Правовое регулирование приема на службу в органы внутренних дел Украинытекст автореферата и тема диссертации по праву и юриспруденции 12.00.05 ВАК РФ

АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ
по праву и юриспруденции на тему «Правовое регулирование приема на службу в органы внутренних дел Украины»

Університет внутрішніх справ

Лавріненко Олег Володимирович

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ПРИЙНЯТТЯ НА СЛУЖБУ ДО ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

Спеціальність 12.00.05 - трудове право; право соціального забезпечення

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук

УДК 351.741

Харків - 1998

Дисертацією є рукопис

Робота виконана на кафедрі трудового, екологічного та аграрного права Університету внутрішніх справ (м.Харків).

Науковий керівник: кандидат юридичних наук, доцент,

начальник кафедри трудового, екологічного та аграрного права Університету внутрішніх справ Гоц Василь Якович.

Офіційні опоненти: доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри Хмельницького інституту регіонального управління і права Кондратьев Радомир Іванович

кандидат юридичних наук, доцент, докторант Національної юридичної академії України ім.Ярослава Мудрого Жернаков Володимир Володимирович.

Провідна установа: кафедра трудового, земельного і екологічного

права Національного університету ім.Тараса Шевченка, м. Київ.

Захист відбудеться 17 квітня 1998 р. о 9.00 годині на засід; спеціалізованої вченої ради Д.64.700.01 при Університеті внутрішніх сп (310080, м.Харків, пр.50-річчя СРСР, 27).

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Університету внутріи справ (310080, м.Харків, пр.50-річчя СРСР, 27).

Автореферат розісланий "_____" березня 1998 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради кандидат юридичних наук, доцент

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми

Прийняття нової Конституції України знаменує якісно новий етап на шляху формування правової держави і вдосконалення діючого законодавства України.

Існуюче законодавство про проходження служби в міліції в основному формувалось до внесення істотних змін та доповнень в законодавство про працю, до прийняття Закону України від 16.12.93 р. "Про державну службу", Закону України від 9.04.92 р "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", Програми кадрового забезпечення державної служби, затвердженої Указом Президента України N 1035/95 від 10.11.95 р., Концепції розвитку системи Міністерства внутрішніх справ, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.96 р. N 456, до ратифікації ряду Конвенцій та Рекомендацій Міжнародної Організації Праці.

В зв'язку з прийняттям цих та інших нормативних актів, зміст багатьох норм, правових інститутів діючого законодавства України застарів і на сьогоднішній день не в повній мірі відображує потреби правової регламентації суспільних відносин, в тому числі і відносин, які складаються при проходженні державної служби в органах внутрішніх справ. Відсутність чіткого правового регулювання цих відносин суттєво утруднює правозастосувальну практику, негативно позначається на якості виконання службовцями завдань, які поставлені перед міліцією, призводить до необгрунтованого зниження рівня правових та соціальних гарантій працівників - осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, дублювання правових положень, що містяться у діючому трудовому законодавстві, на рівні актів спеціального законодавства про міліцію.

Перспективи розвитку законодавства про працю, створення нового Трудового кодексу України, потребують розробки спеціального законодавства про порядок та умови проходження служби в органах міліції на базі основних принципів, положень трудового права. Для вирішення цих задач виникає потреба уточнення питань щодо: правової природи норм, що регулюють працю співробітників міліції; співвідношення загального законодавства про проходження державної служби і спеціального про службу в органах внутрішніх справ; встановлення підстав і меж диференціації правового регулювання праці зазначеної категорії працівників; аналізу елементів структури службово-трудових правовідносин, суб'єктом яких є співробітник міліції. До того ж і сам правовий статус працівника міліції заслуговує на увагу, оскільки має складний характер: службовець є представником озброєного органу державної виконавчої влади, посадовою особою і, в той же час, є особою найманої праці - суб'єктом службово- трудових відносин, які виникають при проходженні державної служби в міліції.

Пошуку найбільш оптимальних шляхів вирішення вказаних питань присвячено цю роботу.

Людська праця, її суспільна форма є предметом вивчення багатьс наук. Доказ цьому - накопичення чисельного наукового матеріалу і тільки загальнотеоретичними і галузевими юридичними науками, а дослідження філософів та соціологів. Людська праця як філософсьі категорія досліджена в працях таких вчених як: Н.А.Бернштей

Б.В.Бірюков, Р.Ф.Васильєва, І.С.Геллер, М.В.Дьомін, М.С.Кага

М.С.Квєтной, О.М.Кривуля, А.В.Маргуліс, Е.СМаркаря

С.Д.Рубінштейн, А.Г.Спіркін, 1.1. Чангуліта інших.

Питання правового регулювання праці державних службовців в тій 1 іншій мірі розглядаються в працях таких вчених-юристів і

Н.Г.Олександров, С.С.Алексеев, О.М.Бандурка, М.Й.Бару, Б.К.Бегіче П.А.Бущенко, B.C.Венедиктов, Л.Я.Гінцбург, В.А.Глозман, А.С.Довгер

В.В.Жернаков, П.І.Жигалкін, С.О.Іванов, І.Я.Кисельов, Р.І. Кондратьє

Л.І.Лазор, Р.З.Лівшиц, А.І.Пашерстник, В.І.Прокопенк

О.І.Процевський, В.Н.Скобелкін, В.І.Смолярчук, Л.С.Тал

К.П.Уржинський, А.А.Фатуєв, О.Н.Ярмиш, А.В.Ярхо та інших.

