АВТОРЕФЕРАТ ДИССЕРТАЦИИ по праву и юриспруденции на тему «Правовой статус депутатов местных Советов»
КШВСЬКИЙ НАЦЮНАЛЫШЙ УН1ВЕРСИТЕТ IiMEHI ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Лабенська Лшя Леондавна
УДК 342.55
ПРАВОВ1Ш СТАТУС ДЕПУТАТ1В М1СЦЕВИХ Р
спешальшсть 12.00.02 —конституцшне право
АВТОРЕФЕРАТ
дисертацп на здобуття наукового ступени кандидата юриднчних наук
Kiiïb - 2004
Дисертащею е рукопис.
Робота виконана на кафедр! конститущйного права НацюнальноТ академп внутршшх справ УкраТни
Науковий кертник - доктор юридичних наук, професор, заслужений Д1яч науки i техшки УкраТни Фрицький Олег Федорович, професор кафедрн конститущйного права ЮридичноТ академи МВС УкраТни
Офщшш опоненти: доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент HAH УкраТни Погоршко BiKTop Федорович, заступник директора 1нституту держави i права
¡м. В.М. Корецького HAH УкраТни;
кандидат юридичних наук, доцент Пухтинськии Микола Олександрович, заслужений юрист УкраТни, голова Фонду сприяння розвитку мюцевому самоврядуванню в УкраТш при Президентов! УкраТни.
Провщна установа - КиТвський нашоналышй сконом^чний ушверапет, м. КиТв.
Захист вщбу деться " р. о /^"годит на
засщашп спещашзованоТ вченоТ ради Д26.001.04 У КиТвськоыу нацюнальному ун1верситет1 ¡меш Тараса Шевченка за адресою: 01017, м. КиТв, вул. Володимирська, 64.
3 дисертащею можна ознайомитися у бюлютещ КиТвського национального ун1всрситету ¡м. Тараса Шевченка за адресою: 01017, м. КиТв, вул. Володимирська, 64.
Автореферат розюланий
Вчений секретар
спещашзовано'Т вчено'Т ради Н.Г. Шуклша
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуалыпсть теми дослйгження. УкраУна до часу проголошення незалежносгп не мала власного закону про статус депутат! в мюцевих рад, оскшьки на протяз1 майже 20 роив дкв союзний закон „Про статус народного депутата СССР". У 1994 рощ' Верховна Рада УкраУни прийняла Закон „Про статус депутат мюцевих Рад народннх депутат", який Д1яв бшьш як 8 роыв, проте, багато в чому вш мав положения, притаманш перюду ¡снування радянськоУ системи мшцевих рад.
3 прийняттям Закону „Про м!сцеве самоврядування в УкраУш" на тдстав1 НовоТ КонституцГУ УкраУни, багато положень Закону 1994 року не вщповдапи згаданому Закону, незважаючи на те, що згщно ¡з статтею 49 Закону „Про мхецеве самоврядування" мав бути прийнятий новий закон про статус депутат!в рад мюцевого самоврядування.
Тому з прийняттям нового Закону „Про статус депутат мгсцевнх рад" вщ 11 липня 2002 року дослщження пнтань щодо зм1сту статусу депутата ради мкцевого самоврядування е досить актуальним завданням, оскшьки дисертацшннх робгг з цього питания за роки ¡снування незалежноУ УкраУни не було.
]УПж тим, таю питания як з'ясування змюту ¡мперативного депутатського мандату у пор!вня1нп з вшьним мандатом народного депутата до кшця не з'ясовано, не досить повно внршен! питания щодо взаемовщносин депутата з територ1алыюю громадою, виборцями, головою громади, виконавчими органами ради, з органами самооргашзацп населения, головами г.пецешгх державних адмнистрашй; не з'ясовано проблеми щодо процедури порядку вщкликання депугата ради мкцевого самоврядування, тощо.
Кр1м того, проведения на сучасному етагп розвитку «¡спевого самоврядування в УкраУш мунщипатьноУ реформи, основними напрямками якоУ е иосилення рол: територ1альноУ громади, а звщеи, 1' виршення нею осповних повноважень на м!сцях, з нормативним закршленням Ух у статутах громади, об'сктивно внмагае значноУ акпдазацн д1яльносп ВС1Х елемент системи мкцевого самоврядування, перш за все, депутат!в м!сцевих рад, Ух виконавчих компхгпв, гол ¡в с'ш, селищ I »¡ст. Проте, така активвашя можлива лише при умов1 прийняття низки нормативно-правових акпв, в яких визначалися б обов'язки, права 1 вщповщалыпеть депутат!в, представницьких оргашв 1 посадових оаб мкцевого самоврядування. Така законодавча робота за останш роки активпувалася. Перш за все - це низка закошв, як1 визначають статус службовцш в органах м!сцевого самоврядування, правовий статус оргашв самооргашзащУ населения; продовжуеться плщна робота над новою редакшею Закону "Про М1сцеве самоврядування в УкраУш", а також над проектами закошв, шдготовлених Конгресом мюцевих та репональних влад в УкраУш у 2003 рощ: "Про територ!альну громаду", "Про самоврядування територ!альних фомад", "Про мюцев! вибори", тощо.
Ц1 нормативно-правов1 акти спрямсваш на перемщення центру ваги, при виршенш пнтань мкцевого значения з оргатв мкцевого самоврядування на територ1альну громаду та депутат м!спевих рад, як и' представшшв, Це, в певши
М1р1, вщпов1дае самш сутносп мюцевого самоврядування, яке нггегровано в загальн\ систему управлшня справами суспшьства 1 дсржави, при чому держава, и органи, 1 тому числ1 I на мгсцях в систем! самоврядування згщно з\ статгею 3 Констигуш УкраУни пщпорядковаш людиш 1 громадянииу. Тобто мюцеве самоврядування ( засобом самооргашзашУ населения, перш за все, у територ1алыпй громад! дл> виршення наданих Ум законом функцш I повноважень, тобто формою пуб.гично' влади, влади населения, яке проживае на певнш територ!!', при чому зв'язуючотс ланкою мЬк територ'|альною громадою 1 органами мшцевого самоврядування I депутата мюневих рад, основою д1яльносгп яких е Закон „Про статус депутата мюцевих рад", в якому визначен! обов'язки, права, взаемозв'язкя з територ1алыю1С громадою 1 виборцями та вщповщальшсть депутат! в.
Саме актив1защя Ух дильност!, в сучасний перюд проведения мушципалыю'1 реформи, може бути виршалышм фактором перенесения центру ваги з оргашв мюцевого самоврядування у сферу д1яльност1 територ1альннх громад 1 депутат!с мшцевих рад.
Зв'язок роботи з науковнми програмами, планами, темами. Тема дисерташйного дослщження обрана з урахуванням Концепцн мушципально! реформи в УкраУш, одним ¡з завдань якоУ е 'лидвищення рол\ депутате мюцевих раду виршенш питань мюцевого значения на пщстав! взаемода з територ1алыюю громадою, виборцями, органами самооргашзацп населения. Тема обрана зпдно з державними планами, вщповщно до программ розвитку в!домчоУ осв!ти та вуз!вськоУ науки на перюд 2001-2005 роки (Ршення колеги МВС УкраУни вщ 18 грудня 2000 року № 9 КМ/1), обговорена 1 схвалена на засщанш вчено'У ради НацюналыюУ академи внутрпшнх справ УкраУни (протокол № 1 вщ 30 ачня 2001 року) та включена до науково-дослщних та дослщно-конструкторських робп Национально! академ!!' внутршшх справ УкраУни на 2002 рис (Затверджено ректором НАВСУ 28 грудня 2001 року).
Ступень пауковоУ розробки теми днсертацп. Теоретичш \ практичш питания статусу депутата представницьких оргашв м!сцевого самоврядування, на жаль, в силу об'ективних та суб'ективних чиншшв, на протяз! всього и ер ¡оду законодавчого закршлення засад 1 практичноУ д1ялыюст1 мюцевого самоврядування, починаючи з реформи середини XIX стортя ! до останнього часу, грунтовно не пщдавалися серйозному науковому досл1дженню. Вивчення 1 анал1з нормативно-правових джерел з цю проблеми свщчить, що в них, як правило перш за все, визиачався статус оргашв та посадових оиб мюцевого самоврядування, а не Ух депутат, шдставою чого була правова доктрина часш колишшх РосшськоУ ¡мпери та СРСР, яка зводилася до первинност1 державного апарату в особ1 Ух оргашв, а також оргашв мюцевого самоврядування, \ вторинност! пщпорядкованост! ним прсдставппкт народу в особ! депутат!в. Це, зокрема, безпосередньо в!дображалося 1 на законодавсгв! того пер!оду. Так, ва нормативно-правов! акти чаав реформи мюцевого самоврядування 1861 року в РосШськш ¡мпери, до складу якоУ в той час входила й УкраУна, М1стили в со51 положения щодо статусу сиихькоУ громади, и голови, пов!тових орган!в управлшня, тощо. В процес! вивчення ди цього законодавства в УкраУш вдалося знайти лише окрем! приклади, коли на мкцях, зокрема, в Одес1, на Волин!, у
Kiicbi, тощо, в певшй Mipi згадусться про виборних представниыв до оргашв Micuep.oro самоврядування.
