш ¡сторичний та заруб^жний досвщ роз-витку сшьськогосподарскко1 коопфаци; визначанлъся принципово нов1 гидаоди до розумшня сшьськогосподарських коопфатив1в (на вщмшу вщ колгосшв) в умовах п&-реходу до ринкових вщносин; подашься 1х понятая, ввди, особлив осп. Особлива увага (на цш основО звертаетъся на конкретне правове регулювання створення сшьськогосподарських кооператив ¡в у процесл роздфжавлення та приватшацн в АПК, а також к реоргашзаци та лпсвщацц в умовах проведения аграрно! реформи в Украли. Обгрунто-

вуються KOHKpemi пропозицц та рекомеидаш по вдосконаленню ддочого законодавс-тва та практики його застосування.

Юпочов1 слова: сшьськогосподарський кооператив; створення, реоргашзацм та лшввдащя сшьськогосподарського коопфативу; Статут; членство.

АННОТАЦИЯ

Федорович В.И. Правовое регулирование образования, реорганизации и ликвидации сельскохозяйственных коопфативов. - Рукопись.

Диссфтация на соискание ученой степени кандидата юридических наук по специальности 1100.06. - земельное право; аграрное право; экологическое право: приро-доресурсовое право. - Львовский государственный унивфситег имени Ивана Франко, Львов, 1998.

В диссертации рассматривается украинский исторический и зарубежный опыт развития сельскохозяйственной коопфации; определяются принципиально новые подходы к пониманию сельскохозяйственных коопфативов (в отличие от колхозов) в условиях перехода к рыночным отношениям; даются их понятие, виды, особенности; особое внимание (на этой основе) уделяется конкретному правовому регулированию созд ания сельскохозяйственных коопфативов в процессе разгосударствления и приватизации в АПК, а также их реорганизации и ликвидации в условиях проведения аграрной реформы в Украине. Обосновываются конкретные предложения и рекомендации по совфшенсгвованию действующего законодательства и практики его применения.

Ключевые слова: сельскохозяйственный коопфатив; образование, реорганизация и ликвидация сельскохозяйственного коопфагава; устав; членство.

ANNOTATION

Fedorovych, V.Y. Legal regulation of the creation, reorganisation and termination of agricultural cooperatives. - Manuscript

Dissertation for the academic degree of Candidate of Legal Studies with specialisation in 1200.06 - Land Law, Agrarian Law, Environmental Law, Natural Resources Law. - The IvanFranko State University in LViv, 1998.

The dissertation examines the Ukrainian historical experience as well as foreign experience in the development of the agricultural cooperative; principally new approaches of understanding the agricultural cooperatives in conditions of transition to a market economy are defined (to be distinguished from the collective farms); their concept, types and characteristics are laid out; particular attention is placed on specific legal regulation concerning the creation of agricultural cooperatives in the process of privatisation of the agricultural complex, as well as their reorganisation and termination in conditions of conducting agrarian reforms in Ukraine.

Key words: agricultural cooperative; creation, reorganisation and termination of agricultural cooperative; statute; membership.

2015 © LawTheses.com