В роботі використані також праці вчених зарубіжних держав: П.Вейлі (Великобританія), Р.Давід, Р.Докуа, П.Гутьер, Л.Жюлліо де ла Моранд'' (усі - Франція), В.Дойблер, Т.Мадден, В.Хоу, А.Фуут (усі - США), -яких досліджувались питання диференціації правового регулювання праї сфери дії трудового права, змісту і значення трудового догово] (контракту) та інші проблеми.

Разом з цим, незважаючи на відносну опрацьованість досліджуван теми, в ній все ж таки залишилась низка невирішених та дискусійні питань, з'ясування яких має велике теоретичне і практичне значення, числі інших до них відноситься і питання про галузеву приналежніс правовідносин, які виникають при проходженні державної служі співробітниками міліції. В літературі з цього приводу існують різні точ: зору.

До того ж і діюче законодавство про міліцію України не містить чіт» вказівки на галузеву приналежність норм, які регламентують праі. співробітників органів внутрішніх справ, хоча в багатьох випадках місти посилання на чинне законодавство взагалі.

На протязі історії правового регулювання праці співробітників оргаї міліції, правова природа цих норм змінювалась від "повної воєнізації” -, трудоправового статусу працівника "напівмілітаризованої праці".

Більш глибоке дослідження питань, які стосуються підстав, способів меж диференціації правового регулювання праці державних службові також дозволяє встановити прямий зв'язок між загальними положення: трудового законодавства України, що містяться, перш за все, у Кодеї законів про працю, та приписами актів спеціального законодавства, -значить і в певній мірі визначити галузеву приналежність останніх.

з

Потребує додаткового вивчення і сам правовий статус працівників міліції, а також питання про вплив останнього на правову природу норм, що регламентують їх працю. Практичний інтерес викликає і загальний порядок прийняття на службу до міліції, для якого є характерним ряд особливостей.

Визначені причини вказують на необхідність подальшого наукового дослідження проблем правового регулювання праці співробітників органів внутрішніх справ з метою вдосконалення законодавства, а відсутність належної розробки цієї проблеми в правовій науці на сучасному етапі формування національного законодавства обумовила вибір теми і зміст дисертаційної роботи.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами

Дисертаційне дослідження "Правове регулювання прийняття на службу до органів внутрішніх справ України" виконано у відповідності з Комплексною цільовою програмою боротьби зі злочинністю на 1996-2000 роки, затвердженої Указом Президента України від 17.09.96 р. N 837/96 (п.п. 75,76); Приоритетними напрямками фундаментальних та прикладних досліджень навчальних закладів та науково-дослідних установ МВС України на період 1995-2000 років, затверджених рішенням Колегії МВС України від 28.02.95 р. N 4 км/2 (п.3.1); Головними напрямками наукових досліджень Університету внутрішніх справ на 1996-2000 роки, затверджених Вченою Радою Університету внутрішніх справ 5.01.96 р., протокол N 4 (п.3.1.3) та пов'язане з науковими розробками кафедри трудового, екологічного та аграрного права Університету внутрішніх справ (м.Харків).

Мета і задачі дослідження

Мета дисертації полягає в комплексному дослідженні питань правового регулювання праці державних службовців, якими є працівники органів міліції, усуненні прогалин, протиріч, дублювання правових приписів у діючому законодавстві, зміни існуючих та прийняття нових правових норм, розробки рекомендацій для правозастосувальних органів. У відповідності до поставленої мети головну увагу було приділено вирішенню наступних задач:

- виявити та визначити поняття, основні ознаки, елементи структури державної служби взагалі та служби в міліції, зокрема, - як різновидності людської праці;

- проаналізувати та встановити систему, структуру діючого законодавства України з питань проходження державної служби співробітниками органів внутрішніх справ, диференціації правового регулювання праці вказаної категорії працівників, а також визначити основні напрямки його розвитку в процесі реформування законодавства про працю і створення нового Трудового кодексу України;

- дослідити та визначити правову природу норм, що регламентують

умови і порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ; .

- розглянути та проаналізувати порядок виникнення службов трудових правовідносин з працівниками міліції, для чого вивчити визначити: галузеву приналежність, правову природу, суть, зміст правове значення контракту про службу в міліції як підстави виникнен службово-трудових відносин і розробити пропозиції по вдосконалені законодавства, яке застосовується при контрактній формі найму роботу; підстави відмови у прийнятті на державну службу в міліцію також провести порівняльний аналіз норм, які регулюють порядок і умо встановлення та проходження випробування при прийнятті на службу положень законодавства про працю з цього питання.

Наукова новизна одержаних результатів

Наукова новизна дисертації полягає в тому, що робота уявляє собс перше комплексне дослідження теоретичних та практичних пробл правового регулювання службово-трудових відносин працівників мілі України, порядку та умов прийняття їх на службу.

В роботі враховані положення міжнародного законодавства і зміни національному законодавстві, проаналізовані тенденції розвитку но, права з питань, які торкаються тематики дисертаційного дослідження. ! дозволило суттєво по-новому підійти до дослідження теми роботи проаналізувати в ній чимало проблем, які залишилися поза полем зо вчених, але мають важливе практичне значення, і зробити важлі висновки.

Відповідно до мети дослідження в дисертації обгрунтовано та винесе на захист слідуючі теоретичні положення та висновки, а також пропозиі які отримані в ході роботи над нею:

1) Державна служба, як різновид трудової діяльності, крім загальн (універсальних) елементів структури людської діяльності та праці, ма свої характерні ознаки, які дозволяють розглядати її як специфічний в людської праці. Служба в органах міліції України є видом державі служби та має свої специфічні ознаки.