На npcmni ¡снування в УкраУш радянськоУ влади, зокрема, з 1919 по 1937 роки в Положениях про MicueBi органи державноУ влади взагал! не йшлося про депутатов, а про делегатов, як1 обиралися на мютах на з'Узди повггових, обласних, губернських, робтшчих, селянських Рад та ix виконко\нв. ГНсля прийняття Констнтуцн 1937 року i до середини 60-тих роюв XX сторшчя взагаш не ¡снувало законодавства про М1сцев1 Ради депутата трудящих, i лише, в перюд 60-80 рокгв були прийнят1 в УРСР законн про сшьсьи, селишш, райошп, MicbKi, районш в MicTi, обласш' Ради, спочатку депутат!в трудящих, а з кт'нця 70 роюв народних депутат, в яких в окремих роздшах дуже стисло йшлося про повноваження депутате них Рад. Певне значения для визначення статусу депутат!к мюцевих Рад мав Закон "Про статус народних депутата СРСР" (1979 р.). Проте, окремо про депутате мкцевих Рад в ньому не йшлося в силу ¡снуючоУ в той час марксистсько-леншськоУ щеологй" про едшсть системи Рад ecix piBHiß в силу поеднання в них нормо творчосп i управлшня. Проте, слщ вщзначити, що в той час в УкраУш були прийшш OKpeMi Закони i Положения, яю в певнш Mipi сприяли визначенню окремих питань Д1ЯЛьност1 депутат! в мюцевих Рад. До них, зокрема слщ вщнести Положения: "Про оргашзашю роботи з наказами виборц!в в УРСР" (1981 р.), "Про депутатськ! групи i пости в УРСР" (1982 р.); Закон "Про порядок вщкликання депутате мюцевих Рад" (1987 р.), тощо.
Шсля проголошення УкраТни незалежною державою i початку роботи над поступовим переходом в!д радянськоУ модел! системи Рад до мюцевого самоврядування, властивого демократичним краУнам свпу, важливого значения для визначення статусу депутат! в мюцевих рад мав Закон "Про статус депутат!в MiciießHx Рад народних депутат! в" в!д 1994 року, в якому вперше були закладеш засади майбутнього Закону "Про статус депутат! в мюцевих рад", 2002 року. У свою чергу в Закош "Про мюцеве самоврядування в УкраУш" вщ 21 травня 1997 року основам загального статусу депутате мюцевих рад була прясвячена стаття 49 "Депутат ради". На ni/iCTaßi цих законодавчих акт!в був прийнятий Закон "Про статус депутатт м!ецевих рад", положения якого i пщпягаюхь науковому дослщженню в дисертацй".
В npoueci роботи над вщповщними питаниями теми дисертацшного дослщження шддаються вивченню пауков! пращ дореволюцшних авторов А.Алекссева, В. Безобразова, А. Васильчикова, А. Градовського, М. Коркунова, М. Лазаревського, В. Ляшкова, А. Михайловського та шших.
У радянський перюд в певнш Mipi дослщженням даней проблеми займалися таи вчеш-юристи, як О.О. Аскеров, Г.В. Барабашев, С.О. Берцинський,
A.О. Безуглов, В.Ф. Коток, В.Ф. Кузнецова, O.G. Кутафш, P.C. Павловський,
B.М. Терлецький, Я.М. Уманський, К.Ф. Шеремет.
Проте, слщ вщзначити, що поряд багатьох проблем колишньоУ науки радянського буд)вництва, грунтовно досл!джених в численних монограф!ях, дисертац!ях, наукових статтях, на жаль проблемам правового статусу депутата мюцевоУ Ради були присвячеш лише окрем1 роздиш пщручника 'Тадянське буд1вництво" за стальною редакщсю О.Ф. Фрицького, виданого у 1974 рощ, пщручниках Г. В.
Барабашева i К.Ф. Шеремета, А. О. Безуглова, виданих в перюд 1964-1989, 90 роив, : також в монофафй' А. О. Безуглова "Советский депутат", безпосередньо присвячсш шГ проблем! (1972 р.) та 6pouiypi В.Ф. Кузнецово'Г, яка розкривала основш положенш Закону "Про статус народиих депутат; СРСР" (1980 р.).
Шсля розпаду СРСР окрем] аспектами проблема статусу депутата мюцево' ради були у iio;ii зору наукових интересов таких вчених, як: М.О. Баймуратов Л.В. Бориславський, B.C. Бражшков, 1.П. Бутко, ММ. Воронов, А.З. Георпца В.М. Кампо, C.B. К1валов, A.M. Колодш, M.I. Коршенко, В.В. Кравченко В.Ф. Опришко, М.П. Op3ix, Б.А. Пережняк, В.Ф. Погоршко, М.О. Пухтинський Ю.М. Тодика, О.Ф. Фрицышй, Н.Г. Шукл¡на, В.Д. Яворський та вчених кран СНД, зокрема, С.А. Авакян, Г.В. Атаманчук, Г.В. Барабашев, А.О. Безуглов B.I. Васильев, В.А. Вешняков, Б.Н. Габричидзе, Ю.М. Козлов, O.E. Кутафш Б.М. Лазарев, B.C. Основш, P.C. Павловський, Ю.О. Тихомиров, B.I. Фадеев, В.В Цветков, К.Ф. Шеремет та iHiui.
В процеа робота над темою були також проанал!зоваш HayKOBÎ прац; заруб1жних вчених.
Наявшсть значно\' юлькост! вченнх-юриетт, як! т1ею чи шшою MipoK торкалися проблеми статусу депутатш ,\псцсвих рад, евщчить про безперечн) теоретичну актуальшеть i велике значения дослщження uicï проблеми. Проте комплексного, системного досл1дження на ni дета в i нового Закону "Про статус депутат!в мюцевих рад" та нових наукових праць украшських та заруб1жнш вчених поки що зроблено не було. Тому дана дисертацшна робота е певнок Miporo одш'сю з перших спроб на пщстав1 глибокого анал1зу нового законодавствг з дано!' вкрай актуально!' проблеми в перюд проведения мушципально!' реформи комплексно дослщити цю важливу для науки i практики мюцевогс самоврядування проблему.
Теоретичш засади дослщження складають науков1 положения, перш за все з конститущиного i мунщипального права Украши. Поряд з ними, ян основоположними, використовуються HayKOßi положения загальноТ Teopiï права i держави, адмЫстративного, державного права заруб1жних краУн щодо сутност: статусу депутат!в м!сцевих рад, ïx повноважень, д1яльност1, вщповщальносп.
Нормативно-правову базу дисертацп становлять Конститущя Украши Закон Украши „Про мкцеве самоврядування в УкраУш", Закон Украши ..Прс статус депутата мюцевих рад", Закон Украши „Про органи самооргашзаш: населения", mini нормативш акти Украши та зapyбiжниx кра'ш, акти М1сцевих рад. зокрема, регламента вщповщних м!сцевих рад, положения про ïx пост1Йш комюп, емгпрична база практики д!яльност1 окремих мюьких рад, зокрема, Запор13ько"1, ДншропетровськоТ, Ю'ровоградсько!, Одесько! областей.
Мета i зада'п дослщження. Метою доошдження е монограф1чнш: комплексний анашз правових i оргашзацшних аспееттв дылшоал депутат: М1сцевих рад.
Вщповщно до зазначено!" мети у дисертацп' зроблено спробу розв'язати наступи i завдання:
- проаналпувати основш етапи icTopiï виникнения, становления i розвитку правового статусу депутате мкцевих рад;
- запропонувати наукове визначення поняття "правовий статус депутате мюцевих рад", проаншн'зуЕати специфшу кожного з елемени'в цього статусу та охарактернзувати Тх;
- розкритн сут!петь 1 специф1ку форм 1 метод!в д1яльносп депута^в мюцевих рад в процеа Тх взаемоди з територ1альною громадою, виборцями та органами самооргашзацн населения, сеайноУ I м1жсес1йноТ дюлыюсп;
- проанатзувати обов'язки 1 права депутат!в мюцевих рад в процесс Ух /пялыюсп у внборчому окруз|', територ1альнш грома/и;
- розкрити зм!ст д!яльност! депутат!в в М1'сцешй ради и органах та в депутатських об'еднаннях, починаючи з набуття, на шдстав! вибор1в, депутатського мандату, його решшацп \ закшчунэчи припиненням ;пУ мандату;
- провести комплексный анал!з контрольно!' д!'яльност! депутате шецевих
рад;
- розкрити змгст ! систему гарант! й депутатсько! дшлыюстц
- визначити основри види вщповщальност1 депутттв мюцевих рад.