2) Вихідним, базовим рівнем правового регулювання пр; співробітників міліції є рівень, який зафіксовано в трудово законодавстві і, насамперед, - в Кодексі законів про працю України.

3) Диференціацію правового регулювання праці працівників орга: внутрішніх справ необхідно проводити в тих випадках, коли цьс потребує специфіка праці, мета і задачі служби та в межах, які встановл загальними нормами законодавства про працю.

4) Норми, які регламентують службово-трудові відносини державі службовців - співробітників міліції, мають трудоправову природу. Ті розуміння відповідає чинному законодавству України та дозво. відрізнити задачі і функції держави від трудової діяльності громадян вирішенню цих задач та виконанню функцій.

5) Характеристика службово-трудових відносин працівників орга міліції - посадових осіб, представників влади - потребує комплексні підходу. Останній обумовлений складною структурою таких правовідно(

та специфікою трудової функції співробітника. Але згадані особливості не змінюють галузевої приналежності службово-трудових відносин і повинні розглядатися в рамках предмету трудового права України.

6) Розроблені та викладені пропозиції щодо впровадження і проведення конкурсу при вступі на службу до органів міліції.

7) Юридичні гарантії права на працю, що встановлені трудовим законодавством відповідно до порядку укладення трудового договору, необхідно повністю розповсюдити і на порядок прийняття на службу до органів міліції, не виключаючи наявності ряду особливостей, які обумовлені специфікою цілей, задач та функцій цих органів.

8) Розглянуто питання про початкову підготовку при вступі на службу до міліції України та визначено її правове значення.

9) Проаналізовані приписи законодавства щодо підвищених вимог до стану здоров'я осіб, які приймаються на службу до органів внутрішніх справ та сформульовані відповідні рекомендації.

10) Дано правову оцінку норм спеціального законодавства про міліцію щодо особливих вимог до ділових, моральних та особистих якостей кандидата на службу до міліції.

11) Розглянуті юридичні факти, які є підставою виникнення службово-трудових відносин співробітників органів внутрішніх справ, показано їх юридичне значення.

12) Викладені пропозиції щодо створення обласних (регіональних)

центрів по відбору кандидатів на службу до міліції, що дозволило б спростити та уніфікувати процедуру відбору і прийняття иа службу, скоротити чисельність кадрових апаратів та строки оформлення

необхідної документації.

13) Проаналізовані випадки обгрунтованої відмови в прийнятті на службу до міліції, а також викладено ряд пропозицій про внесення змін, доповнень в діюче законодавство, яке регламентує можливість відмови в прийнятті на державну службу до міліції.

14) Сформульовані рекомендації щодо внесення змін до чинного законодавства про міліцію з питані, встановлення та проходження випробування при прийнятті на службу до міліції.

Практичне значення одержаних результатів

Практичне значення дисертаційного дослідження полягає в тому, що результати, які одержані в процесі роботи, спрямовані на поглиблення знань про правове регулювання відносин, що виникають при вступі та проходженні державної служби співробітниками органів міліції України, а висновки та пропозиції, які містяться в роботі, можуть бути використані в процесі становлення і подальшого вдосконалення національного законодавства України про працю, про порядок та умови проходження державної служби в міліції. Матеріали дисертації мають також пізнавальне значення і можуть бути використані в учбовому процесі при читанні лекцій, підготовці навчальної, довідкової та методичної літератури.

Ряд висновків щодо галузевої природи норм, які регламентують праціс співробітників міліції, особливостей праці даної категорії працівників, мея диференціації правового регулювання, загального порядку прийняття ні службу можуть бути використані для розвитку науки трудового права, прі підготовці нового Трудового кодексу України та в процесі реформуванні законодавства про міліцію.

Апробація результатів дисертації

Основні положення роботи обговорювалися на засіданнях кафедрі трудового, екологічного та аграрного права Університету внутрішні: справ (м.Харків). Зміст дослідження знайшов своє відображення і опублікованих наукових роботах. Окремі висновки та положенії; дисертації доповідалися на науково-практичній конференції "Проблемі охорони громадського порядку і вдосконалення законодавства" (м.Харків 1993 р.); науково-практичному семінарі "Проблеми розвитку цивільноп законодавства і методології викладання цивільно-правових дисциплії (м.Харків, 1995 р.); конференції молодих вчених Університету внутрішні: справ (м. Харків, 1995 р.); науково-практичній конференції курсантів ті слухачів Університету внутрішніх справ (м.Харків, 1996 р.); конференці "Конституція. Людина. Суспільство" (м.Харків, 1996 р.); республіканськії науково-практичній конференції "Соціальна робота в систем правоохоронних органів (проблеми організації виховної та соціально психологічної роботи в органах внутрішніх справ) (м.Харків, 1996 р.), і також доповідались на методологічних семінарах викладачів та ад'юнкті: Університету внутрішніх справ.

Результати роботи використовуються в навчальному процесі пі вивченню трудового права та права соціального забезпечення України н кафедрі трудового, екологічного та аграрного права Університет внутрішніх справ (м.Харків),при виконанні курсантами та слухачам: науково-дослідницьких робіт, проведенні предметних олімпіад. Матеріал: дослідження використовуються при проведенні практичних занять трудового права.

Основні положення дисертаційного дослідження покладені в основ спецкурсу "Правовий та соціальний захист співробітників органі внутрішніх справ України", що розроблений автором і викладається Університеті внутрішніх справ (м.Харків).