Об'ектом диссртацшного досшдження е сусшльш вщносини, яю
вииикають в процеа д1ялыюсп депутате мкцевих рад.
Предметом дисертадшного доелвдження е норми законодавства, яю визначають правовий статус депутат!в мюпевих рад.
Методолопчна основа дисертацм. Методолопчну основу дисерташУ складають принципи, закони 1 категорн д1алектики, комплексний шдхщ до анал1зу д'юлыюсп депутат!в мюцевих рад, структурний, функцюнальний, снстемний, ¡сторично-правовий, пор1внялыю-правовий загальнонауков! методи. Для формулювання понятшного апарату застосовуються методи сходження рлд загального до конкретного, виявлення стввщношення загалыюго, особливого та одиночного. За допомогою методу класифшацп розмежовуються групп повноважень депутате, оргашв рад, орган!в самооргашзацн населения. Завдяки методу тлумачення норм конститущйного права з'ясовуеться зм1ст конкретних норм д!ялыюст1 депутапв.
Наукова новизна одержанпх результате. У дисертащйнш робот1 вперше у вггчизнянш юриспруденщУ, зокрема, в галуз1 конститущйного права ! м!спевого самоврядування, шддано комплексному розгернутому анал1зу змют правового статусу депутате мюцевих рад, зокрема, Ух обов'язюв 1 прав, форм 1 метод!в д1яльност1, особливост! контрольно}' д1ялыюст1, гарант!':' депутата та Ух в!дпов1далыюсть
Наукова новизна виражена у таких основних положениях, висновках ! пропозишях:
- на шдстав1 дослщження ¡стор!У становления ! розвитку законодавства про правовий статус депутатш мюцевих рад, робиться висновок про необхщнють врахування познтивних положень вщповщних нормативно-правових агачв минулого в сучасний перюд, на гпдеташ об'ективноУ вимоги наступност! в наущ 1 практищ;
- вперше комплексно характеризусгься зм!ст правового статусу депутата мюцевоТ ради, який включае в себе на р'шш мюцевого самоврядування з'ясування полггико-правовоУ природи депутатського мандату, його особливостей та зм1сту;
визначення строку його виникнення, лГУ та припинення; повноважень (обов'язюв прав); в щи в його вцшовщальность а також гарантш законности що обумовлснс функщями I компетенцию представницьких орга1Йв мюцевого самоврядування;
- по-новому, на шдстав! законодавства 1 практики роботи депутата впсрин пропонусться поняття 1 зшст форм I метод!в Ух д1яльност1, зокрема, оргашзащйно правових, оргашзацШних форм, а також методш контролю, координашУ;
- вперше на шдстав1 нового законодавства анатзуеться д1яльшсть депутати мкцевих рад у виборчому окруз1, територ!альшй громад!, а також Ух взаемод1я : органами самооргашзаци населения, проте одночасно В1дзначаеться, що ( законодавств! не досить повно прописан! вс1 можшш вар!анти зв'язку депутат^ : територ1альною громадою; не визначено сшввщношення закону з1 статутам! громад; не з'ясовано взаемозв'язок повноважень депутат!в 1 сумглшпх прав обов'язюв територ!альних громад в Ух статутах;
- вперше комплексно характеризуються форми 5 методи д!ялыюст депутат в пропес'1 Ух роботи в рад'1, пост'шних комю'шх, депутатських трупах фракц!ях, а також визначаються шляхи Ух подальшого вдосконалення;
- при характеристик форм 1 методпв контрольноУ д!яльност! депутат¡1 мюцевих рад, робиться висновок, що законодавство, нажаль, не визнача« правових наслишв застосування депутатських заттв, вщповщальносп оргашв посадових оаб за Ух невиконання;
- торкаючись питания, щодо гарант!¡1 д1яльносп депутат мюцевих рад прописаних в Закон! „Про статус депутатов мгсцсвих рад", законодавець, нажаль так ! не визначив мехашзм реал1заци депутатських гарант!й 1 не детал!зував, хтс саме I яку вщповщальшсть несуть вщиовиш органи 1 посадов! особи в раз порушення депутатських гарант!й;
- вперше обгрунтовуеться положения про те, що оеоблив!стк вщповщальносгп депутат!в м!сцевих рад е те, що вона, поряд з загальнок вщноситься також до такого виду вщповщальносгп як конституц!йно-правова, як £ до останнього часу вважалася лише притаманною щодо вищих ! центральна оргашв державноУ влгди.
Практтичпе значения результате дослщженип полягае в тому, щс сформульоваш в дисертаци теоретичш положения, висновки 1 рскомендащ можуть буги використаш в подал ыш и законотворчш робот! з проблем мюцевогс самоврядування, у науково-дослщницькш робот! для подальших теоретичних практичних розробок проблеми вдосконалення д!яльност1 депутат м!сцевих рад Результата дослщження можуть бути використаш також у навчалыюму процеа при проведенш лекцш 1 сем'шарських занять з курс'т „Конститушйне праве УкраУни", „Мушципальне право УкраУии", „Державне буд1вництво та м!сцевс самоврядування в Укра'нн".
Апробашя результат! в дисертацй". Осиовн! положения дисертацГ знайшли свое воображения у наукових публжащях, виступах на науково-практичних конференщях: "УкраУнськс адм!н!стративне право: стан ! перспектив! реформування" (Одеса, травень 2003 року, тези опубл!кован!); "Актуальн проблеми теорнта ¡стор11 прав людини, права 1 держави" (Одеса, листопад 2003 тези опублшоваш).
Публ1кац11. Сформульоваш в досл1дженш положения, висновки та пропозищУ, викладеш дисертантом у п'яти наукових статтях у фахових наукових журналах 1 збфннках наукових праць, а також тезах доповщей на науково-практичних конференщях, яю також опублжоваш у з61р пиках наукових праць.
Структура дисертацп. Вщповщно до мети, завдань предмету I лопки викладення матер1алу, дисертащя складаеться 31 вступу, трьох роздшв, восьми тдроздинв, висновк!в та списку використаних джерел (219 найменувань). Загальний обсяг дисертацп - 186 сторшок, в тому чишн список використаних джерел - 16 сторшок.
ОСНОВНИЙ ЗМ1СТРОБОТИ
У встуш обгрунтовано актуапьшсть обраноТ теми, зв'язок робота з науковими програмами, планами, темами, визначаються мета та завдання, об'ект та предмет дослщження, розкриваеться методолопчна основа роботи, охарактеризована також и джерельна база, наукова новизна, теоретичне та практичне значения одержаних результат]'в, а також мютиться ¡нформащя про апробацпо дисертацп, ТТ структуру та обсяг.
Роздш перший "1сторш становления 1 розвитку правового статусу депутапв представницькнх оргашв мкцевого самоврядування та кого ноняття" складаеться з двох пщроздии'в.
У тдроздШ 1.1. "1стор1я становления I розвитку законодавства про правовий статус депутатш представпицьких оргашв лисцевого самоврядування" розкриваеться змгст законодавства, в якому м1стяться певш положения щодо правового становища депутапв представницькнх оргашв м!сцевого самоврядування, починаючи з часу Ух законодавчого утворення 1 заюнчуючи прийняттям Закону УкраУни "Про статус депутапв мюцевих рад", з метою з'ясування окремих положень попередшх нормативно-правових акт!в, як1 у своУй сукупносп могли б стати складовими загального поняття "правовий статус депутат)в мюцевих рад УкраУни".
У зв'язку з цим, при аналЫ цих актш застосовуються, перш за все, ¡сторичш та пор1внялын методи доашдження.