Пропозиції по удосконаленню спеціального законодавства про праці співробітників ОВС, які сформульовані в роботі, використовувались процесі підготовки доповідних записок в МВС України стосовно проект нового Положення про проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України.

■ Структура дисертаційного дослідження обумовлена характером т метою дослідження. Робота містить вступ, два розділи, що включають сі підрозділів, висновків до кожного із розділів та загального висновку, яких викладені результати наукового дослідження і сформульоваї конкретні пропозиції по вдосконаленню законодавства про працю, і

списку використаних джерел. Обсяг рукопису - 179 сторінок; список використаних джерел складається із 524 найменувань.

ОСНОВНА ЧАСТИНА

У вступі обгрунтовуються актуальність, наукова новизна, наукова і практична значимість дисертаційного дослідження, висвітлюються його напрямки і мета, нормативно-правова, теоретична і методологічна основа, ступінь наукової розробленості теми, а також об'єкт і предмет дослідження.

Перший розділ "Правова природа норм, що регламентують трудові відносини працівників міліції" присвячений дослідженню філософських категорій “діяльність” та “праця”. Проаналізовано, з точки зору діючого законодавства та існуючої правової доктрини, службу в органах внутрішніх справ - як різновид трудової діяльності людини та службово-трудові правовідносини співробітників міліції, які виникають при проходженні служби.

Особливу увагу в дисертації приділено визначенню понять “діяльність” та “праця” - як важливих філософських категорій, що є базовими при розробці теми дисертації. Аналізуючи точки зору різних дослідників (П.К.Анохін, В.Г.Афанасьєв, М.В.Дьомін, Б.В.Бірюков, Є.С.Геллер, М.С.Каган, О.М.Кривуля, А.Н.Леонтьєв, А.В.Маргуліс, Е.С.Маркарян,

С.Д.Рубінштейн, К.Г.Рожко, М.І.Ронаков, К.К.Платонов, С.С.Товмасян, Г.Г.Філіпов та інші), автор приходить до висновку, що державна служба є особливим різновидом трудової діяльності і, крім загальних, універсальних елементів структури людської діяльності та праці: суб'єкт, об'єкт (предмет), мета, засоби, результат, сам процес діяльності та її умови (загальна структура), має і свої характерні ознаки, які дозволяють розглядати таку службу як специфічний вид людської праці.

Служба ж в органах міліції України розглядається досліджувачем, як вид державної служби, що протікає в озброєному органі виконавчої влади та здійснюється спеціально уповноваженими суб'єктами, з метою реалізації на практиці функцій держави.

Автор відзначає, що, в силу специфіки цілей і задач служби, правового статусу співробітника міліції, характеру службово-трудової функції працівника, правове регулювання праці державних службовців органів внутрішніх справ потребує диференційованого підходу. Але початковим, базовим рівнем правового регулювання праці співробітників є рівень, що зафіксований в трудовому законодавстві і, зокрема, в Кодексі законів про працю України.

В дисертації відзначається, що диференціація правового регулювання здійснюється за допомогою спеціальних норм. Спеціальні норми, що регламентують службово-трудові відносини працівників міліції, можна розділити на дві основні групи. Перша - це правові приписи норм спеціального законодавства, що повністю відтворюють загальні норми законодавства про працю; друга - норми, які - витікають із змісту

загальних положень, що закріплені в трудовому законодавстві України, т містять специфічні приписи стосовно до характеру та умов праи співробітників міліції. Останні норми, в свою чергу, можна класифікуваті на слідуючі різновидності: норми-вилучення, норми-доповнення та норми пристосування (альтернативи).

Аналізуючи приписи спеціального законодавства про міліцію, існуточ практику та точки зору ряду вчених (А.Я.Петров, С.Н.Жевакіг Ю. А.Тихомиров, О.І.Процевський, Р.З.Лівшиц, С.В.Полєнінг

Б.К.Бегічев), автор приходить до висновку, що використання спеціальни норм, де відтворені загальні положення відповідних норм трудовог законодавства, призводить до їх дублювання, "нормативної інфляції' створення "подвійного трудового права", а головне - формує співробітників міліції правовий нігілізм і хибно орієнтує на те, щ правовою основою регулювання їх праці є тільки відомчі наказі інструкції тощо. Диференціація правового регулювання праці ці< категорії державних службовців, на думку дисертанта, повинн проводитись у випадках, коли це дійсно обумовлено специфікою прац цілями і задачами служби та в межах, що встановлені загальними нормам законодавства України про працю.

В.роботі підкреслюється, що сфера застосування норм-вилученш використання яких часто необгрунтовано знижує рівень правовії гарантій співробітників міліції, повинна бути звужена. У виключнії випадках, коли умови праці закономірно призводять до погіршенн правового положення службовців порівняно з діючим трудовиі законодавством, необхідно в обов'язковому порядку передбачати на ріві спеціального законодавства про міліцію або Кодексу законів про праці України реальні мінімальні компенсації відповідного характеру, щ конкретизувалися б при укладенні контракту про службу в міліції.

Розглядаючи діюче трудове законодавство України, зарубіжну практик і використовуючи наукові праці таких авторів як І.Я.Кисельої Р.З.Лівшиц, А.А.Фатуєв, В.І.Нікитинський, М.Стадник, К.Н.Гусої

В.А.Сафонов та інших, дисертант звертає увагу на те, що диференціаці правового регулювання праці співробітників органів міліції повинн здійснюватись, як правило, в сторону підвищення рівня гарантій трудови прав останніх.

Автором поставлено і досліджено проблему про галузей приналежність, правову природу норм, що регулюють відносини, яі складаються при проходженні державної служби. _

Одні вчені (Ю.Н.Старілов, Ю.М.Козлов, С.С.Студьонікін), вбачаюч перспективу розвитку трудового права в поступовій заміні його нор "відповідними за змістом нормами чиновного права", дотримуютьс позиції адміністративно-правового регулювання статусу державні службовців. З цим важко погодитися. Адже чи доцільно створюват "відповідні за змістом" трудовим норми чиновного права, якщо відносин: що виникають при проходженні державної служби успіїш

регламентуються вже існуючим» нормами законодавства про працю шляхом диференціації правового регулювання праці службовців. До того

ж, такий підхід протирічить концепції широкої сфери дії трудового законодавства (ст.З КЗпП України), яку поділяє більшість вчених (О.І.Процевський, В.С.Венедиктов, В.І.Прокопенко та інші). Дисертант погоджується з В.І.НІкитинським та Ю.П.Орловським, які вбачають "кардинальну задачу" кодифікації трудового законодавства в уніфікації останнього, усуненні невиправданих відмінностей в правовому положенні працівників.

Ряд вчених (С.О.Іванов, О. С. Пашков, Ю.П.Орловський,

І.Є.Рибчинський, І.Б.Семєрікова, В.І.Кривой, В.М.Манохін,

A.І.Єлістратов та інші) розглядають тільки ті норми, що регламентують працю державних службовців, як "частину інституту адміністративного права", решту - як трудоправові.

На підставі аналізу законодавства про державну службу з використанням наукових праць таких авторів, як Б.М.Лазарєв,

B.В.Лазарев, С.Х.Ходжієв, А.Колєсніков, А.П.Герасімов та інших, автор приходить до висновку, що норми, які регламентують працю державних службовців в Україні, мають трудоправову природу, а сама служба -повинна розглядатися як особливий вид трудової діяльності. Оскільки родовою категорією при характеристиці статусу державних службовців є статус найманого працівника, то "вторгнення" норм інших галузей права у формування правового стану цих осіб не змінює їх трудоправовий статус як суб'єктів трудових відносин, що виконують задачі в сфері державної служби. Дисертант поділяє точку зору Ф.М.Левіант про те, що характер норм визначається перш за все тим, які відносини вони регулюють, а не тим, в якому законодавчому акті вони містяться.

Особливо підкреслюється, що саме таке розуміння галузевої природи вказаних норм, по-перше, відповідає чинному законодавству України; подруге, - дозволяє чітко відрізнити задачі та функції держави від трудової діяльності громадян по їх вирішенню та виконанню; по-третє, цей підхід відповідає тенденціям світової практики, що знайшла своє відображення в відповідних документах Міжнародної Організації Праці та роботах зарубіжних вчених (Ф.Коллен, Р.Докуа, П.Гутьєр, А.Жаммо, Ж.Ліон-Кан,

А.Руділь та інших).

Оскільки співробітники міліції, в силу приписів законодавства, є представниками влади, в роботі окремо аналізуються відносини, які пов'язані з проходженням державної служби посадовими особами, що мають владні повноваження. Особливості правового статусу таких суб'єктів обумовили розмаїття поглядів вчених на природу таких відносин. Одні автори (А.І.Ставцева, В.М.Манохін, Н.М.Конін, О.В.Смірнов, П.Пилипенко, К.Н.Гусов, Д.Н.Бахрах) відносять трудові відносини державних службовців до предмету трудового права. Але при цьому зауважують, що служба в міліції виходить за рамки трудових відносин і звичайної роботи, а тому регулюється адміністративним, правом,

адміністратпвио-процссуальїшм тощо. Інші вчені вказують на присутність елементів трудового права в регламентації службових відносин (В.С.Венедиктов, В.Н.Толкунова); пишуть про те, що такі відносини: є адміністративно-правовими, але "базуються" на загальних принципових положеннях трудового, права (В.І.Нікитинський, Ю.П.Орловський); частково можуть створювати "придаток" до адміністративного права (А.І.Єлістратов); є предметом регулювання як адміністративного, так і трудового законодавства (Г.М.М'якішев), і інших галузей права (В.Воловик). •

Дисертант заперечує позицію Д.Н.Бахраха, який стверджує, що до сфери адміністративного права відноситься будь-яка "асиметрія суб'єктів управлінських відносин", і відзначає, що відповідно до трудоправовоі доктрини (Л.Я.Пнцбург, Р.З.Лівшиц, О.С.Пашков, А.І.Цепін, В.І.Попов,

A.А.Фатуєв, С.О.Іванов та інші), управлінські відносини, що складаються із діяльності по організації колективів працівників, традиційно розглядаються в рамках предмету трудового права, відносяться до "організаційно-трудового моменту" трудових відносин (В.С.Венедиктов).

Аналізуючи різноманітні погляди авторів, дисертант поділяє точки зору тих, які вказують на складну структуру та комплексний характер правовідносин, що виникають при проходженні державної служби посадовими особами, представниками влади (О.В.Смірнов, С.Х.Джиоєв,

B.Воловик, В.І.Попов, Ю.П.Орловський, О.С.Пашков та інші), але з приматом, верховенством адміністративного права в регулюванні праці останніх не погоджується.