В дисертацп пщкреслюсться, що науково-правова категор1я "депутат" не одразу здобула свого закршлення в законодавствЦ незважаючи на те, що вона була знайома ще з част Стародавнього Риму. В залежносп вщ щеолопУ, яка панувала в Росшськш ¡мперп, до складу якоУ до 1917 року входила УкраУна, в СРСР, в згаданий термш закладався в1дпов1дний змют. Тому в дисертацп проводиться анал!з вщповщних нормативно-правових джерел цих чаав, на пщстав1 чого робиться висновок, що правовий статус депутата не одразу знайшов свого законодавчого закршлення. В обгрунтування цього висновку в робот1 проводиться аналхз законодавства перюду проведения реформи мкцевого самоврядування в Росшськш ¡мпсрГУ у 1861 рощ, виявляються особливосп його впровадження в Укра'нп, зокрема, на Подиип та в Одеа, при цьому використовуються науков1 джерела дореволгошйних вчених Роси I УкраУни того пер]'оду. На шдстагл цього робиться висновок, що в законодавств! згаданого
перюду нормативному закршленню шддавалися питания мкцевого самоврядування в цшому, а також визначався статус opraniB i посадових oci6, а не иредставниыв в них бсзпосередньо вщ територ^альних громад.
Вперше законодавчо TepMin "депутат" було введено у нормативно-правовий ooir у роздЫ 1У першоТ Конституцн УкраТнськоТ Народно!' Республики (статут про державний ycxpiii, права i вшьносп УНР), прийняи 18 квггня 1918 року. Незважаючи на те, що в ньому йшлося про депутата Всенародних 36opii) УНР основн! складов! правового статусу депутате мюцевих представницьких оргашв були в иьому закршлеш, зокрема, принцип несум1сност1 мандатов депутат, склад opraniB, до яких обиралися депутата, порядок i'x обрання, тощо. Нажаль, демократичш основи правового статусу депутата, закртлеш в Конституцп УНР решпзован! не були завдяки насильницькому встановленню влади диктатури пролетар!ату в УкраТш.
В диссртацн шддаються анашзу нормативно-правов1 акти перюду з 1917 по 1937 р. р. , в яких закршлювалася система мюцевих Рад i визначався порядок Bn6opiB до цих opranie представникчв лише вщ бщшших верств населенна. Лнал13уються також Положения про губернсыа, ранонш, волоеш, окружш, ситьсью, MicbKi, селищш Ради та i'x виконкоми, прийнят1 в перюд з 1923 року i Д1юч1 до прийияття КонстигущУ УРСР 1937 року, яю мали яскраво выражений класовий характер, завдаки чому основна маса населения не мала права обирати своУх представниюв до мюцевих представницьких оргашв.
Не виправила цього положения i Конститушя УРСР 1937 року, яка лише визначала порядок Bn6opiB до мюцевих Рад, систему Ух виконавчих комггет, в!дд1шв i управлшь, а також i'x основш повноваження. Щодо закршленпя хоча б основ правового статусу депутат!а мюцевих Рад та скасування Положень про вщповщш Ради 20-30 р. р. взагал! не йшлося. Лише з инця 60 р. р. минулого столгггя в УкраУш почала проводитися робота по розробщ законiв про сшьсьы, селшцт, районш, MicbKi, районш' в Micrri та облает Ради, яка проводилась з 1968 по 1980 роки.
В дисертащУ шддаються анашзу ni законодавч! акти i на ocuoei чого робиться висновок, що, по-перше, в них було уточнено мюце i роль мюцевих рад в систем! орган1в державноУ влади i управлшня того перюду, i , по-друге, у вЫх згаданих законах було включено окремий роздщ, присвячений правам i обов'язкам депутат!в цих Рад, що мало в npoueci подальшоУ розробки зм1сту статусу депутатов позитивне значения. На пщетав! перел1чених законш на початку 80 р. р. минулого столтя були прийнят1 нормативно-правов! акта, присвячеш po6oTi депутаив мюцевих Рад з наказами виборщв, колективним i шдивщуальним формам i'x роботи.
Подальший детальний розвиток 3Micry статусу депутат!в мюцевих рад здобув свое воображения в Закон! "Про статус народних депутата СРСР", в якому, нажаль, не видшявся окремо саме статус депутат ¡в мюцевих Рад, проте визначалися, основш форми роботи депутат ¡в в Рад!, у виборчому окруз\, в тому числ1 видшялися повноваження, пов'язап! з виконанням наказ ¡в виборщв, i, нареит, закр!плювалися гарантн депутатськоУ д!ялыюсть
Наступний пер ¡од розвитку законодавства про правовий статус депутат!'в MicueBnx рад безпосередньо пов'язаний з розробкою законодавства незапежноТ УкраУни про MicucBe самоврядування.
УкраУна пройшла складний шлях переходу вщ "радянськоУ моделГ' MicueBoro самоврядування як складово!" еднноУ централизовано!" систем» державно!' влади i управлшня. яка фактично була лише продекларована, до створення власноУ законодавчоУ бази, на пщетав! якоУ в КонститущУ було ч!тко визначено Micue i роль м:сцепого самоврядування та Ух системи у самостийному вирнценш питань wicueEoro значения на своУй територн. Закони, присвячеш мюцевому самоврядуванню, прийнят! в перюд з 1990 по 1994 рр., мали прагнення законодаЕця поеднати pi3ni за сутшстю модели радянську, засновану на принцит поеднання влади i управлшня, i свропейську, основою якоУ е принцип розиод!лу влади i ч1тке видщення державно"! влади MicueBoro самоврядування. В дисертащ'У зазначаеться, що внаслщок цього не було ч!тко визначено зазначене поняття мюцевого самоврядування, його складов!, правовий статус територ1альноУ громади, як нос1я повноважень м1сисвого самоврядування, Ух представницьких оргашв i депутат. Bei ui недолжи безпосередньо вщобразилися в Закош "Про статус депутате мюцевих Рад народних д спутал в" вщ 4 лютого 1994 року.
В робой в!дзначаегься, що для подальшого з'ясування 3MicTy правового статусу депутате мкцевих рад важливе значения вццграв Закон "Про мгсцеве самоврядування в Укра'пп" вщ 21 травня 1997 року, на шдстав! якого був розроблений i прийнятий Закон "Про статус депутате мкцевих рад" вщ 11 липня 2002 року.
ГИдроздш 1.2. "Поняття правового статусу denymamie .тецевих рад" присвячений з'ясуванню зм1сту згаданого статусу. В дисерташУ дослщжуеться етимолопчне значения термшу "статус", даеться тлумачення термшт "статус депутата", "статус народного депутата".
На шдстав! анашзу сучасного законодавства ставляться так! завдання щодо визначення складових правового статусу депутата лисцевоТ ради i з'ясування полкико-правовоУ природи депутатського мандату цього представницького органу MicueBoro самоврядування, що обумовлюе правовий статус депутата мюцевоУ ради, його змют та особливост!; строк початку, виникнення, л«Т та припинення мандату в межах функцюнування рад вщповщних адм]шстративно-територ1'альних одиниць; особливост! обов'язюв та прав депутате: Ух вщповщалыпеть за свою д!ялыисть, а також сутшсть гарант!й депутатськоУ роботи.
Обгрунтовуеться положения про те, що правовий статус депутата мюцевоУ ради е похитим в!д функц!й i компетсншУ представницьких оргашв мюцевого самоврядування, визначених в КонститушУ УкраУни i Закош УкраУни "Про м!сцеве самоврядування в УкраУш" та в ¡нших нормативно-правових актах. Зокрема, повноваження депутата е предметним вщображенням функц!й MicueBoro самоврядування, до яких автор вщноенть: полгшчш; економ1чт; сошалып i культурн!; еколопчш; представницьк!; ф!нансово-бюджстн!; контролын; матер!ально-техтчт функци.
Щодо полггико-правовоУ природа статусу депутата мюцевоУ ради, на пщстав1 пор1внялыюго методу з'ясовуеться зм1ст вольного мандату, який притаманний народним депутатам УкраУни, I ¡мперативного мандату, положения якого в бьпьшш М1р1 властив]' мандату депутата мюцевкх рад (обов'язок пщтримувати зв'язок з виборцями, виконувати свою передвиборну програму, тощо).
В дисертаци визначаються основш ознаки рад як представницьких оргашв мюцевого самоврядування, даеться характеристика адмЫстративно-територ1ального устрою УкраУни, в межах якого утворюеться мшцева рада 1 як! виступають територ!альною основою для формування рад базового (села, селища, мюта) та регюнального (области, район) р1вня.