В роботі теоретично обгрунтовано та доведено, що службово-трудові відносини працівників міліції України виникають на підставі трудового договору і реалізуються в його рамках. І саме через трудовий договір на цю категорію працівників поширюються загальні норми законодавства про працю. Правова характеристика службово-трудових відносин працівників органів міліції, як особливої категорії державних службовції потребує комплексного підходу. Такий підхід викликаний наявністіс певної специфіки в суб'єктному складі та внутрішній структурі такт відносин, особливого (державно-владного, публічного) характеру трудової функції співробітника, що не виключає приналежність ци> відносин до сфери дії трудового права.

Другий розділ дослідження "Виникнення службово-трудовт правовідносин з працівниками міліції" присвячений правовому аналізу контракту про службу в міліції - підставі виникнення службово-трудови? правовідносин; загального порядку прийняття на службу; підстав дл> обгрунтованої відмови в прийнятті на роботу до органів внутрішніх справ питання щодо встановлення та проходження випробування при прийнятт на службу до міліції України.

Особливе місце в роботі відведено розгляду правового значення тг аналізу поняття контракту про службу в міліції. Дане пнтанш розглядається на основі легального визначення контракту та йогс

співвідношення з трудовим договором (ст.21 КЗпП Україні!), що знайшло своє теоретичне обгрунтування в працях таких авторів, як B.C.Венедиктов,

С.М.Прилипко, О.Хусточкіна, В.Г.Ротань, І.В.Черткова, В.Д.Шахов, Т.В.Кашаніна, В.А.Дозорцев, Є.М.Акопова, В.Н.Гудімов, В.А.Глозман та багатьох інших. Шляхом детального аналізу умов розкривається зміст контракту про службу в міліції. Звертається увага на особливий характер співвідношення обов'язкових безпосередніх умов контракту та додаткових; ступінь індивідуалізації умов контракту про службу в міліції та сферу його застосування; ’ особливості суб'єктного складу та публічний характер службово-трудової функції співробітника; строковий характер, письмову форму та ряд інших специфічних ознак останнього.

Дисертант, приймаючи до уваги, що контракт в силу строкового характеру призводить на практиці до значного погіршення правового стану найманого працівника (А.В.Ярхо, В.В.Глазирін, Б.А.Шеломов, К.Н.Гусов, Л.Ю.Бугров, В.І.НІкитинський, А.М.Курінний та інші) та те, що контракт, як найбільш "гнучка форма" (С.В.Катріч, С.М.Прилипко) трудового договору, має укладатися вибірково: з висококваліфікованим спеціалістом, враховуючи його індивідуальні здібності й професійні навички з метою забезпечення умов для проявлення ініціативності, підвищення взаємної відповідальності сторін, правової та соціальної захищеності працівника (B.C.Венедиктов, В.Л.Мусіяка, А.В.Ярхо), -критично оцінює приписи ст. 17 Закону України від 20.12.90 р. "Про міліцію", де встановлено виключно контрактну основу комплектування органів міліції. Пропонується змінити редакцію вказаної норми і застосовувати при прийнятті на службу до міліції трудовий договір, а у випадках, що зазначені в ст.23 КЗпП України, - строковий трудовий договір, при необхідності - його особливу форму - контракт про службу.

Ретельно вивчивши спеціальну літературу, проаналізувавши діюче законодавство про правоохоронні органи, вітчизняну та зарубіжну практику (США, Японія, Росія), досліджувач пропонує нормативно закріпити конкурсний порядок відбору кандидатів на службу до міліції. Конкурс пропонується проводити у двох основних формах: конкурс документів і (або) конкурс-випробування. Зазначається, що конкурс у сфері державної служби є засобом підвищення ефективності роботи державних органів та виступає критерієм класифікації самих службовців.

Автором поставлено, досліджено та позитивно вирішено питання про необхідність поширення загальних положень законодавства України про працю щодо порядку укладення трудового договору (контракту) на порядок прийняття на службу до органів внутрішніх справ. В той же час підкреслюється, що процедура прийняття на службу характеризується рядом особливостей, які обумовлені специфікою службово-трудової функції співробітника, цілями, задачами та принципами правоохоронної діяльності, що повінню також враховуватися.

Одним із центральних питань є детальний аналіз спеціального законодавства про міліцію з метою виявлення та правової

характеристики особливосте» процедури прийняття на службу. До числі останніх відносяться: розширений перелік документів, що подаютьс кандидатом; наявність диференційованого (в залежності від категорі складу, посади) освітнього рівня; необхідність для осіб, що вперш поступають на службу, проходження двоетапної початкової підготовки порядок проходження якої залежить від категорії посади; підвищеп вимоги до стану здоров'я кандидата та його фізичної підготовки, щ перевіряються при проходженні обов'язкового спеціального медичног огляду; особливі нормативні вимог» до ділових, моральних та особисти якостей кандидата; правом прийняття (поновлення) на служб

користуються відповідні ' начальники, перелік яких встановленії відомчими нормативними актами, в залежності від того наказом яког начальника був раніше звільнений співробітник та його спеціальног звання, підстави звільнення, категорії посади, на яку претендує кандидат задач та функцій підрозділу, до якого вступає на службу громадянці призначенню на посаду та присвоєнню спеціального звання переду складання спеціальних заліків; специфічні підстави для обгрунтоване відмови в прийнятті на службу та подовжений термін випробовування пр прийнятті на роботу до міліції. Характеризуючи особливості процедур прийняття на службу, дисертант формулює суттєві висновки та конкреті пропозиції по удосконаленню спеціального законодавства про міліції України, проводить порівняльний аналіз нормативних положень.