В дисертаци шдцаеться аншпзу порядок оргашзащУ 1 проведения вибор1в депутатов до вццкшдних рад на гпдстав1 Закону "Про вибори депутата: ВерховноУ Ради АвтономноТ Реепуб;ики Крим, мюцевих рад та сшьських, селищних, м1ських гол1в" вщ 6 квггня 2004 року, проте, дисертант вважае, що прагнення змшити мажоритарну систему мкцевих вибор1в на пропорщйну вщображае лише бажання пол'1тичних парт1Й мати своУх представниюв в особ-! депутат!в для лоб'повання власних ¡нтереав, нехтуючи там, що мажоритарна система дозволяе населению вщиовщноУ територ!алыюУ громади обирати в якост1 депутат!в ос1б, яких вона знае, яким дов1ряс { як1 у своУй .шяльносп не залежать в1д програмних положень будь-якоУ партн. Зокрема це стосуеться визпачення активного виборчого права тим особам, яи постшо проживають у територ!алыпи громад! на протяз1 певного строку (наприклад, останнього року). Кр!м того, дошльно було б узгодити норми Закону, що встановлюють вимоги щодо реал1защ'У пасивного виборчого права за имсцсм проживания, роботи або навчання. 3 моменту обрання депутата виникають 1 його депутатськ! повноваження, ям як! повноважеиня мюцевих рад можуть бути припинеш достроково у вщповщносп з Законом. В дисертаци пщтримуеться пропозицш Конгресу мкцевих та репональних влад в УкраУш прийняти в новш редакцп Закон "Про мкцев! внбори", на жаль 6 квггня 2004 року Верховна Рада УкраУни прийняла Закон УкраУни „Про вибори депутата Верховно; Ради АвтономноУ Республки Крим, мкцевих рад та альських, селищних, мкьких гашв".
В робот! розкриваеться змкт таких категорш, як: "повноваження", "компстешця"; "предмети вщання", ! на п¡делим виявлення Ух специф1ки робиться висновок про те шо Закон "Про статус депутата м!сцевих рад" обгрунтовано закршлюе перш за все обов'язки депутат!в, Я1а, на вимшу вщ народних депутатов е представниками всього народу УкраУни, е представниками його частей -населения вщповщноУ територ!альноУ громади, яка I мае право в будь-який час вщкликати депутата мкцевоУ ради, що не с характерним для народного депутата, одночасно, в дисертаци обгрунтовуеться положения про епшьш ! вщмшш риси лиж обов'язками ! правами депутатш, даеться Ух класиф!кац!я.
Елементом правового статусу депутате мкцевоУ ради е його вщповщальшеть за скоення певного правопорушення. В робот! визначають об'ект, суб'ект, форми (санкц!У), пщетави депутатськоУ вщповщальности
Нареигп, складовою правового статусу депутат!в е гарантп Ух д!ялыгосп, яю являють собою систему норм, закртлених в Закон! "Про статус депутата
мюцевих рад", принцишв, умов 1 вимог, як! забезпечують у своУй сукупност! додержання прав, обов'язив 1 законних ¡нтереав депутат!«.
На пщстав! з'ясування скдадових правового статусу депутате м!сцевих рад робиться висновок, що правовий статус, обумовленнй функц!ями ! компетенц!ею представнипьких орган1в м!сцевого самоврядування, включае: з'ясування полггико-правовоУ природи депутатського мандату, його особливостей ! змюту, визначення строку його виникнення, ди та припинення в межах вщповщноУ адмйпстративно-тершт^альноУ одиниц!, в яктй утворгоеться рада, повноважень (обов'язк!в ! прав) депутата, визначених Законом, вид!в його вщповщальност!, а також гарант!й депутатськоУ д!яльност!.
Роздш другий "Форми ! методи дйпыюсп денутагт мкцевих рад" присвячено визначенню поняття форм ! метод1в роботи депутат!в та Ух класиф!кац!У, характеристик Ух д!яльност! у територ!альшй громад!, окруз!, робот! депутата у рад! та УУ органах, контрольноУ д!яльност! та вщповщальност! депутате м!сцевих рад.
У тдроздШ 2.1. "Поняття форм та мстод'м дЬшьчоспй депутат'ш лисцевчх рад" даеться загальна характеристика форм ! метод!в д!ялыюсп, розвиток наукових досл!джень з цьеГ проблеми, зазначасться, що функц!У ! повноваження м!сцевих рад вс!х р!вшв реал!зуються за допомогою притаманних Ум форм ! метод!в роботи, яю включають в себе р!зноман!тн! дП" правового, оргажзашйного, майнового, ф!нансового, матер I а;1 ы ю-техн! ч но го характеру.
Зазначасться, що найважлившою складовою д!яльност! представницьких орган!в м!сцевого самоврядування с правова д1яльшсть ! розкривасться и зм1'ст. Важливим елементом роботи них орган ¡в е також оргашзацшна д!яльн!сть, а також матер!ально-техн!чн! дГУ.
Зд!йснення цих форм ! метод!в д!яльност1 рад неможливо без виявлення конкретних форм ! метод!в депутатськоУ роботи, з'ясування яких можливо завдяки Ух класифжацП", основними критер!ями яко'У е завдання, функци, на пщстав! яких визначаеться компетенц!я рад, а звщеи - ! депутат!в. Виходячи з цих критер!Ув видшяються: правова та оргашзацшна форми депутатськоУ д!яльносгп, яю в свою чергу гндроздшяються на ¡ндивщуальш та колективш. В залежност! вщ спрямованост! ! мети, орган!зац!йн! форми пщроздшяють на оргашзащйно-правов!, загальш ! конкретн!; а в залежност! вщ Ух рол! ! значения в кер!вництв!, яке здшенюе рада, на основш 1 допом!жн!. Нареит, запежно вщ кола орган!в та ос!б, як! зд!йснюють оргашзацшну д!яльн!сть розр!зняють колепальн! ! шдивщуалып форми роботи депутапв. У свою чергу методи Д1Яльност! пщроздшяються, в залежност! вщ вщповщних критер!Ув на: правова оргашзацшш, загальн!! похщш вщ них, основн!! допом!жш.
У тдроздш 2.2 "Форми I методи роботи депутате мгецевих рад у територ'шлыий громад/, выборному окруз'1 та в процеа ис взасмоди з органами самооргашзаци населения" визначаються форми ! методи взаемод!!' депутат мюцевих рад з членами територ1альних громад, виборцями, трудовими колективами, громадянамн, в процес! проведения вибор!в, референдум!в, загальних збор!в, мюцевих ¡штатив, проведения громадсышх слухаиь, тощо. При цьому п!ддаються анал!зу конкретн! статг! Закон}' "Про статус депутата м!сцевих рад".
В процес! здшснення Ц1сл роботи депутата використовують ¡ндивщуальн! 1 колективш форми 1 методи роботи. Зокрема, розкривасться змюг, пор1внялыю новоУ форми роботи депутата як представника тсритор1ально! громади, виборцш свого виборчого округу як доручення виборц!в, а також характеризуемся робота депутат по оргашзаци виконання цих доручень. Реашзащя щеУ форми, як свщчить аиал13 законодавства 1 практично!' д!ялыюст! депутатов мюцевих рад, залежить вщ вмшого застосування таких метод1в роботи як координащя 1 контроль. Важливим методом д!ялыюст1 депутат у виборчому окруз1 I територ!альтй громад! е координация з органами самооргашзацн населения по стильному вир'нненню окремих питань мюцевого значения, оскшьки основн! завдання оргашв самооргашзацн населения зб1гаються ¡з завданнями м1сцевого значения, ям виршують депутата в межах КонститущУ 1 закошв УкраУни.
Пор1вняльний анашз власних 1 делегованих повноважень цих оргашв, з одного боку 1 повноважень депутат!в, визначених в Закон! "Про статус депутат М1сцевих рад", з другого, дае можлив!сть виявити завдання, як! можуть вир!шуватися сшльно органами самооргашзашУ населения 1 депутатами.
В процес! роботи депутат!в мюцевих рад у територ!альнш громаш та серед виборщв свого виборчого округу в бшышй м!р! використовуються форми ! методи контролю. Одночасно анал1з д1ючого законодавства, який визначае повноваження, форми ! методи д!яльност1 депутата у ц!й сфер! його д!яльност1, зроблеш висновки в!дпов!дно до настугших проблем.
В законодавств!, нажаль, неповнютю прописан! вс! можлив! вар!анти зв'язку депутапв з членами територ!алыюУ громади. Оскшьки на мюцях не розроблеш ! не прийнят! статути територ!альних громад, не визначено сгиввщношення положень, зокрема повноважень, визначених у Закон! "Про статус депутат мюцевих рад" ¡з статутами територ!альних громад. При цьому вир!шення цього питания е важливим для майбутнього Закону "Про територ!альну громаду", який пщготовлений Конгресом м!сцевих ! репоналышх влад в УкраУн!, окремим роздшом якого визначаеться статус статуту територ!альноУ громади.
Визначен! таким чином спшьш повноваження територ!альноУ громади ! вщповщноТ мюцевоУ ради повинн! бути предметом обговорення ! схвапення членами громади, а прийнятгя статуту мае стати предметом мюцевого референдуму.
Важливою проблемою е визначення кореспондуючих обов'язк!в ! прав депутат!в, зазначених в закон! про Ух статус ! повноваження депутат, як! можуть бути визначен! в статутах громад.
Нареит, доцшьно визначита форми ! методи взаемодн ! можлив! зв'язки територ!альноУ громади з депутатами при виршенш загальних завдань, зокрема при утворешп контролюючих оргашв за д!яльн!стю голови громади ! ради мюцевого самоврядування.
У тдроздш 2.3 "Д'шльтсть депутата у раЫ, 'и органах та об'еднаинях депутатов" розглядаються актуальш питания роботи депутат у рад!, "и пост!йних комкетах, контрольних органах ради, депутатських фракшях! трупах.
Зазначаеться, що виерше в законодавст про мюцеве самоврядування в Укра'пл в Закош "Про статус депутан'в мюцевих рад" закрашено положения про депутатську стику, як важливу передумову д1яльносп депутатш в рад1 1 серед виборшв. В дисерташУ детально викладаються ва ста;л оргашзацп 1 проведения сес11 як основноУ оргашзацншо-правовоУ форми робота мюцевоТ ради, розкрнвасться змют п регламенту, процедуру проведения плепарних засщань, порядку розгляду на них мшцевих шщатив, ршень громадськпх слухань, питань, як1 виносяться на розгляд заседания. Слщ вщзначнти, що правой наслщки розгляду радами мюцевих нпщатив та ршень громадських слухань в законодавст про мюцеве самоврядування не врегульоваш. Тому в регламентах мюцевих рад доцшьно визначити процедуру мюцевоУ правотворчоУ ¡иииативи, а також порядок проведения збор1в громадян за мшцем Ух проживания.
Анашзуються обов'язки 1 права депутате в процеа шдготовки 1 проведения пленарних засшань. Кр1м сесшноУ форми робота розглядаються також м1жсес1й1п форми робота (в пост ш них комклях, тимчасових контрольних комюях). Зокрема, детально розглядаються питания учасп депутат у роботч постшних коми ста!. Зазначаеться, також, що кр1м ¡ндивщуальноУ форми Д1ялыюст) депутатов в робот1 мюцевоТ ради та и органах ¡снують 1 колективш форми роботи депутап'н у дспутагських трупах 1 фракш'ях. Розглядаеться порядок Ух формування, повноваження, оргашзацшна робота у регламентах рад. Проте, уявляеться правильним, з метою уточнения статусу груп \ фракшй ухвалити мюцевнми радами вщповшш положения про засади д1яльнослт цих об'еднань депутат]'в.
Одночасно у дисерташУ розглядаеться питания взаемовщносин депутат!в з головою територ1апьноУ громади, правовий статус якого в Закон! "Про мшцеве самоврядування в УкраТш" не визначений, оеккльки вш, не будучи депутатом, фактично керуе депутатами на сесп { кр1м того, очолюе виконавчий ком1тет ради.
У тдроздШ 2.4 "Форми / методы контрольно/ дЬиъноспй депутат'т лисцееоХради" розглядаються конкретш вили контролю за д1яльшстю депутатш з боку територ1альноУ громади, виборшв 1 ради.
Перш за все, це стосуеться ¡нституту звЫв депутате перед виборцями, оскшьки згщно з Законом "Про статус депутата; мюцевих рад" осташн е вщповщальними перед виборцями свого виборчого округл' 1 Ум шдзвггш. В дисерташУ аншизуються положения Закону щодо перюдичносп зв1тування, змюту звпу, порядку оргашзащТ зв1тування, а також оцшка роботи виборцями за результатами проведения звтв. Зазначаеться також, що депутат зобов'язаний щформувати раду та и виконавч1 органи про результата обговорення звпу, а також про доручення, датп депутату, у зв'язку з його депутатською д1ялынстю. Одночасно слщ визначити, що сама процедура проведения звлування 1 ¡нформащя депутат! в про його проведения на пленарних засщаннях, а також правов1 наслщки цього контролю в Закош не визначеш. Тому, доцшьно було б закршити ш пропозишУ в статутах територ1алышх громад, в регламентах рад.
Неабиякого значения в д1яльност1 депутате мюцевих рад вдаграе ¡нститут депутатського запиту, як дшовий зааб реагпзашУ контрольно!" функщУ ради, який здавна вщомий пракгнш роботи прсдставницьких оргашв евпгу. В робот!
проведено анашз наукових праць вчених в галуз! радянського буд!вництва, в яких цей ¡нститут в достатшй лпр1 був дослщжсний, законодавство радянського перюду 1991-1994 рок1в, а також положения Закону "Про статус депутата мюцевих Рад народних депуптв" в¡д 4 лютого 1994 року.
На пщстав1 такого анапзу, в дисертацп виявляються нов1 положения зулслу депутатського запиту пор1вняно з попередшми, який полягае в тому, що депутатський запит - пщтримана радою вимога депутата мюцевоУ ради до посадових ос1б ради 1 и орган1в, сшьського, селищного, мюького голови, кер!внимв ищприсмств, установ 1 оргашзацш, яи розташоваш на вщповщшй територн, а депутат мкькоУ (м!ста районного значения), районноУ, обласноУ ради -також до голови мюцевоУ державноУ адмппстрацГУ, його заступпиктв, кер1вник1в вщдшв I управлшь з питань, яы вщнесеш до вщання ради. Зазначаеться, що в Закон! також визначаються суб'скти внесения запиту; його форму; необхщшсть включения його в порядок денний засщання ради; порядок його обговорення; строк виконання запиту; обов'язки оргашв та посадових ос1б щодо вщповщ1 на запит; процедуру розгляду Е1дповщ1 на засщанш радою; правое! наслщки розгляду вщповш на депутатський запит.
Кр!м депутатського запиту, Закон "Про статус депутате шецевих рад" передбачае ! нов1 форми депутатського контролю у рад!, не передбачеш ршнше в попередньому законодавств1 - депутатське звернення ! депутатське запитання. На вщмшну вщ запиту, депутатське звернення - це вимога депутата з питань, пов'язаних з його депутатською д!яльн!стю до мюцевих орган!в виконавчоТ влади, орган!в мюцевого самоврядування та Ух посадових ос1б, кер!вник!в правоохоронних та контролюючих орган!в, тощо здшенити певн! д!У, вжити заходов чи дати офщшне розв'язання з питань, вщнесених до Ух компстенци.
Закон визначае порядок реагування цих оргашв 1 посадових ос!б на звернення; строк його розгляду; участь депутата у процеЫ розгляду звернення, а також правов1 пасл!дки розгляду.
В робот! шддаеться анал1зу \ така форма контролю як депутатське запитання, яке спрямоване на здобутгя ¡нформашУ або роз'яснення з проблем , як1 вщносяться до вщання вщповщно'У ради. На вщмшну вщ перел!чснпх рашше форм контролю, в!дпов!дне депутатське запитання може бути оголошено на сесн ради або дано депутату у ¡ндив¡дуальному порядку. Звщси депутатське запитання не включасться до порядку дня сесн, не обговорюеться, 1 р'ниення по ньому не приймаються.
Одночасно в дисертацп зазначаеться, що в новому Закон! "Про статус депутате лпецевих рад " не з'ясовано сшвглдношення згаданих форм контрольноУ д1яльност1 депутате, Ух правов! наслщки, а також чггко не визначеш види вщповщалыюст1 вщповщннх оргашв ! посадових ос!б, як1 не вжили вщповщних заход!в до усунення недолшв, про ям йшлося у зашт. У зв'язку з цим, пропонуеться у регламентах вщповщних рад розв'язати щ проблеми.
Роздш третш "Гараитй" та вщповщалынсть депутате мкцевих рад" складаеться з двох шдроздЫв.
У тдроздш 3.1 "Попятит / система гарантш депутштв лисцевих рад" на пщстав1 нового законодавства визначаеться понятгя гарантий д!яльност!
депутатов, проводиться Тх класифкащя, визначасться роль мюцевих рад в забезпеченш гарантш депутатськоУ д1яльиост11 на ц!й пщстав! шддаються анал1зу 1 конкретн! гаранта, визначеш в Закош.
При розгляд! цих питань в дисерташУ шддаються англпзу погляди вчених про поняття змюту класифжащУ гарантш як правовоУ категор!У, на гпдстав1 чого робиться висновок про те, що в багатьох працях вчених I минулому законодавств!, як правило, гаранта стосуються або в цшому мкиевого самоврядування або його вщповщних оргашв, що пояснюеться пануючим й дос! висновком про ведучу роль в держав! саме державних або самоврядних оргашв ! посадових оа'б, а не депутата - основноУ ланки, як! пов'язують мкцеву раду з населениям, виборцями, громадою.