Розглядаючи точки зору різних дослідників (Б.К.Бегічев, М.Й.Бар; Г.С,Гончарова, С.Дріжчана, В.Н.Скобєлкін, В.В.Єгоров), дисертан приходить до висновку, що термін "необгрунтована відмова" (ст.22 КЗп! України) має подвійне значення: одне з них означає відсутнісп необхідного мотивування, переконливих доказів; друге - необгрунтованісз на законі, суперечність нормативним приписам. Виходячи з цього з положень чинного спеціального законодавства про державну службу, роботі вказуються і детально аналізуються наступні підстаЕ обгрунтованої відмови в прийнятті на службу до міліції: відсутність кандидата громадянства України; членство в політичних партіях та інші об'єднаннях громадян, діяльність яких не підлягає легалізації аС заборонена в судовому порядку; коли особа раніше засуджувалась : скоєння будь-якого злочину, незалежно від того, знята чи погашеї судимість в установленому порядку; коли особа не досягла встановленої законодавством віку або не пройшла дійсну військову службу; відсуті відповідна фізична підготовка та незадовільний стан здоров' недостатній освітній рівень; відсутні необхідні особисті, ділові та мораль якості у кандидата; відсутні необхідні документи або вони неправильї оформлені.

Аналізуючи положення чинного трудового та спеціальної законодавства про міліцію і використовуючи наукові праці такі авторів, як П.А.Бущенко, В.В.Жернаков, М.Й.Бару, Б.Ф.Хрустальо П.І.Жигалкін, Л.І.Лазор та інших, досліджувач приходить до висновку, її

під випробуванням при прийнятті на службу до міліції необхідно розуміти обумовлену згодою сторін при укладені контракту перевірку ВІДПОВІДНОСТІ професійних, ділових та особистих моральних якостей працівника вимогам, що ставляться, яка проводиться шляхом оцінки результатів службово-трудової діяльності в межах строку, обумовленого угодою сторін.

Дисертант критично відноситься до можливості встановлення річного строку випробування при прийнятті на службу до міліції та теоретично обгрунтовує доцільність його зниження і, враховуючи, що спеціальне законодавство про міліцію не встановлює ніяких особливих правових наслідків випробування, пропонує застосовувати загальні положення ст.ст. 26, 27, 28 КЗпП України з цього питання.

Зроблено висновок, що під негативними результатами випробування необхідно розуміти виявлення під час випробування таких обставин, що відносяться до кваліфікації, стану здоров'я або особистих, ділових, моральних якостей співробітника, які роблять неможливим подальше перебування його на цій посаді. '

В процесі викладення матеріалу дисертації автор посилається на відповідний історичний матеріал, аналізує раніш діюче законодавство про міліцію. Ця інформація має пізнавальний характер і допомагає краще усвідомити роль та місце службово-трудових відносин в процесі реформування національного законодавства про міліцію, провести порівняльний правовий аналіз нормативних положень.

ВИСНОВКИ

Ретельний аналіз приписів актів національного та зарубіжного законодавства, практики їх застосування, вивчення наукової літератури, порівняння точок зору вчених з проблем, що пов'язані з тематикою дисертації, дали підстави автору дійти до відповідних висновків.

Служба в органах внутрішніх справ України є різновидом державної служби, що проходять працівники міліції, та уявляє собою конкретний прояв суспільної форми людської праці.

Диференціація правового регулювання праці співробітників міліції дозволяє ефективно регулювати наявні особливості трудової діяльності цієї категорії державних службовців і її необхідно проводити в тих випадках, коли це дійсно обумовлено специфікою праці співробітників, метою та задачами служби в органах внутрішніх справ і в межах, які встановлені загальними нормами трудового законодавства. Вихідним рівнем такої диференціації повинен бути рівень, що закріплений діючим законодавством України про працю.

Службово-трудові відносини працівників міліції мають, незважаючи на складну структуру, специфічний суб'єктний склад та особливості трудової функції співробітників органів внутрішніх справ, - трудоправову природу. Згадані особливості таких правовідносин детерміновані специфікою праці цієї категорії найманих працівників і повинні розглядатися _ в рамках предмету трудового права. '

Загальні приписи законодавства про працю необхідно повністк поширити і на порядок прийняття на службу до міліції, що не виключає, і передбачає диференціацію правового регулювання особливостей, щ< характеризують процедуру прийняття на службу і які обумовлен специфікою праці цієї категорії державних службовців. Але так; диференціація повинна проводитися з урахуванням загальних приписі) трудового законодавства та існуючої трудоправової доктрини.

Покращення правозастосувальної діяльності з питань, що торкаютьс: загального порядку прийняття на службу, приведення норм спеціальноп законодавства про міліцію у відповідність до приписів діючоп законодавства України про працю пов'язано, зокрема, з питаннямі вдосконалення законодавства про: контрактну форму комплектуванн. особового складу органів міліції; випадки відмови в прийнятті на службу умови встановлення та порядок проходження випробування прі Прийнятті на службу до міліції. Всі ці та ряд інших питань детальні проаналізовані у дисертаційному дослідженні, зроблені відповідь висновки та теоретично обгрунтовані пропозиції щодо вдосконаленн законодавства про міліцію.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ АВТОРОМ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

Основні положення дисертації відображені в таких опубліковани автором роботах:

1. Вопросы правовой и социальной защищенности работников милицн при несении службы по охране общественного порядка // Проблемі охраны общественного порядка и усовершенствования законодательств (Материалы научно-практической конференции). - X.: ХИВД. - 1993.

С.16І (0,20 друк. арк.).

2. Труд работников милиции // Бизнес-Информ. - 1995. - N 41-42 (16? 166). - С. 14-16 (0,25 друк. арк.).