В пев нш М1р1 цей недол1к був подоланий в новому Закон! "Про статус депутат мюцевих рад". Перш за все, Закон дозволяе висвшшти ва складов! загального поняття "гаранта депутатськоУ д!яльност!", в залежност! вщ таких критерив: сутност! злпсту гарантш, Ух форми, под!лу Ух на загалый та ¡нституц!йн!, в залежносп вщ територ!У дп, в!д виду сощальних норм (нормативно-правов! ! позитивш), в залежност! вщ виду норм (матер^алып ! процесуальн!), в!д функшопальноУ спрямованост! гарант!й, та вщ того, як1 органи залучаються до захисту гаранти! депутатськоУ д!ялыюст! (судов! I не судов! органи). На пщстав! цих критер!Ув в робот! пщ основними гарантами депутатськоУ д!яльност! розум!сться вщповщна система норм, умов, вимог, якл забезпечують у своУй сукупносп додержання законодавства щодо реал!защУ гарантш, а також Ух захисту.
В дисертацп детально анал1зуються вщповщги статп роздшу IV Закону, присвячену основним гарант!ям депутатськоУ д1яльност! у рад!, поза и межами -на територ!У ради, а також охорош трудових та ¡нших прав депутата.
Одночасно Закон визначае ! пщстави вщповщалыгосп оргашв ! посадових оаб за невиконання вимог Закону щодо забезпечення тараней депутатськоУ д!яльност!. Зокрема, в роботт вщзначаеться, що незважаючи на важливкть закр!плення в законодавств! гарант!й депутатськоУ д!яльност!, можна було б значно розширити обсяг цих гарантш за рахунок гарантування його робоги у виборчому окруз! та в територ!альнш громад!, б!льш ч!тко визначити мехашзм реал!зацп гарант!й, нареигп, детал!зувати хто саме ! яку вщповщалынсть несуть вщповщш посадов! особи, осыльки в Закон! не конкретизовано, про яких посадових ос!б йде мова.
У роздии 3.2 "Юридичча мдпов'гдалыисть депутаты .шсцевах рад та и види" розкрито злнст вщповщальност! депутат!в мюцевих рад та види шсУ в!дпов!дальност!.
В роздш даеться визначення вщповщальносп депутата, як негативпе в!дношення виборшв, територ!альноУ громади до депутате, як! не виконують своУ обов'язки, завдяки чому законодавством передбачено застосування вщносно депутата вщповщиих санкц!й.
В зачежносп вщ характеру заход!в, як! застосовуються вщносно депутата, розр!зняють правову (юридичну) ! не правову вщповщатымсть , як передмова юридично'У вщповщальност! (пропуск депутатом гтевноУ кшькоет! пленарних
засщань, застосування до депутата заход!в громадського впливу). Що стосуеться юридично!" вщповщальност1, то це передбачеш нормами права примушенпя суб'екта правопорушення претершвати невш негативш наслщки, яю виражем 1 в санкщях правових норм.
В днсертацн визначаються принципи та пщстави юридично!" вщповщалыюсти протиправна поведшка, а на думку дисертанта 1 наявшсть вини, законшсть застосування вщповщних правових норм, справедливють, тобто заходи вщповщальносгп повинш бути адекватними до правопорушення, що скоене, принцип доцшьност1 та незворотносп покарання.
Видшяються види вщповщальносп: конститущйно-правова, кримшальна, адмш!стративна, цивщьна, матер!альна, дисциплшарна.
Основним видом вщповщальносп дисертант вважае конститущйно-правову вщповщальшсть, оскшьки об'ектом правопорушення е полт1ко-правов1 суспшыи вщносини, суб'ектом - депутат, а формами (санкщями) - дострокове припинення повноважень депутат! в мюцевпх рад, невиконання депутатом без поважних причин ршень 1 доручень ради та Г! оргашв, а також якщо депутат не виконуе обов'язки перед виборцями, радою, або не виконуе !'х доручень, якщо депутат порушуе принцип несумюносп свого статусу з деякими посадами та видами д1ялыюст1, нареит депутат може бути вщкликаний виборцями.
В дисертащ! зазначаеться, що поряд з конституцшно-правовою вщповщальшстю Закон "Про статус депутата м!сцевих рад" передбачае ! ниш види вщповшалыюст!, зокрема, кримшальну (ст. 31 Закону). Тому, в робот1 розглядаеться питания про сгпввщношення конститушйно-правово!" вщповщалшост! з шшими видами вщповщальност!, зокрема, з адмипстративною.
Особливим, можна сказати, основним , видом конституцшно-правово!" вщповщальност! е вщкликання виборцями обраного ними депутата.
У пор!внянш 31 ст. 37 Закону "Про статус депутате м!сцевих рад", Закон "Про внесения змш до Закону "Про статус депутате мюцевих рад"" визнав п!дставами для вщкликання депутата мюцево'! ради лише: порушення ним Конституцп Укра'ши ! закон ¡в Укршнн, що встановлено судом; пропуск депутатом протягом року б!льше половини пленарних засщань ради або зас!дань поспйно!" комшн, невиконання ним без поважних причин р!шень 1 доручень ради та и орган!в; невщповщшсть практично!' д1яльност! депутата основним принципам ! положениям його передвиборпо!" програми.
В дисертащУ даеться обгрунтування необхщносп внесения таких змш до профшьного Закону "Про статус депутатов мкцевих рад". Детально анашзуються також стад!!" процесу вщкликання депутата, додержання його гарантш ! прав при розгляд! питания про його вщкликання.
У васиовках дисертаци гидводяться гпдсумки дослщження, визначаються певш результата, що зумовлюють самостшшсть та значим1сть робота, серед яких слщ вщзначити такк
- сформульоваш загальн! теоретичш положения, серед яких з.\пст правового статусу депутате представницьких оргашв м!сцевого самоврядування;
- при визначенн! загального поняття статусу депутат!в мюцевих рад вперше була зл1Г101сиа спроба дата комплексне визначення вЫх елемент, яю в сукупноеп визначають зчют цього статусу;
- при розглял" питания про формування депутатського корпусу шляхом вибор1в були зроблеш висновки, як1 стосуються оновленого законодавства про вибори депутат! в мюцевих рад ! гол ¡в с ¡л, селищ 1 мюг, зокрема, була обфунтована необ.\!дн!сть збереження ¡снуючо!' мажоритарно! виборчоТ системи мюцевих вибор!в.
Був зроблений висновок про те, що в майбутньому закон! про мюнев! вибори доцшыю:
-уточнити строки проживания ос!б, що мають активне виборче право, як! постшно проживають на територп вщповщноУ рати у склад! фомади не менш як один рк;
-узгодити норми закону, шо встановлюють вимоги щодо реалЬац!'! паенвного виборчого права за м!спем проживания, роботи або навчання;
-переглянути вдовий ценз для реал!заци пасивного виборчого права на мюцевих виборах на ш'дстарл рамочних показник!в; гол!в базового р!вня -досягнення 21-р!чного в!ку на день вибор!в, для пхшв районного р!впя -досягнення 23 рою'в,! для гол1в мют загальнодержавного значения - 25 рок!в;
- в!домо, що органи мюцевого самоврядуваиня та й депутати у сво'ш б!льшост! успадкован! в!д колишнього радянського апарату, а територ!атын громади не мають досв!ду самост!йно виконувати надаш Тм функцп 1 повноваження; в робол робиться висновок, що щ недол!ки можливо усунути шляхом правового врегулювання них проблем, оекшьки в Закош "Про статус депутат м!сцевих рад" не повн!стю прописан! вс! можлив! вар!анти зв'язк!в депутат з громадою ! не визначено сп!вв!дношення повноважень, визначених в цьому Закон! з повноваженнями територ!альних громад, ям повинш бути закладен! в Тх статутах;
- доц!льно визначити можлив! зв'язки територ!ально1 фомади з депутатами при виршенш с!льських завдань, зокрема, при утворенн! контролюючих оргатнв громади за д!яльн!стю як ради, так ! голови громади;
- важливим уявлясться вир1'шення проблеми ув'язки положень Закону УкраУни "Про статус депутат мюцевих рад" з! зм!етом статуте територ!альних фомад, як! набувають в перюд проведения мун!ципалыюТ реформи вир!шалыюго значения, в регламентах м!сцевих рад, а також з Законом "Про органи самооргашзац!'! населения";
- зроблено висновок, що посилення рол! депутат, як передаточно'У ланки м!ж радою ! членами громади, бачиться в безпосередн!й участ! депутате у реал!заш1 разом з громадою и сшлышх повноважень, особливо у сфер! здшенення контролю за д!ялыпстю ради, виконавчого ком!тету та голови села, селища, мюта;
- робиться висновок, шо в процес! роботи над проектами статей конкретного статуту громади доцшьно взаемно кореспондувати обов'язки ! права громад з одного боку, ! депутат рад - з другого, у сферах, ям с епшьними в \'х д!яльност! (контроль за виконанням бюджету, за вир!шення земельних вщносин, тощо).