3. Контрактная форма трудового договора II Там же. - 1995. - N 45 -4 (169-170). - С.20-23; N 47-48. - С. (6-18 (0,75 друк. арк.).

4. Исполнительная власть: конкурс при принятии на работу//Там же. 1996. - N 3 (175). - С.7-10 (0,50 друк. арк.).

5. Контракт при приеме на работу выпускников вузов//Там же. 1996. N 5 (177). - С. 14-15 (0,25 друк. арк.).

6. Порядок прийняття на службу до міліції України II Актуалы проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених (Матеріал наукової конференції молодих вчених Університету внутрішніх справ). X.: Ун-т внутр. справ. - 1996. - С:32-33 (0,25 друк. арк.). .

7. Правовое регулирование труда отдельных категорий государственны служащих II Всспшк Гуманитарной Академии: Правоведение. - 1995. N I.

С.29-30 (0,15 друк. арк.).

8. Испытание при приеме на работу отдельных категорії государственных служащих II Там же. - С.44-47 (0,25 друк. арк.).

9. Сфера заключения трудовых контрактов//Там же. - С.48-51 (0,25 друк. арк.).

10. Правове регулювання праці співробітників міліції // Вісник Університету внутрішніх справ. - 1996. -Вип.1. - С. 115-116 (0,50 друк, арк.) (у співавторстві - з ГоцВ.Я.).

11. Испытание при приеме на работу отдельных категорий служащих // Бизнес-Информ. - 1997. - N 13 (209). - С.22-26 (0,90 друк. арк.).

12. Дисциплинарная и морально-юридическая ответственность // Там же. - 1997. - N 19 (215). - С. 16-18 (0,60 друк. арк.).

13. Общий порядок приема на службу в органы внутренних дел Украины: Учебное пособие. - X.: Ун-т внутр. дел, 1997. - 97 с. (4,4 друк, арк.).

14. Контракт о службе // Бизнес-Информ.- 1998. - N 1 (221). - С. 16-21 (0,95 друк. арк.).

Лавріненко О.В. Правове регулювання прийняття на службу до органів внутрішніх справ України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 - трудове право; право соціального забезпечення.

- Університет внутрішніх справ, Харків, 1998.

Захищаються нові наукові висновки і положення з питань, які стосуються: аналізу законодавства про службу в міліції України; правової природи службово-трудових відносин співробітників органів внутрішніх справ; загального порядку прийняття на службу. Досліджуються спеціальні норми, за допомогою яких здійснюється диференціація правового регулювання праці службовців міліції. На основі існуючої правової доктрини та аналізу законодавства теоретично обгрунтовується існування службово-трудових відносин, які виникають при вступі громадян на державну службу до органів міліції. Розглядаються особливості

контракту про службу, підстави відмови в прийнятті на службу до органів міліції. Проводиться порівняльний аналіз норм КЗпП України та спеціального законодавства про міліцію з питань, що стосуються порядку встановлення умов проходження і правового значення випробування при прийнятті на службу. Викладені рекомендації щодо вдосконалення правових норм, що регламентують працю працівників міліції, та практики їх застосування.

Ключові слова: службово-трудові відносини, міліція, особливості, підстави, відмова, випробування.

Лавриненко О.В. Правовое регулирование прийома на службу в органы внутренних дел Украины. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата юридических наук по специальности 12.00.05 - трудовое право; право социального

обеспечения. - Университет внутренних дел, Харьков, 1998. .

Защищаются новые научные выводы и положения по Bonpocafr касающимся: анализа законодательства о службе в милиции Украннь правовой природы служебно-трудовых отношений сотруднико органов внутренних дел; общего порядка приема на службу. Исследуютс специальные нормы, при помощи которых осуществляете дифференциация правового регулирования труда служащих милиции. Н основе существующей правовой доктрины и анализа законодательств теоретически обосновывается существование служебно-трудовы отношений, возникающих при поступлении граждан на государственну! службу в органы милиции. Рассматриваются особенности контракта службе, основания отказа в приеме на службу в органы милицш. Проводится сравнительный анализ норм КЗоТ Украины и специальног законодательства о милиции по вопросам, касающимся порядк установления условий прохождения и правового значения испытания пр приеме на службу. Высказаны рекомендации по совершенствован!!! правовых норм, регламентирующих труд работников милиции, и практик; их применения.

Ключевые слова: служебно-трудовые отношения, милиция, особенности основания, отказ, испытание.

Lavrinenko O.V. Legal regulation of admittance to the Ukraine inside afiaii bodies. - Manuscript.

Dissertation for degree of Candidate of Law, Speciality 12.00.05 Labou Law; Social Welfare, Inside Affairs University, Kharkov, 1998.

Subjects to defend are new science thesises and conclusions in the sue questions as: the analysis of the Ukrainian militia service legislation; the leg£ nature of service-labour relations of the inside affairs bodies employees; th general admittance order. The special normes to difference the legal regulation с the militia employees labour are searching. On the facts of the exist legr doctrine and the legislation analysis there is basing the availability of th service-labour relations arising at the time of the admittance to the state militi service. The peculiarities of the service contract and the refusal in the admittanc to militia bodies service are"examining. There is conducting the comparativ analysis of the Ukrainian LLC normes and the special militia legislation in th establish order, the pass conditions and the legal meaning of the service test; The recommendations to improve the regulation of legal normes of the militi employees labour and its practical using had speak on.

Key words: service-labour relations, militia, peculiarities, founders, refusa examining.

2015 © LawTheses.com