- пропонуеться в статутах територ!альних громад визначити виключш повноваження громади, яю вона здшснюватиме однооабно, спшыи повноваження, як! повинш здшснюватися громадою сшльно з радою, з и депутатами, ! повноваження, яы передаються громадою для реалпацц Ух вщповщною радою одноособово;
- виходячи з того, що статус депутатських груп I фракшй в рад! не визначений, зроблено висновок, що доцтьно у регламентах мюцевих рад передбачити окремий розд!л, а такой; прийняти окрем! положения, в яких визначався б статус груп ! фракцш;
- необх!дно прийняти окрем! положения, як> б закр!плювали вщповщальшсть
депутат! в за свою д!яльн!сть, якщо звгги вважаються виборцями
незадовшьними,! визначали процедуру Ух звпування перед виборцями.
Основш положения дисертаци викладсш у наступннх публжашях здобувача:
1. Взаемод!я депутат!в мюцевих рад ¡з сшьським, селищним, м!ським головою:деяк1 питания// ПравоУкраТни.- 2003.-№11.-С.23.
2. Поняття правового статусу депутате мюцевих рад // Держава ! право: 36. наукових праць. Юридичн! ! пол!тичн! науки. - К.: 1н-т держави ! права ¡м. В. М. Корецького НАН УкраУни, 2003. - Вип.20,- С. 160.
3. Правовий статус депутат!в мюцевих рад // В!сник ЮридичноУ академ!!' МВС.- Дн!иропетровськ, 2003. - №1.- С. 38
4. Вщповщальшсть депутата мюцевоУ ради // В!сник ЮридичноУ академ!У МВС,- Дн!пропетровськ, 2003. - №3. - С. 152
5. Сгнввщношення конституцшно-правовоУ вщповщальносп з адмш!стративною вщповщальшстю // УкраУнське адм!н!стративне право: стан 1 перспективи реформування: Матер1али иауково-теоретичноУ конференцн . -Одеса. — 2003. — С. 43
6. 1стор!я становления ! розвитку законодавства про правовий статус депутата мюцевих рад // Актуалыи проблеми теорп та ¡сгори прав людини, права ! держави. Матер!апи науково-теоретичноУ коиференцн. -Одеса- 2003.-С. 164
АНОТАЦН
Лабенська Л.Л. Правовий статус депутате м!сцсвих рад. - Рукопис.
Дисертац!я на здобуггя наукового ступеия кандидата юридичних наук за спещальшстю 12.00.02 — конституц!йне право. — КиУвський нац!ональний ун!верситет ¡мен! Тараса Шевченка. - КиУв, 2004.
Дисертащя присвячепа досл!джеш!Ю теоретичних ! практичних проблем забезпечення д!яльност1 депутата мюцевоУ ради на пщстав1 Закону "Про статус депутата мюцевих рад".
Англпзусться ютор!я становления I розвитку законодавства про правовий статус депутата, даеться поняття ! визначаються його складов!. Розглядаеться
понята форм [ метол ¡в д1ялыюслл депутата мюцевих рад, визначаються Ух вид», особливостт застосування Ух в процеа робота депутата мюцевих рад у територ1альнШ громад^ внборчому окруз1, в процеа взаемод11 з органами самооргашзацн населения, а також анагнзуеться д!яльенсть депутат! в у мюцевш рад!, 'и органах, в об'еднаннях депутата 1 формулюються пропозищУ щодо пошуку шлях1в по вдосконаленню депутатськоУд!яльност!.
Дослцщуються форми ! методи контрольно'! дляльност! дспутат!в м!сневих рад, з'ясовуються окрем! внди контролю та Ух нравов! насшдки 1 аналпуються гаранта д!яльносгп депутате мюцевих рад, визначасться Ух поняття та класиф!кац!я.
В робот! зроблена спроба внзначення поняття вщповщальност! депутате мюцевих рад, п!дстави та в иди констнтуцшно-правовоУ та загалыюУ юридичноУ в!дпов!дальност! в межах м!сцсвого самоврядування.
Результати роботи можуть бути використаш у подальших наукових дослщженнях, у робот! депутата, оргашв ! посадових ос!б м!сцевого самоврядування, при викладенш курс!в "Конституцшне право УкраУни" ! "Мунщипапьне право УкраУни".
Ключов! слова: депутат мюцевоУ ради, територ!альна громада, виборш, органи самооргашзацн громадян, м!сцева рада, форми 1 методи Д1ялыюст1 депутата, конституц!Гню-правова вщповщальнють, гарант» д!яльност! депутат! в. контроль, координан!я.
Лабенская Л.Л. Правовой статус депутатов местных советов. -
Рукопись.
Диссертация на соискание ученной степени кандидата юридических наук по специальности 12.00.02 - констигуционное право. - Киевский национальный университет имени Тараса Шевченко. - Киев, 2004.
Диссертация посвящена исследованию теоретических и практических проблем обеспечения деятельности депутата местного совета на основании Закона Украины "О статусе депутатов местных советов".
В роботе анализируется история становления и развития законодательства о правовом статусе депутата, исходя из принципа преемственности, на основании которого в работе делается вывод о том, что „Закон о статусе депутатов местных советов" вобрал в себя все то положительное, что содержалось в нормативно-правовых актах прошлого.
Особенностью понятия правового статуса депутатов местных советов Украины является то, что его основой являются функции и полномочия местных советов, на основе которых выделяются элементы этого статуса; обязанности и нрава депутата, вытекающие из природы его депутатского мандата: ответственность депутата, сущность его гарантий.
В дисертации дается понятие форм и методов деятельности депутатов местных советов, определяются их виды, особенности применения в процессе их работы в территориальной общине, избирательном округе, в процессе взаимодействия с органами самоорганизации населения, а также анализируется деятельность депутатов в местном совете, его органах, в объединениях депутатов и формулируются предложения относительно поиска путей по усовершенствованию депутатской деятельности.
Внимание уделяется особенносгями осуществления контроля за работой депутатов местных советов со стороны членов территориальной общины, избирателей, совета. Анализируется содержание отчетов депутатов, иных видов контроля, их правововые последствия.
В диссертации анализируются гарантии деятельности депутатов местных советов, определяется их понятие и классификация.
В работе сформулированы основания и виды ответственности депутатов местных советов и впервые обоснован вывод о существовании наряду с общей юридической ответственностью конституционно-правовой ответственности
депутатов местных советов.
Результаты работы могут быть использованы в дальнейших научных исследованиях, в работе депутатов, органов и должностных лиц местного самоуправления, при изложении учебных курсов "Конституционное право Украины" и "Муниципальное право Украины".
Ключевые слова: депутат местного совета, территориальная община, избиратели, органы самоорганизации населения, местный совет, формы и методы деятельности депутатов, конституционно-правовая ответственность, гарантии деятельности депутатов, контроль, координация
Labens'ka L.L. The legal status of the deputies of local councils. -
Manuscript.
The thesis for candidate degree of law by specialty 12.00.02 - constitutional law. - The Kyiv National University of Taras Shevchcnko. - Kyiv, 2004.
The thesis is dedicated to research of theoretical and practical problems of maintenance of activity of the deputy of local council based of Law "On the status of the deputies of local councils".
The history of establishing and development of the legislation on legal status of the deputy is analyzed, the phenomenon is given and its compounds are determined.
The concept of the forms and methods of activity of the deputies of local councils is considered, their kinds, particularities of their application are determined during the activity of the deputies of local councils in the community, in the constituency, during the interaction with bodies of self-organizing of the population.
The activity of the deputies in local councils, its bodies and associations of the deputies are analyzed, the proposals concerning the search of ways on improvement of deputy activity are made up.
Forms and methods of monitoring activity of the deputies of local councils arc observed, the separate kinds of control and their legal circumstances are clarified.
The guarantees of activity of the deputies of local councils are analyzed, their concept and classification is determined.
There is an attempt made in the thesis for definition of the notion of responsibility of the deputies of local councils, basis and kinds of the constitutional and general legal liability in the frames of a local self-government.
The outcomes of the thesis can be used in further scientific researches, in activity of the deputies, bodies and officials of a local self-government, during the teaching of courscs Constitutional Law of Ukraine and Municipal Law of Ukraine.
Keywords: the deputy of local council, community, voters, bodies of self-organizing of citizens, local council, forms and method of activity of the deputies, constitutional liability, guarantees of activity of the deputies, control, coordination.